řada nových příměstských oblastí a satelitů nemá žádnou telefonní přípojku a v O2 nejsou ochotni se podílet ani na spolufinancování výstavby pevné sítě.
Výsledek je pak jednoznačný. Investoři umí počítat a zřídí si levnější mikrovlnné připojení. Na takto obsazený trh se pak pevné linky dostanou obtížně i přes to, že nově budované linky budou jen optika..
Řešením by bylo vyhodit management, který tuto neúspěšnou strategii zavedl a začít sítě rozvíjet. Včetně případných smluv s vlastníky nových přípojek a závazků na využívání sítě po určitou dobu. Tunelovat firmu rozhodnutím o krátkodobém snížení nákladů na výstavu sítě, která managementu přinese čtvrtletní prémie odvislé od akciových opcí, lze jen chvíli. Dlouhodobě pošle strategie dojných krav bez investic firmu do záhuby.
Když je kdejaké wifi rychlejší než xDSL, tak proč to používat? A to mi kolikrát volali, že mají skvělou nabídku, jenže s rychlostí 2 Mbps a méně na downlinku si to mohou strčit za klobouk. A takhle na tom je český venkov. A ve městě mají konkurenci zase v kabelu a optice a ani tam nemají moc šanci.
Tak na takovu rychlost u VDSL dosahne naproste minimum lidi, kdyz se vezme ten maly okruh od ustredny, kde ji lze dosahnout a srovna se to s celym akcnim radiusem ustredny a to vse jen pri kvalitnim vedeni to, ale taky neni uplne vsude. A kvalita wifi nejde zase zobecnovat, protoze tam zalezi na poskytovateli a penetraci dalsich siti na stejnem kanale
problém je že malý komunitní ISP jsou v městech jsou často šašci co prodávají "vzdušné zámky".
Znám městečka a čtvrtě kde všechny kanály jsou obsazeny, vychází několik AP na kanál. O 2,4 nemluvě to je mrtvé již dávno.
Malý komunitni poskytovatelé nemají hmotné prostředky na řešení problémů. Mají znalosti a knowhow ale to nestačí.
Predstavte si, ze jste v nasledujici situaci:
Mate lokalitu, ktera by stala za "zadratovani" (pocitejme do toho i optiku), zakaznici tam jsou, zajem maji. Cena za dovedeni spoje je X kKc, realna navratnot (protoze CTU] cca 3 roky. Tohle by bylo i financne zajimave. Jenze: Za jak dlouho se najde nejaky virtual, ktery bude na cerste natazenych dratech chtit poskytovat sluzby (za potlesku cerste pripojenych ucastniku), cimz financni navratnost posune na desitky let?
Jak se rozhodnete? Budete delat zakaznikum a virtualum vola (a muzete pocitat s velkou nespokojenosti akcionaru) nebo se na celou investici vykaslete?
Prosim pravdu!
O cene pronajmu v konecne instanci rozhoduje CTU - ma jit o pokryti nakladu + primereny zisk. A, pokud jsem dobre informovan, je pomerne dost na libovuli, co vsechno povoli dat do nakladu.
Na blizsi podrobnosti je nutno sehnat povolanejsiho, ja jsem pouhy systemak :-)
Kabel je kabel, ale to mluvíte o městě.
O tom to celé je: O2 se snaží svými xDSL konkurovat kabelovkám nebo dokonce optice, které mají daleko vyšší maximum. A protože současně cena těchto lepších řešení prudce klesá, nemá horší řešení od O2 ani možnost cenově se podbízet a ve městech propadá.
A na vesnicích má pravdu předřečník: každá wifi svou stabilitou a rychlostí nakope xDSL zadek, protože zde O2 nebuduje ústředny a kvalita při připojení na velké vzdálenosti je úplně jinde než ve městě. Takže o jejich přípojky taky není zájem a jsou vytlačovány levnějším a spolehlivějším wifi.
Závěr: O2 už nevidí v tomto budoucnost a jen rýžuje, dokud to jde. Současně hloupě vyhazuje za budování ústředen tam, kde jim to k ničemu není, protože ani s nimi nemá šanci nabízet kvalitnější službu než konkurence. A tam, kde by toho schopna byla (kde konkuruje obyčejné wifi a optiku tam nikdo natahovat nechce), tam ústředny nebuduje. Kdyby se zaměřili na vesnice, tak by možná úbytek ve městech dokázali novými přípojkami kompenzovat.
našel jsem tohle z roku 2011-
Společnost Telefónica O2 zveřejnila novou velkoobchodní nabídku služeb. Naprostou novinkou je nasazení rychlejší DSL technologie, tzv. VDSL. To umožňuje vyšší rychlosti připojení jak v příchozím, tak odchozím směru. Ceny za přípojky přitom zůstávají stejné jako v případě aDSL. Nejrychlejší VDSL přípojka poskytovaná Telefónicou O2 je 25600/2048 kbit/s, jejíž cena činí 440 Kč měsíčně bez DPH.
