Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Programátorky jsou ohrožený druh, Rails Girls se to v Praze pokusily zvrátit od Ondřej Kučera - Skvělá připomínka! Dříve se totiž vědělo, že je jednodušší...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 12. 2012 13:41

  Ondřej Kučera (neregistrovaný) ---.103.broadband4.iol.cz

  Skvělá připomínka!

  Dříve se totiž vědělo, že je jednodušší vysvětlit základy programování praktické starší paní z oboru, než se snažit vysvětlit fungování firmy dvacetiletému kecálkovi z Accenture!

  Dnes bohužel převládají ti kecálci, kteří naprasí "aplikaci" a pak se podle nesmyslných "procesů" snaží ohnout fungování celé firmy.

 • 20. 12. 2012 11:31

  BobTheBuilder

  To byla ještě doba mainframů, kde bylo zaměstnáno mnoho žen, ovšem většinou "krmením bestie", tj. zakládáním magnetických pásek apod.

 • 27. 12. 2012 19:17

  bez přezdívky

  No, opravil bych podle svých zkušeností :-)
  - programátoři a programátorky (dělali si i analýzu, taky se ta funkce jmenovala programátor-analytik v T11, samostatný v T12 a vedoucí v T13)
  - operátorky a operátoři

  A technici se dělili na techniky od sálového počítače a techniky od děrnoštítkových strojů v děrovně

 • 21. 12. 2012 12:10

  Jak (neregistrovaný) ---.64.broadband13.iol.cz

  Ehm, no před 20 lety, tedy okolo roku 1993 už sálové počítače a děrné štítky měli svou slávu dávno za sebou. To už se programovalo přes terminály mainframů nebo na osobních počítačích.

 • 22. 12. 2012 23:23

  jirina (neregistrovaný) ---.209.broadband2.iol.cz

  Dalším z důvodů pro pokles zastoupení žen mezi skupinou IT odborníků může být i samotný vývoj technologií, kdy ještě na počátku devadesátých let zabíraly počítače celé místnosti a pro jejich obsluhu bylo zapotřebí většího množství lidí, mnohdy právě žen. Toto tvrzení potvrzuje i následující odstavec, který se zabývá zastoupením žen a mužů v jednotlivých podrobných skupinách IT odborníků a ukazuje, že velká část žen byla zaměstnána právě na obslužných pozicích....lupa je takovej blesk pro ajtaky :)

 • 27. 12. 2012 18:53

  bez přezdívky

  Ale houby - jsem programátor od roku 1972 a pravím, že kecáte. Ono evidence popelnic je sice jen evidence popelnic (ono dobře udělaná a domyšlená evidence čehokoliv zas není tak triviální úloha jak si patrně myslíte), ale naučit rychloprogramovat (co to je?) tu úřednici v roce 1992 třeba jen ve FoxBasi, neřkuli v Pascalu nebo C - úřednici, která měla obvykle z počítače hrůzu ... :-) :-D

  Vy vůbec nevíte, o čem píšete :-) ... nehledě na to, že tehdy (před dvaceti lety) byly PC celkem drahé stroje (AT 16 MHz 40 MB disk s Herculesem nebo i VGA cca 20 - 30 tisíc) ... a ve fabrikách byly tak osmibitové Robotrony s Basicem a na ouřadech nic - PC (ze Slušovic) měl nanejvýš ředitel na korespondenci v T602, kterou mu ovšem vedla sekretářka ... :-)

  Ono programování byla věda vždycky, akorát holt trochu jiná než dnes, neboť pokrok se nezastavuje.

  A co rozumíte výrokem "na programování jsou vystudovaní specialisté. co o reálném fungování nemají ani páru."? Ono software musí reálně fungovat, a to pokud možno podle představ zákazníka, jinak ho neprodáte a nebude na chleba ... :-)

 • 27. 12. 2012 19:03

  bez přezdívky

  Ono jak kde - u nás jsme byli díky usilovnému budování socialismu hodně let za opicemi ...

  Jsem pamětník - sálová EC-1027 utáhla až 15 řádkových terminálů (ale nesměly se z nich naráz spustit na zdroje náročné úlohy), z toho 5 pro programátory - a doba reakce byla někdy taky v řádu minut i víc podle zatížení počítače; vstup dat byl na 95% přes centrální děrovnu a děrné štítky nebo diskety (osmipalcové) - velký strojírenský podnik v roce 1992.

  A osobní počítače byly hračičky na hodně okrajové agendy - a bylo jich ve fabrice pár ...

 • 27. 12. 2012 19:54

  bez přezdívky

  "Dříve se totiž vědělo, že je jednodušší vysvětlit základy programování praktické starší paní z oboru, než se snažit vysvětlit fungování firmy dvacetiletému kecálkovi z Accenture!"

  Nevíte o čem mluvíte - ta praktická starší paní z oboru, co předtím viděla počítač akorát v televizi by napsala první chodivý program v nějaké Dbasi nebo Clipperu nebo FoxBasi nebo PCfandu tak nejdřív za půl roku po tom, co byste začal s těmi základy programování - možná, a to by musela být hodně motivovaná a takměř geniální - a první smysluplnou použitelnou aplikaci nejdřív do roka a do dne ... pokud tím dřív rozumíte stav tak před dvaceti lety.

  A dnes by to stěží bylo lepší - za jak dlouho myslíte, že se ona praktická starší paní počítači nepolíbená, maximálně v pozici BFU naučí i jen VisualBasic a SQL, aby byla schopna napsat byť jenom tu evidenci popelnic, jak tu kdosi zaperlil (pochopitelně s vazbami do účetnictví, evidence majetku etc. etc.)?

 • 1. 1. 2013 12:55

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Mezi nami, znam firmu, ktera v ramci skoleni administratoru erp skoli i zaklady SQL a zakaznikum samo tvrdi, ze na tu administraci nepotrebuji cloveka, co tomu rozumi (ohromna lez) ... ta firma se jmenovala lcs, dneska asseco nebo tak nejak. A osobne sem skorem upad, kdyz na jejich skoleni dorazily postarsi damy, programovanim a pocitaci naprosto nepolibene ... pricemz ten system se bez neustalych zasahu na urovni SQL, scriptovani, XML, .... neda provozovat.

 • 1. 1. 2013 14:30

  bez přezdívky

  No, taky jsem něco podobného zažil ... těch paní mi bylo upřímně líto a to programátorské školení byly pro ně vyhozené peníze ... ono je to holt představa nějakého personal magora, že administrace čehokoliv není žádný kumšt a že člověk pracující u počítače třeba v účetním systému klidně zvládne SQL, administraci databáze Oracle a samozřejmě i sítě po týdenním školení - vždyť přece pracuje na počítači již léta ...

  No a to, že firma (od určité velikosti ovšem) nepotřebuje vlastní IT administrátory je lež hlasitě pronášená firmami, co se - pokud jim na to nějaký vůl skočí - ruče ujmou oné administrace na základě smluvního vztahu a samozřejmě dráž ... též jsem zažil; skončilo to tak, že stávající administrátoři seděli ve stejné kanceláři a dělali to co předtím, akorát je platil někdo jiný ,,,

 • 2. 1. 2013 0:44

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Jop, mam informace z CEZu na tohle tema - IT outsorcovali, a vymena klavesnice trvala 14 dnu ... lol. Ale managori se samo mezi sebou poplacali, protoze usetrili na mzdach.

 • 21. 12. 2012 8:57

  Franta (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Myslím, že se mýlíte, asi jste dobu sálových počítačů zřejmě nezažil. Typický přístup uživatele a často i programátora býval offline, tj. program se naděroval v děrovači na štítky či pásku, případně v pořizovači na osmipalcové diskety a předal obsluze počítače. Ta zabezpečila jeho zpracování a vrátila výstupní sestavy. Terminály pro uživatele nebyly běžnou věcí.
  Opravdu si myslím, že dřívější vyšší procento žen bylo dáno obsluhami - sálový počítač bez operátorek nemohl fungovat a holky pořizovaly data (děrovaly na ty štítky, pásky apod. - na to jim stačilo umět psát na stroji).
  Typická složení výpočetního střediska (pořadí není náhodné :-) ) bylo:
  - vedoucí
  - sekretářka
  - systémoví inženýři
  - programátoři
  - technici
  - operátorky
  - děrovačky
  - uklízečky

  No a všichni se motali kolem IT :-).

 • 20. 12. 2012 13:24

  Jak (neregistrovaný) 193.245.34.---

  Také je třeba si říci, že před 20 a více lety programovaly spíše lidi z oboru. Když někde byla evidence popelnic, tak naučili rychloprogramovat tu úřednici co to nomálně vedla. Nebyla to věda jako dnes, kdy na programování jsou vystudovaní specialisté. co o reálném fungování nemají ani páru.