Je to velmi zajímavý text, ale je v něm hodně drobných nepřesností, které ve výsledku jeho přínos zásadně snižují.
Například podle autora stojí vynesení 1 kg nákladu na oběžnou dráhu 15 000 USD. Tak tady je aktuální veřejný ceník SpaceX pro lety v roce 2018 a později (do té doby mají plno):
http://www.spacex.com/about/capabilities
2 700 USD na nízkou oběžnou dráhu (LEO), 7 400 USD na geosynchronní. S Falconem 9, s chystaným Falconem Heavy to bude méně.
Jde o veřejný ceník, ze kterého spíš dostanete slevu, než aby to bylo nějaké minimum. Je to samozřejmě pořád strašná pálka, ale prostě to není to číslo, co je v článku. A takových jednotlivostí je tam spousta.
Tak jednoduché to nebude, protože samozřejmě Falcon 9 neposkytuje takovou granularitu. A kdyby vynášel mračno malých družic, bude stejně muset mít každá ještě svůj motor, který ji umístí na správnou oběžnou dráhu.
Ale v principu to může být možné. A tato cena půjde dolů, protože jednak přijde větší Falcon Heavy a jednak tohle je cena, která nepočítá se znovupoužitím prvního stupně. A SpaceX očekává, že jakmile se budou první stupně rutinně používat, cena o 30 - 40 % klesne.
Já vím, že ještě i pak to poříd bude šíleně drahé. Ale bavíme se o poklesech o desítky procent v řádu jednotek let, zejména díky Muskovi.
A chystá se mnoho dalších nových nosičů, kosmonautika se právě teď přesouvá do zcela nové fáze, kdy v ní budou pořádně soutěžit soukromé firmy.
No, že si takový výzkum můžete například dovolit i vy, nebo parta kamarádů, která se dá dohromady.
Nebo si bude moci umístit geostacionární družici nad ČR a nabízet nějaké služby snímkování, či analýzy povrchu, třeba i on-line. Nebo jen poskytovat propojení svých IoT zařízení.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.