Ja bydlim na vesnici pod horama a wifi zde stoji za starou backoru. Neumim si predstavit jak bych zde asi fungoval v zimnich mesicich kde je vse omrzle a zasypane snehem s wifinou. Tak ze moje zkusenost jasne dokazuje, ze tel. linka od O2 je lepsi volba, za 5 stovek mesicne mam 19Mbit a klidnou hlavu.
...haha ten byl dobrej, takovej originální. Přihoďte ještě nějakej.
tak ne browsdání po netu opravdu stačí wifi, ADSl i 3G jenže....
To wifi jaksi je závislé na počasí a v městech je neskutečně zarušené. takže my jste z toho na venkově odvařený, ale ve městě je wifi out stejně jako ADSL.
Kabel je kabel....
Evidentně nechápete jak funguje svět businessu:
1) Management jenom vykonává vůli AKCIONÁŘŮ a jeho (často) jediným úkolem je generovat akcionářům zisk.
2) Akcionář klidně TEĎ nechá vydělat nehorázné peníze za cenu toho, že za 5 let toto rozhodnutí firmu poškodí - protože VÍ, že za 5 let už on akcie mít nebude a tak mu je jedno, co si s tím někdo druhý bude dělat.
Pak akcionář své peníze vezme a investuje do jiné firmy, kde udělá přesně to samé.
Asi se to zdá někomu "velice špatné", když to takhle popíšu, ale on to tak dělá každý, i zaměstnanec. Taky, když má možnost pracovat za více peněz tak se sebere a jde jinam, i když ho třeba ta původní firma "potřebuje" a jestli mu může nebo nemůže dát víc ho nezajímá. Nakonec by byl blázen, kdyby nějakou firmu dotoval tím, že tam bude zůstávat za poloviční plat než dostane jinde... Akcionáři to dělají zrovna tak.
Cenzurované, šmírované a koktající (x) DSL? I zadarmo drahé! Není nad garážového ISP, který dává 30/30 Mb, nešmíruje, necenzuruje, nebonzuje, nezná FUP a od 1. 4. 2004, kdy jsem u něj napojen, neměl ani jeden výpadek, kromě tří předem ohlášených pauz, kdy se navyšovala rychlost.
Jakmile klient jednou vyzkouší WiFi a zjistí, že mu nabízí lepší služby, už se k DSL nevrátí. A pak sebou odvede i další klienty Výpadky WiFi? Internet v mobilu jako záloha.
Optiku do každé vsi v nejbližších letech neočekávám. Náklady jsou příliš vysoké. Bohužel venkov asi zůstane (až na výjimky) odkázán na vzduch.
"řada nových příměstských oblastí a satelitů nemá žádnou telefonní přípojku a v O2 nejsou ochotni se podílet ani na spolufinancování výstavby pevné sítě."
Přesně tak, tuto taktiku udržují velcí ISP kteří nejsou ochotni rozšiřovat svoje datové služby i v případě kdy mají zákazníky o vchod vedle za zdí. Bohužel je to takový trend poslední doby kdy velcí ISP od toho dají ruce pryč pokud z toho nejsou tisíce až desetitisíce měsíčně.
"Výsledek je pak jednoznačný. Investoři umí počítat a zřídí si levnější mikrovlnné připojení. Na takto obsazený trh se pak pevné linky dostanou obtížně i přes to, že nově budované linky budou jen optika.."
Tím bych si tak jistý nebyl, znám několik případů kdy se investor s developerem na to buď úplně vyprdnul nebo místní rozvody NN zaháčkoval takovou smlouvou že do toho nikdo nepůjde.
Úplně na to asi nekašlou, protože mi zrovna o víkendu volali, že mi končí sleva a jestli mi to mohou prodloužit o další rok. A to volali poprvé, jindy jsem si to musel hlídat. Bohužel mi už asi 3 roky lžou jak se u nás do několika měsíců plánuje VDSL a že to bude rychlejší a že ... Celé co po nich chci je lepší upload, klidně výměnou za horší download, ale ani službu s jinou asymetrií nedokážou zřídit, takže mi je jasné, že jenom ždímou co jde ze stávajícího stavu a zlepšení se nedočkám. Nebýt v takovém zapadákově, kdy se trochu bojím wifiny, že každou chvíli nepojede nebo bude na tu dálku mít velké pingy, tak jsem utekl už taky.
Vzhledem k reálným dosahovaným rychlostem, zejména pak uploadu přestává být tato technologie využitelná jako nosná pro řadu zcela běžných aplikací. Prostě to na tom nejede, nebo se to cuká, takže zákazník je znechucen.
