Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Přechod na DVB-T2: Chybí infokampaň i ochota komerčních stanic vysílat v HD rozlišení od Pamětník - Dá se říci, že kmitočtové pásmo pozemního vysílání...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 11. 2018 8:19

  Pamětník

  Dá se říci, že kmitočtové pásmo pozemního vysílání je národní bohatství a je spravováno státem. U šíření ze satelitů a po kabelu se národní éter nepoužívá a proto zde mohou platit jiná pravidla šíření prostřednictvím komerčních firem. Čili situace, že vysílatelé si nechají zaplatit za pozemní vysílání od TV stanic a divák to má "zadarmo", byla dosud normální a mohlo by to tak i zůstat. Námitky komerčních TV stanic, že výroba pořadů a vysílání v HD je dražší, čili musí být ve všech platformách šíření divákovi zpoplatněno, tak trochu argumentačně pokulhává. Komerčky již dnes vyrábí své pořady v HD pro DVB-S a DVB-C, čili další rozšíření do DVB-T2 přímé náklady nezvýší. Menší šířka pásma v DVB-T2 vysílání dokonce zlevní, nebo u HD zvýší jen nepatrně.

  Otázka, zda tedy stát má právo, či snad povinnost, určovat s licencemi pro DVB-T2 i podmínky financování celého systému výroby, vysílání a příjmu TV programu, je čistě politická a měla by navazovat na licenční podmínky pro podnikání komerčních TV stanic.

 • 27. 11. 2018 13:44

  Pamětník

  Nesmyslný může být i názor, že komerční TV nabídnou své HD programy vysílatelům v DVB-T2 za patřičné miliony a bude jen starostí majitelů vysílacích sítí, jak tyto náklady a svůj zisk vymámí rovnou z diváků. Bude dost odvahy to najednou překlopit? Ano, komerční TV stanice a jejich vysílatelé jsou v tržním stavu. Jak to funguje dnes, to všichni víme. Jak to ale bude fungovat za rok? Ten třetí do party bude i TV divák a ten může být kolenovrt, ale třeba i jen nenáročný, ale právě také ten zajišťuje komerčním TV sledovanost a tím i miliardové zisky. Opravdu všechny komerční subjekty uvěří, že si najednou všichni diváci pořídí přístupové karty pro placené HD v DVB-T2 a budou je mít kam zastrčit? Pro kolik % diváků to bude omezující faktor? No, nechám se rád překvapit.

 • 27. 11. 2018 12:54

  Pamětník

  Když už bez přezdívky vzpomínáte situaci u mobilních operátorů, asi jste přehlédl regulace třeba v oblasti roomingu. Samozřejmě operátoři hledají cestičky, jak ze svých zákazníků vyždímat co nejvíce peněz, ale nemají to snadné. ČTÚ, ÚOHS, EK a podobným institucím není jedno, že právě na tuzemském trhu mobilních služeb jsou ceny vyšší, než je v EU obvyklé.

 • 27. 11. 2018 13:31

  bez přezdívky

  U TV vysílání je také regulace, např. povinnost mít ČT v základní nabídce apod. To ale nijak nesouvisí s tím nesmyslem, který píšeš:

  "Čili situace, že vysílatelé si nechají zaplatit za pozemní vysílání od TV stanic a divák to má "zadarmo", byla dosud normální a mohlo by to tak i zůstat."

  Protože si skutečně nelze představit, jak by mohl stát nutit nějakou TV stanici, aby platila jinému komerčnímu subjektu za to, že ji tento šíří. To už skutečně zavání reálným socialismem, kde se také jednomu podniku určovalo něco ve vztahu k podniku dalšímu a výsledkem byla akorát doba temna. Žijeme v tržním prostředí, takže ať si smluvní vztahy mezi TV stanicemi a provozovateli vysílání vypořádají tyto subjekty navzájem a stát se do toho v žádném případě nemíchá. Ten má u TV vysílání svoji ČT a to naprosto stačí.

 • 27. 11. 2018 14:55

  bez přezdívky

  Ale to je čistě věc samotných stanic a provozovatelů vysílání, jaký model zvolí. U SAT a kabelu zvolili model placený, nabídli to takto divákům, ti to přijali a je všechno v nejlepším pořádku. U pozemního vysílání si také mohou zvolit jak dál.
  Pokud jde o diváka, tak je jasně prokázané, že ani divák PayTV nemá problém s reklamou a nijak se to nepodepisuje na sledovanosti. Neboli za Novu a Primu platí milióny abonentů (vč. tebe mimochodem) a nemají s tím žádný problém, takže i sledovanost těchto stanic je pořád nejvyšší na trhu. Není tedy důvod si myslet, že divák pozemního příjmu bude nějak výrazně odlišný, notabene za situace, že i divák SAT příjmu byl před léty ve stejné pozici (napřed nic pravidelně neplatil, pak začal). A pokud by to i nakrásně nešlo v placené podobě, tak se holt signál přestane kódovat a obchodní model se změní. Ovšem tato pravděpodobnost je jenom hypotetická. Hlavně to chce, aby z pozemáku co nejdřív zmizely SD mazanice, objevily se placené v HD a pak lze mudrovat, jak se věci mají. Ne tady udržovat jakýsi státní paskvil, kam se z kapes daňových poplatníků hrnou miliardy a výsledek je stejně na blití.

 • 27. 11. 2018 11:00

  bez přezdívky

  Co má být, Pamětníku, že je kmitočtové pásmo pozemního vysílání majetkem státu? Ten stát ho pronajímá, kasíruje za to peníze a dál už nemusí nic řešit. Ostatně u mobilních operátorů je stejná situace a nevšiml jsem si, že jenom kvůli tomu, že pásmo patří státu, by měl koncový účastník volání, SMS a data zadarmo. Takže ať si provozovatelé vysílání a komerční TV najdou svůj obchodní model, který nabídnou divákům a diváci mají pochopitelně možnost ho přijmout, stejně tak ho odmítnout. Rozhodně ne zase nějaký paskvil, aby stát komusi cosi určoval jenom proto, že skvadra kolenovrtů vzteky vibruje při představě, že by měla za TV platit (i když stejně všichni tvrdí, jak jsou komerční TV odpad, takže zbytečný rozruch pro nic :D ). A stát má pro svoje potřeby veřejnoprávní TV, takže není co řešit.