Hlavní navigace

Samsung UE40C6900: televizor s kompletní tunerovou výbavou

6. 10. 2010
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Na poli televizním Samsung nabízí až neskutečné množství „čehokoliv“. Od více než deseti 3D televizorů, přes přístroje s kabelovými DVB-C tunery, kterou jsou snad všude, až k nějakým patnácti vybaveným tunery satelitními, tedy DVB-S/S2. Tady máte jeden z nich, o kterém jsem se zmiňoval už v souhrnném článku o těchto přístrojích. Nakonec sice v červnu na trh nedorazil, ale v průběhu prázdnin ano, takže se pojďme podívat, jaký, zejména co do satelitních vlastností, vlastně je.

Musím říci, že firma na DVB-S dala hodně velký důraz. Je to znát jak v automatickém ladění, tak v ladění manuálním. Vše se řídí transparentně a kdykoli můžete – ve volbě „Kanál, Anténa“ – přidat zdroj dalšího signálu a po satelitu si doladit třeba DVB-T. No a pokud si zapamatujete, že volba s názvem „Plug & Play“, která zůstává nepřeložena, indikuje celkovou reinstalaci systému, máte možnost kdykoli se vrátit na začátek. U DVB-S to možná budete ze začátku potřebovat. Já přelaďoval třikrát.

Samsung LED6900 z boku

Design je postaven na rámu z tmavého plastu s texturovaným povrchem (imitace dřeva) a kvalitním průhledném plastu. Vše doplňuje elegantní podstavec krytý plechem.

Připravte se také na to, že obraz je ve srovnání s nejlevnějším 3D modelem LE40C750 horší, takže je to něco za něco. V každém případě, protože oba stojí stejně, máte na výběr a je to zcela na vás. No a pokud by vám satelitní tuner ve 102 centimetrech nestačil, můžete sáhnout po modelech UE46C6900 (117 cm, 41 990 Kč) nebo UE55C6900 (140 cm, 63 990 Kč).

Samsung LED6900 instalace satelitu

Základní menu satelitního tuneru.

Klasická satelitní instalace

S tunerem DVB-T není žádný problém a instalace je snadná a rychlá i když se ukázal jako méně citlivý, což u mě vždy dobře poznám na zemské digitální síti 3. V případě DVB-S je tomu trochu jinak, ale ani ne tak vinou tohoto přístroje, jako spíše samotným satelitním příjmem. Vedle něj můžete zvolit i příjem kabelový, takže s UE40C6900 jste připraveni opravdu na všechno, včetně udávané kompatibility s majoritním poskytovatelem kabelového signálu, UPC.

Já televizor připojil na systém pro příjem třech družic Astra, které se následně musí zaškrtnout v seznamu. Podle nich se pak televizor naladí, ale ne všechno jde automaticky. Například u ČT HD se musely parametry zadat ručně. To ale v současnosti musíte udělat na mnoha dalších přístrojích.

Samsung LED6900 prohledávání

Ladí se postupně podle jednotlivých družic, které jste si před tím vybrali v seznamu.

Na počátku máte možnost zvolit „Typ kanálu“ (zda se budou ladit všechny, jen televizní nebo jen rozhlasové) a „Vyhledávací režim“ (všechny kanály nebo jen bezplatné). Pak si zaškrtnete zmiňované družice, přičemž Astra 19,2 st. je už předpřipravena. Pak máte možnost ovlivnit nastavení pro první družici (transpondér, DiSEqC apod.) a pak už jede ladění.

To bylo dlouhé a výsledkem bylo nějakých 2500 programů, které sice jdou různě setřídit a rozlišit, ale něco takového jako u kvalitního set-top-boxu, tedy např. rozlišení jen podle HD kanálů, filmových atd., tu nenajdete. To jsem zatím neviděl u žádného televizoru s DVB-S. Hodnou chvíli jsem tak strávil tím, že jsem se snažil programy alespoň nějak setřídit, což jde, stejně jako v případě DVB-T, bez problémů. Je to jen časově náročné.

Samsung LED6900 transpondér

Vše můžete nastavit i ručně, jen nečekejte, že se vám dole objeví kvalita signálu. Měření tak nějak nefunguje.

