Hlavní navigace

Přehled autorádií, komponentových a dalších přijímačů pro DAB+

9. 11. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: archiv autora
AKTUALIZOVÁNO Po přehledu stolních a přenosných přijímačů, což je nejprodávanější segment, se nyní podíváme na situaci u Hi-Fi systémů a přijímačů v automobilech.

Ani tato část trhu u nás nepatří k nejprodávanějším (to ostatně snad nikde), i když nabídka není tak omezená, jak byste si možná představovali. Snad každý výrobce, včetně těch masových, něco nabízí, i když ne vždy je to na českém a slovenském trhu k dispozici a narážel jsem na to, že se raději dováží verze bez DAB+ (např. Panasonic).

Někdy se ale objeví docela překvapivé kousky, jako třeba Blaupunkt Stockholm 230 DAB, který překvapí cenou a výbavou (papírově vzato), či Philips DTB3185 s hodně zajímavou koncepcí.

AKTUALIZOVÁNO 29. 11. 2015: doplněny ceny Panasonic (tabulka „DAB – ostatní“) a přijímač Panasonic SC-PM250B (SC-PM250BEGS)

ČTĚTE TAKÉ: Přehled stolních a přenosných digitálních rádií DAB na českém trhu

A i když se někomu může zdát rozhlas mrtvý, osobně si stále myslím, že jeho největší výhodou je právě nezávislost na internetu a jeho datových přenosech. A až se zvýší kvalita, budou i zítřky poněkud světlejší.

Nemusí jít o poslech à la CD audio, ale u hudebních stanic by měl být metou, ke které by měly směřovat.

To je však jen planá naděje a sen, protože situace je radikálně odlišná.

Blaupunkt Stockholm 230 DAB vypadá hodně zajímavě. Za 4.440 Kč nabízí autorádio s přehráváním CD Audio, MP3 a  WMA, Bluetooth 2.0 EDR s podporou spousty profilů a přenosem kontaktů z mobilu, a také USB a mechaniku paměťové karty SD. U ní se mi ale nepodařilo potvrdit, že může být použita k přehrávání muziky i, což by bylo výhodnější, než přes rozhraní USB, které v autě může překážet.
Autor: Blaupunkt

Blaupunkt Stockholm 230 DAB vypadá hodně zajímavě. Za 4440 Kč nabízí autorádio s přehráváním CD Audio, MP3 a WMA, Bluetooth 2.0 EDR s podporou spousty profilů a přenosem kontaktů z mobilu a také USB a mechaniku paměťové karty SD. U ní se mi ale nepodařilo potvrdit, že může být použita k přehrávání muziky, což by bylo výhodnější než přes rozhraní USB, které v autě může překážet.

Otázkou asi největší ale je, zda má smysl shánět se – při stávající vysílací kvalitě současného DAB+, což je 96 kb/s, nebo také polovina – po nějakém komponentovém systému či kvalitní mini- nebo mikrověži.

Zda to stojí za to, či nikoli, na to vám tento článek neodpoví. Faktem však je, že u autorádií by mohla být situace trochu jiná. V každém případě podmínkou pro zařazení přijímače do tohoto přehledu bylo zabudování tuneru pro DAB+ a pouze příjem internetových stanic nestačil. Pokud vám tudíž některé modely chybí, podívejte se, zda nejde náhodou o verze bez DAB, nebo zda nemají ryze internetový příjem. Ani tak si tento přehled nedělá nějaké nároky na úplnost. Naším záměrem je ukázat šíři záběru a také to, že DAB už najdete opravdu kdekoli, dokonce i ve špičkových, pomalu audiofilských zařízeních.

Všechny uvedené přijímače (jako obvykle vycházím z firemních informací, které někdy ověřuji i telefonicky) pracují v DAB pásmu III a jsou plně připraveny na provoz na české síti. Na pásmo L jsem v udávaných parametrech na webech nenarazil opravdu nikde a ani není předmětem tohoto přehledu.

Autorádia s DAB+: překvapivě široká nabídka

Na trhu jich celá řada, což rozhodně překvapuje alespoň mě, a to včetně na pevno zabudovaných v automobilech o nichž řeč vůbec nebude. A nejde jen o extrémně drahé přístroje s velkoplošným a často i dotykovým LCD a navigací třeba i od Garminu. Autorádio s CD a tunerem DAB+ o zcela běžné velikosti 1DIN dostanete už za několik málo tisíc korun. V našem přehledu ostatně začínáme už na 2.300 Kč za Pioneer MVH-270DAB, což je autorádio bez mechaniky CD. Tu dostanete za 3.290 Kč u Dual DAB CAR1, ale spíše až někde kolem 4.000 Kč.

Nepatrně výše už je k dispozici i Bluetooth a v některých případech s tolika profily, že je nenajdete ani u daleko vyspělejších a podstatně dražších přístrojů, včetně mobilů a tabletů.

Příkladem papírově vynikajícího poměru cena/výbava je pak Blaupunkt Stockholm 230 DAB (4440 Kč) s Bluetooth sice pouze ve verzi 2.0 (EDR), ale zato s profily A2DP, AVRCP, HFP a PBAP.

