Hlavní navigace

Procházka digitální expozicí v Domažlicích

15. 3. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 118483
Obyvatelé Domažlicka mohou od minulého čtvrtka navštívit v prostorách městského úřadu v Domažlicích veřejnou expozici Vítejte v digitálním světě. Na minimální ploše se zde mohou prostřednictvím názorných ukázek seznámit s výhodami digitálního příjmu televize, důvody vypínání analogového vysílání a přímo na místě se zeptat na jakoukoli otázku spojenou s přechodem na DVB-T. V létě se expozice přestěhuje z Domažlic do Ústí nad Labem, kde 1. července zahájí řádné vysílání multiplex A.

Výstava propaguje i satelit

Tato expozice patří mezi velice důležité a zároveň vydařené body v informační kampani na Domažlicku. Už jen samotné umístění této výstavky na Městském úřadě byl výborný nápad. Budovou denně projde celá řada občanů, kteří si zde vyřizují potřebné dokumenty a mohou se tu přímo zastavit. Propagaci expozice pomáhá také billboard umístěný v podloubí před samotným vchodem do úřadu.

Výstavku tvoří stěna s třemi plazmovými televizory, z nichž první předvádí přenos pozemního digitálního vysílání multiplexu A z Vraního vrchu, druhý programy satelitní digitální služby CS Link a třetí nabízí infosmyčku s podrobným výkladem celé problematiky zavádění digitální televize do domácností. Mezi televizory jsou v polici za sklem umístěny digitální set-top-boxy (na výstavě je zastoupena pouze značka Technisat od sponzora expozice, brněnské firmy Omko) s detailním popisem všech jejich funkcí.

Mapa pokrytí

Mapa pokrytí multiplexu A na Domažlicku

Zemské digitální vysílání na Domažlicku odstartovalo 1. listopadu 2006. Z vysílače Vraní vrch lze na kanálu 38 naladit multiplex A s televizními programy ČT 1, ČT 2, ČT 4 Sport, ČT 24, TV Nova a rozhlasovými stanicemi ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, ČRo 4 – Rádio Wave, Rádio Česko, ČRo Leonardo a ČRo D-dur. Kde všude lze digitální vysílání naladit, si můžete ověřit v mapce pokrytí.

Návštěvníkům radí obsluha

Expozice Domažlice I

Dole na stolku jsou umístěny tištěné propagační materiály vystavovatelů a prodejců digitální techniky, na stěně je mapka pokrytí DVB-T a schéma, jak zapojit set-top-box. Velmi působivá je i přítomnost dvoučlenné obsluhy, která pomáhá návštěvníkům zorientovat se v problematice a odpovídá na jejich otázky, a zároveň hlídá vystavené exponáty. Obsluha má také za úkol vyplňovat s občany dotazník měsíčníku Sdělovací technika s otázkami na kvalitu příjmu zemské digitální televize, kdy si plánují koupit set-top-box a co očekávají od digitální televize. Vyhodnocení dotazníků bude velmi zajímavé a lze jen doufat, že nás s jejich závěry Sdělovací technika seznámí.

Otevírací doba expozice je velmi příznivá – prakticky je zpřístupněna po celou pracovní dobu úřadu, jenom s tím rozdílem, že dopoledne otevírá až v 10 hodin (končí ve stejnou dobu jako úřední hodiny, tj. v 16 hodin). Slavnostního otevření výstavy se zúčastnil i ředitel sekce elektronických komunikací a poštovních služeb ministerstva informatiky, bývalý předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) David Stádník, který ale přítomné poněkud znejistěl prohlášením, že chystané vypnutí analogového vysílání z Vraního vrchu se dotkne pouze druhého programu České televize. U ostatních dvou stanic, ČT 1 a Novy, hovořil o pozdějším datu vypnutí.

Neměla by se vypínat jen ČT 2

Expozice Domažlice II

Divákům v Domažlicích je známý fakt, že kanál 12, na kterém analogově vysílá program ČT 2, je nezbytné vypnout kvůli rušení digitálního rozhlasu v Bavorsku, většina občanů však očekávala vypnutí celého analogového balíčku programů z Vraního vrchu. Ostatně tak jim to už před rokem sdělil ČTÚ. Z pohledu prostého občana si myslím, že pokud se v létě vypne pouze analogový signál ČT 2, nepovede to valnou většinu občanů k přesvědčení, aby si koupili set-top-box, a řada z nich bude dál sledovat analogové vysílání, protože ČT 2 oželí, případně si ho analogově naladí z jiného vysílače (plzeňského Krašova).

Content First 2022_tip temata

Přiznám se, že jako prodejci televizní techniky se mi takové řešení také příliš nezamlouvá. Rozhodně jsem pro vypnutí všech tří analogových programů, tedy ČT 1, ČT 2 a Novy, nebo zemské digitální vysílání na Domažlicku vůbec nezavádět. Už samotný fakt chudé programové nabídky svým způsobem odrazoval občany od pořízení set-top-boxu. Pokud se potvrdí informace, že Vraní vrch vypne pouze analogové vysílání ČT 2, ztratí tito lidé chuť ke koupi set-top-boxu úplně.

Přesto pevně doufám, že k takové situaci nedojde a expozice na městském úřadě v Domažlicích se stane vítanou zastávkou obyvatel města i okolních obcí a pomůže jim lépe se zorientovat v tomto digitálním světě.

DVB-T perex obecný

Jak začínalo digitální vysílání z Vraního vrchu

Domažlicko je nejmenší že čtyř oblastí České republiky, kde lze zachytit vysílání přechodného digitálního multiplexu A. Společně s Prahou, Brnem a Ostravou tak nyní může tuto vysílací síť naladit přes dva a půl milionu diváků a pokrývá třetinu území státu. Přímo na Domažlicku však byly se startem digitálního vysílání problémy: až po pěti týdnech se k České televizi přidala i televize Nova, diváci však nadále postrádají digitální vysílání Primy. Více v článku Digitální televize dorazila na Domažlicko, ale bez Novy.

Anketa

Uvítali byste podobnou expozici i ve vašem městě?