Hlavní navigace

Seriál Multiplex A

Digitální televize dorazila do Hradce Králové. Jak ji naladit?

Ještě týden si budou moci diváci v Hradci Králové a blízkém okolí užívat zkušební vysílání zemské digitální televize. Od minulého pátku mohou naladit přechodný digitální multiplex A s programy České televize, Novy a Českého rozhlasu. Experiment potrvá necelé dva týdny, skončit by měl v úterý 8. dubna, na druhý a závěrečný den konference Internet ve státní správě a samosprávě. UVNITŘ MAPA POKRYTÍ + UMÍSTĚNÍ VYSÍLAČE

Doba čtení: 4 minuty

Nova už vysílá z Bukové hory, přelaďte set-top-boxy

O čtyři měsíce později, než slibovala, zahájila včera odpoledne televize Nova zemské digitální vysílání v severních Čechách. Na kanálu 58 z Bukové hory doplnila čtyři programy České televize a sedm okruhů Českého rozhlasu, které zde vysílají už od 1. července v rámci digitálního multiplexu A. Pro diváky, kteří už tento multiplex přijímají, to znamená, že budou muset znovu spustit automatické ladění set-top-boxu, aby se jim Nova načetla do programové nabídky.

Doba čtení: 5 minut

Digitální televize startuje v Ústí nad Labem

O další více než milion lidí se o tomto víkendu rozšíří počet potenciálních diváků digitální televize v České republice. Nejpozději o půlnoci ze soboty 30. června na neděli 1. července zahájí z Bukové hory u Ústí nad Labem digitální vysílání čtyři programy České televize, televize Nova a sedm okruhů Českého rozhlasu. Půjde o vůbec nejsilnější digitální vysílač v České republice, který poběží výkonem 100 kW.

Doba čtení: 7 minut

Podrobnosti o digitální televizi v Ústí nad Labem

Přelom června a července bude zlomovou událostí v zavádění zemské digitální televize v České republice. Multiplex A se rozšíří do severních Čech, z primárního vysílače Buková hora pokryje téměř dva miliony diváků a zasáhne zatím největší území ze všech lokalit, kde lze DVB-T naladit. Mezi severními a středními Čechami dojde k překrytí pražského a ústeckého multiplexu, čímž vznikne největší jednolitá oblast pokrytá signálem DVB-T.

Doba čtení: 5 minut

Procházka digitální expozicí v Domažlicích

Obyvatelé Domažlicka mohou od minulého čtvrtka navštívit v prostorách městského úřadu v Domažlicích veřejnou expozici Vítejte v digitálním světě. Na minimální ploše se zde mohou prostřednictvím názorných ukázek seznámit s výhodami digitálního příjmu televize, důvody vypínání analogového vysílání a přímo na místě se zeptat na jakoukoli otázku spojenou s přechodem na DVB-T. V létě se expozice přestěhuje z Domažlic do Ústí nad Labem, kde 1. července zahájí řádné vysílání multiplex A.

Doba čtení: 4 minuty

Počátky digitalizace Domažlicka očima místního prodejce

Zahájení digitálního vysílání zde, v domažlickém regionu, jsem, jako příznivec moderních technologií, velmi uvítal. Pár měsíců před samotným spuštěním DVB-T jsem sondoval a zjišťoval, o co vlastně půjde. Ne však jen z hlediska technického, ale i z pohledu prostého diváka. Jak velký zásah to pro něj bude? Dnes, téměř dva měsíce od zahájení, mohu tvrdit, že je to pro diváky zásah opravdu veliký.

Doba čtení: 4 minuty

Na co se ptali lidé v Domažlicích?

Česká televize (ČT) ve spolupráci s Radiokomunikacemi uspořádala pro obyvatele Domažlic a okolí veřejnou diskusi o digitalizaci televizního vysílání. Městské kulturní středisko, ve kterém se akce konala, pořídilo na žádost serveru DigiZone.cz zvukový záznam, který ČT převedla do internetové podoby. Komu je bližší text před zvukem, může si přečíst dotazy, které obyčejní lidé pokládali profesionálům v oboru. Na otázky odpovídal ředitel techniky ČT Rudolf Pop, vedoucí digitalizace Pavel Hanuš, ředitel úseku vysílacích služeb Radiokomunikací Martin Roztočil a vedoucí útvaru vysílacích služeb Jan Hamáček.

