Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Procházka digitální expozicí v Domažlicích od Štěpán - ANO, souhlasím s autorem tohoto článku a určitě...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 3. 2007 1:35

  Štěpán (neregistrovaný)
  ANO, souhlasím s autorem tohoto článku a určitě vypnout vše !!! Samozřejmě, že diváci tu ČT2 oželí a pojedou vesele dál na analogu. Nakupovat Set Top Boxy bude většina lidu a hlavně ti starší diváci až opravdu na poslední chvíli (až bude obrazovka jen černá), jak je u nás již zvykem. Nechápu která Ing.makovice zase vymejšlí vše nejkomplikovaněji a nejsložitěji. Opravdu hotovej kocourkov. A zas ty nekonečné dohady kdo vypne a proč ne ....atd. Propagace digitálu není špatná věc, ale chtělo by to spíš divákovi vysvětlit přes Tv vysílání, když sedí doma u bedny, a ne někde na náměstí. Z celé oblasti se tam lidi náhodně nepohrnou.
 • 15. 3. 2007 8:55

  kubisek (neregistrovaný)
  A jak teprve budou dělat tu kampaň pro Bukovou horu. To bude výstavka putovní a bude objíždět 1/4 Čech, ohraničených zhruba městy Liberec, Mladá boleslav, Kladno, Chomutov? Tady všude bývá BH primární vysílač, samozřejmě čím blíž k jinému vysílačí, tak méně často. A hlavně jsem zvědavej, jak tím ubohým výkonem 10 kW pokrejou celé tohle území. Nebo si pak lidi budou pořizovat anténí monstra pro dálkový příjem?
 • 15. 3. 2007 12:23

  Enik (neregistrovaný)
  10kW ERP v DVB-T odpovídá přibližně 200kW ERP analogového vysílání. On ten výkon není vůbec to nejpodstatnější. MPX-A z Prahy je přijímatelný na vzdálenost 250km!!!, přičemž součet vyzářených výkonů na vysílačích je možná!!! 20kW. Problém dosahu DVB-T je úplně někde jinde než ve vyzářeném výkonu!!!
 • 15. 3. 2007 15:42

  David - Domažlice (neregistrovaný)
  Eniku, máš možná pravdu, ale přál bych ti denně odpovídat na dotazy nespokojených zákazníků s problémy kvality signálu. Proto si myslím, že JE to o výkonu vyzařovacího signálu. David Rácz
 • 15. 3. 2007 16:04

  prudic (neregistrovaný)
  Byt Tebou, nehral bych smycku neco jako "A venkovni antenu nasmerujete na vysilac. ...Ano, standard je VENKOVNI antena. ....Ano, u nas si koupite i antenu, i stozar. ....Ano, antena se standartne upevnuje vne budovy na stazar. .....Ze vam analog hral na kus dratu pod posteli? To si predstavte jak vam bude hrat DIGITAL, kdyz budete mit venkovni antenu. .....Nevadi, kdykoli se k nam vratte pro antenu, stozar, STBox. ....Jsme tu pro Vas, a radi Vam o5 poradime.

  No a kdyz prijdou potreti, tak jim doklapne, ze si nevymejslite, a ze fakt stojite za svym.
  Jinak vykonem se nesmi plytvat. Nic dobreho to neprinese. Kdo ma antenu, ten chytne, kdo nema, ten bude mit VZDYCKY problemy. At uz od mobilu, nebo od projizdejiciho mopedu... A takovi si nezaslouzi abychom se jimi vubec zabyvali. Proste zacit a trvat, ze pokud ma clovek problem, tak musi mit ANTENU. Jinak se s lidmi nebavim, nebo jen teoretizuji a dam to setsakra vedet, ze si delam srandu.
 • 15. 3. 2007 17:53

  Enik (neregistrovaný)
  Jenže zvýšením výkonu se ty problémy s kvalitou pokrytí nevyřeší, a nyvíc vzniknou další problémy na jiných místech! To chce koncepční řešení. Kopcovité oblasti našich příhraničních hor se budou pokrývat vždy špatně. Ani sebevětší výkon to nevyřeší.
  BTW: Sejdeme se v Domažlicích. :-)))
 • 15. 3. 2007 18:03