...příští týden budu rušit dvě ADSLka, jednu kvůli kamerovému dohledu a druhou kvůli VOIPu, obě jsou nahrazeny 5GHz wifi a není od Telekómiky :-)
No a ja rikam zase, diky bohu za VDSL. Bydlime v zapadakove pod horama, chodi nam to kolem 19 Mbit. Kolem nas jsou pofiderni poskytovatele wifin a cenove ani kvalitou nesahaji VDSL ani po tloustku ponozek. Netrvidm ze nekde neni v jinem kraji kvalitni Wifi kterou spravuji odbornici, bohuzel u nas tomu tak neni.
Investor nemusí být jen a pouze spojen se stavitelem. Znám případy, kdy se několik sousedů domluvilo a pořídilo si mikrovlnný spoj, dále šířený přes wifi nebo ethernetem. Od počtu 4 domácností je to levnější, než budovat přípojku na optiku končící ve vedlejším vchodě.
Ano tohle taky funguje, já a několik známých jsem to také řešil. Ono lokálové většinou nemají problém to dotáhnout na střechu. Většina lidí (pokud jde o SVJ) má dle mého soudu panickou poruchu z toho když se musí říznout do zdi a na tom jsem skončil. Náš problém byl v tom, že tam ETH kabeláž již byla jenže majitel odmítal pronajmout, NN rozvody v majetku někoho jiného než SVJ - relikt zkrachovalého developera. Byla tam jen jedna firma která na tom neskutečně rejžovala (nabídka typu 4 Mbps za 800 kč apod..)
jj. trestní oznámení bylo podáno, protože takto se tunelovalo např. OKD.
Výsledek? Soud shledal, že k trestnému činu došlo a současně o něm rozhodl až v době, kdy byl již promlčen.... Tedy Koláček a Otava jsou nevinní ...
Princip tunelování:
Karbon invest vlastnil 51% OKD. Karbon invest nakupoval koks v Polsku za 1800Kč/t. Přinutili OKD aby jej od Karboninvestu koupila za 2500 Kč/t. Následně pak OKD prodávala koks odběrateli NH za běžnou cenu 2200Kč/t. Výsledek? Každé jedna prodaná tuna znamená, že státu. coby minoritnímu akcionáři, bylo ukradeno cca 149 Kč.
V případě O2 řeší malé věci ČOI. Informacemi o podstatném tunelování drží Babiš Sobotku v šachu a když Sobotka zlobí, tak Babiš občas něco pustí do medií.
XN čtyřky místních kabelů nejsou určeny pro přenosy frekvencí, které rychlý internet potřebuje. To je základ, od kterého se vše odvíjí. Různé DSL protokoly jsou jen berličky, které umožní prodloužit agónii této naprosto nevhodné, (dráty) technologie, ale nejsou, vzhledem k tomu, jaké jsou dnes na přenosy po netu požadavky, dlouhodobě akceptovatelné. Problém je v tom, že ty plastem izolované a vazelínou natlakované kabely budou v zemi ležet ještě dlouho po tom, co přestanou být využitelné a jejich majitelé se tudíž snaží je využívat za každou cenu. Je otázka, zda je to moudré. Slovenskí bratia už zahrabali dávno optiku skoro všude.
1. To co jsem popsal je tunelování firmy a to je trestný čin, nejen u nás (neplatilo by, kdyby byl jediný vlastník, nebo kdyby se na tomto shodli všichni vlastníci).
2. Pokud ve výroční zprávě nejsou tyto skutečnosti uvedeny (a můžete si ověřit, že ve výroční zprávě O2 uvedeny nejsou), tak se jedná o zkreslování hospodářského výsledku, taktéž trestné a také nejen u nás.
Rozdíl mezi top managementem a zaměstnancem je docela zásadní v tom, že zaměstnanec neodpovídá za hodnotu společnosti, tedy majetek akcionářů.
Poslední bod:
"Pak akcionář své peníze vezme a investuje do jiné firmy, kde udělá přesně to samé"
obvykle se jedná o majoritního akcionáře, nikoliv 100% vlastníka. Majoritní akcionář takto okrade minoritního akcionáře ...
Děláte si srandu? Já od TRAGICKĚ rychlosti wi-fi a ještě tragičtější spolehlivosti přešel na VDSL. Stabilně mám 35/2, v noci to šplhá nad 38Mbis/s. Na venkov naprosto luxusní.
Tohle mi tady žádná wifina nedá, Nemluvě o tom, že za rok žádný výpadek, wifi byl minimálně jeden problém do měsíce. A historky o vysvětlování IP protokolu supportu si raději nechám pro sebe
Přesně tak. Všude, kde jsem za posledních 10 let bydlel (Praha, Jičín, Opava) jsem měl ADSL/VDSL připojení bez problémů na horní hranici, Wi-Fi se na to nechytaly, pokud vůbec v okolí nějaký poskytovatel existoval. Kdejaký hejhula na to nadává, já jsem za VDSL rád. Dokonce místní problémy s připojením (přerušený drát ve zdi po instalaci nové elektrické přípojky do bytu) řešili promptně do druhého dne.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.