Právě profily jsou největším problémem Bluetooth a zapříčiňují nemožnost se napojit. Čím více jich je, tím je pravděpodobnost vyšší. Základem je pak obecně používaný A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) k němuž někdy přistupuje i hands-free profil HFP.

Komponentové přijímače s DAB

Přijímač „do věže“, jak se někdy také nazývají, si můžete pořídit už od 4599 Kč (Hama DIT2000) a našel jsem jich vysloveně jen pár. Jejich obvyklá cena je kolem deseti tisíc, poté kolem patnácti, resp. spíše nad dvacet tisíc. Při výběru ovšem peníze – s výjimkou těch nejlevnějších – tak velkou cenu nehrají. Jde i o takovou maličkost, jakou je šířka komponenty…

Zajímavým výrobkem je v této kategorii především Onkyo TX-8150 (16990 Kč) a nejde o A/V receiver (nemá žádné video vstupy ani video výstupy), nýbrž opravdu o klasický stereo receiver, byť v tomto případě typu 2.1, tedy s výstupem na subwoofer. Je také tzv. dvouzónový, což s výhodou oceníte, pokud máte udělán audiorozvod do dalšího pokoje nebo koupelny.

Napojení vidíte u konektorů pro připojení reproduktorů, kde je zóna A a zóna B. Výsledkem je možnost přepínat mezi dvěma dvojicemi reprosoustav, k dispozici bývá i volba „A+B“, takže hrají obě sady. Třeba obývák a bazén…

Ostatní DAB přijímače

Zatím se zdá, že digitální rozhlasový tuner má u mini- a mikrosystémů cenu kolem 2000 Kč (1000–3000 Kč). Například Pioneer P1DAB přijde na 22 990 Kč, bez něj (model P1) zaplatíte 19 990 Kč. U Pioneer X-HM11 a verzí X-HM11DAB je pak rozdíl už pouhých 1300 Kč.

Právě značka Pioneer má momentálně největší nabídku mikro- a minisystémů s tunerem DAB, a v tabulce tudíž naleznete jen vybrané modely, protože jich je opravdu hodně a rozdíl je oproti ostatním výrobcům markantní. Ti ale možná řadu systémů do Česka vůbec nedovážejí. V každém případě výše uvedené platí pro nabídku českou a nejspíše i slovenskou, protože i tam Basys značku Pioneer zastupuje.

Rotel RDG-1520 o podivné šířce 431 mm je s 24.990 Kč nejdražším komponentovým přístrojem našeho přehledu. Má zabudován převodník Wolfson 192 kHz/24 bitů a podporuje maximální bitový tok 320 Kb/s.
Autor: Rotel

Rotel RDG-1520 o podivné šířce 431 mm je s 24 990 Kč nejdražším komponentovým přístrojem našeho přehledu. Má zabudován převodník Wolfson 192 kHz/24 bitů a podporuje maximální bitový tok 320 kb/s.

Jak číst tabulku

Položku „kategorie“, do kterých jsou jednotlivé přístroje zařazeny, jsem se snažil dělat tak, jak ji měl v oficiálním popisu výrobce. Nedivte se tudíž případnému rozporu zejména mezi mini a mikro, které jsou někdy označovány s různým přístupem k věci.

U komponentových přístrojů je to podstatně jasnější, i když tady můžete najít přístroje se šířkou 430 nebo 435 mm, ale i s jinou, a kdeže jsou ty doby, kdy to bylo jasně dané a excesů bylo jen pár.

U řady přístrojů jsem také narážel na to, že byl uveden pouze tuner DAB, a nikoli DAB+. Takové přijímače jsem do přehledu nezařazoval.

Bylo jich ale velmi málo.

U bodu „vstupy/výstupy (výběr)“ nenajdete s výjimkou jednoho případu uvedenu anténu, resp. její druh. Nalézt relevantně tento hodně důležitý údaj, zejména u mikro- a minisystémů, se mi prostě nepodařilo. Nicméně mini- a mikrověže klasický anténní vstup mívají (případně vstup kombinovaný, tj. DAB/FM), což je vidět z fotografií zadních stran, ale někdy používají jen standardní prutové (teleskopické) antény.

Komponentové přístroje je pak už nepoužívají vůbec, ale mají klasické připojení pro anténu externí, i když se k některým dodávají i jednoduché antény vnitřní. Tady je údaj o anténě naopak zbytečný.

I když taková Hama DIT2000… Ta má z neznámých důvodů zabudovanou teleskopickou anténu, což je vskutku unikát.

Navíc podle fotografie vůbec nemá připojení externí antény…

Do fotografií v galerii jsem se vždy snažil zařadit i pohled na zadní stranu, tedy pokud jsem našel nějakou rozumnou velikost obrázku, takže ten by i v tomto ohledu mohl pomoci.

TABULKY KE STAŽENÍ (XLS):

DAB – autorádia – tabulka: DAB – autorádia – tabulka

BRAND

DAB – komponentové – tabulka: DAB – komponentové – tabulka

DAB – ostatní – tabulka: DAB – ostatní – tabulka_v2

Plánujete koupi jiného DAB přístroje, než je stolní nebo přenosný? (Vybrat můžete i více odpovědí.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).