  Pamětník (neregistrovaný)
  Prudiči, zejména v této době, máš jistě pravdu. Ale kampaň o DVB-T začala pohádkou o tom, že krystalicky čistý signál několika desítek programů bude k dispozici všude na "pokojovou digitální" anténu. A tento prozatímní blud jako první logicky pronikl do podvědomí lidí. Dnes se může snažit kdokoliv a opakovaně změnit dojem lidí, ale napravit to lze těžko. Vždyť žádost o pomoc v problému "Koupil jsem si STB, připojil k STA nebo k digitální pokojové anténě a ono nic!" se objevuje na webu dnes a denně.
 • 15. 3. 2007 20:57

  bez přezdívky
  Nejak mi s vasim nazorem nejdou dohromady vykony vysilacu DVB-T v Bavorsku (take tam jsou kopcovite oblasti prihranicnich hor ;-) ?
 • 15. 3. 2007 21:42

  kubisek (neregistrovaný)
  Z vlastní zkušenosti vím, že v naší lokalitě (Slaný) jsou s DVB-T problémy i když má člověk anténu a to jsme v oblasti pokrytí Žižkovem. Takže pokud se bude vysílat těmito pidivýkony, tak ty problémy rozhodně nezmizí, pokrytí analogem z ostatních lokalit je zde také jen okrajové a DVB-T tady asi moc stabilní nebude.

  Mě se to naštěstí netýká, mám satelit. Když to ale vidím třeba u našich v STA (prvky Alcad, nedávno kompletně rekonstruovaná), tak bych z toho blil.
 • 16. 3. 2007 3:34

  prudic (neregistrovaný)
  no - pokud se podivas na mapu v nejvetsim rozliseni, tak to s tim pokrytim nevidim nijak ruzove, odhadem tak na 50 procentech uzemi. Zvyseni vykonu tak mnoho neprinese. spis lokalni vykryvac, Spis by mne zajimaly detaily tech zkusenosti - popis signalove cesty k STBoxu :-)
 • 16. 3. 2007 12:11

  prudic (neregistrovaný)
  to by asi chtelo merak na zjisteni chybovosti hned na antene. Ty "uzsi" vlozky - kdovi jestli neco z muxu neorezavaji Na krajich budou asi fazove posouvat(nebo tak neco) a kdovi co na to STBoxy. Taky by bylo zajimave vedet urovne Primy a MuxuA (spis jeden zesilovac pro oba kanaly, paklize by mely podobnou uroven). Kolorka je uzka, asi bych spis zkusil sirokopasmove sito. Kdovi, jestli by nebylo mene citlive na uniky. Ale vse co pisu je jen spekulace.
 • 16. 3. 2007 12:14

  prudic (neregistrovaný)
  "Kolorka je uzka" mysleno jako vyzarovaci diagram, proto mozna nechyta ten Cukrak.
 • 15. 3. 2007 21:41

  Enik (neregistrovaný)
  On je potřeba trochu širší pohled na věc! Větší výkon vysílače má smysl tenkrát, když bude mít co pokrývat. Pokud se v blízkém okolí bude vysílat na stejném kanále i A-TV, tak to smysl prostě nemá. Ty dva systémy se budou navzájem tlouct, a nebude fungovat ani jeden. Němci to berou trochu víc radikálně. DVB-T má přednost, a tím to hasne. Používají jiný kódový poměr. Celkový datový tok v jejich MPXu je kolem 14MB/s, protože používají delší ochranný interval. Tím pádem ovšem je signál mnohem odolnější proti odrazům, takže vyšší výkon se využije při příjmu signálů pomocí odrazů. U nás je takovýto příjem obrovský problém. Krátký ochranný interval tu možnost limituje. Jako další problém je vysílání na stejném kmitočtu od A-TV. Pokud chce někdo na Domažlicku použít pro příjem odraz, a otočí anténu, tak mu na anténu padá signál z Jáchymova, což jakýkoliv příjem znemožní. Pokud by se výkon vysílače zvýšil, tak by se jen posunulo pásmo, kde nepůjde přijímat ani jeden druh vysílání, dál od vysílače DVB-T směrem k vysílači A-TV. Problém jako takový to ovšem neřeší!
 • 16. 3. 2007 12:00

