Hlavní navigace

Samsung má zaplatit patentovému trollovi za používání BlueTooth

18. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Korejský výrobce elektroniky musí podle soudního verdiktu zaplatit 15,7 milionu dolarů za porušení patentu, který se týká používání Bluetooth.

Patentoví trollové v USA nezmizeli. A rozsudky, které padají u amerických soudů, ukazují, že si na patentových sporech lze pořád vybudovat slušné živobytí. 

Důkazem je i aktuální verdikt, který vydala porota ve městě Marshall v Texasu a který podrobně popisuje server Ars Technica. Šlo v něm o používání Bluetooth v zařízeních firmy Samsung.

Soud přiznal žalující firmě Rembrandt IP, která se na patentové spory specializuje, odškodné ve výši 15,7 milionu dolarů a Samsung jí navíc bude muset platit licenční poplatky. Korejská firma totiž podle poroty porušila patenty, které žalující společnosti prodal její konzultant Gordon Bremer.

Patenty (zdezde) se týkají komunikace mezi dvěma zařízeními a Bremer je podal v roce 1999 a 2011 (souvisejí přitom s dalšími patenty, které podával od roku 1997). První verze standardu pro Bluetooth přitom byla vyvinuta Ericssonem už v roce 1994 a jeho specifikaci v roce 1998 vydalo sdružení Bluetooth Special Interest Group (SIG).

Bremer přitom neměl se SIG ani vývojem standardu nic společného. Podle svého svědectví před soudem si ale po přečtení specifikace Bluetooth uvědomil, že se shoduje s řešeními, na kterých prý už dříve pracoval. 

Content First 2022_tip temata

Bremer je držitelem celkem asi stovky patentů. Některé od něj odkoupila firma Rembrandt IP, která se pak snaží u soudů vymáhat na výrobcích poplatky za jejich porušování. Bremera přitom zaměstnává jako konzultanta, který dostává 2,5 % z částek, které se firmě podaří vysoudit, popisuje Ars Technica.

Verdikt ještě není konečný, Samsung se proti němu pravděpodobně odvolá – nebo se s firmou mimosoudně dohodne. Rozsudek ale může být podle serveru přípravou na obdobné spory s dalšími výrobci hardwaru.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn