Hlavní navigace

Na co se ptali lidé v Domažlicích?

11. 12. 2006
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Česká televize (ČT) ve spolupráci s Radiokomunikacemi uspořádala pro obyvatele Domažlic a okolí veřejnou diskusi o digitalizaci televizního vysílání. Městské kulturní středisko, ve kterém se akce konala, pořídilo na žádost serveru DigiZone.cz zvukový záznam, který ČT převedla do internetové podoby. Komu je bližší text před zvukem, může si přečíst dotazy, které obyčejní lidé pokládali profesionálům v oboru. Na otázky odpovídal ředitel techniky ČT Rudolf Pop, vedoucí digitalizace Pavel Hanuš, ředitel úseku vysílacích služeb Radiokomunikací Martin Roztočil a vedoucí útvaru vysílacích služeb Jan Hamáček.

Kdo odpovídá za kvalitu signálu v kabelových rozvodech?

Dotaz: Já používám kabelovou televizi. Od 1. listopadu, kdy nastoupila ta digitální televize, tak pokud jde o některé programy, zejména ČT 4 a ČT 24, někdy i Primu, je někdy zhoršená kvalita jejich zvuku a obrazu. Je možné, že to jde z vaší strany nějak ovlivnit? Nebo to musí ovlivnit ten, kdo provozuje kabelovou televizi? Já jsem na to už kabelovou televizi upozornil (je to UPC), ti mi jenom převzali telefonát a slíbili, že se na to podívají. Dodneška jsem ale nedostal odpověď.

Rudolf Pop: UPC na většině svých základnových stanic používá příjmu satelitního signálu, kterým jsou šířeny programy, o kterých jste mluvil – to znamená naše ČT 24 či ČT 4 Sport, stejně tak i Prima. Ano, máme bohužel negativní zkušenost s některými těmito stanicemi, kde se signál zpracovává. Kvůli jejich špatné kvalitě práce dochází pak ke zhoršenému příjmu u diváka.

Ze strany zákona je obchodní vztah jen mezi vámi a kabelovou televizí, protože vy ji platíte. Samozřejmě druhá věc je možnost, že my za nás tuto stížnost podáme i vedení UPC, protože ona poškozuje naše zájmy a vy jste náš koncesionář a platíte nám. Napište Ing. Moulíkovi, který sedí v první řadě. Nejprve se ale znovu zkuste obrátit na UPC sám, když neuspějete, obraťte se na kolegu. On vám řekne, jak postupovat dál.

Pavel Hanuš portrét

Pavel Hanuš: Já myslím, když už zazněla tato otázka, že je dobré si připomenout, jak funguje vztah mezi kabelovým operátorem a televizí. Ten vztah je jenom v tom, že televize vysílající ze zákona, což je Česká televize, má za povinnost dodat operátorovi program a on má za povinnost ho vysílat. Určitě to platí pro ČT 1 i ČT 2 a stejný princip se teď aplikuje i na ČT 24 a ČT 4 Sport. Ale mezi televizí a kabelovým operátorem není žádný obchodní vztah.
Čili co platíte za kabelovou televizi, to platíte operátorovi. Nemá to nic společného s televizí jako takovou. Určitě se dotážeme UPC, jestli tady na Domažlicku má nějaké problémy, to můžeme. Ale chce to, abyste jim sám nedal pokoj.

Naladím digitální vysílání na pokojovou anténu?

Dotaz: Bydlíme v panelovém domě a nemáme tam společnou anténu. Pokud bych chtěl přejít na digitální vysílání, myslíte si, že tady v Domažlicích bude postačovat na příjem z Vraního vrchu pokojová anténa?

Rudolf Pop: Já bych se na věc zeptat kolegů z Radiokomuni­kací, protože to už je záležitost spojená s pokrytím signálem.

Jan Hamáček: My na váš dotaz určitě nezapomeneme. Ale když dovolíte, my budeme mít vůbec poslední přednášku, která se bude týkat pokrytí okolí včetně Domažlic. Bude záležet, kde přesně v Domažlicích bydlíte. Obecně v tuto chvíli chci říct, že parametry, které nám přidělil ČTÚ pro tento terén, tj. v Domažlicích, jsou takzvaně „outdoor fix“. To znamená, že jsou garantovány v určité výšce venku v prostředí, tedy na střešní anténu.

