Hlavní navigace

Samsung a letošní rok ve dvou slovech – Quantum Dot

6. 2. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Brychta
Řadou televizí QLED chce jihokorejský výrobce konkurovat stále populárnější technologii OLED. Na trh vstoupí v březnu a jejich cena začne na šedesáti tisíci korunách.

Samsung používá technologii Quantum Dot třetím rokem, využívala ji už loňská řada televizorů SUHD. Podle Martina Huby, produktového manažera audiovizuální techniky, dokážou QLED televizory jako jediné zobrazit hodnotu jasu až do dvou tisíc nitů, což znamená stoprocentní nárůst oproti SUHD televizorům, které zobrazí maximálně tisíc nitů.

Mezi další výhody Quantum Dot technologie patří podle Huby barevný prostor 99 procent DCI a stoprocentní objem barev. Objem barev je nově používaný parametr nazývaný Color Volume, který označuje schopnost zobrazení barev při každé úrovni jasu. Od slabého světla v nočních záběrech až po jasnou, sluncem rozzářenou oblohu, vysvětluje Huba.

Anorganické slitiny s desetiletou životností

Quantum Dot nabízí Samsung ve všech velikostech obrazovek, QLED pak od úhlopříčky od 49 do 98 palců. Těch 98 palců je zatím 8K prototyp, na českém trhu bude největší, sériově vyráběná 88 palců. U PC monitorů se s technologií QD počítá už od 24 palců, říká Huba.


Autor: Samsung

Celokovové tělo novinkové řady a stojan Gravity.

Hlavní letošní inovací QD technologie (kterou Sony nabízelo v roce 2014 pod názvem Triluminos, v licenci ji dnes využívá třeba i čínský výrobce Hisense) je použití anorganických prvků, které si dokážou své vlastnosti uchovat po celou dobu životnosti. Díky tomu dnes nabízíme desetiletou záruku na vypálení pixelu a stálost barev, dodává Huba. Jádro i obal nových kvantových bodů jsou složené z metalických sloučenin, díky kterým se výrazně zvyšuje kvalita obrazu.

Konkurenční technologie OLED se podle Huby ani v jednom z těchto bodů QLEDu nevyrovná. Díky nové struktuře panelu se podle Huby také výrazně zvyšuje pozorovací úhel. Na QLED tak můžete koukat i z velmi ostrého úhlu a stále vidíte stejné barvy, popisuje Huba. Posledním a zásadním letošním zlepšením je přepracovaná antireflexní vrstva Ultra Black. Jedná se, jak jinak, o nanovrstvu, která je na vnější straně obrazovky a zabraňuje nežádoucímu odrazu světla. Díky tomu se výrazně zvyšuje kontrast obrazu, myslí si Huba.


Autor: Samsung

Stojan Studio na novinkové QLED řadě televizorů Samsung.

Ceny letošních modelů zatím nejsou finální, podle Huby bude cena nových QLED televizorů začínat na šedesáti tisíci korunách a na pultech by měly být dostupné na konci března.

DVB-T2 tuner s HEVC je letos standardem

Všechny letošní modely budou podporovat DVB-T2 a kodek HEVC/H.265. Naopak se nepočítá s podporou hybridní televize ve verzi 2.0. V současné době máme verzi HbbTV 1.5, kterou využívají i všechny televizní stanice. Verze 1.5 je zároveň požadavek, přesněji řečeno parametr, který České Radiokomunikace vyžadují pro udělení certifikátu DVB-T2 Ověřeno. Tyto požadavky Samsung splňuje, tvrdí Huba.

Samsung také letos nebude primárně prosazovat zahnuté obrazovky, které tvoří nějakých patnáct až dvacet procent prodaných televizorů. Celkem se na českém a slovenském trhu ročně prodá jeden milion televizorů, z toho více než třicet procent pochází z produkce Samsungu.
Pro letošní rok také Samsung nenabídne žádný televizor s podporou 3D obrazu.

Marketing Meeting balicek

Za důležitý krok k získání perfektního obrazu, rovnováhy jasu, stínů a všech detailů tak, jak si ho žádají režiséři a tvůrci filmů, považuje Huba technologii HDR. HDR10 je jediný otevřený standard pro výrobce HW i filmovou distribuci a navíc dokáže přehrát i ostatní verze HDR na trhu. Novinkou je tzv. dynamické HDR, které znamená, že HDR metadata, informace o rozsahu jasu dané scény, se mohou lišit pro každý jeden filmový snímek, tedy frame, upřesňuje Huba.

Druhým a ještě důležitějším krokem je pak podle Huby schopnost HDR data zobrazit, a ne pouze „přečíst“. Proto v letošním roce uvádíme QLED TV, které přesně zobrazí více než miliardu barevných odstínů, což je zatím nejvyšší dosažená úroveň na trhu, vrací se Huba zpátky k hlavní letošní mantře Samsung televizorů. Co se týče parametrů základní řady M4000, model s úhlopříčkou 32'' bude HD Ready a celá řada M5000 bude Full HD.
Další podrobnosti chystáme.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).