Hlavní navigace

Rada ČRo nezažalovala iniciativu Gorily on-line v ohrožení, ta chce omluvu

25. 5. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
25. 5. 2009

Rada Českého rozhlasu na svých posledních zasedáních v dubnu a květnu ustoupila od záměru podat trestní oznámení na posluchačky, které se svými stížnostmi obrátily na Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR. Členky iniciativy teď chtějí po Radě alespoň formální omluvu a vyjasnění všech okolností, pro které mělo k žalobě dojít. Informuje o tom iniciativa Gorily on-line v ohrožení ve své tiskové zprávě.

Na svém únorovém zasedání se Rada rozhodla uskutečnit právní kroky vůči dvěma členkám iniciativy Gorily on-line v ohrožení pro údajnou pomluvu a uvádění nepravdivých údajů. Stručně shrnuto, Rada ČRo chtěla žalovat pro pomluvu občanky České republiky, které se obrátily na poslance Parlamentu s domněnkou, že Rada ČRo nepostupuje v souladu se zákonem. Nyní členové rady od žaloby ustoupili, není ale jasné proč. „Tak, jako jsme se nikdy nedozvěděli, za který výrok nás vlastně Rada chtěla žalovat, ani nyní se nedozvíme, co vlastně přimělo radní své rozhodnutí změnit,“ řekla členka iniciativy Vlasta Straková, vůči které měla žaloba směřovat.

Na veřejných zasedáních Rady totiž vůbec nezazněla právní stanoviska, na základě kterých Rada změnila své rozhodnutí, přestože v dotyčném usnesení Rady stojí, že v obdobných případech Rada ČRo použije všechny možnosti v předmětném právním stanovisku uvedené. Přestože Rada změnila své stanovisko, považujeme její postup za nepřijatelný. Budu požadovat omluvu. Není přece možné, aby státní orgán vyhrožoval občanům soudy jen proto, že se jim naše názory nelíbí,“ dodala její kolegyně Jana Hofmanová.

MM AI t

Rada ČRo se o občanských iniciativách Nechceme přeladit, nemáme kam (měla za cíl návrat ČRo 1 Radiožurnálu k původnímu programovému schématu z roku 2007), Gorily on-line v ohrožení (podpora on-line reality projektu Odhalení okruhu ČRo Leonardo) a Pro Wave (snaha o navrácení ČRo Rádia Wave na analogovou frekvenci 100,7 MHz) zmiňuje i ve výroční zprávě o činnosti Českého rozhlasu za rok 2008. Členové rady se domnívají, že „tyto iniciativy mají za cíl především diskreditaci Rady ČRo a jejích členů, než skutečný zájem o činnost Českého rozhlasu a fakta s ní související“.

Členky iniciativy Gorily on-line v ohrožení kvůli tomu apelují na poslance, aby výroční zprávu neschválili. „Podle zákona o Českém rozhlasu má být Rada orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti Českého rozhlasu. Jak ale může veřejnost toto právo naplňovat, když na kritiku Rada reaguje snahou občana žalovat? Když na svá jednání nechce pustit více jak dvacet zástupců veřejnosti? Když odmítá zveřejnit údaje o tom, jak ona sama hospodaří s veřejnými prostředky? Tato Rada ČRo se zcela zpronevěřila svému poslání. Pokud i za těchto okolností Parlament ČR Výroční zprávu ČRo schválí, vyjádří tím souhlas s postupy Rady ČRo, které jsou v rozporu se zákony. Pak už opravdu nezbude občanům České republiky, než se svých práv dovolávat u soudu,“ dodávají členky iniciativy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).