Někde bude hrát televize i na anténu vnitřní, ale ty parametry garantují, že to venku bude hrát všude. Kolega bude později mluvit o měření pokrytí a kdybyste nám potom dal vaši adresu, tak buď vám to tady po skončení můžeme říct na místě, nebo vám odpovíme mailem do konce týdne.

Rudolf Pop

Rudolf Pop: Já bych jenom řekl, než bude mít poznámku Ing. Hanuš, nejlepší je to vyzkoušet. Tak to děláme všude jinde. Když mám set-top-box, vyzkouším si příjem nejdřív na interní –náhražkovou anténu. Dnes už se prodává řada antén, které jsou určené pro DVB-T, pro interní příjem. Jsou vybaveny zesilovačem, který posiluje signál. Když vnitřní anténa zklame, tak musí člověk sáhnout po anténě externí. Ale jak už bylo řečeno, skutečně parametry, které jsou nastaveny a které nenastavují ani Radiokomunikace, ani Česká televize (ale Český telekomunikační úřad, pozn. red.), jsou, že pokrytí signálem je udáváno na vnější anténu.

Pavel Hanuš: Já jsem jen chtěl upozornit na totéž, co teď říkal Ing. Pop. Parametry sítí po dobu přechodu na digitální vysílání jsou zkonstruovány na příjem venkovní anténou. To je třeba zdůrazňovat. Zaručení příjmu na „indoor portable“ čili na přemisťovanou pokojovou anténou, sítě dnes zatím nemají. To ovšem neznamená, jak bylo teď řečeno, že by pokojové antény nemusely fungovat. V některých lokalitách fungovat budou.

Současná situace není koncový stav. Bude záležet na ekonomice provozu jednotlivých sítí. Bylo by dobré si uvědomit, že v dané lokalitě, kde se bude digitálně vysílat, nemusí být vždycky stejná nabídka a stejné parametry sítě. Televize svoje vysílání platí a bude tady záležet na jejich ochotě, kolik peněz budou na šíření signálu dávat. Česká televize je jasná, svůj multiplex bude zkvalitňovat a na konci procesu bude zřejmě jeho interní příjem možný, alespoň ve velkých městech a okresních městech jako jsou Domažlice.

V případě komerčních vysilatelů je to otázka peněz, které budou ochotní za digitální vysílání dát. Každé zvýšení výkonu, každé další dokrývání, každý další vysílač, který to zajišťuje, to jsou další a další peníze.

Zvukový záznam domažlické diskuse

Digitál ČT perex
Městské kulturní středisko v Domažlicích navštívily 6. prosince zhruba čtyři stovky lidí. Zúčastnily se diskuse o digitalizaci se zástupci České televize a Radiokomunikací. Akce trvala dvě hodiny a její zvukový záznam si můžete poslechnout na stránkách digitalizace ČT. Otázky a jejich odpovědi, který si můžete přečíst v dnešním článku, jsou jenom zlomkem z celkového dění. Odborníci měli pro přítomné posluchače i čtyři tématické přednášky, které tvoří dominantní část záznamu.

Znamená IPTV více drátů po bytě?

Dotaz: Já bych měla dotaz na tu pevnou telefonní linku a televizi přes vysokorychlostní Internet. Jakým způsobem se bude moct to digitální vysílání analyzovat? Jestli můžu mít puštěnej Internet a v druhým pokoji sledovat digitální televizi.

Pavel Hanuš: Ano, to můžete. Protože je třeba vidět, že IPTV je vysílání, které není internetovým vysílání. Není to streamingové vysílání. To jsou dva různé typy šíření televize. Já jsem o tom mluvil na začátku. Když si pustíte webové stránky České televize a její internetové vysílání, tak samozřejmě vidíte jen program České televize. Můžete si pustit další Explorer, také to bude fungovat. Ale máte vysílání na počítači – všechno v jednom. Ale IPTV jde po stejné lince – jak Internet, tak televizní vysílání. Záleží v jaké vzdálenosti od ústředny se nacházíte. Když jste dostatečně blízko, máte kvalitní televizi i kvalitní Internet.

