Hlavní navigace

Přes kompromitované inzertní sítě a velké weby v USA se šířil ransomware

17. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Carlos Amarillo / Shutterstock.com
Útočné reklamy se dostaly i na ty největší a nejnavštěvovanější americké weby. Útočníci využili chyby ve Flashi, Silverlightu a dalším softwaru.

Pokud jste se v posledních dnech pohybovali na velkých a známých (zahraničních) webech, je velmi pravděpodobné, že jste se mohli setkat s reklamami, které ve skutečnosti zkoušejí, jestli se není možné dostat do vašeho počítače. 

Využívají k tomu děravý Flash, Silverlight, Javu a další software v prohlížeči, u kterého jsou známé využitelné zranitelnosti. Po získání přístupu do počítače nasadí trojského koně a ransomware, který zašifruje data a za jejich odemčení požaduje zaplacení výkupného.

Nakažené reklamy se v posledních dnech objevily i v Česku – viz Podvodné reklamy straší virovou nákazou, šíří je i reklamní síť Googlu.

Trend Micro v Massive Malvertising Campaign in US Leads to Angler Exploit Kit/BEDEP uvádí, že útočícím kódem je starý známý Angler a samotná kampaň by měla cílit pouze na uživatele v USA. Výsledkem útoku je stažení backdooru známého pod názvem BEDEP a malwaru, který Trend Micro označuje jako TROJAN_AVRECON. Trustwave v Angler Takes Malvertising to New Heights informace potvrzuje a doplňuje některá další konkrétní fakta. 

Zajímavé může být například to, že samotný útočný JavaScript má přes 12 tisíc řádek kódu a je samozřejmě napsán tak, aby bylo velmi obtížné zjistit, co vlastně dělá. Snaží se mimo jiné vyhýbat počítačům, které jsou chráněny některými antiviry či antimalware programy. Napadené inzertní sítě jsou, podle Trustwave, hlavně adnxs a taggify, přičemž pouze první z nich se k problému postavila čelem a nabídla rychlé řešení.

KL22_nominace

Malwarebytes v Large Angler Malvertising Campaign Hits Top Publishers doplňuje poměrně užitečný seznam webů, na kterých se útočné inzeráty objevily – zahrnuje MSN.com, NYTimes.com, BBC.com, AOL.COM či NewsWeek.com (ale i řadu dalších), které v návštěvnosti dosahují i stovky milionů návštěvníků měsíčně. Napadené inzertní sítě byly klasicky využity k tomu, že se reklamy dostaly do velkých inzertních sítí, včetně Googlu, AppNexus, AOL či Rubicon.

Malwarebytes také doplňují, že původní kit pro napadení byl RIG, teprve v neděli byl nahrazen Anglerem, do kterého byla doplněna i čerstvě objevená zranitelnost v Silverlightu.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.