Doba čtení: 11 minut

Nakolik se digitální pokrytí Domažlicka liší od teoretických propočtů?

Zemské digitální vysílání začalo na Domažlicku před měsícem, příjem DVB-T tu získalo 221 tisíc obyvatel České republiky. Alespoň podle výpočtů z matematického modelu. Od 1. listopadu jezdí krajem měřící vozy, které zjišťují, jak jsou teoretické propočty přesné. Realita bývá někdy stejná, ale jindy se liší, a to i dost výrazně. Podívejte se na údaje ze 72 západočeských obcí a zjistěte, kolik procent jejich obyvatel se může dívat na televizi digitálně přes anténu.

Doba čtení: 4 minuty

Nemanice se nemusí bát, o televizi nepřijdou

Zbytečný poplach v Nemanicích na Domažlicku vyvolaly včerejší Lidové noviny. V reportáži o přechodu na zemské digitální televizní vysílání deník uvedl, že Nemanice, které jsou odkázané na analogový převaděč na kopci přímo nad vesnicí, přijdou na jaře vypnutím analogového signálu z primárního vysílače Vraní vrch o pozemní příjem televize. Skutečnost je poněkud jiná: Nemanice sice čeká trošku komplikovanější řešení, o televizi ale nepřijdou.

Doba čtení: 5 minut

První zkušenosti s digitální televizí na Domažlicku

Signál přechodného digitálního multiplexu A dosahuje i do míst, kde to teoretické mapy pokrytí Českých radiokomunikací nepředpokládaly. Divákům ale vadí absence televize Nova v programové nabídce, dva nové digitální programy České televize jim nestačí. Řada domácností řeší kvůli Primě problém s kombinovaným digitálním a analogovým příjmem. Valná většina diváků na Domažlicku totiž chytá Primu z vysílače v Plzni, zatímco multiplex A vysílá z Vraního vrchu u Domažlic. To však vyžaduje hned dvě přijímací antény.

Doba čtení: 8 minut

Digitální televize dorazila na Domažlicko, ale bez Novy

Televizní diváci na Domažlicku mohou od půlnoci na dnešek přijímat signál zemského digitálního multiplexu A. Čtyři programy České televize a sedm okruhů Českého rozhlasu digitálně vysílá na kanálu 38 z Vraního vrchu, odkud lze souběžně naladit také analogový signál ČT 1, ČT 2 a TV Nova. Digitální síť oproti původní představě zatím neobsahuje Novu, protože té se stále nepodařilo získat povolení od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Radní ale tvrdí, že Nova žádné další povolení k digitálnímu vysílání na Domažlicku nepotřebuje.

Doba čtení: 7 minut

Podrobnosti o digitální televizi v Domažlicích

Letošní listopad bude přelomový pro televizní diváky z Domažlic a okolních obcí. Zejména pak pro ty, kteří jsou odkázáni na pozemní příjem televize z vysílače Vraní vrch a sekundární sítě analogových dokrývačů. Radiokomunikace zde zahájí řádné digitální vysílání multiplexu A se čtyřmi programy České televize, sedmi okruhy Českého rozhlasu a zřejmě i televizí Nova. Naopak Prima, jejíž příjem je na Domažlicku problematický, se zde v digitální podobě zatím neobjeví. Začátkem prosince ale přibudou digitální programy z blízkého Bavorska. UVNITŘ PODROBNÉ MAPY POKRYTÍ.

Doba čtení: 11 minut

ČT 4 Sport zatím sleduje méně diváků než ČT 24

Přibližně sedmdesát tisíc lidí denně sledovalo před Mistrovstvím světa ve fotbale digitální kanál ČT 4 Sport. Zatím se tak nenaplnily představy, že sportovní program České televize předstihne v počtu diváků zpravodajskou stanici ČT 24, kterou si podle dosavadních průzkumů naladí asi sto dvacet tisíc lidí denně. Největším problémem obou stanic je jejich malá dostupnost. Zatímco ČT 24 může sledovat asi třináct procent domácností v České republice, u kanálu ČT 4 Sport to je jen necelých devět procent.

Doba čtení: 5 minut

Kolik lidí sleduje zpravodajský kanál ČT 24?