Dotaz (pokračuje): No, je to teda přes jeden pokoj.

Pavel Hanuš: Já to takto neumím odpovědět, protože záleží na kilometrech. Myslím, že do tří kilometrů je to dobré. Nad tři kilometry už začínají problémy. Protože pak se začne omezovat pásmo, které je Internetu vyhrazeno. Internet tedy bude zpomalovat, aby televize mohla dobře fungovat.

Dotaz (pokračuje):A musí se teda, táhnou se kabely přes ty pokoje, jo?

Pavel Hanuš: Teď jsem nerozuměl.

Dotaz (pokračuje): No jestli kabely, jestli se vede z toho Internetu kabel do tý televize?

Rudolf Pop: Ano. Pro vlastní televizi to asi nepůjde v první fázi, i když je tam Wi-Fi přenos možný. Ale v první fázi to skutečně bude chtít kabel, kterým pokoje propojíte. Pro příjem IPTV na televizi musíte mít zase set-top-box. Je to speciální set-top-box, který…

Dotaz (pokračuje): Ten mám. Ten jsem si koupila.

Rudolf Pop: …se dodává Telefónica O2 nebo další z poskytovatelů IPTV. Set-top-box je dokonce kombinovaný, slouží jak pro příjem ze vzduchu, tak i pro příjem po telefonní lince.

Dotaz (pokračuje): No já jsem si právě ten set-top-box koupila a nejde mi to na analogovou anténu na střeše. Tam prostě vůbec není příjem. Proto chci to teda zavést přes ten Internet, když jste řekli, že to půjde. A ještě bych chtěla vědět, kdo teda by mi to zavedl?

Rudolf Pop: Vy bydlíte mladá paní tady v Domažlicích?

Dotaz (pokračuje): Tady v Domažlicích.

Rudolf Pop: Říkám, je možné se tady s kolegy z Radiokomunikací pak dohodnout a říct jim konkrétní místo, kde bydlíte. Ukazuje se totiž, a už jsme to tu zmínili, že jsou časté problémy s anténou. Analogový signál přes ní ještě třeba proběhnul, ale signál digitální, který potřebuje kvalitnější zpracování, přes ni už projít nemusí.

Pavel Hanuš: Každopádně Domažlice by měly být pokryté stoprocentně. Čili v tom případě myslím, že vaše anténa by stála za revizi. Pokud máte zesilovač, tak nechejte zkontrolovat i zesilovač.

Kolik programů v češtině najdu na satelitu?

Dotaz: Když bude normálně na střeše satelitní anténa a bude normální vysílání, kolik se dá chytit programů v českým znění? Popřípadě v cizích jazycích?

Pavel Hanuš: U satelitního příjmu musíte být opatrný na to, co chcete přijímat. Když chcete mít laciný přijímač bez dekódovacích karet, tak jediný český program, kdyžtak mě opravte, je ČT 24. (Po konzultaci s kolegy:) Ano, ještě náboženský program (TV Noe, pozn. red.). A Óčko, jinak už nic (Ještě Top TV a 24cz, pozn. red).

Ne, že bychom nechtěli vysílat ČT 1, ČT 2 nebo ČT 4 Sport nekódovaně, ale je to otázka vysílacích práv. Buď si koupíte vysílací práva pro Českou republiku a stojí něco. A nebo, když chcete vysílat satelitně „free on air“, tak si musíte koupit vysílací práva pro Evropu, která jsou samozřejmě extrémně drahá. Proto musíme mezi diváka a program vsunout kódování, které omezí příjem na Českou republiku.

V momentě, kdy si koupíte kódování, vybral jste si jednu z variant. Buď si koupíte placenou televizi UPC Direct – tam je v tuto chvíli asi 22 českých programů, tuším. Navíc jsou tu slovenské televize jako Markíza a Jojka, dále Viasat History v češtině, teď je tam dokonce filmový kanál MGM. Za nabídku ale zaplatíte asi 600 korun měsíčně (689 korun včetně DPH za základní balíček Rodina, pozn. red.). 600 korun je navíc myslím ještě bez daně, takže si pak ještě přičtěte tu daň (Pousmání).

