Hlavní navigace

Prezident Klaus vetoval zákon o podpoře kinematografie, který měl přinést poplatky za filmy na internetu

12. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tato zpráva zřejmě potěšila zejména provozovatele internetových videoserverů, jako je například Voyo.cz nebo Topfun.cz: zákon o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, který měl mimo jiné zavést poplatky za pouštění filmů přes internet, narazil na veto prezidenta Václava Klause. „Filmový průmysl je standardním obchodním odvětvím, nikoli veřejným statkem, který by měl být financován z veřejných zdrojů, tedy i z prostředků těch, kteří by je sami na tento účel dobrovolně nedali,“…

Tato zpráva zřejmě potěšila zejména provozovatele internetových videoserverů, jako je například Voyo.cz nebo Topfun.cz: zákon o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, který měl mimo jiné zavést poplatky za pouštění filmů přes internet, narazil na veto prezidenta Václava Klause.

„Filmový průmysl je standardním obchodním odvětvím, nikoli veřejným statkem, který by měl být financován z veřejných zdrojů, tedy i z prostředků těch, kteří by je sami na tento účel dobrovolně nedali,“ zdůvodnil své veto Klaus.

Zákon počítá s tím, že by provozovatelé poskytující tzv. audiovizuální mediální služby na vyžádání platili do fondu 1 Kč, nebo 0,5 % z předplatného jejich služeb. Peníze se pak měly použít na podporu natáčení českých filmů.

Do fondu už dnes přispívají hlavně provozovatelé televizního vysílání, kteří do něj odvádějí 2 % ze svých příjmů. Druhým zdrojem příjmů fondu je poplatek z kinematografického představení – tedy známá koruna z každé prodané vstupenky v kině. Nový zákon měl tento poplatek zvýšit na 1 % z ceny (zaokrouhluje se přitom na koruny nahoru).

KL22 hlasovani

Proti zákonu v minulých měsících protestovalo Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR). „Nevidíme jediný důvod, proč má naše branže suplovat finanční podporu státu do Fondu kinematografie. S kinematografickými díly (filmy) nemáme mnoho společného a ideu předkladatele zákona ‚sponzorovat‘ výrobu domácích filmů z jiné, náhodně vybrané oblasti podnikání, považujeme minimálně za nešťastnou,“ komentovala novelu výkonná ředitelka SPIR Kateřina Hrubešová.“

Plánované zavedení poplatků i pro provozovatele internetových videoserverů bylo letos nominováno také v kategorii Anticena v anketě Křišťálová Lupa 2012.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn