Hlavní navigace

Průvodce světem IPTV: kabelovky, které už zcela nebo částečně přešly na IP

1. 11. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Nový seriál serveru DigiZone.cz a technologické platformy nangu.TV představuje výhody digitální televize přes IP protokol a její vývoj na českém trhu.

IP jako nejdostupnější cesta, kudy šířit AV obsah

Hybridní kabelové sítě, které využívají standard DVB-C pro lineární vysílání a vedle něj IP vrstvu pro služby spojené s interaktivitou – tedy se zpětným kanálem – se objevují už i v České republice. A nemusejí za nimi být nutně jen velcí operátoři. Řada menších nebo středně velkých poskytovatelů kabelové televize zavedla vedle připojení k internetu i vlastní nebo přeprodávané videotéky, které fungují po právě po IP. Dobré řešení to je i pro operátory, kteří skoupili menší poskytovatele kabelové televize, případně IPTV, jejichž sítě mají odlišná technická řešení, a chtějí v nich nabízet jednotný nelineární obsah.

„V dnešní době je IP síť nejdostupnější platformou pro šíření digitalizovaných audiovizuálních dat, zejména díky nízké ceně (v porovnání s např. SDH nebo ATM sítí). Největším problémem při distribuci audiovizuálních dat v IP síti je její multiplexing pro přenos veškerých uživatelských dat a její nespojitost. Výhodou je pak vysoká kapacita a množství definovatelných pravidel, kterými lze zajistit bezproblémové šíření audiovizuálního signálu,“ přiblížil na středeční konferenci Radiokomunikace 2012 v Pardubicích Marián Rychtecký ze společnosti Rio Media. Právě ta řeší otázku integrace několika technicky odlišně řešených sítí.

Rio Media: někde optika, jinde stará metalika

I když Rio Media v posledních letech výrazně rozšířila svoji páteřní optickou síť, služby v různých regionech, kde působí, se historicky liší. Někde má optiku až do domu s vůbec nejrychlejším připojením k internetu z komerčních služeb v Česku, jinde internet vůbec neposkytuje a nabízí jen analogovou kabelovou televizi. U většiny čerstvě zdigitalizovaných, původně analogových kabelových sítí se firma omezuje na nabízení vysokorychlostního připojení k internetu, případně hlasových služeb přes IP vrstvu (VoIP), přičemž televizní programy nešíří v kabelovém standardu DVB-C, nýbrž v terestrickém DVB-T.

„Pro standard DVB-T jsme se rozhodli proto, že je mnohem rozšířenější a umí jej zpracovat každý televizní přijímač, kdežto tuner DVB-C mají jen některé. Zákazníkům tak odpadá potřeba propojovat televizor s kabelovým set-top-boxem. Stačí zapojit televizor do kabelové sítě a programy mu hned jdou,“ líčí Rychtecký. Podle Antonína Krále, ředitele technologické platformy nangu.TV, je v podstatě jedno, jaký z digitální standard kabelový operátor využívá pro šíření lineárního obsahu. „Může to být DVB-C, DVB-T, ale třeba i DVB-S nebo DVB-S2,“ říká. Záleží na tom, co je pro koncového uživatele i poskytovatele služby přístupnější.


Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

„Hybridní set-top-boxy s některým z DVB tunerů a integrovaným modemem se hodí operátorům, kteří integrují různé sítě s odlišným technickým řešením a chtějí koncovým zákazníkům nabídnout stejné přijímače,“ říká šéf platformy nangu.TV Antonín Král

Pokud ale operátor využije IP vrstvu pro poskytování nelineárních služeb, musí zákazníkům zajistit hybridní přijímače, které zvládnou příjem lineárního vysílání v některém ze standardů DVB a zároveň nelineárních služeb po IP. Takový set-top-box tedy musí mít integrovaný příslušný digitální tuner a zároveň modem. Výhodou takového univerzálního přístroje je jeho použitelnost jak v sítích, které kombinují DVB standard pro lineární vysílání a IP vrstvu pro nelineární služby, tak v čistých IPTV sítích. Operátor tak všem zákazníkům zajistí stejné přijímače, byť v různých lokalitách poskytuje služby přes odlišně technicky řešené sítě (což je třeba právě případ firmy Rio Media).

Hybridizace je nutnost, kabelovky to chápou

Rozšíření kabelové sítě o IP vrstvu se časem nevyhne asi žádný kabelový operátor. Třeba českobudějovická společnost Elsat zavedla zpětný kanál ve svých sítích už před více než deseti lety, tehdy ji však nemotivovalo poskytování nelineárních služeb zákazníkům. Podle ředitele společnosti Petra Bárty dostala nabídku na monitoring odběrných míst místní teplárny. Při té příležitosti modernizovala celou svoji síť tak, aby mohla zákazníkům poskytovat vysokorychlostní připojení k internetu. Zatímco o zakázku od teplárny po několika letech firma přišla, protože její technické řešení s pevným spojením kontrolovaných míst vystřídal mobilní operátor se systémem informačních textových zpráv, internet se ale stal tahounem prodejů služeb Elsatu.

Nebýt ale zakázky od teplárny, firma by podle Bárty dodnes nepokryla všechny náklady spojené s doplněním klasické kabelové sítě o IP vrstvu. Další krok, tedy poskytování služeb jako je TimeShift, pouštění televizních pořadů zpětně za poslední týden, videoték, apod., Elsat teprve čeká a vyžádá si další investice do rozšíření pásma. V podobné situaci je i největší tuzemská kabelová společnost UPC, pro niž se vysokorychlostní připojení k internetu už stalo mnohem více žádanou službou než samotná digitální kabelová televize. Ani UPC však zatím nepřišla s řešením, jak propojit výhody lineárního vysílání přes DVB-C a nelineárních služeb přes IP vrstvu.

Cloud23


Foto: UPC

Horizon TV je nová služba evropské centrály UPC v Holandsku, která pomocí IP zpřístupňuje obsah kabelové televize tabletům, chytrým mobilům a televizorům přes bezdrátové technologie

Na obzoru je Horizon TV

UPC ale není tak úplně pozadu. Její evropská centrála v Holandsku před šesti týdny spustila jako první na starém kontinentu službu Horizon TV, která dostává obsah digitální kabelové televize do počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. “Uživatelská brána Horizon TV funguje jako kompletní triple-play, která umožňuje sledovat nejen video, ale využívat i vysokorychlostní připojení k internetu a hlasové služby, včetně bezdrátové služby pro domácnosti,” uvedla firma v oficiální tiskové zprávě. To vše přes klasickou IPTV, nikoli pevný digitální kabel a standard DVB-C.

Novinka také umožňuje změnit chytrý telefon nebo tablet na dálkové ovládání k televizoru, nebo na nich jednoduše sledovat jakýkoli program z předplacené televizní nabídky. Aplikace Horizon TV se už objevila i v App Store vedle velmi oblíbené videoaplikace YouTube. Zákazníci UPC v Holandsku mohou využívat jak přístup přes aplikaci pro iPhone nebo iPad, tak přes internetovou stránku operátora, kde se dostanou přes svůj osobní účet k 80 lienárním televizním kanálům, 3 500 televizním pořadům a téměř 2 000 filmům v rámci nabídky video on demand. Do půl roku chce UPC stejnou službu nabídnout i ve Švýcarsku, Německu a Irsku. Poté by se měla dočkat i Česká republika.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).