U tuneru DVB-S můžete ovládat všechny obvyklé funkce, ručně ladit, přidat transpondér, nastavit některé programy manuálně, apod. Vyžaduje to pochopitelně nějaké znalosti a bez nich bych se do toho vůbec nepouštěl. Proto také má heslo chránící před náhodným vstupem a následnou neuváženou změnou svůj smysl.

Po naladění DVB-S, který jsem si zvolil jako první, mi bylo nabídnuto naladění DVB-T, a to buď digitálních i analogových kanálů, nebo jen digitálních.

Samsung LED6900 kanál

Mezi jednotlivými tunery se po jejich naladění přepínáte buď přes menu „Kanál, Anténa“ nebo přes seznam kanálů.

Jak se přepnout mezi tunery?

Přepnutí mezi pozemními a satelitními kanály uděláte buď přes menu „Kanál, Anténa“ nebo přes seznam všech naladěných kanálů na tlačítku dálkového ovladače „Ch list“. V něm po stlačení červeného teletextového tlačítka (ukazuje se vám nápověda) dostanete na výběr mezi všemi třemi zabudovanými tunery. Přímé tlačítko pro přepnutí na dálkovém ovladači tu není.

Každý z obou výše zmiňovaných tunerů má pak vlastní seznam kanálů, které si můžete přemisťovat jak fyzicky, tak použít funkci „Oblíbené“.

V seznamu na tlačítku „Ch list“ máte také na výběr mezi několika filtry stanic. V případě DVB-S jednak podle družice, dále pak podle kanálů zdarma, kanálů zakódovaných, televizních, rozhlasových atd. Namixovat si seznam složený z pozemních a satelitních stanic ale u mé verze firmwaru nešlo.

Samsung LED6900 ovládání

Ovládání na televizoru je efektně umístěno do kvalitního průhledného plastu v pravém dolním rohu. Na snímku je dobře vidět i naznačená textura rámu.

Ovládání zcela typické

Ano, ani tady tomu nevypadá jinak, takže cokoli co víte o ovládání modelů řady 2010 od Samsungu, můžete aplikovat i zde. Ostatně stejný je i robustní dálkový ovladač s možností podsvícení. A veledůležité tlačítko „Tools“, kterým vyvoláváte kontextovou nabídku a „Return“, případně „Exit“, kterými v menu buď vyskočíte o stupeň výše, nebo zcela.

Samsung LED6900 dálkáč

Křížový ovladač je naprosto bezproblémový a kolem něj najdete prakticky vše potřebné. Příjemné je, že volič hlasitosti a postupné volby kanálů byl umístěn nad něj, takže je více po ruce, než kdyby byl na opačné straně, jak bývá zvykem.

Na ovladači najdete i tlačítka pro multimédia s jedinou výjimkou: chybí tu přeskok o skladbu (kapitolu) dále. Ve filmech ale můžete s výhodou vychutnat lahůdku. Po stlačení „Enter“ se objeví celý film „rozebraný“ do scén à la náhled po kapitolách na DVD či BD disku. Na orientaci je to velice příjemné a rychle si na to zvyknete.

Samsung LED6900 info na kanále

Tlačítkem „Info“ vyvoláte, při sledování nějaké stanice, informace o stávajících a dalším pořadu. Můžete vyvolat ale i informace rozšířené stejně, jako v EPG.

Nekonečné EPG

Tradiční kvalitka v podání firmy má jedinou slabinu – neumí si zachovat program na multiplexech, na kterých nejste. Naopak ať jste na satelitu nebo na pozemním DVB-T, EPG se chová transparentně, a to ještě například minulý rok u řady satelitních tunerů v televizorech neplatilo.

Jinak má EPG vše, co je třeba, včetně obrazového náhledu a nepřerušeného zvuku. Vždy se ukazuje čas a konec pořadu a první řádek bližšího popisu. Přepnutí o den dále je velice snadné a k pořadu si můžete nejen nastavit časovač pro jeho nahrání (jde to na externí paměťové zařízení připojené přes USB), ale také naplánovat upozornění. Televizor se sice v tomto okamžiku nedokáže probudit z pohotovostního režimu, ale jinak se přepíná bezproblémově. Dokonce vám na daný pořad skočí i v okamžiku, kdy se díváte na film z USB paměti. Jen si pak nepamatuje, kde v něm skončil (jinak ano).

