Hlavní navigace

RTA navrhuje dát multiplexu B regionální punc

24. 8. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
24. 8. 2006

Regionální televizní agentura (RTA) zveřejnila svoji připomínku k Technickému plánu přechodu (TPP), podle které chce současný multiplex B přeznačit z celoplošného na regionální. TPP na digitální televizní vysílání Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) počítá se sestavením tzv. regionální sítě, která by umožňovala regionální odpojování programu, až v roce 2011 – tedy po úplném vypnutí analogového vysílání. To je v přímém rozporu s licencí, kterou RTA získala v licenčním řízení pro provozování DVB-T i s vládou schválenou koncepcí rozvoje digitálního vysílání, uvádí tisková zpráva RTA.

Prohlášení provozovatele regionálního vysílání, který v šesti oblastech sdílí své kmitočty s analogovým signálem televize Prima, poukazuje na mimozákonné očištění celoplošné komerční stanice. RTA vidí situaci následovně: Plán přechodu v současné podobě umožňuje odpojované regionální vysílání před rokem 2011 pouze za předpokladu, že dojde k dohodě mezi provozovatelem vysílací sítě a držitelem licence k vysílání. Vzhledem k situaci na trhu a provázanosti některých subjektů by tato úprava bohužel neposkytovala dostatečné právní jistoty regionálním vysilatelům směřující k naplnění licenčních podmínek a k ochraně již vynaložených a připravených investic.

BRAND

Ačkoli zpráva RTA obsahuje formulace o tom, že odpovědnost za případné vzniklé škody nese stát – čímž se nepřímo snaží ČTÚ postrašit, nabízí dokument v závěru i jedno řešení. Proč? Hlavním zájmem RTA není získat finančním odškodnění ale vysílat, a to dle platných licenčních podmínek na základě zákona udělených licencí, odpovídá tiskové prohlášení. Vzhledem ke skutečnosti, že RTA získala licenci regionálního charakteru do vysílací sítě B a do stejné vysílací sítě bude umístěna i TV Prima, navrhuje RTA označit za regionální vysílací síť stávající síť B, provozovanou společností Czech Digital Group, tak, aby vysílatelé s regionálním charakterem a obsahem mohli dostát svým licenčním podmínkám a bylo umožněno jejich vysílání po celou dobu přechodu z analogového na digitální vysílání, píše se v tiskové zprávě.

Předložený návrh znamená, že multiplex B (později 3), by umožnil regionální odpojování všem stanicím, které se v něm nacházejí. Možnosti by ale nejspíš využívala jen RTA a zbylá trojice subjektů by jí tak přispěla na vyšší náklady související s regionálně variantním multiplexem. DigiZone.cz považuje přeznačení celoplošné vysílací sítě na regionální za formalitu. RTA by nic nebránilo připlatit si za odpojování i případě, kdyby multiplex B zůstal vedený tak, jak je. Česká televize se ve formálně celoplošné síti Radiokomunikací odpojuje každý všední den. Na druhou stranu je ale pravda, že CDG a Prima mají společného vlastníka a RTA má zřejmě obavy, aby ji nevzal na hůl.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).