ať dělám co dělám, pořád nejsem schopen najít rozumný způsob držení a ovládání tlačítek posunu
Kindle 3 nemám, měl jsem ho jen na chviličku půjčený, a měl jsem z něho přesně stejný dojem. Možná by se to při delším používání změnilo, možná by pomohlo, kdybych to měl v obalu, ale samo od sebe mi Kindle 3 přišlo docela neergonomické.
myslím si, že teorie o tom, že se lépe čte s menší plochy může napsat jen někdo, kdo podobné porovnání nemá.
Nepochybně. Ale pokud vím, tohle tu nikdo nepsal - šlo o to, že menší plocha se lépe drží a tudíž se z toho lépe čte na místech, kde to člověk musí držet v ruce, tj. třeba v autobuse. Pokud bych měl čtečku položenou na stole, bude se mi nepochybně z větší plochy číst lépe (až do určité velikosti, kdy začnou být řádky příliš dlouhé a bude se to muset řešit třeba lámáním do sloupců).
každý papouškuje, jak to vydrží děsně dlouho a kolik tisíc otočení stránky,
Počítat tisíce otočení stránky je pochopitelně blbost, protože to se týká jenom toho displeje a ne procesoru nebo pamětí. Ale je fakt, že čtečka klidně vydrží dva tři týdny intenzivního čtení.
když do toho otevřu nějakou tlustší knihu, tak to dělá na displeji Kindlu 5 tisíc stran (i více)
Prosím o příklad takové knihy. Na PRS-505 jsem zatím největší knihu viděl asi 1300 stran (při standardní velikosti písma), a to byla kniha, která je v papírové podobě pro svou velikost jen obtížně zvládnutelná (dá se, ale je to nepohodlné).
Dekuji za reakci. To ze umite konvertovat formaty a ze akceptujete knihy v anglictine je presne - jste geek. Jste geek jako vetsina ctenaru Lupy. Od Vasi babicky budete tezko ocekavat ze bude cosi konvertovat a ze bude muset umet stahnout z webu nekde nejaky konvertor, zjistit format atd atd. Tohle nedelaji *bezni uzivatele* tohle delaji geekove. To je mimochodem typicky symptom geeku kteri malokdy umi pochopit co vyzadujue skutecny uzivatel - totiz ze skutecny uzivatel ma svuj vlastni zivot a technologie je pouze prostredek ne cil. Kdyby bylo mozne cist knizky vzduchem primo tak by typicky uzivatel zadnou ctecku nechtel. Ale to je jina diskuse.
BTW, to ze jste geek neni mysleno jako urazka. Taky jsem geek - mam jak Bookeen tak iPad, ctu hromadu anglicke technicke literatury a sedim cely den u pocitace. Jsem geek a s temito problemy si umim poradit, mi rodice (bezni uzivatele), bezni smrtelnici, nikoliv. Pokud berete geeka jako urazku predem se omlouvama beru zpet. Ale dle vaseho prispevku mate vsechny symptomy ;-).
Asi jako si tyto knížky přečtete v jednom společném formátu na papíru, že?Presne tak. Presne jako si *jakykoliv* text mohu precist na papire si chci jakykoliv text precist na ctecce. Vybec jsem nemluvil o filmech, hudbe ci videu. Celou dobu hovorim *pouze* o textu.
S jinymi kolegy tu byly pokusy o jakesi paralely o autech. Mam jinou paralelu. Prestavte si, ze by format MP3 byl vazan pouze na jeden typ zarizeni a format WMA na jine. To byste jako chtel nosit s sebou dve zarizeni pro prehravani vasich pisnicek? Nejen ze ja (geek) ne, ale bezny uzivatel uz vubec ne. To je co se snazim rici celou dobu. Ma ocekavani od ctecky jsou ze to musi byt zarizeni postavene na bezne pouzivanych (semi)standardech a mit odpovidajici ergonomickou velikost. Neomezovat ma prava s nakladanim koupenych knih a uznat prava bezna v offline svete. To jest, s kopii koupene knihy si mohu delat co chci (krome sireni) - mohu ji pujcit, mohu do ni delat poznamky, mohu zvyraznovat text, mohu ji odlozit a precist si ji za pet let apod.
