Hlavní navigace

Názory k článku Příběhy z historie českého internetu: Jak první komerční datová síť do Československa přišla

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 1. 2022 21:06

  fkr

  Nešlo by to bez těch směšných invektiv? Mám na mysli úvodní odstavec p. Jandy, o kterém si myslím, že je vyloženě lživý. Nikdy jsem jako pamětník neslyšel o tom, že by za socialismu někdo deklaroval, že republika datovou síť nepotřebuje. Data se běžně přenášela, ovšem ne v "komerčních" sítích, ale v rámci podniků; pro počítače řady SMEP se vyráběly komunikační adaptéry. ČSAD zavedlo on-line prodej jízdenek mezi Prahou a Brnem snad už v roce 1980, po dokončení dálnice; koupilo kompletní systém od firmy NCR.
  O veřejné datové síti Eurotelu je snad lépe pomlčet. Jeho politiku bych označil snad jako koloniální. Přišel s již tehdy zjevně zastaralým protokolem X.25, díky naivitě nebo hlouposti (nebo tomu bylo jinak) naší strany si smluvně zajistil monopol na veřejné datové služby na pět let, čímž účinně zabrzdil rozvoj Internetu u nás, jeho počáteční cenová politika byla pozoruhodná, atd.
  P. Jandy si velmi vážím, tak třeba jeho ionosférické předpovědi byly a jsou perfektní. I jako svazarmovec byl určitě výborný, soudím třeba podle jeho dobových článků v Amatérském rádiu i jinde.

  8. 1. 2022, 21:10 editováno autorem komentáře

 • 9. 1. 2022 14:43

  brk

  Přestal jsem to poslouchat někde v půlce, jak pán vyprávěl, jak byl v Nextelu, který byl původně pod Eurotelem a pak se stal součástí SPT Telecom. Vyprávěl, jak jim bylo jasné, jaký bude internet bomba. V ten okamžik se mi otvíral nůž v kapse, jak si vzpomenu, jaké klády pod nohy SPT Telecom rozvoji internetu házel.

 • 9. 1. 2022 9:48

  Trident

  Nerikal datovou sit nepotrebuje. Ale VEREJNOU datovou sit nepotrebuje. To je rozdil.

  Vazne se data prenasela jinak nez prepravou datovych medii a dalnopisem? Kdyz pomijim lojalni site podniku o kterych alecrec neni.

  Jak? Kdyz byl i problem poridit a pripojit faxmodem? Soudruzi totiz meli velky problem - a to tevhnologii a kniw how na odposlech datove komunikace. Tedy jine nez dalnopisu.

 • 9. 1. 2022 12:13

  BobTheBuilder

  Ano.
  Kdo měl štěstí a měl telefon (a neměl podvojnou linku), tak stejně mohl legálně připojit k JTS jen schválené zařízení (to se týkalo i podniků) v majetku Spojů s.p. Když chtěl někdo připojit modem, tak si o musel koupit a pak věnovat Spojům s.p. (státní podnik), který mu ho potom dovolil používat.
  Všechny ty BBS byly vlastně nelegální, dokud se tohle někdy začátkem 90. let nezměnilo. On to jenom nikdo nevymáhal, ale technici na ústředně to dokázali poznat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).