Hlavní navigace

Zkušenosti s příjmem digitální televize v Brně

3. 1. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
23. prosince 2005 po obědě jsme od Radiokomunikací dostali neočekávaný vánoční dárek. Tato společnost spustila digitální zemské vysílání multiplexu A na 40. kanále - dost neočekávaně, neboť podle dosud celkem objektivních předběžných informací se tak mělo stát až v první dekádě měsíce února 2006. O digitálním zemském vysílání na území Brna, konkrétně v lokalitě Lesná, je tento článek.

Radost, potom mírné zklamání

Překvapení z předčasného spuštění brněnského vysílání bylo značné, neboť v říjnu pořízený set-top-box TechniSat DigiPal 2 opět našel uplatnění. Jako vlastník tohoto zařízení s pomocí malé pokojové antény jsem bez problémů našel v bytě místo nejlepšího a nejsilnějšího signálu na prakticky stejném místě, kde jsem měl kvalitní signál již při zkušebním „invexovském“ říjnovém vysílání, a začal jsem si naplno užívat všech čtyř televizních a šesti rozhlasových programů. Zprvu se projevovaly krátkodobé výpadky signálu, občasné kostičkování, zamrzávání obrazu po dobu asi čtyř hodin, později došlo ke stabilizaci kvality signálu a zamrzávání či kostičkování bylo asi tak dvakrát až třikrát za hodinu (při úrovni signálu kolem 50 až 60 procent, kvalitě signálu kolem 70 až 80 procent).

Rozčarování přišlo na Štědrý den před polednem, kdy došlo náhle k výpadku signálu na 40. kanále, úroveň klesla ke 30 procentům, kvalita 0 až 3 procenta, tedy najednou bez jakéhokoliv upozornění signál trvale žádný! Přitom na 25. kanále Českého Telecomu bez problémů jely oba testovací programy (barevné pruhy s krátkou hudební smyčkou) a pozůstatek televize Óčko v téměř stoprocentní kvalitě! Zavolal jsem tedy bezplatnou linku Radiokomunikací, kde mi příslušný technik tvrdil, že jejich monitoring potvrzuje bezproblémový kvalitní příjem i ve vzdálenějších oblastech od města Brna. To mne přimělo k dalšímu hledání signálu v bytě, který jsem našel v jiném pokoji, kde úroveň signálu byla sice pouze kolem 35 procent, ale kvalita až 100 procent, což stačilo a dosud stačí ke kvalitnímu obrazu televizních programů a velice kvalitnímu zvuku všech šesti rozhlasových stanic.

Mapa pokrytí

Jak se spouštěl multiplex A v Brně

Televizní diváci v Brně dostali pod stromeček netradiční dárek. Radiokomunikace tu 23. prosince zahájily testovací provoz řádného vysílání multiplexu A. To se zatím omezuje na silnější ze dvou plánovaných vysílačů – Hády. Brňané, kteří mají digitální set-top-box nebo integrovaný digitální televizor, tak od poledne na kanále 40 naladí čtyři televizní a pět rozhlasových digitálních programů. Další brněnský vysílač v Barvičově ulici Radiokomunikace spustí začátkem příštího roku. Více v článku Brno má digitální televizi, Radiokomunikace spustily multiplex A.

Zarušení Primy jsem nezaznamenal

Dokonce stejná úroveň i kvalita signálu je u mne zachycována na obyčejný malý pokojový dipól bez jakéhokoliv napájení. Nevadí ani pohyb osob v blízkosti této náhražkové anténky. Zatím nedochází ani k výraznějšímu kolísání úrovně a kvality signálu. Dokonce je, zdá se, i menší četnost mžikového zamrzávání obrazu a kostičkování jsem téměř nezjistil. Mrzí mne ovšem, že příslušný pracovník Radiokomunikací mi při telefonické konzultaci neřekl, že z technických důvodů bylo nutné snížit úroveň signálu snad z důvodu rušení analogových televizních signálů Primy a snad i STV 1 a STV 2 z individuálních příjmových antén, ale to nemohu posoudit, poněvadž dosavadní televizní programy jsou v našem domě rozváděny ze společné antény (STA), a to ještě staršího, málo udržovaného typu, u něhož měla například Prima vždy zašuměný signál. O tomto „brněnském“ problému jsem se vlastně dočetl z různých příspěvků v elektronických i v tištěných médiích.

Naše STA zachycuje a převádí do uživatelských zásuvek bez pozorovatelného zhoršení po spuštění DVB-T z vysílače Brno Hády i nadále následující programy:

Terestrické analogové TV stanice v Brně
Televizní program Vysílací kanál Vysílací pásmo
Markíza C 01 48,87 MHz
ORF 2 C 02 58,72 MHz
ORF 1 C 08 175,25 MHz
Prima S 24 74,47 MHz
ČT 2 C 10 191,30 MHz
Nova C 12 207,30 MHz
ČT 1 C 14 223,27 MHz
ČT 1 C 35 583,27 MHz

Zdroj: autor

Znovu tedy zdůrazňuji, že v této konfiguraci k žádnému zhoršení signálů analogových programů z naší STA zatím nedošlo!

V Brně se nedá kloudně sehnat set-top-box

Vůbec nezastírám, že jsem příznivcem a fandou každého technického pokroku, tedy i dalšího rozvoje DVB-T v brněnské (jihomoravské) oblasti, proto jsem si v závěru loňského roku udělal takový malý soukromý průzkum, jak na tom vlastně jsou místní významné obchody s nabídkou set-top-boxů, a byl jsem docela zklamán. Asi nejlepší je situace u firmy Omko ve Staňkově ulici, která nabízí v této době asi sedm druhů set-top-boxů v ceně od zhruba dvou do 16 tisíc korun, přičemž nejprodávanější je TechniSat DigiPal 2 za 2590 korun, kterých se denně podle informací obchodníka prodá dokonce několik desítek. Zájem kupujících je tedy vysoký. Od oficiálního spuštění 9. února 2006 prý potenciálním zájemcům vyjdou vstříc zapůjčením některých druhů set-top-boxů k domácímu vyzkoušení.

Firma Altronik zatím nabízí jeden druh Mascom a tři druhy Strong (nejlevnější 2450 korun), firma Spáčil zatím nic, velký obchodní řetězec Electro World aktuálně jeden druh, Datart asi tři druhy, Okay momentálně nic a též ostatní velké obchodní řetězce v podstatě nic. Někde se vymlouvali, že nové zboží přijde až po Novém roce, jinde tvrdili, že se dosud jedná pouze o zkušební vysílání DVB-T v Brně, jinde již zaznamenali zvýšený zájem o set-top-boxy a dali zájemcům naději, že do února 2006 by měli být těmito zařízeními už zásobeni. Nejvíce mne ovšem zarazilo tvrzení asi dvou prodavačů v tomto smyslu: Občas to lidé chtějí, ale my jim to rozmlouváme, myslíme, že to zatím nemá cenu, protože to bude trvat ještě roky, než budou vychytány různé chyby, neduhy a překonány problémy a analog stejně bude muset jet alespoň dalších nejméně pět let… Dlouho bude trvat pokrytí ČR tímto signálem, set top boxy jsou zatím drahé, ty levnější mají malou citlivost… Stejně se jedná jen o zkušební vysílání a kdo ví, jak to bude dál vypadat… atd.

MM socky3

Je čas na veřejnou informační kampaň

Toto se mi vůbec nelíbí, a zdá se, že nazrává doba, kdy by se mělo přikročit i k důraznější osvětě veřejnosti snad i ze strany ministerstva informatiky a dalších institucí, médií, časopisů atd., aby na význam digitalizace byli občané více upozorňováni, byly jim smysluplnost a výhody kvalitního digitálního vysílání a hlavně příjmu a nezanedbatelně i ekologického přínosu více osvětlovány a zdůrazňovány… Jinak kýženého pokroku v této zemi tak rychle asi nedosáhneme (chápu i různé lobby na zpomalování celého dalšího pozitivního vývoje v této oblasti, ale ty je třeba překonávat). Ne každý potenciální zájemce o DVB-T vysílání má přístup ke kvalitním internetovým stránkám, jako je DigiZone.cz nebo Parabola, kde se autoři a přispěvatelé snaží objektivně a aktuálně o celé problematice stále více informovat.

Digitální svět

Ministryně informatiky Dana Bérová o digitalizaci

Do konce ledna by chtěla ministryně informatiky Dana Bérová předložit vládě aktualizovanou koncepci digitalizace televizního vysílání v České republice. Součástí dokumentu má být i harmonogram jednotlivých etap přechodu na digitální vysílání, který bude podkladem pro vypracování takzvaného technického plánu přechodu. Podrobnosti o postupu České republiky při zavádění DVB-T přináší DigiZone.cz v rozsáhlém rozhovoru Dana Bérová: Harmonogram přechodu na DVB-T už máme.

Takže souhrnem možno říci, že jsme v Brně a širokém okolí určitě dostali docela kvalitní dárek a věřme, že se bude ku prospěchu „nažhavené veřejnosti“ na DVB-T dále úspěšněji a snad také i pružněji rozvíjet a stane se tak už konečně zakotvenou prioritou v legislativě, v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a i v ostatních kompetentních institucích a orgánech… Nejen Brno, ale celá Morava si to určitě zaslouží jako kvalitní, moderní a plně funkční alternativu k jiným druhům vysílání. Je třeba brzo překonat všechny překážky dosud úspěšně bránící dalšímu rozvoji a zprovoznění sítě B a C tak, aby kompletní nabídka plně zaujala a stala se definitivně úspěšným moderním fenoménem pro příští léta.

Jaký máte příjem zemské digitální televize v Brně?