Hlavní navigace

Robert Čásenský končí ve funkci šéfredaktora MF DNES

7. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po změně majitele vydavatelství Mafra odchází z postu šéfredaktora MF DNES Robert Čásenský, který deníku šéfoval od roku 2006.

Šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský končí ve funkci k 15. listopadu letošního roku. Svůj odchod dnes oznámil redakci.

K odchodu se rozhodl už na konci června – tedy hned poté, co vyšlo najevo, že vydavatelství Mafra kupuje skupina Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Nakonec ve vedení deníku zůstal na přechodnou dobu právě do poloviny listopadu:

„Nejde v žádném případě o krok neuvážený či o reakci na nějakou aktuální událost či situaci. Tento krok jsem zvažoval již delší dobu a od konce června o něm hovořil s bývalým i současným majitelem vydavatelství. Výsledkem těchto debat je nakonec můj odchod z funkce šéfredaktora MF DNES ke dni 15. listopadu 2013,“ napsal dnes Čásenský v e-mailu redaktorům, který má Lupa k dispozici.

„Abych předešel případným spekulacím, dodávám také, že v žádném případě nejde o rozhodnutí vynucené. To dokladuje i skutečnost, že jsem slíbil předsedovi představenstva, že mu budu k dispozici k případným konzultacím, jak mne požádal,“ dodal.

Čásenský serveru Lupa.cz dnes potvrdil, že jedním z důvodů, který jej vedly k rozhodnutí odejít z funkce, byl právě prodej vydavatelství skupině Agrofert. 

V každém médiu po určité době zabíháte do rutiny a je dobré, když přijde někdo s novými nápady, dodal Čásenský.

Nový šéfredaktor MF DNES bude podle Štěpána Košíka, předsedy představenstva mediální skupiny Mafra, oznámen v horizontu dnů, nejpozději však do 15. listopadu.

Kam Čásenský po svém odchodu z MF DNES zamíří, zatím neví. Jisté ale je, že vzhledem ke smlouvě, kterou s vydavatelstvím podepsal, nesmí několik následujících měsíců nastoupit ke konkurenci. 

Osm let ve vedení

Robert Čásenský na post šéfredaktora MF DNES nastoupil v únoru 2006, kdy na něm vystřídal tehdejšího šéfa Pavla Šafra. Za posledních osm let se deník musel potýkat s propady reklamního trhu i s obecně klesajícími náklady tištěných novin a přesunem čtenářů ke čtení zpráv na Internetu.

Průměrný denní prodaný náklad MF DNES
rok 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013*
průměrný denní prodaný náklad 296 383 281 808 236 978 229 413 216 752 199 519 189 985*

* neověřená data pouze za srpen 2013, zdroj dat: ABC ČR – kancelář na ověřování nákladu tisku

Vydavatelství Mafra se s propady příjmů v posledních letech vyrovnávalo velkými škrty či slučováním redakcí. V loňském roce se přesto poprvé v historii propadlo do ztráty – i když byla způsobena zejména finanční účastí ve firmách Mediaservis a PNS.

CIF - osobnosti

Mafře se ale daří proměňovat strukturu příjmů. Jak na nedávné konferenci Czech Internet Forum 2013 prozradil člen představenstva Roman Latuske, už 38 % příjmů tvoří výnosy z online služeb. Drtivou většinu z nich (90 %) pak přináší server iDNES.cz, doplnil na CIF 2013 Čásenský.

Připravujeme podrobnosti.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).