Hlavní navigace

RapidShare dostal v Německu pokutu 24 miliónů euro

25. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Upozornění: Níže uvedený text vychází z nepřesných informací. Podrobnosti ve zprávičce RapidShare pokutu nedostal, musí ale filtrovat pirátský obsah Hamburský soud uložil provozovatelům známé internetové úschovny dat RapidShare pokutu ve výší 24 miliónů euro, což je v přepočtu zhruba 624 miliónů korun. RapidShare podle německého soudu umožňuje nelegální šíření hudby a další tvorby chráněné autorským zákonem. Před soud jej hnal německý svaz na ochranu autorských práv GEMA. Kromě zaplacení pokuty…

Upozornění: Níže uvedený text vychází z nepřesných informací. Podrobnosti ve zprávičce RapidShare pokutu nedostal, musí ale filtrovat pirátský obsah

ICTZ23

Hamburský soud uložil provozovatelům známé internetové úschovny dat RapidShare pokutu ve výší 24 miliónů euro, což je v přepočtu zhruba 624 miliónů korun. RapidShare podle německého soudu umožňuje nelegální šíření hudby a další tvorby chráněné autorským zákonem. Před soud jej hnal německý svaz na ochranu autorských práv GEMA. Kromě zaplacení pokuty musí dle rozsudku RapidShare zabránit, aby se jeho prostřednictvím šířila hudba z kolekce svazu GEMA, jenž sdružuje 65 000 zástupců hudebního průmyslu. Soud konkrétně nařídil nešíření zhruba 5000 skladeb.

Jistě není nutní připomínat, že sám RapidShare hudbu nešíří. Tedy přesněji jeho prostřednictvím jí nelegálně šíří konkrétní lidé – koncoví uživatelé. Přesto ale provozující společnost trestu soudu neušla a nelze tak nevidět podobnost s notoricky známým soudem s The Pirate Bay. Rozhodnutí hamburského soudu je mezníkem pro boj skupiny GEMA proti nelegálnímu užívání hudebních děl na Internetu, uvedl Harald Heker, výkonný ředitel svazu GEMA. Bobby Chang, jeden ze zástupců serveru RapidShare, ale opáčil: Myslíme si, že mnohem větší smysl by spočíval ve spolupráci, aby hudební fanoušci získali vhodné služby za vhodnou cenu a hudebním trhům se otevřely nové zdroje příjmu na Internetu. (Finanční noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.