Co se tyce toho "ustaleneho" formatu 6' - muj nazor na tuto vec je ten, ze tato velikost se "ustalila" z duvodu technologickych a nikoliv ergonomickych. Muj nazor je, ze tato velikost je dana vyteznosti eInk technologie a tedy naklady - vetsi ctecky je pravdepodobne tezsi spolehlive vyrobit. Podobne problemy byly i u LCD technologie nez se zvladnul vyrobni proces. To je samozrejmne spekulace ale je to muj nazor. Ctectky tedy nejsou 6' kvuli beletrii ci prenositelnosti ale kvuli vyrobnim omezenim a cene. Vybec bych se nedivil kdyby Kindle DX byl , i vzhledem k vyssi cene, dotovan licincnimi poplatky za format Kindle.
Na zaver - "A4" format se nesnazim nikomu nutit. Me zkusenosti (pouzivam Bookeen vice jak dva roky a iPad mesic) zkratka vedou k tomu, ze nejsem na tomto zarizeni schopen nic moc cist. Kindle nevlastnim, nechal jsem si jej predvest (DX model) a zatim je pro mne z dvodu ktere za sebe prezentuji nepouzitelny nebot ma stale stejne problemy jako vsechny ostatni ctecky (to jest citelnost bezne dostupnych textu v ne-Kinle primitivnim formatovani). Jen mimochodem, iPad nema rozmer A4 a mnou zminovane dokumenty (jako napriklad HN v PDF) jsou citelne perfektne. Tudiz, 9' palcu je +- dostacujici velikost jen kdyby byl software a hardware poradne udelan (coz je ale dano mym nazorem na vyteznost eInk a tedy snahou srazit vyrobni naklady).
Proto povazuji tuto technologii jako nedodelek a jako neco co pokud covek nechce (neni geek ;-)) nemusi mit. Az to bude udelano poradne, pak to bude super.M
Muj nazor - pockat 2-3 roky.
Chapu, kdyz uz nemate argument tak utocite na diskutujiciho. Nakonec na tento vystek bez obsahu zareaguji ve stejnem duchu protoze jinak to snad ani nema smysl:
Proboha, to je ale stadovy nazor. Jenom proto, ze nekdo vyprodukuje kdejakou ptakovinu tak si ji hned musim bezet koupit.
Veskere me prispevky byly psany z pohledu nekoho, pro koho neni technologie cil ale prostredek - tedy z pohlednu cloveka, ktery velmi pravdepodobne necte Lupu.cz a ktery travi svuj cas ze svymi prateli a ne s pocitacem. Pro takove lidi je soucasna ctecka k nicemu. Nikomu z rodiny ci ze svych pratel bych nedoporucil utracet penize za toto zarizeni. A ani neregistruji, ze by nekdo z mych ne-IT pratel po takovem zarizeni touzil ci si ho sam od sebe koupil ci by dokonce vedel ze existuje.
Cili, na zaklade Vasi reakce, jeste jednou, i kdyz pochybuji ze se to vubec snazite pochopit - ctecka neni pouzitelna pro obycejne ne-IT lidi kteri by radi *cetli* ne resili technicke problemy souvisejici se ctenim textu ne techto zarizenich a utraceli tak dalsi penize a cas.
Mam doma oboje - IPad i Kindle. IPad je firemni, ale cekal jsem, ze ho budu pouzivat jako ctecku knih. Uprimne? NEJDE TO. Zkousel jsem si ho nekolikrat vzit do postele na cteni a opravdu clovek nenalezne pohodlnou polohu na cteni! Je zkratka moc tezky.
Na prilezitostne cteni manualu je paradni, ale pokud jde ciste o ctecku elektronickych knih, tak nema sanci.
Poridil jsem proto Kindle 3 a to je presne to, co clovek potrebuje. Je lehoucky, na to co byl porizen funguje dokonale. Mluvim opravdu o cteni - prectu pribl. 4 romany do mesice a jenom s IPadem bych toho brzo nechal.
Toz tak, kazde ma svoje urceni - kupovat kindle jako multimedialni zarizeni je stejna hloupost jako kupovat IPad jako ctecku elektronickych knih.
Proboha to jsou nazory. Pockam az bude tohle a pak jeste tamto. To by tady mozna nebylo ani kolo. Protoze pan by cekal az to bude mit 21 palcu s nizkoprofilovou gumou a namontovany to bude na Lamborginy. Tim nerikam slepe prijmout jakykoliv vyrobek. Proste momentalne je stav takovy jaky je a cekat na "vohejbaci display", ktery se prizpusobi vice formatum bude citelny na slunicku, pojede to bez baterie a jeste mi to uvari kavu, je proste placani vo nesmyslech. "Kouknete jak ja jse narocnej a nekompromisni."
