Hlavní navigace

Pro letošek kouzlo plastiku

18. 1. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Spousta lidí tvrdí, že si Američané bez platební karty nekoupí ani zápalky. Spousta lidí si naopak myslí, že není nad šustění bankovek vyplacených přímo "na dřevo". Spousta lidí si také myslí, že fyzická podoba peněz je jim již k ničemu a nejraději by vše dělali on-line přes Internet. Tak čím budeme tedy platit za pět let?

Hráči číslo 1: Karetní společnosti

Mnozí by je rádi vyšoupli z kola ven a ačkoli karetní společnosti v mnohém hodně zaspaly – VISA například ještě před dvěma lety na svém webu doporučovala NEpoužívat své karty na Internetu – není dosud důležitějších hráčů na trhu než Visy či MasterCardu. Včetně České republiky, kde zpracovávají přes 3 miliony svých karet.

Obě společnosti dnes ze všech dostupných řešení prosazují jako nejlepší stále kus plastu. Sice kus plastu, který se proti standardnímu magnetickému proužku, reliéfnímu písmu a vytištěným údajům liší především v zabudovaném čipu, stále se však jedná o placení, které je omezené nutností mít čtecí zařízení – naštěstí již ne pouze speciální čtečky.

Už v roce 1997 se předpokládalo, že do jednoho roku budou všichni světoví výrobci počítačů standardně montovat vedle disketových a CD-ROM mechanik čtečky čipových karet. Ačkoli na světě je těchto karet už přes 100 milionů, zatím to alespoň pro nás zní cizokrajně – na čtečky v počítačích je i po čtyřech letech ještě brzy, přesto například českého Ministerstvo financí tvrdí, že je letos začnou standardně používat i naši úředníci.

Pro používání čipových karet mluví vedle větší bezpečnosti především jejich výborná rozšiřitelnost – dnes se pro ně píšou stovky javovských aplikací, které se na ně jednoduše nahrají, takže karty můžou vedle placení sloužit také pro věrnostní programy (supermarkety), předplacené služby (mobily) nebo ukládání údajů (řidičský průkaz). VISA i MasterCard dobře vědí, že místo desítek dokladů může jejich karta znamenat pro lidi jediný předmět, který budou s sebou nosit v kapse.

Hráči číslo 2: Mobilní operátoři

Když se začalo před Vánocemi halasně hovořit, kdy překoná Česká republika v mobilních telefonech čtyři miliony, bylo zajímavé sledovat, že se už vůbec nikdo nad takovým číslem nepozastavuje. O to je jasnější, že se všichni pokoušejí co nejdříve dostat do mobilů své produkty – kolem roku 2005 bude na světě kolem jedné milardy mobilních zařízení a na každém průměrně otočíme 200 dolarů.

K prvním konkrétním návrhům na placení přes mobily patřilo předloňské výběrové řízení na třetího operátora – jeden ze zájemců Vlna +, za kterým stáli France Telecom a Bonton, chtěl rychle zavádět duální přístroje, které umožňují vedle telefonní vložit i platební kartu (tím se opět dostáváme ke karetním společnostem…). Před pár lety se objevovaly zprávy, že by Nokia či Motorola mohly vyvíjet vlastní řešení, dnes se již nikdo bez platebních karet neobejde.

MMF24

Hráči číslo 3: Internetové placení

Dosud opomíjenou a možná právě proto nejvýbušnější oblastí jsou nejrůznější formy placení přes Internet – ať již realizovaných bankami nebo samostatně technologickými společnostmi. Oproti předpokladům se mnohem dříve objevila velká skupina uživatelů, kteří chtějí platit pohodlněji než „vyplněním čísla své kreditky“ a stačí jim jen Internet. První velkou šanci měl Microsoft, když do Internet Exploreru 4 zabudoval svou „e-wallet“ – moc se o ní však nevědělo a využití zůstalo minimální. Dnes se již většina aplikací snaží přesunout na serverovou stranu – aneb mít možnost platit odkudkoliv a kdykoliv. Velkým omezením je však dnešní roztříštěnost desítek řešení, což je především pro obchodníky značně nákladné (jen v České republice jich napočítáme kolem 15) .

Přestože jsem zde uvedl tři různé skupiny hráčů, je mezi nimi více společného než rozdílů. To možná nejlépe vystihují vyvíjená řešení pojmenovaná jako „virtuální kreditní karta“ – platby zprostředkovává karetní společnost, přístup k penězům mobilní operátor nebo Internet. Bude trvat ještě nejméně 10 let než se bouře kolem nových způsobů placení, které přinesly mobily a Internet, uklidní. Vloni se objevily nové internetové služby, letošní rok by to měly být čipové karty, příští rok duální mobily, napřesrok.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracuje na mikroplatebním projektu I LIKE Q společnosti Villusion, kterého se účastní Sun Microsystems. Dlouhodobě se věnuje elektronickému obchodu, pracoval na řadě studií pro bankovní sektor.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).