  kubisek (neregistrovaný)
  No, někde bych ty papíry od toho STA asi vyštrachal, ale nechce se mi. :-)
  Akorát z hlavy vim, že anténa je 21-60 kolorka, kanálové vložky Alcad, pro K24 a K25 typ s užším propouštěcím pásmem (na K24 je Prima, tak aby se to netlouklo). Zatím je to dělané hlavně na příjem analogu, DVB-T je teď jenom "vedlejší produkt".
  Až budou jasné kmitočty, na kterých se bude vysílat (a až se ne nich hlavně bude vysílat), rád bych tam prosadil kanálové antény (nebo alespoň úzkopásmové pro blízké kanály, ať zase nemaj na střeše drátěné monstrum :). Ale bude to těžký. Už teď se důchodci cukali, k čemu to vlastně bude dobrý a že to nepotřebujou, že jim ty 4 programy stačej. Musel jsem jim pohrozit, že do dvou let jim bez toho nepude televize. :-)

  Zajímavý je, že když má Žižkov výluku a jede jenom Cukrák, tak si ani neškrtneme. Čekal jsem, že se třeba zvýší chybovost, ale nic, komplet bez signálu. Holt Cukrák asi "míří" jinam.
 • 16. 3. 2007 13:01

  Radek Donát (neregistrovaný)
  To ovsem neni prozatimni blud, ale blud vseobecne platny. Ze ho nekdo rozsiril je sice chyba, ale takovych demagogii zazniva z medii ve vsech oblastech zivota spousta a kazdy clovek se v nich proste musi zorientovat, musi umet rozeznat kdo je odbornik a kdo jen poulicni zvanil. Mimochodem, spousta zavadejicich informaci, ktere se vryji lidem do pameti a jen tezko je pujde vymytit, zaznela mj. i na strankach Digizone. To je nevyhoda nezavislosti a fakticke nekontrolovatelnosti obsahove korektnosti medii. Musime si zvyknout na to, ze media casto nerikaji pravdu a informace si vzdy overovat z nekolika nezavislych zdroju. Uznavam, ze je to o dost narocnejsi nez jedina totalitni pravda ze statni televize a stranickeho tisku, ale kdo se chce dozvedet pravdu, ma zvlast v dobe internetu sanci velikou. Lide neumeji shanet informace a chapat je v souvislostech. To je cely problem. Kazdy pisalek si muze vyvrhnout bez jakekoli zodpovednosti naprosto cokoli (v ramci zakona, samozrejme, verejna dezinformace technickeho charakteru ale bohuzel trestna neni). Paradoxne je tedy v tomto pripade opravdu nejlepsi verit prodejcum. Kdyby totiz, tak jak to delaji nekteri novinari, verejne tvrdili, ze digital lze chytit vsude na kus dratu nebo vzdy na STA z sedesatych let a ma stale krystalicky cisty obraz, budou si koledovat o to, ze jim kazdou chvili prijde nekdo omlatit set-top-box nebo pokojovou antenu o hlavu. Toz, lide, bdete, sakra! :-)
 • 16. 3. 2007 14:14

  Pamětník (neregistrovaný)
  Použil jsem spojení "prozatímní blud" protože doufám, že ještě tato generace se dožije opravdové digitalizace TV. I s těmi desítkami programů a po dokončení bude pokrytí srovnatelné s ostatní Evropou. Husté jednofrekvenční sítě by měly zajistit i kvalitní příjem na velkém území na "pokojové" antény. Že je to možné už teď, je možné vidět třeba v sousedním Bavorsku.
  Proto dnes hlavní tíže digitální propagandy asi opravdu leží na bedrech solidních prodejců. Nevím ale, zda všichni Ti pomýlení diváci si své STB nakoupili bez konzultace s odborným prodavačem někde výhodně na webu nebo v hypermarketu.
 • 16. 3. 2007 15:06

  Radek Donát (neregistrovaný)
  Uf, to jste mi to tedy nandal, nacpat nas na jednu hromadu s hypermarkety. Fujtajbl! ;-). Co mate proti webu? Verte tomu, ze dotaz e-mailem je v prumeru odpovezen mnohem fundovaneji nez ustni dotaz u tzv. "odborneho prodavace" (kolik procent myslite prodejnach, ze jich takovych v kamennych je? 3, nebo 5?). Vetsina internetovych prodejcu, pokud jsem si vsiml, ma take na svych strankach i zakladni zasady pro kvalitni prijem, pripadne odpovedi na nejcastejsi dotazy. Kdo ale neumi (nebo se mu nechce) cist doporuceni prodejce a nakupuje bez jakekoli konzultace (prestoze ji zadny internetovy prodejce urcite neodmitne), budiz mu pak prijem lehky ;-).

