Hlavní navigace

Řekni mi DCCI, kdo je na světě nejnavštěvovanější...?!

22. 10. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

...a docela dobře mi bude stačit, když mi to povíš aspoň o českém Internetu. Řečeno o něco seriózněji, DCCI před pár dny zveřejnila výsledky dalšího kola svého auditu návštěvnosti WWW serverů. Kdo tentokrát odchází z ringu jako vítěz?

Je sympatické, že je tu někdo, kdo se systematicky věnuje návštěvnosti českých WWW serverů. Dobře pamatuji časy, kdy se všichni handrkovali o to, kdo z nich je lepší – jeden se oháněl miliony hitů za den, druhý argumentoval tisíci unikátních hostů za měsíc, summa summárum pěkný guláš. Alespoň tyto rozpory v metodice počítání návštěvnosti DCCI se svým auditem odstranilo. Pravda, má to i tak určité mouchy (a především potenciální mouchy), ale těmi se dnes zabývat nechci – to je na samostatný článek. Ale nebojte se, dočkáte se ho.

DCCI tedy dělá záslužnou práci, nicméně mnohem více vás asi zajímá, jak vypadá žebříček návštěvnosti. Pojďme tedy k číslům. Osobně mne velmi zaujalo, že nárůst shlédnutých stran (to je veličina, kterou pro porovnávání návštěvnosti považuji za nejvýznamnější – pokud k ní ovšem dospějete správnou metodikou) v září oproti srpnu činí 19,9 % (aspoň moje kalkulačka to tvrdí, dojdete-li k jiným výsledkům, nekamenujte proroky). Podle mne je to málo – období dovolených a okurek je obecně mrtvolné a činí-li rozdíl po probuzení jen pětinu, víceméně to dle mého názoru znamená, že po odečtení sezónního vlivu máme tu čest pozorovat stagnaci. Je tu ale jeden významný moment – poměrně významné množství návštěvníků zvláště některých serverů tvoří studenti. Třeba Lupy se to konkrétně moc netýká (pod 10 % přístupů je z TEN-34 CZ), podobně je na tom asi i Živě a další podobné servery. Naopak servery typu Seznamu, Atlasu, Neviditelného Psa a spol jsou na studentské čtenářské obci podstatně závislejší. A protože výuka na vysokých školách tradičně začíná až koncem září, na návštěvnosti v tomto měsíci se příliv studentů ještě nemohl projevit. Proto osobně očekávám výraznější skok v celkových číslech v říjnu, tahounem bude právě Seznam a spol.

DCCI tentokrát poprvé vedle souhrnných výsledků připravilo také žebříčky v rámci jednotlivých kategorií, do kterých servery rozdělilo. Tady tedy jsou držitelé prvních několika míst v každé kategorii:

Vyhledávací servery
Server Stran/den IP/den
Seznam 193811 13827
Atlas 45162 3105
Kompas 31453 4613
Zmije 6995 1022
Zpravodajské servery
Server Stran/den IP/den
Trafika 72040 3699
České noviny 44511 3546
Mobil server 32427 3209
Svět Namodro 21749 1942
iDnes 20635 2119
Novinky 11444 1874
Oborově specializované servery
Server Stran/den IP/den
Mobil server 32427 3209
Svět Namodro 21749 1942
Reality.CZ 8169 458
Živě 8140 911

Tato konkrétní čísla snad ani nedovolují připsat komentář – je to prostě tak, žádné velké překvapení se nekoná. Dovolím si jen jednu poznámku, kterou si nemohu odpustit – je-li pro někoho umístění v žebříčku skutečnou maxivýzvou k několikanásobnému zvýšení efektivity vynaloženého úsilí, je to iDnes. Jeho pozice se dá těžko považovat za dobrou, zvláště když vezmeme v úvahu, kolik lidí, s jakým zázemím a finančním krytím se kolem něj pohybuje. A čistě mezi námi, nejsem si zcela jist, že nový design iDnes, který byl uveden na Invexu, přinése zásadní obrat (a navíc tím správným směrem).

Tož to tak. Skoro je mi líto, že Lupa v auditu zatím není a nemohu se tak zkusit porovnávat s ostatními. Pravděpodobně to však napravíme velmi brzy, jen co se kdesi konečně vyloupne trochu volného času navíc.

CIF22

Marek Antoš


Starší, související články:

* Audit DCCi: věřit či nevěřit?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.