Hlavní navigace

Názory k článku Robert Haas (SYMBIO): Imponují nám agentury ze Švédska, zkoumají je i v USA

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 4. 2013 12:07

  julie přemyslová (neregistrovaný) 2001:41d0:8:----:----:----:----:----

  Nejsem webová dizajnérka, umím však rozlišit mezi dobrým a špatným dizajnem. Jeden pohled na přistávací stranu http://www.symbio.cz/ mi říká, že kluci ze Symbia vědí o dizajnu tolik, kolik já vím o živočišní výrobě, tj. nic.

  Tento web https://www.gov.uk/ získal Cenu dizajn roka tento týden. Cena dizajn roka se uděluje za nejlepší dizajn v módě, nábytku, architektuře v Spojeném Království.

 • 18. 4. 2013 22:36

  JBrix (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz

  Mně se ten chalan líbí, je vidět, že to má v hlavě srovnané a že je za nimi i nějaký výsledek. Ať se daří! :-)

 • 19. 4. 2013 2:51

  Jakub Suchy (neregistrovaný) ---.nyc.res.rr.com

  gov.uk je neco jako portal.gov.cz, akorat ho vytvoril tym par lidi od zacatku do konce za 1 rok pomoci open source technologii, ktere zverejnili vcetne zdrojoveho kodu na github.com. A cele to stalo zlomek te miliardicky kterou vyplazla ceska vlada.
  Design se tvoril postupne a delalo se na nem kazdy tyden uzivatelske testovani.

 • 21. 4. 2013 18:35

  karel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Taky mi nový web www.mlp.cz po spuštění připadal strašný. Pak se některé věci trochu zlepšily, ale stejně...

  Na novém webu MLP je katastrofální zejména použitelnost pro uživatele, kteří skutečně čtou a hledají knihy. Vyhledávání knih bylo na starém webu asi tak 100x přehlednější. Na novém webu je volba mezi "detailním" a "řádkovým" zobrazením výsledků. Oba způsoby jsou stejně nepoužitelné - přitom by stačila jednoduchá tabulka, kde by pod sebou byla jména autorů, názvy knih apod. Je vidět, že to navrhoval člověk, který do knihoven moc nechodí.

 • 19. 4. 2013 14:53

  ctenarka (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Děkuji za reakci. Musím říci, že jsem jaksi automaticky a možná mylně předpokládala, že web je dodán "na klíč", kompletně Vaší firmou s tím, že MKP má jakýsi backend, který posílá ony skvělé informační e-maily a zajišťuje další zajímavé informace. Dívám se na to prostě jen jako čtenář-uživatel webu, ne jako insider v MKP.

  Důležité jsou pro mne služby a ty se nasazením nového webu dle mého názoru zhoršily. V předchozím příspěvku jsem použila možná expresivnější výrazy. Bylo to se záměrem sdělit můj pocit z webu MKP v reakci na to, že se jím chlubíte ve svých referencích. A ten pocit opravdu není dobrý.

  Nechtěla jsem Vás rozhodně urazit, je to pouze kritika Vaší práce. Nemohu však souhlasit s tím, že za popisované (z mého pohledu) nedostatky nezodpovídá Vaše firma.

  Většina připomínek, snad až na zmíněné googleapis úzce souvisí právě s návrhem uživatelského rozhraní a celkového designu. Vzhled, funkce, praktičnost. Použitelnost na široké škále koncových zařízení a sw. Ne každý neustále sedí u vícejádra s poslední verzí operačního systému. Někdy je prostě nutno použít slabší zařízení i připojení. A už design jako takový by s tím měl počítat.

  Nejvíce mi vadí nešikovně řešené přihlašování (spojené s přepínáním SSL šifrování). Zbytečné hledání, zbytečné kliky, zbytečný AJAX. AJAX - delší odezva na uživatelskou akci, pocitově špatná zpětná vazba k uživateli na slabším zařízení. I za AJAX odpovídá v tomto případě designer. Soudě dle reálného provedení, návrh tohoto provedení by byl v dnešní době prakticky realizován právě pomocí AJAXu a pokud ne, tak pomocí ještě náročnější (na výkon koncového zařízení, méně rozšířené, jinak problematické apod.) technologie. Vyšší nároky, menší škála použitelných koncových zařízení. Nepromyšlený design.

  Proč musím stahovat kvanta dat jen proto, abych se mohla přihlásit a obsloužit své konto? I to je design. Špatný design. Design, který nepočítá s dnešní realitou přístupu na web z mobilních koncových zařízení a současnou politikou FUP mobilních operátorů.

  Nechci tvrdit, že se mi předchozí (do r. 2010) web MKP líbil. To ne. Ale velmi brzy jsem poznala, jak prakticky byl navržen. A to jsem velmi oceňovala. Proto nový web vnímám jako velké zhoršení a co horšího, nemohu se mu vyhnout. Knížky mám ráda a MKP je jedna z nejlepších knihoven v ČR.

  Pochopitelně neznám pozadí, třeba jste byli k použití oněch FUP (a nervy) žeroucích facebookových obličejíků, slideshow nabízených akcí atd. dotlačeni zákazníkem. Osvícený manažer vidí na jiném webu něco, co poblikává jak Matějská pouť a nádavkem se to na něj ještě šklebí. Konvenuje to jeho nezaměnitelně skvělému vkusu a webdesignér musí a skočí. Ale chlubil by se tím pak, ten webdesigner? Nemáte web MKP v referencích?