  Mimochodem, uz nekolikrat se mi stalo, ze jsem dostal ustni informaci, ktera se pozdeji ukazala jako nepravdiva. A i kdyz jeji autor obvykle uzna, ze se mylil a omluvi se, co si za to koupite? Pokud to date treba do Cernych ovci, muze puvodni vyrok klidne poprit. Mail sice taky neni kdovijaky dukaz v pripadnem pravnim sporu, ale proti ustnimu nebo telefonickemu rozhovoru, kde neni dalsi verohodny svedek, je milionovy! Proto pri zadosti o jakekoli informace jeste pred uzavrenim budouci smlouvy (treba kupni nebo na poskytovani sluzeb), zasadne trvam na pisemnem vyjadreni (casto chodi okolo toho jako kolem horke kase, ale kdyz se zeptam poctvrte, popate stale na totez, obvykle museji ven i s neprijemnymi fakty) a vrele to vsem doporucuji delat take. Telefonicka ci ustni informace je na nic. A jeste jednu vec. Kazdy obchodnik vam urcite potvrdi, ze komunikace face to face dava obchodnikovi vyhodu mimoverbalniho ovlivnovani, v cemz jsou nekteri prodavaci opravdovymi mistry. To je take jeden z mala duvodu, proc jsou lide ochotni utratit v kamennem obchode za zbozi vic nez v internetovem. E-shop vas proste nemuze nijak oblbnout, proste vam jen umozni se naprosto svobodne a na zaklade racionalni uvahy rozhodnout ;-).
 • 18. 3. 2007 18:55

  Pamětník (neregistrovaný)
  Je mi líto, že jste moji úvahu pochopil tak, že vás hážu na jednu hromadu s hypermarkety, opak byl pravdou.
  Proti webu téměř nic nemám, ale mých několik zkušeností mne naučilo být u této formy prodeje velmi opatrný. Poměrně dost nakupuji internetově u Mironetu. Často je v jejich popisech věcná chyba, emajluji si s nimi a nakonec přiznají chybu a případně ji i na svých stránkách opraví. Největší "horor" jsem zažil při nákupu kamery jako dárek při narození dítěte na záznam od prvních dnů. Prodejce měl na webu obrázek jiné kamery, v technickém popisu uvedená data od dalšího typu. Při okamžité reklamaci po převzetí se ale vymlouval na to, že informační materiály mu dodal velkoobchod a tak vina je na něm, že při tak velkém sortimentu nemůže všechno vědět a snahu o odstoupení od smlouvy na 30dnů zablokoval reklamačním řízením. Svůj postup ospravedlňoval tvrzením, že "fikaní" zákazníci si u něj objednají kameru, natočí si svatbu a po týdnu kameru vrátí a on by měl vracet peníze. Nakonec po 2 měsících byl pod pohrůžkou ČOIky ochoten dodat jiný typ kamery s původně inzerovanými vlastnostmi. Jako "bonus" mi věnoval jeho firemní tričko! Co jsem s ním udělal si asi většina dovede představit. První dva měsíce života novorozence tedy zdokumentovány nejsou. To jsem se asi zbytečně rozepsal o trochu jiném tématu, ale tyto zkušenosti jsem si odnesl i do internetového nákupu DVB-T techniky.
  Vaše upozornění, že ve vaší branži je zneužíváno mimoverbální komunikace při prodeji, je z úst prodejce pozoruhodné. Z toho by mi vyšlo, že právě osobní komunikace s prodejcem je to nejriskantnější, co může nakupující udělat! Na druhé straně podle mne jeden kratší rozhovor asi nenahradí mnoho emajlů, byť si je mohu zadokumentovat a případně někomu "omlátit o hlavu". O invenci mnoha internetových obchodníků také svědčí dokola kopírované chyby v technických popisech, na písmenko shodných. Takže míra "oblbování" v kamenných obchodech a v e-shopech je hlavně závislá na obecné úrovni těchto služeb a jejich pracovníků.
  Vracím se k původnímu tématu, že si stále myslím, že opravdu "odborný" prodavač by mohl laikovi pomoci při nákupu DVB-T technologií. Laik totiž není schopen po emajlu klást rafinované otázky, když o této technice nic zatím neví. Kromě těch několika zmiňovaných bludů.
 • 18. 3. 2007 19:30