"Pro takove lidi je soucasna ctecka k nicemu" - co vy víte o potřebách lidí. Když to shrnu, vám nevyhovuje malý formát, nemůžete číst noviny a komplikovaně strukturované dokumenty v PDF. Ok. Tato čtečka na to není určena. Kdo si ji koupí, je geek. Tím by ten flame tady mohl skončit. Já jen ještě napíšu, že se mi v ní perfektně čtou běžné knihy.
Omlouvám se, ale musím reagovat. Vaše argumenty jsou argumenty typu "proč formule nemůže na lesní cestu". Kindle je na čtení knih. Budete se divit, ale majorita literatury je bez grafů a obrázků, překvapivě holý text. Rozumím, že odborná literatura je něco jiného, nicméně to je jiná kategorie. Kindle je pro toho, kdo třeba někdy četl a vláčel sebou v tramvaji Pána Prstenů v jednosvazkovém originále, nebo třeba Dostojevského Běsi. Kindle není nic jiného než kniha, do které se vleze mnoho knih a namáhá oči jako kniha. Uvádět, že neumí grafy je jako kritizovat, že nejsou grafy v sebraném díle Charlese Dickense.
Pokud nekomu vadi PDF, HTML + CSS + standartizovany kontainer format (ZIP) by splnil podobnou funkci.
Tomu druhému formátu se říká EPUB.
Kindle ci Apple formaty nemaji nic spolecneho z hardwarovymi specifiky danych zarizeni (a tedy se rozhodne nejedna o nejaky "paradigm shift" jak se tady kolega snazil prezentovat)
To je pak ovšem problém diskutovat, když čtete něco jiného, než bylo napsáno. Změna paradigmatu byla zmíněna vzhledem k tomu, že s elektronickými čtečkami přestává být tím, kdo určuje podobu knihy (její formát, ale také typ nebo velikost písma, abych zmínil ty nejvýznamnější), tvůrce - podobu určuje čtenář.
Je možné, že to PDF samo o sobě umí. Neznám jeho vnitřnosti tak dobře, abych mohl říct natvrdo a stoprocentně, že to neumí. Ale vím, že jsem nikdy PDF schopný změny velikosti písma neviděl (pouhý reflow je něco úplně jiného!) a ani jsem nikdy nenarazil na program, který by takové pokročilé PDF uměl vytvořit. A mám vážné pochynosti, kolik z programů pro práci s PDF umí takový soubor, kdyby ho někdo nějak udělal, přečíst. Takže sice teoreticky připouštím, že PDF může mít ty požadované vlastnosti, ale prakticky tvrdím, že to neexistuje.
Jako uzivatel (ne-geek) ocekavam, ze si prectu beletrii, komiksovou knizku, nejakou technickou literaturu, casopis ci noviny a nebo dokument od kolegy v letadle na jednom zarizeni.
Asi jako si tyto knížky přečtete v jednom společném formátu na papíru, že? Očekáváte také, že na jednom zařízení, které budete nosit v kapse, si stejně příjemně a pohodlně přehrajete film na cestě autobusem, na cestě v letadle a doma na velkém plátně?
A ohledne toho geeka - zde jsem mel na mysli hlavne to, ze jen geek muze obdivovat zarizeni,
Ještě že znáte tak dobře teorii. Doporučuji vyzkoušet v praxi, jak to vypadá, když si z e-inku čtete na lehátku u bazénu kdekoliv na dovolené. Pak by možná váš náhled na to, jaký typ uživatelů čtečky obdivuje, změnil.
ktere je v dobe bezne barevnych medii cernobile, spise necitelne nez citelne (protoze vyzaduje specialni format)
Teorie. Formát může být jaký chce, pokud v něm dokážete dostat požadovanou knížku a dokážete ho přijatelně zobrazit, může vám být konkrétní implementace zcela lhostejná. Moje matka neví nic o rozdílech mezi TXT, RTF, MOBI atd., neví, jak do nich knížku dostat - dokud jí tu knížku zkonvertuji do funkčního formátu já, tak si může číst i bez znalosti těchto geekovských věcí. Stejně jako (oblíbená analogie s autem) nepotřebuje vědět nic o technologii výroby benzínu nebo spalovacího motoru, aby mohla autem jezdit.
a pro ktere existuje vsech pet knizek v cestine (kdyz se bavime o tech vasnivych ctenaru beletrie na Lupe) ;-).