  Zkuste se prosím nad výše uvedenými námitkami zamyslet. Berte to prosím jako zpětnou vazbu. Jen je škoda, že pro web MKP je asi pozdě. Snad vše napraví dobře nadesignovaná mobilní verze webu.

  Tím bych vše s dovolením ukončila. Korespondence mezi námi by dle mého názoru nic neřešila. Vše, co jsem chtěla říci, je v obou příspěvcích.

 • 18. 4. 2013 14:01

  king014 (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz

  Srovnávejte srovnatelné, mezi webem agentury a portálem státní instituce je propastný rozdíl v zaměření. To že něco dostane cenu v reálném světě nic neznamená, taková Škoda jich jenom letos dostala "dokonce i za design" a realita je hrůza. PS s žívočišnou výrobou bych se tu moc neozýval nebo někomu přihrajete na smeč.

 • 18. 4. 2013 15:07

  Franta (neregistrovaný) 81.145.45.---

  Sorry, ale při pohledu na gov.uk se mi vybaví stránky doménových parazitů (spam, spekulace). Možná běžní uživatelé takové asociace vypěstované nemají, ale mně se prostě při pohledu na horní část té stránky zvedá kufr a ruka automaticky mačká Ctrl+W.

 • 18. 4. 2013 20:08

  ctenarka (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  S jedním z "vrcholných děl" uvedené firmy, současným webem Městské knihovny v Praze www.mlp.cz mám poněkud nemilé uživatelské zkušenosti. Tento web dle mého názoru do značné míry znehodnocuje jinak skvělé informatické služby MKP. Opravdu bylo nutné web přecpat AJAXem tak, že je na slabším zařízení prakticky nepoužitelný? Opravdu bylo nezbytné předhodit čtenáře Googlu (prostřednictvím googleapis) bez možnosti volby? Když se přihlašuji, vlastně nikdy nemám úplnou jistotu, zdali je zapnuto SSL nebo není (u původního webu to bylo jednoznačné). Při každém použití mám pocit, jako bych sahala do bahna. Než jsem si pořídila nový mobil, nebyla jsem se schopna se starým symbianovým telefonem (ani se slabším PDA) přihlásit, ačkoli předchozí verze webu založená na PHP bez problémů fungovala dokonce i v textovém prohlížeči pod DOSem (formátování neřeším, důležitá byla použitelnost kdykoli kdekoli). Na současném telefonu sice nemám problémy s výkonem, ale zato s mobilními daty. Proč musím stahovat ksichtíky lidí, kteří mne nezajímají? Proč musím stahovat obálky knih, o kterých jsem informována pravidelnými e-maily (přeji-li si to)? Proč mi moje FUP a můj čas ubírá jakási slideshow upoutávek na akce, které mne z drtivé většiny nezajímají? Chci obsluhovat konto, rychle, snadno. To od nasazení tohoto veledíla již neplatí. Mobilní verze webu (která by uvedené zejm. ve vztahu ke slabším koncovým zařízením a mobilnímu FUP mohla řešit) existuje pouze v jakémsi zárodku a právě to důležité (ovládání čtenářského konta) chybí. Nebo se to šikulům podařilo opět pěkně schovat? Co se týká designu, nelíbí se mi a přijde mi podivný, takový fórový. Jako dřevotříska potažená nějakým plastem. Vedlejší činnosti knihovny + ne nejdůležitější informace + jakási facebooková banda po celé ploše, zato přihlašování je co možná nejvíce skryto a na padesát kliků. Dle mého názoru se zhoršila použitelnost i ve čtenářském kontu (zejm. ve vztahu k vytištění aktuálních výpujček). Před přečtením rozhovoru jsem web považovala za dílo mladého, uhrovitého webmastera, který si na účet knihovny a čtenářů prostě vyzkoušel všechny možné webové technologie a pak hrdě odkráčel za lepším. To, že se má jednat o profesionální dílo mne dost překvapilo. Normálně patřím k mlčící většině, ale toto mi nedalo a prostě jsem musela...

 • 18. 4. 2013 21:48

  Robert Haas (SYMBIO) (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Dobrý den,

  rád bych Vás oslovil jménem nebo poslal zprávu na osobní mail, ale ani jedno jsem nenašel. Aniž bych se chtěl vzdávat zodpovědnosti, musím uvést na pravou míru, že nejsme autory kódu, ani mobilní verze, ani back-endu webu Městské knihovny v Praze. Naším úkolem bylo zpracovat uživatelské rozhraní a navrhnout design. Rozdělení kompetencí najdete v patiččce stránek www.mlp.cz, pokud byste chtěla někomu poslat svou zpětnou vazbu.

  Trochu mě mrzí tolik anonymních invektiv, ačkoli se nás, jak jsem uvedl, vlastně tolik netýkají. Jsem vděčný za nemlčící většinu, protože nás může posunout dál, jen mi osobně více vyhovuje věcnější přístup.

  Každopádně děkuji, že jste nemlčela. Diskuse je potřebná.

  Hezký den,
  Robert Haas