Prelomove to neni. Podobne reseni, avsak bez robota, se jiz vyuziva mnoholet cca. 25 let v systemu aktivnich prvku, tel. ustredem s velkou hustotou, aktivnich optickych systemu atd...
Asi jedine co tento system prinasi noveho je robot, ktery misto lidske ruky, vymeni, doplni ci odnese aktivni desku.
Podle videa je zrejme, ze aktivni desky v horni casti stojanu budou mit vzdy neefektivni chlazeni. Ty dole zase budou prechlazeny. Ono totiz neni problem neco uchladit, ale uridit airflow tak, aby to chlazeni bylo efektivni. Cim kratsi je cesta chladiciho media, zde vzduch, tim jednodusi je airflow a tim efektivneji cely system funguje.
Navic hydraulicka zrata v takto koncipovane skrini bude znacna a na rekonani teto hydraulicke ztraty budete stejne potrebovat vetraky, ktere zajistuji nuceny obeh chladiciho media. Provozovat tohle reseni bez nuceneho obehu chladiciho media nebude v takto koncipovanem systemu mozne - tepelne hotspoty by neslo uregolovat v pripade nerovnomerneho rozlozeni techto hotspotu.
Jako marketing to vsak na mnoho lidi bude fungovat dobre. Bude treba vsak jeste hodne odpracovat, nez to bude fungovat.
Všimněte si, že autor článku má jinou konstrukci racků, než je běžné. De facto je to sada komínů, kde je potřeba udržovat tah. A vhodnou lokalizací výkonu v rámci toho komínu, můžete ten tah podpořit tak, aby se teplo nehromadilo a tah se udržel a vstupní proud vzduchu nemusel být až tak studený.
Byl jste někdy v datovém sále nebo ho aspoň z dálky viděl? Představa, že se proudění v rámci racku ovlivní samotnou teplotou nodů je dost naivní. Kdyby to tak fungovalo, tak by provozovatelé zajásali, protože by se do nich nemusely dávat ty 12krpm párové větráčky (spíš turbínky), které jednak žerou další proud a bývají nejčastější věc, co v serveru odejde.
Každý rack je "komín". Některé dokonce s dírami dole i nahoře včetně větráků. Ale to se používalo před příchodem koncepce studená-teplá ulička. Zjistilo se, překvapivě, že je lepší odvést teplo co nejrychleji (třeba do strany) než horní servery ohřívat teplem ze spodních).
No pokud bude osazeno servery s určitou rezervou, je možné teplotu taky řídit rozdělováním zátěže. Moderovat tepelný tok směrováním zátěže, v některých místech záměrně servery trochu přehřát, aby vznikl "průvan" :-))) Nevyužité servery dle potřeby zahřát provozním zahřívacím výpočtem. Lokálně můžete dosáhnout změny teploty v rozsahu 50-80 stupňů, během sekundy, takže pokud se bude v racku pohybovat "horké patro" ve směru shora dolů, vybudí to proudění vzduchu opačným směrem.
Uteče to komínem do rekuperátoru. Celý prostor bude mít "tah" jako komín, respektive komíny, když v rámci celého prostoru budou vhodné teplotní gradienty. Například když v jednom stojanu přitopíte, vytvoří se stoupavý teplotní komín, který strhne vzduch i z okolních studenějších stojanů. Když teplota stojanů bude rotovat, tak vznikne vír.
Robotické ruky budou potřeba, protože vítr v prostoru by byl pro obsluhu nepříjemný a neúnosný :-)))
Úchylné? Proč by, více jádrový procesor s teplem zachází podobně, Výkon mezi jednotlivými jádry se přepíná taky v závislosti na jejich teplotě.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.