A jak je to s tou nekonečností? Samsung neomezuje počet dnů se kterými může EPG ve směru dopředu pracovat. I když asi nikde nenajdete program na více než osm dnů.

Samsung LED6900 zezadu

Rozložení rozhraní. Na bocích najdete především HDMI a USB, zadní rozhraní jsou otočená směrem dolů a některá jsou přístupna jen prostřednictvím adaptérů, které dostanete v ceně.

Spousta rozhraní, příjemný internet

Internet jsem tentokráte nezkoušel, ale je zcela stejný jako u jiných modelů, a to včetně aplikace služby Internet&TV, která by už v nejbližší době měla nabízet i bezplatný přístup do archivu České televize. Rozhraní jsou dělána stejně, jako u všech dalších ultratenkých televizorů firmy. Ta zadní jsou obrácena ve směru dolů a napojíte se na ně prostřednictvím adaptérových kabelů (jde o YUV, SCART a A/V výstup), které dostanete v ceně. Na bok se pak mj. přestěhovaly všechny HDMI a USB konektory. Ty poslední jsou dva, přičemž jeden je určen i pro napojení pevného disku, který je třeba pro nahrávání pořadů.

Samsung LED6900 pokročilé

Televizor není nejlevnější, takže se můžete sáhnout po řadě možností, jak si obraz doladit. Včetně úpravy černé.

Upravte si obraz podle svého

Jsme ve vyšší střední, takže je evidentní, že možností úpravy obrazu je spousta. Vše je opět poplatné dalším vyšším modelům Samsungu, což v praxi znamená, že tlačítko pro úplné vypnutí televizoru chybí. Úsporný provoz obstarávají čtyři stupně, včetně automatického a možnosti zapnout tzv. eko čidlo snímající hladinu okolního osvětlení. Panel jde však i vypnout a nechat puštěný pouze zvuk. Trochu se při tom sice „namačkáte“ (chtělo by to nějaké tlačítko), ale funguje to bezproblémově. Je třeba zdůraznit, že zabudován je panel podsvícený prostřednictvím LED diod, takže spotřeba je přece jen o něco nižší než u klasiky.

Přednastavené režimy obrazu jsou čtyři a nejlépe působí „Přirozený“, protože „Standardní“ je zbytečně vytažený, takže je dobré ho utlumit. Ostatně s obrazem si můžete pohrát, co je libo, a to včetně čtyř možností teploty barev, nastavení poměru zelená červená, černého tónu, dynamického kontrastu atd. atd.

Co se týče formátu obrazu, těch je na výběr pět (režim 14:9 chybí), přičemž u dvou si můžete regulovat pozici obrazu vůči panelu. Zaznamenal jsem jisté potíže v okamžiku, kdy bylo třeba příchozí vysílání přepnout ze 16:9 na 4:3, ale nejsem schopen říci, zda v tom okamžiku satelitní ČT HD vysílala správný signál, či nikoli.

Měření spotřeby

Televizor jsem reinstaloval, tzn. obraz i zvuk byly nastaveny tak, jak budou vypadat po spuštění a instalaci u vás doma. Firma udává spotřebu na „max. 140 W“, což mi přišlo docela dost, takže jsem byl zvědav, jak měření dopadne. Dopadlo překvapivě dobře. Po hodině se spotřeba vyšplhala na průměrných 100 W s mezními hodnotami 91 a 104 wattů, což je na LED neskutečně malý rozptyl. V okamžiku vypnutí panelu (šel pouze zvuk) spotřeba klesla na 32 W.

Samsung LED6900 média

Do multimédií či internetu vstoupíte přes tlačítko „Content“ (pak se objeví tato nabídka) nebo rovnou přes tlačítka „Media P.“ či „Internet“.

Sledování televize - 200

Vyřešte digitální příjem televize na e-shopu DigiZone.cz!

