Hlavní navigace

Třetí placená satelitní televize v Česku: CS Link

22. 11. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Letošní rok je pro českého televizního diváka přelomový. Tedy ne tím, že soudy zrušily licence pro šest nových digitálních programů a že lavírováním televize Nova dochází ke zpožďování procesu digitalizace, ale v přímo raketovém rozvoji dalších televizních platforem. Konkrétně satelitu; srpnovým příchodem satelitní služby Digi TV skončil pětiletý monopol UPC na placenou satelitní televizi a nyní se o slovo hlásí už třetí satelitní platforma: CS Link od majitelů televize Prima.

Od distribuce signálu k placené službě

CS Link plně nahradí bývalou satelitní platformu Czech Link, kterou před deseti lety založily firmy Trade and Technology a TV Premiéra jako hlavní zdroj televizního a rozhlasového signálu určeného pro kabelové rozvody a pozemní televizní vysílače televize Prima. Díky Czech Linku mohla Prima v lednu 1997 zahájit celoplošné pozemní analogové vysílání. Umožnila jí to licence od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pro satelitní vysílání jako technického prostředku pro šíření signálu na terestrické analogové vysílače soukromých regionálních studií, s nimiž Prima sdílí kmitočty. Do té doby Prima vysílala jenom v Praze jako metropolitní televize Premiéra (odtud také pramení spory o to, zda se má Prima i v digitálním vysílání dělit o kmitočty s regiony).

Czech Link logo

Primu později jako spoluvlastníka Czech Linku zastoupila společnost Czech Digital Group (CDG), známá spíše provozováním pražského digitálního multiplexu B, zatímco podíl Trade and Technology přešel na kabelovou a satelitní společnost UPC. Ta využívala Czech Link jako primární zdroj signálu televizních a rozhlasových programů pro své kabelové rozvody v České republice a na Slovensku. Určitým vedlejším produktem Czech Linku se stalo i satelitní vysílání pro koncového diváka v oblastech s horším terestrickým příjmem televize a rozhlasu. Na dlouhou dobu šlo o jedinou českou satelitní platformu. Přesněji řečeno do roku 2000, kdy přišla UPC s nabídkou placené satelitní digitální televize UPC Direct. Satelitní službu Czech Link/CS Link tedy dodnes provozuje CDG společně s UPC, i když brzy tomu může být jinak.

Zaplať jen za to, co chceš sledovat

Pokud to tento týden odsouhlasí vysílací rada, získá CS Link úplně nového provozovatele: místo UPC a CDG platformu převezme firma CZ Rádia. Důvod je nasnadě. UPC se nepotřebuje podílet na službě, která konkuruje jejímu UPC Direct, a CDG musela kvůli zákazu křížení vlastnictví mezi provozovateli digitálních programů a sítí zemských digitálních vysílačů změnit vlastníka, takže ji už oficiálně nevlastní majitel Primy. Na rozdíl od společnosti CZ Rádia, kterou před lety založil český spoluvlastník Primy, skupina GES, jako servisní organizaci pro svůj projekt rádií Hey. CZ Rádia nyní usilují o registraci u RRTV, aby mohla provozovat převzaté rozhlasové a televizní vysílání. Jakmile ji získají, mohou plně převzít CS Link a původní spojenectví UPC a CDG skončí.

CS Link pokrytí
Technické parametry satelitní platformy CS Link
Družice Astra 3A
Pozice 23,5° východně
Transpordér G2–3.014
Polarizace vertikální
Kmitočet 12,525 GHz
FEC 3/4
Symbolová rychlost 27,5 MS/s
Kódování Cryptoworks

Zdroj: Czech Link

Projekt CS Linku se od ostatních dvou placených satelitních platforem zásadně liší. Divák si nebude muset předplácet základní programovou nabídku nebo další balík televizních programů, a platit tak i za sledování stanic, které ho nezajímají. Základní televizní stanice (ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4 Sport, Prima plus TV Noe) bude mít zdarma, za ostatní nabídku si připlatí. Ovšem ne tak, že by si nutně musel kupovat vždy balíček několika programů najednou – CS Link umožní předplácet jednotlivé televizní stanice. Už nyní takto v Czech Linku/CS Linku funguje Galaxie sport či CS Film. Do konce listopadu by měl přibýt i prémiový filmový kanál HBO, v prosinci erotický kanál Hustler TV, na leden připravuje CS Link podle serveru Parabola.cz speciální dokumentární program a později přibudou i stanice FilmBox a Nonstop Kino.

Levněji než u konkurence. Tedy skoro.

Czech Link karta

Samostatný příjem HBO přes CS Link přijde u přístupových karet diGITALlink na 200 korun měsíčně, v případě ročního předplatného na 2 000 korun. To je sice trošku více než u konkurenční satelitní platformy Digi TV (balík HBO a HBO 2 za 180 Kč měsíčně), ovšem tam je sledování HBO podmíněné objednávkou základní programové nabídky za 260 korun měsíčně. Nejdražší (ale co do kvality vysílání zatím nejlepší) UPC Direct nabízí HBO dokonce za 384 korun měsíčně, ovšem opět jako doplněk k základní programové nabídce Rodina (ta přijde na 689 korun měsíčně). U jiných než prémiových kanálů nelze ceny všech tří satelitních služeb porovnávat, protože Digi TV ani UPC Direct nenabízejí např. samostatný příjem Galaxie sport.

karta diGITALlink

Co však lze porovnávat, jsou ceny za příjem samostatných televizních programů podle přístupových karet ke službě CS Link. Do letošního jara využívali zákazníci Czech Linku pouze karty od ostravské společnosti Trade and Technology. Od června už lze tuto platformu naladit i přes karty brněnské firmy Gital. Obě společnosti zvolily trošku odlišný způsob prodeje karet i úhrady placených programů. Za kartu od Trade and Technology zaplatí divák jednorázový poplatek 1 999 Kč, a pokud jeho satelitní souprava obsahuje dekodér Cryptoworks, může neomezeně dlouhou dobu přijímat bezplatné programy CS Linku. Gital prodává svoji kartu diGITALlink za 999 korun, dalších 200 korun stojí její aktivace na jeden rok, 500 korun na tři roky a 1000 korun na neomezenou dobu (tedy stejně jako u Trade and Technology).

Rozdíly u Galaxie sport a CS Filmu

Galaxie sport logo

Na větší rozdíly narazíte u plateb za programy Galaxie sport a CS Film. Trade and Technology nabízí půlroční předplatné Galaxie sport za 650 korun, roční za 1 190 korun. Gital se u stejného programu omezuje na kratší období a jeho předplatné je citelně dražší: za měsíční příjem Galaxie sport si účtuje 200 korun, za čtyřměsíční 500 Kč. Předplatné česko-slovenského filmového kanálu CS Film vyjde u obou firem téměř nastejno: Trade and Technology si za rok účtuje 999 korun, Gital rovnou tisícovku. U Gitalu si ale můžete tento program předplatit i na jeden měsíc (200 Kč) nebo čtyři měsíce (500 Kč). Bude zajímavé sledovat, jak se cenová politika obou firem odliší v případě prémiových filmových kanálů HBO či Hustler TV a zda tyto stanice vůbec Trade and Technology nabídne.

CIF - osobnosti

CS Film logo

Nasazení dalších programů do nabídky CS Link ovšem závisí na dohodě provozovatele CS Linku s pronajímatelem druhého transpondéru pro tuto satelitní platformu, německou společností T-Systems. CS Link dosud využívá satelit Astra 3A, nově usiluje také o Astru 1D (o tu se má podělit s bývalým Slovak Linkem, nyní Skylinkem). Obě družice vysílají ze stejné pozice (23,5 stupně východně), takže diváci CS Linku nebudou muset upravovat nastavení satelitní paraboly. Server Parabola.cz ale upozorňuje, že pokud jednání s T-Systems nepotvrdí i pro druhý transpordér CS Linku stejné vysílací parametry jako u Astry 3A (viz tabulka), čeká všechny současné diváky této platformy opakované automatické ladění programů, protože jinak by se jim nové stanice nenačetly.

Erotika z Kavčích hor na satelit

Czech Link uplink

Nový transpondér CS Linku si vyžádá také malé šachování s uplinky, tedy parabolami, které dopravují signál přenášených programů na družici. Současný uplink pro satelit Astra 3A umístěný v areálu České televize na Kavčích horách má posílit ještě jeden určený pro novou družici Astra 1D. Ten ale v listopadu ještě nebude technicky k dispozici, a proto se využije tzv. mobilní uplink, informoval internetový deník Parabola.cz. Dočasný uplink CS Linku bude sloužit asi do poloviny prosince, kdy jej nahradí nová fixní parabola na Kavčích horách. Z ní poletí na satelit signál filmového kanálu HBO, ale také erotického programu Hustler TV. Ten nebude až do konce roku zakódovaný a jeho promo vysílání (omezené podle zákona na dobu od 22:00 do 6:00 hod.) tedy zachytí všichni diváci CS Linku.

Pokud byste chtěli přejít na satelitní příjem televize, jakou cestu byste zvolili?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).