Česká televize má od začátku února přesná data o sledovanosti zpravodajského kanálu ČT 24. Zadavatel elektronického průzkumu sledovanosti, Asociace televizních organizací, je minulý týden začal zveřejňovat i na svých internetových stránkách. Jaké jsou nejúspěšnější pořady ČT 24? A jak si vede česká zpravodajská televize v porovnání s podobnými stanicemi ve střední Evropě? Zeptali jsme se Kristiny Taberyové, vedoucí výzkumného oddělení ČT.

Doba čtení: 9 minut

Postřehy ke spuštění digitální televize v Brně a Ostravě

Minulý týden zahájily Radiokomunikace řádné digitální vysílání přechodného multiplexu A v Brně a Ostravě. Zatímco diváci v Brně mohli testovací vysílání sítě A sledovat už od vánočních svátků, Ostrava se digitálního signálu dočkala skutečně až minulý týden. Zprovoznění dvou nových vysílačů multiplexu A a výměnu vysílacích technologií provázelo i několik dalších změn.

Doba čtení: 6 minut

ČT 4 Sport: Začíná boj sportovních kanálů

Od deváté hodiny ráno dnes startuje nový, v pořadí už čtvrtý program České televize, stanice ČT 4 Sport. Digitální kanál je dostupný přes zemskou digitální síť A v Praze, Brně a Ostravě, v kabelových sítích a prostřednictvím satelitního paketu Czech Link, v němž však vysílá kódovaně. Se zahájením XX. Zimních olympijských her v Turíně tak začíná opravdová bitva sportovních kanálů vysílajících v češtině.

Doba čtení: 6 minut

Digitální televize startuje v Ostravě

Úderem dnešního poledne spustí Radiokomunikace oficiální zemské digitální vysílání v Ostravě. Na kanále 39 z vysílače Slezská Ostrava diváci naladí multiplex A, který již vysílá v Praze a od konce loňského roku zkušebně také v Brně. Zde Radiokomunikace přecházejí na ostrý provoz a spouští už druhý digitální vysílač v Barvičově ulici. Ten společně s vysílačem Hády vytvoří jednofrekvenční síť na kanále 40. V Praze, stejně jako v Brně a Ostravě, firma přechází na nové vysílací technologie.

Doba čtení: 6 minut

Česká televize představila program ČT 4 Sport

Bez olympijského studia, jako doplňkový a 15 hodin denně bude během Zimních olympijských her v Turíně vysílat sportovní kanál České televize, program ČT 4 Sport. Na pondělní tiskové konferenci na Kavčích horách to řekl šéfredaktor redakce sportu ČT Otakar Černý. Po olympiádě se vysílání ČT 4 Sport rozšíří na šestnáct hodin denně, přičemž by mělo každý den nabídnout minimálně jeden přímý přenos libovolné sportovní události.

Doba čtení: 8 minut

Startuje Český rozhlas 4 – Rádio Wave pro mladé

Jedenáct let od vzniku myšlenky veřejnoprávního rádia pro mladé, označovaného jako Český rozhlas 4, dnes zahajuje vysílání nový, v pořadí již osmý celostátní okruh ČRo. Stanice s názvem Rádio Wave odstartuje úderem 13. hodiny a 13. minuty na analogovém vysílači Cukrák pro Prahu a střední Čechy (100,7 HMz) a zároveň na internetové stránce www.rozhlas.cz/radiowave. V přechodné digitální síti A provozované společností Radiokomunikace se Radio Wave objeví 9. února.

Doba čtení: 12 minut

Zkušenosti s příjmem digitální televize v Brně

23. prosince 2005 po obědě jsme od Radiokomunikací dostali neočekávaný vánoční dárek. Tato společnost spustila digitální zemské vysílání multiplexu A na 40. kanále - dost neočekávaně, neboť podle dosud celkem objektivních předběžných informací se tak mělo stát až v první dekádě měsíce února 2006. O digitálním zemském vysílání na území Brna, konkrétně v lokalitě Lesná, je tento článek.

Doba čtení: 6 minut

Brno má digitální televizi, Radiokomunikace spustily multiplex A

Televizní diváci v Brně dostali pod stromeček netradiční dárek. Radiokomunikace tu dnešním dnem zahájily testovací provoz řádného vysílání multiplexu A. To se zatím omezuje na silnější ze dvou plánovaných vysílačů – Hády. Brňané, kteří mají digitální set-top-box nebo integrovaný digitální televizor, tak od poledne na kanále 40 naladí čtyři televizní a pět rozhlasových digitálních programů. Další brněnský vysílač v Barvičově ulici Radiokomunikace spustí začátkem příštího roku.