Máte doma starý analogový televizor a potřebujete přejít na digitální příjem televize? Nebo jste se rozhodli pořídit satelit a nevíte, jak na to? Sledujte už satelitní programy a chtěli byste přijímač, který zvládne rozluštit televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HD)? Řešíte potíž s televizní anténou nebo rozvody? Se vším vám poradí e-shop DigiZone.cz. Nejlevnější ceny, kvalitní zboží, zásilka až do domu nebo osobní převzetí na některé z kamenných prodejen. Vyberte si právě teď!

Kvalitní multimédia

Nevím čím to je, ale obraz ve filmech v DivX byl i při nízkém datovém toku velice dobrý, stejně jako resamplování, což ovšem už neplatilo o televizním příjmu. Televizor si výborně poradil například s 200 MB seriálovým dílem v DivX, ty tradiční mající 350 MB na nějakých 45 min podával opravdu velice dobře. Na velmi vysoké úrovni je taktéž kompatibilita. Přehrálo se vše udávané, včetně excelentního podání WMV HD, což se dnes málokdy vidí. Potíže jsem měl jen s transportním streamem (TS), ale mám jen jednu ukázku ve verzi pro 3D, takže nechci hodnotit (mimochodem jiné televizory Samsungu ji zvládly). Nepřehraje se MOV (např. fotoaparáty Panasonic či poslední amatérská zrcadlovka Nikonu, D3100), ale to ani není udáváno.

Z filmu si bez obav můžete odskočit do televizního vysílání a vrátit se nazpět, protože si televizor (s výše uvedenou výjimkou) vždy pamatuje, kde skončil.

U titulků si vybíráte ze tří velikostí a zvolit jde i kódování, které se zachovává, dokud ho nezměníte. V intervalu půl sekundy si ještě můžete upravit jejich synchronizaci s obrazem.

Jestliže budete mít na médiu více nahrávek, můžete si je v pohodlně ovladatelném manažeru souborů, který ale nepracuje s českými jmény, nechat různě setřídit. Vedle adresářového přístupu například i podle abecedy či data vzniku, a to bez ohledu na adresářovou strukturu.

Fotografie byly jako brus, u muziky si jednoduše nastavíte režim třeba i náhodného přehrávání. Možností setřídění je tu ale ještě víc a v podstatě odpovídají základním informacím u tagů, takže titul, interpret, album apod.

Samsung LED6900 přední panel
Samsung LED6900 boční panel

Dobře vypadá, a to ze všech stran. Panel je hluboký jen 28 mm, takže k některým rozhraním (např. SCART) dostanete adaptérové nástavce, protože se prostě nevešla.

Standardní obraz, standardní resamplování

Kvalita zvuku je na úrovni, přepnutí mezi kanály pomalejší, kvalita obrazu a resamplingu z DVB-T či DVB-S byla – jak už jsem uvedl – ve srovnání s LE40C750 horší. Při přehrávání filmů v DivX si ovšem televizor počínal zdatně a lépe než při práci s DVB-T.

V případě satelitní přístupové karty společnosti CS Link byla vyšší úroveň datového toku znát. S velkou přirozeností barev ovšem příliš nepočítejte. Barvy jsou spíše „živé“. Někdy více, jindy méně. Televizor se zjevně hůře vypořádává s horším signálem (nízkým datovým tokem) a vzhledem k ceně bych v tomto ohledu čekal přece jen trochu více. Kvalitní německé HDTV kanály ovšem podával velmi dobře. Firma se nejspíše rozhodla vše vyvážit designem, který je opravdu špičkový, trojicí tunerů, standardně výbornou podporou multimédií a plnou výbavou, včetně přístupu na internet či možností nahrávání pořadů. Uvidíme, jak se jí to bude dařit.

Samsung LED6900 technické parametry

Balení obsahuje

BRAND

– dálkový ovladač
– 2× tužkové baterie (AA)
– natáčitelný podstavec
– utěrka
– napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
– adaptérové kabely pro YUV, SCART a A/V výstup
– uživatelská příručka

foto: autor a Samsung

Dáváte přednost...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).