Hlavní navigace

První fotka na Instagramu byl portrét psa. A už je tam čtyři roky

17. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Fenomén čtvercových a zefektovaných fotografií už slaví čtvrté narozeniny. Po pomalém rozjezdu už ale pod křídly Facebooku.

Každá fotka může být zajímavá. Kevin Systrom tomu věřil. Před čtyřmi lety spustil svou službu zvanou Codename a sdílel v ní fotku svého psa. O tři měsíce později se aplikace přejmenovala na Instagram a zbytek je historie. 

Instagram se stal rychle povinnou výbavou hipsterských iPhonů a Facebook i Twitter zaplavila lavina čtvercových fotografií kávy nebo naservírovaných jídel. 

Počet uživatelů raketově rostl hned od spuštění služby. První milion uživatelů získala aplikace po necelém půl roce fungování a o rok později už se vyšplhal na deset milionů. Fenomén fungoval tak, že když rozjeli vývojáři verzi pro Android, aplikaci si stáhlo milion lidí za první hodinu. 

Systromův osud byl ale evidentně spojen s osudem Marka Zuckerberga. Ten mu ještě na Harvardu nabízel práci ve Facebooku, ale Systrom ji odmítl s tím, že si radši dodělá školu. O pár let později si ho ale Zuckerberg našel znovu. A koupil si ho i s Instagramem za jednu miliardu dolarů

Dnes má Instagram kolem dvou set milionů aktivních uživatelů měsíčně, kteří zatím sdíleli víc než 20 miliard fotografií. Každý den na serveru podle statistik přibude šedesát milionů obrázků. Služba nedávno rozšířila i možnosti úprav fotek

ebf - partner 1

V Česku a na Slovensku sleduje aktivity na sociální síti server Obrazení.cz. Momentálně registruje přes devět a půl milionu fotek a 75 354 uživatelů.

Ačkoliv stojí Instagram nezávisle mimo Facebook, funguje v podstatě jako protiváha Twitteru, který se také naučil sdílet obrázky, a videoserveru Vine. Instagram se totiž rychle po uvedení Vine také naučil točit krátká videa

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).