Doba čtení: 5 minut

ČT 4 Sport odstartuje zároveň v Praze, Brně i Ostravě

Přes pozemní digitální vysílače, v kabelových rozvodech a kódovaně na satelitu zahájí 9. února 2006 vysílání nový, v pořadí už čtvrtý program České televize ČT 4 Sport. Na rozdíl od zpravodajského kanálu ČT 24 se sportovní program neobjeví na satelitu volně, protože to neumožňují vysílací práva pro sportovní přenosy. Nelze ale vyloučit jeho zařazení do placené digitální satelitní služby UPC Direct. Majitelé pozemních digitálních set-top-boxů se ČT 4 Sport dočkají nejdříve v Praze a Brně, televize se snaží ke stejnému datu zajistit pokrytí i na Ostravsku.

Doba čtení: 6 minut

Uspíší Nova přechod na DVB-T v severních Čechách?

Televizi Nova hrozí, že v nejbližších týdnech či měsících přijde o značnou část diváků v severních Čechách. Její analogové vysílání totiž naruší digitální rozhlas z Německa. Ten se už se signálem Novy začal rušit přede dvěma lety, tehdy ale ještě Český telekomunikační úřad (ČTÚ) společně s Českými radiokomunikacemi (ČRa) našel náhradní analogové kmitočty. Německý rozhlas T-DAB ale brzy spustí další vysílače v příhraničí a zvýší výkon stávajících vysílačů. Žádné další náhradní analogové kmitočty pro Novu v záloze nejsou.

Doba čtení: 6 minut

Radio Česko na Invexu: pohled pod digitální pokličku

Český rozhlas přestěhoval na Invex celou redakci zpravodajského okruhu Radio Česko. Stanice vysílá z prosklené kukaně stánku 16 v pavilonu D a rozšířila program ze čtyř na deset hodin denně. Přes pozemní vysílače DVB-T jej mohou přijímat posluchači nejen v Praze, ale po dobu veletrhu také v Brně. Radio Česko dále vysílá přes Internet a těsně po ukončení Invexu spustí zkušební vysílání v systému T-DAB pro Prahu a střední Čechy.

26. 10. 2005 0:00
Doba čtení: 8 minut

Digitální televize je tu, startuje řádné vysílání

Komerční provoz digitální televize v České republice je ode dneška realitou. České radiokomunikace – JTR Management (ČRa) spustily řádný provoz digitální sítě A pro Prahu a střední Čechy, jímž nahradily dosavadní experiment na jednofrekvenční síti K25. Televizní diváci v metropoli a okruhu do padesáti kilometrů tak mohou prostřednictvím digitálních set-top-boxů, integrovaných digitálních televizorů nebo digitálních PC tunerů naladit tři programy České televize, televizi Nova a pět okruhů Českého rozhlasu.

Doba čtení: 8 minut

Česká televize pracuje na sportovním kanálu

Dalším digitálním programem České televize může být tematický kanál ČT 4 Sport. Není žádným tajemstvím, že nejpozději v únoru 2006 chtějí Kavčí hory spustit minimálně jeden nový, v pořadí už čtvrtý televizní okruh. Doposud se v této souvislosti hovořilo o vzdělávacím a dokumentárním kanálu ČT 4, televize si však pod tímto názvem registrovala logo sportovního programu. Ten by měl podle neoficiálních informací pokrýt už zimní olympijské hry 2006 v Turíně.

Doba čtení: 7 minut

Digitální síť Českých radiokomunikací obsadí ČT a Nova

Česká televize a televize Nova se dohodly na společném postupu při zavádění řádného digitálního vysílání. Programy obou televizí se objeví v přechodné vysílací síti A provozované Českými radiokomunikacemi. Ty chtějí v polovině října ukončit pražský experiment DVB-T a přejít v této lokalitě na komerční provoz. V druhé fázi, do června 2006, firma pokryje digitálním signálem Brno a Ostravsko.

30. 9. 2005 0:00
Doba čtení: 5 minut