Máte také možnost přijímat platformu CS Link. Její kartu si koupíte jenom jednou. Stojí pod dva tisíce, asi 1900 nebo kolik je to. (Směrem ke kolegům) Nebo tisíc korun? Tak teď už stojí tisíc korun plus aktivace. (Celková cena na neomezenou dobu je včetně aktivace 1999 korun, pozn. red.). Příjem máte jednou pro vždycky odbytý. Díky CS Linku máte otevřené programy ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4 Sport a Prima. K nim také všechny, které vysílají volně. Ty jsou dostupné pro každou platformu satelitního příjmu.

A ještě jsou tady další dvě placené platformy. Jedna je myslím Digi TV, to jsou ty Rumuni, a opravdu nevím, jaké jsou u nich momentálně platební podmínky (260 korun měsíčně, pozn. red.).

Set-top-box mi sám přepíná programy. Jak je to možné?

Dotaz: Digitální vysílání přijímám a stává se mi následující věc. Naposledy dneska jsem se díval před pátou hodinou na ČT 4 Sport a samo to přeplo na zprávy ČT 24. Kdo to může způsobovat? Je na vině zařízení, které mám doma, nebo to způsobuje někdo na vysílači?

Rudolf Pop: V tomto okamžiku se omlouvám, ale neumím na váš dotaz odpovědět. Buď by to musela být chyba na straně České televize, kterou si nedovedu představit, protože cesty jsou určitým způsobem predikovány. Pokud by to bylo na straně dekódování, to znamená signálu Radiokomunikací, tak asi pánové také budou kroutit hlavou. Dohodneme se proto na tom, že asi případ ověřím v Praze ve vysílacích centrech. Pokud by tento problém nastal na naší straně, tak je zaznamenaný. My ze zákona veškeré vysílání natáčíme a monitorujeme, problémy nám neutíkají. Když mi dáte adresu, tak vám dám zprávu.

Martin Roztočil

Martin Roztočil: Víte, jaký používáte set-top-box? Typ set-top-boxu? Je to věc, kterou slyšíme poprvé. Některé set-top-boxy, hlavně s ohledem na jejich citlivost a anténní systémy, se mohou chovat různě. Sám jsem si to ověřil doma, kde jsem měl víc set-top-boxů a každý se choval trošku jinak a v některém případě mi obraz zamrzal a kostičkoval. U jednoho set-top-boxu ano, u jiného ne. Vím proto, že odlišné chování je možné, ale konkrétní set-top-boxy jmenovat nebudu.

Někde jsem publikoval doporučení, tedy naše společnost publikovala, ale bylo tam moje jméno, aby si všichni byli obezřetní při revizích společných antén. Kdosi na mě podal trestní oznámení, že jsem to udělal, protože on kvůli tomu ztratil kšeft. Já proto určitě nebudu říkat: Ten set-top-box je špatný, nebo dobrý, tady osobně.

BRAND23 Workshop

Když nám ale pošlete typ set-top-boxu na naši e-mailovou adresu nebo nám zavoláte, tak bychom se k věci vyjádřili. Kolega si váš problém poznamenal. Ale že by se samovolně měnily programy, to slyším opravdu poprvé. Jako Česká televize říká, že něco podobného není možné, ani já si nedovedu představit, že by to způsobovala naše technologie. Ale děkuji za váš podnět a prosím nebojte se nás kontaktovat, nejenom dnes, ale i do budoucna. Budeme za to opravdu vděční, protože když nám zavoláte nebo napíšete jenom vy sám, tak vám řekneme: Nezlobte se, ale jste sám, kterému se to stává. Dá se proto předpokládat, že chyba bude v zařízení na vaší straně.

Pokud budeme mít ale celou řadu podobných hlášení, tak vám to bez obalu řekneme. Dozvíte se: To už víme, je to ve vašem okolí. Je to to nebo toto. My nebudeme nic tajit. Technologie a naši lidi jsou natolik kvalitní, že si dokážeme říct, že jsme někde udělali chybu. A my ji každopádně řekneme.

Váš problém, který říkáte, nám nikdo zatím nesignalizuje. Ale prosím, jestli můžete, napište nám víc, budeme za to rádi.

Máte zájem o další otázky z Domažlic?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).