  Radek Donát (neregistrovaný)
  Co na to rict? Vas nazor Vam samozrejme neberu. Vzdy je ale dobre vedet na co jako zakaznik mam a na co nemam narok a podle toho se zaridit. Pokud mohu alespon trochu narovnat vliv pokrivenych reklamnich spotu SOS, ktere rikaji, ze vsichni prodejci jsou hajzlove s dlouhymi nosy a vsichni koncovi zakaznici jsou zcela bezelstni a maji pravo uplne na vsechno, urcite bude nedorozumeni mene. Tedy k veci:

  Internetova objednavka jeste neni uzavrenim spotrebitelske smlouvy. Tim je az jeji realizace, tedy de facto i iure prevzeti zbozi. Zalezi tedy na tom zda si zbozi prevezmete osobne, a tedy mate moznost (a narok) si zbozi (jeho identitu, pripadne parametry) jeste pred zaplacenim osobne overit ci nikoli. Od toho se odviji narok na vraceni zbozi do 14 dnu. Osobni prevzeti jednoznacne nema, postovni zasilka jednoznacne ma. Hrozba COI je i u nas pri sebemensi nespokojenosti pomerne bezna, ale nema se zakonnymi naroky nic spolecneho. Uznani zakonnych naroku spotrebitele v jednom konkretnim pripade totiz nemuze dosahnout COI, ale soud. Vas konkretni spor kontrola COI nevyresi, a v zasade ani nemuze. Z tohoto hlediska neni hrozba COI snahou o dosazeni spravedlnosti, ale proste pomstou. Ze si napr. pri silnicni konktrole sebevzornejsi ridic nemuze byt jist, ze mu treba zrovna nesviti jedno svetlo, je myslim vice nez zrejme. Rozumime si ;-).

  Pokud si myslite, ze osobne muzete klast rafinovane otazky, zatimco e-mailem nikoli, ja si myslim, ze je to presne naopak. Schopny prodavac Vas proste jednoduse ukeca a odvede Vasi pozornost uplne hrave jinam. To neni podvod, to je starodavne umeni osobniho prodeje. Proc myslite, ze jsou arabsti, vietnamsti, nebo i polsti trhovci povetsinou lepsimi obchodniky nez cesti? Myslite, ze maji horsi zbozi nebo nejak principialne spatny pristup k zakaznikovi? Nekteri ano, ale vetsinou jsou proste jen v tomto smeru naprosto neschopni (nerad generalizuji, ale je zrejme, ze zajem o zakaznika v ceskych obchodech oproti vietnamskym je i po 17 letech uceni se trznimu hospodarstvi stale jeste zanedbatelny).

  Mam tedy jednoduchy dotaz. Na co byste se jako zakaznik osobne zeptal lepe nez e-mailem? Myslite ze laik je schopen klast v kamennem obchode rafinovane otazky? A proc e-mailem ne?
 • 15. 3. 2007 18:56

  prudic (neregistrovaný)
  nejhorsi je na tom to, ze cena pokojove a venkovni anteny je v nejhorsim srovnatelna, v lepsim je venkovni levnejsi. Koax stoji par korun. Netusim proc lidi lpi na dalsim kusu nabytku. Vzdyt ta venkovni aspon nezavazi, nemusi se oprasovat, signal je zaruceny a staly.... Co lidi vidi na tom vyhazovani penez za nepouzitelne smejdy? Tam, kde naladis MPX s pokojovkou, tam by stacil kus dratu za nabytkem..... (zdravime lidi na Zizkove)