Hlavní navigace

RoboNodes: Slováci žádají o patenty na novou koncepci datacentra. Nemá větráky

Autor: RoboNodes
Jan Sedlák

Robotická ruka, zcela překopaný systém racků, oddělené chlazení a žádné větráky. RoboNodes čeká na americké patenty.

Datová centra se v mnoha detailech rychle rozvíjejí, ve své podstatě už jsou ale dlouho dost podobná. Vycházejí z koncepce standardizovaných serverových skříní (racků) a do nich zapadajících hardwarových komponent typu servery, storage a tak dále.

Zavedené pořádky mění projekty Googlu, Microsoftu, Facebooku a dalších firem, které jsou tak velké, že si mohou dovolit navrhovat vlastní hardware a tomu odpovídající zázemí. Podobná myšlenka se přesouvá i k dalším firmám, na vývoji serverů na míru pracuje třeba český Seznam a experimentují i další zdejší společnosti.

A pak je tu nová koncepce ze Slovenska. Za projektem nazvaným RoboNodes stojí společnost PayPerHost, která nyní působí ve Spojených státech a nabízí hostingovou službu, kde se platí za skutečné využívání služeb (psali jsme v článku). RoboNodes podle Slováků vychází z potřeby společnosti neustále hledat cenově efektivní a energeticky méně náročné cesty, jak hostingové služby nabízet.

Čekání na patenty

Koncepce RoboNodes překopává běžný systém racků, což v důsledku mění i to, jak celý systém pracuje se vzduchem, který je nutný pro chlazení. Dnes se běžně používají teplé a studené uličky, kdy se přivede vzduch, servery ho skrze vlastní větráky proženou topícími útrobami a pak ho odvedou jinou uličkou.

Racky RoboNodes jsou udělány tak, že pracují se samostatným přívodem vzduchu. Ten proudí uličkou vespod, ochladí servery a teplý vzduch se následně odvede uličkou nahoře. Teplo pak lze zužitkovat k dalším věcem, třeba vytápění, a lze ho kontrolovat. Samotné servery nevyužívají větráky, což má snížit i hlučnost datacentra.

RoboNodes využívá jiný typ serverů, než který je běžný. Jde v podstatě o na míru vyrobené desky, takže je nutné počítat s tím, že nejde o žádný komoditní prvek. Desky zároveň využívají vlastní konektor – jde o vyvedené piny.

„Výroba bude o něco dražší [než komoditní hardware], ale chod bude lacinější, takže tam by se mělo ušetřit dost prostředků,“ říká pro Lupu šéf PayPerHost a autor koncepce RoboNodes Zsolt Szabó. Přesná čísla ale ještě nenabízí.

Marcom

Jeho myšlenka má snížit náklady (a bezpečnostní rizika) i díky sníženým nárokům na lidský personál. O běžný servis serverů se má starat robotická „ruka“ upevněná na kolejnici, která dokáže například vadný kus serveru sama vyměnit. Ruka ví, kde se který server nachází, a orientovat se může i skrze QR kódy. „Je možné, že nakonec robotická ruka ve finálním produktu nebude. Uvidíme, jaký o to bude zájem,“ říká Szabó.

RoboNodes je v současné době ve fázi koncepce. Firma letos v lednu podala žádost o dva patenty ve Spojených státech – jeden na automatickou výměnu desek a jeden na chlazení, při kterém v datacentru není žádný ventilátor. „Dalším postupem je získat financování a vytvořit prototyp. Možná s partnerem, možná sami.“

Našli jste v článku chybu?
28. 7. 2016 11:58
RM (neregistrovaný)

Prelomove to neni. Podobne reseni, avsak bez robota, se jiz vyuziva mnoholet cca. 25 let v systemu aktivnich prvku, tel. ustredem s velkou hustotou, aktivnich optickych systemu atd...

Asi jedine co tento system prinasi noveho je robot, ktery misto lidske ruky, vymeni, doplni ci odnese aktivni desku.

Podle videa je zrejme, ze aktivni desky v horni casti stojanu budou mit vzdy neefektivni chlazeni. Ty dole zase budou prechlazeny. Ono totiz neni problem neco uchladit, ale uridit airflow tak, aby …

28. 7. 2016 17:36
PayPerHost (neregistrovaný)

Ano preto tieto riesenia navrhuju firmy ako IBM a myslia si, ze je to buducnost data centier.

Vzduch mame komplet preratany od cloveka, co vzduchotechniku datacentra navrhuje. Ideme mu rychlo povedat, ze nema zakladne znalosti fyziky :)

Neviem ci ste len troll, alebo ste to mysleli vazne, no musel som vas opravit.