Hlavní navigace

Rámování a co s ním?

18. 5. 2000
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zajímavou diskusi vyvolal článek, který jsme na Lupě nedávno věnovali novému serveru Sféra, jenž vybírá články z jiných zpravodajských serverů a předkládá je ve vlastních rámcích, takže to vypadá, jako by byl čtenář stále na Sféře. Zajímavé postřehy k tomuto problému přináší Petr Nachtmann.

Účastníci diskuse se zabývali hned několika otázkami:

1. Je layout Sféry esteticky dobře zvládnutý, nebo ne?
2. Je reklamní prostor na serveru prodejný při cenách, které nasadila Sféra?
3. Smí cizí server svévolně umisťovat vaše stránky do svých rámců?

Estetickou úroveň lze objektivně posuzovat obtížně. Nesmíme zapomenout, že bulvární plátky a některé zábavní pořady jsou přeplácané zcela záměrně, čtenářům to však vyhovuje.

Bod číslo dvě mi připomíná jednu historku o známé pražské figurce zvané Svatý Vincent. Během jednoho z mnoha svých pobytů v psychiatrické léčebně vytvořil obrazy, spíše však strašlivé mazanice. Když byl tázán na jejich smysl, odpověděl: „Takový obraz mohu prodat za tři stovky. Nebo i za víc… když narazím na vola.“ Domnívám se, že druhá otázka je nyní zodpovězena.

K bodu číslo tři se vyjadřovali různí poskytovatelé obsahu, většinou se jim frameři nelíbí. To může mít své opodstatnění: Získáte sice hity a z nich vyplývající imprese bannerů či jiných reklam, URL vašich článků však zůstane většinou čtenáři utajeno.

Domnívám se, že někteří účastníci diskuse na Lupě objevují již objevené. Podobné tahanice zažil před třemi lety americký web, tehdy umisťoval do svých framesetů cizí články server Totalnews.com Celá záležitost nakonec skončila mimosoudní dohodou.

Provozovatelé serverů a stránek si ušetří sledování framerů a posílání výhružných dopisů, pokud ve svých stránkách použijí následující kód:

<SCRIPT language="JavaScript">

</script>

Lupa tip MF temata2

Procento uživatelů s vypnutým Javascriptem či browserem, který Javascript vůbec nepodporuje (takový byl například součástí Pointcastu), je velmi malé.

Petr Nachtmann