Hlavní navigace

Názory k článku Pražané budou mít možná Internet zadarmo

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 12. 2005 11:07

  čtenář (neregistrovaný)
  Vy jste asi jeden z mála, který si myslí, že je správné utrácet peníze daňových poplatníků z celé ČR za služby, které už jinak poskytují soukromé společnosti. Proč tedy MČ Praha 5 neplatí z peněz daňových poplatníků i elektřinu,plyn,vodu,rohlíky,chleba atd. svým občanům ???Já myslím, že to jsou mnohem důležitější věci pro život a pro sociálně slabé občany a přesto jim to radnice Prahy 5 neplatí. Nejde spíše v tomto případě o dobře promyšlený tah a podnikání "spřátelených" osob za státní peníze ?, pak je to spíše na trestní oznámení!!!
 • 7. 12. 2005 11:51

  hexen (neregistrovaný)
  Radnice lidem ovsem potrebne vybaveni (pocitace, anteny, karty) nekoupi - "jen" umozni vyuziti site. Nikdo taky nerika, ze az si lide zvyknou na internet, ze se pripojeni nezpoplatni. Bud jak bud, vydelame na tom stejne vsichni - zamyslete se nad tim JAK
 • 7. 12. 2005 12:27

  Luk (neregistrovaný)
  Jako největší problém (kromě utrácení veřejných peněz) vidím to, že hrozí cenové odtržení kvalitnějších služeb. Jinak řečeno, ISP nebudou nabízet nic levného, přeorientují se na drahá rychlá garantovaná připojení (bez agregace), a vznikne tedy díra. Služby, které by byly kvalitnější než ty městské, a byly za rozumnou cenu, nikdo nabízet nebude.
 • 7. 12. 2005 14:08

  hexen (neregistrovaný)
  Stejne jako tim, ze operatori mobilnich telefonu diky rozumnym cenam a pokryti zmenili komunikaci k nepoznani (srovnejte stav na pocatku 90.let a o 10 let pozdeji).
  Kde jsou zakaznici (poptavka) je i nabidka (sluzby at uz soukrome nebo verejne - skoly, zdravotnictvi, atd), to se na sebe prece nabaluje. Takze ve vysledku i vam to prinese kvalitnejsi zivot, at uz internet zdarma vyuzivat budete ci nikoli.
 • 7. 12. 2005 4:59

  M.L.
  Proč by radnice měla takto utrácet veřejné peníze?

  1) stavění a provoz komunikačních sítí radnici vůbec nepřísluší - radnice navíc není a nemá být součástí trhu.

  2) vsadím se, že akce podobného rozsahu v režii radnice přijde na zbytečně velké peníze, protože jakýkoliv "státní" úřad disponuje prakticky neomezenými prostředky a tudíž ho obvykle nic nenutí je vynakládat efektivně.

  3) tato služba bude bezpochyby konkurovat komerčním nabídkám různých firem. Bohužel je to neférová konkurence, protože projektům z veřejných peněz se z výše uvedených důvodů konkuruje dost těžko.

  4) není to ani zdaleka služba pro nejchudší (pro tzv. "potřebné", ačkoliv většina z takto označovaných lidí je zcela k nepotřebě). K využití této služby je potřeba vlastnit a umět ovládat počítač, mít WiFi vybavení, atd. To je pěkná vstupní investice. Proč by ostatní daňoví poplatníci měli těmto lidem, kteří evidentně nejsou zcela na mizině, platit přístup k internetu?

  5) pokud by radnice za každou cenu chtěla umožnit zdarma všem využívat internet (ačkoliv nechápu důvod - televize, noviny ani telefon zdarma taky nejsou), tak ať zřídí počítačovou místnost nebo učebnu, kde kdokoliv bude moci "na internet". Určitě to vyjde levněji, nebude to ničit konkurenci a navíc to bude skutečně pro všechny bez rozdílu.

  Disclaimer: jsem z Prahy, nebydlím v Praze a nejsem zástupce žádného pražského ani jiného ISP.
 • 7. 12. 2005 9:44

  Martin Kopta
  1) Jakej trh? Máme volných wifin kolem domu několik, a přesto jsem si pořídil komerční připojení, protože je kvalitnější. To radniční funguje jako dobrá alternativa. Spíš mám radnici za zlé, že její signál nejde chytit na zahrádkách kaváren na Andělu nebo na nám. 14. října. To bych určitě ocenil.

  A co se týče toho trhu: pár firem se tu dobře realizuje tím, že proměřují signál, montují antény, instalují počítače a zaškolují uživatele. Jde spíš o to, že z připojení se stala komodita, tak proč by nemělo být tak samozřejmé jako třeba semafory na křižovatkách?

  2) Nevsázejte se. Vydělte investovanou částku (podle Marigolda kolem 2 mega) počtem registrovaných uživatelů (nebo kapacitou sítě), a bude vám jasné, že proti takové službě nebudu protestovat ani jako daňový poplatník.

  A započítejte postranní efekt v podobě šíření připojení k internetu i do rodin, které ho nepovažují za natolik důležitý, aby za něj platily. A k tomu připočtěte rozvoj služeb kolem připojení k internetu na Praze 5 (Ulici ode mě je internetová kavárna, kde se člověk něco dozví o připojení, internetu a poradí mu s nastavením počítače -- za cenu kafe).

  3) Ano, konkuruje, ale je to low-level. Každá komerční nabídka nabízí lepší parametry. Navíc je městská síť limitovaná kapacitou, takže vám na rozdíl od komerční nabídky nic negarantují.

  4) Zkuste nejlevnější připojení. Stojí (bez poplatků za telefon) čtyři stovky. Vynásobte dvanácti měsíci. Mně to přijde jako hromada peněz pro někoho, kdo má průměrnej plat a dvě děti.
 • 7. 12. 2005 12:03

  M.L.
  Nechám se podat - JAK na tom všichni vyděláme??? Tím že bude radnice ničit konkurenční prostředí? Tím že se bude cpát do segmentu služeb který jí vůbec nepřísluší? Tím že utratí spoustu peněz, aby obyvatelům dala zadarmo něco bez čeho se v pohodě obejdou když nemají na zaplacení tržní ceny?

  Asi mi pořád něco uniká, ale JAK na tom všichni vyděláme???