Za prvé, ta čísla máte úplně blbě. Za druhé, proč se bavíte o češtině? Majoritním jazykem pro nové technologie je angličtina, pro kterou je nabídka - myšleno legální a legitimní nabídka - více než dostatečná. Není vinou Amazonu, Hanlinu, Sony..., že se naši vydavatelé z pohodlnosti, ze strachu nebo z dobrého odhadu zákazníků radši drží papíru.
Ctecka rozhodne neni *pouze* zarizeni pro cteni el. knih, ale pro cteni *jakehokoliv* (minimalne) textoveho obsahu
To je možná pravda, ale zhruba na stejné úrovni, jako tvrzení "auto je stroj pro převoz lidí a materiálu": Zastírá to skutečnost, že pro různé typy použití jsou potřeba různé parametry a klidně se může stát, že ty parametry jdou proti sobě - asi jako bude rozdíl, když potřebuji z bodu A do bodu B přepravit jen sebe (zvolím malé auto) nebo půlku firmy (zvolím autobus) nebo tři metráky písku (zvolím nákladní auto).
Se čtením je to velmi podobné - je zásadní rozdíl mezi čtením beletrie, odborné literatury, komiksu a webu, a každá z těchto čtyř variant klade odlišné a mnohdy protichůdné požadavky na čtecí zařízení. A není to jen o tom, že čtečky ještě nejsou dostatečně technicky vyzrálé - "i na barevné čtečce by šlo číst beletrii", ale třeba právě o tom, že beletrii chci mít malou a přenosnou zatímco odbornou literaturu potřebuju tak velkou, abych dokázal na jedné stránce zobrazit a přečíst celý graf nebo tabulku.
Jsem rad, ze jsem uplne mimo a zaroven pozoruji ze kazda generace ctecek je rozmerove vetsi.
Ano, jste úplně mimo. O kterých čtečkách to prosím mluvíte, že jsou s každou generací větší? Co já vím, tak se děje pravý opak (přechod z 6" na 5") s tím, že pro ty, kdo to potřebují, jsou k dispozici i větší formáty.
Vas zaver o PDF jako nevhodnem formatu pro ctecku musim bohuzel povazovat za naprosto mimo protoze nevidim zadnou pricinnou souvislost mezi vhodnosti a nevhodnosti softwaroveho formatu s hardwarovym zarizenim.
(Tady je fakt těžké zdržet se útoků ad hominem, ale pokusím se.) PDF je vhodný pro fixní zobrazení - třeba takové, jaké dostanete, když PDF vytisknete na papír. Ale je prakticky nepoužitelný pro případy, kdy se velikost výstupního zařízení mění (viz čtečky, od 5 do 11 palců úhlopříčky) a navíc neumožňuje flexibilní změnu velikosti podle potřeb uživatele (třeba s EPUBem si uživatel snadno nastaví velikost písma, která mu vyhovuje; s PDF prostě dostane jednu velikost a "pokud ti nevyhovuje, tak máš smůlu, kup si větší/menší zobrazovací zařízení").
PDF je *dnes* de-fakto standard.
Ano, protože *dnes* se při tvorbě dokumentů zvažuje jen tisk na papír konkrétní velikosti. Jenže se čtečkami přichází změna paradigmatu a přechod na N různých velikostí, které mohou existovat současně.
Už poněkolikátý, ta beletrie je čistý text, která formát větší než nabízí čtečka nepotřebuje a přeformátování na formát malé čtečky nezpůsobí žádný problém.
Jako uzivatel (ne-geek) ocekavam, ze si prectu beletrii, komiksovou knizku, nejakou technickou literaturu, casopis ci noviny a nebo dokument od kolegy v letadle na jednom zarizeni. To chci opravdu tak mnoho? Asi jo.Opravdu nevím, o co vám jde. Taková zařízení přece existují. Tak si kupte zařízení které to umí a přestaňte to vyžadovat od zařízení s jinou cílovou skupinou, která má jiné požadavky než vy a které jsou s vašimi požadavky v rozporu. To je jako byste cd přehrávači začal vyčítat nevyzrálost, protože neumí přehrát lp a přitom si mohl koupit gramofon.
a pro ktere existuje vsech pet knizek v cestineJenom na palmknihy.cz je přes 3000 knih v češtině ve "speciálním" formátu, který používá každá ečtečka už mraky let. Ten váš speciální formát je běžnější než si myslíte.