Hlavní navigace

Samsung UE48JU6742U: rychlý Tizen, hutný obraz i zvuk, ale zatím problémy s HbbTV

15. 4. 2015
Doba čtení: 17 minut

Sdílet

 Autor: Bohumil Herwig
Máme tu první chytrý televizor s OS Tizen (letos je u všech Smart TV Samsung), a to v prohnutém provedení a se svižným chodem. Ještě není na trhu, ale brzy bude.

Informacemi o novinkách, resp. nových televizorech, letos Samsung šetří více než kdy jindy a chybí mi prakticky všechno, včetně základního pohledu na věc. To, co o nich vím, se dá shrnout do jediné věty: „Řada z nich bude prohnutá, většina s rozlišením Ultra HD a chytrá, a budou – prý všechny – vybavené operačním systémem Tizen.“ Vlastně si ničím z toho nejsem jist, protože tiskové zprávy, které jsem obdržel, byly prakticky čistý marketing, takže k ničemu, a nejinak jsem na tom i s fotografiemi. Ty ale nejsou vůbec.

Naštěstí komunikace se Samsungem se začíná alespoň trochu rozjíždět, takže se podařilo zjistit, že nejde o tzv. SUHD televizor, jak bylo původně avizováno. Ty prý mají označení JS a patří k nim modely 8500, 9000 a 9500, tedy pouze řady 8000 a 9000.

Originální fotografie bohužel ještě nebyly, takže si musíme vystačit s jedním snímkem z domácího prostředí. Se set-top boxem a kartou Freesatu se kterou momentálně testuji satelitní přenos. Mimochodem pondělní Hra o trůny byla z Freesatu a na Samsungu jako z partesu! Zkrátka pokoukáníčko…
Autor: Bohumil Herwig

Originální fotografie bohužel ještě nebyly, takže si musíme vystačit s jedním snímkem z domácího prostředí. Se set-top boxem a kartou Freesatu, se kterou momentálně testuji satelitní přenos. Mimochodem, pondělní Hra o trůny byla z Freesatu a na Samsungu jako z partesu. Zkrátka pokoukáníčko…

Tady jde o řadu 6000, i když zapůjčený televizor s poměrně lesknoucí se prohnutou obrazovkou představuje nejvyšší model této řady, která bude co do ceny začínat zřejmě někde kolem 25 000 Kč. V našem případě se ale dostaneme podstatně výše, a to o nějakých osm, deset tisíc, což vás možná už tolik nezaujme. Běžte se ale na Tizen alespoň podívat, protože to stojí za to.

Výbava UE48JU6742U je na úrovni, ale daleko důležitější je, že obraz – pokud se cena potvrdí – je jako vystřižen z třídy o „jedničku“ vyšší a je vidět, že televizor míří právě sem. V menu jsem sice například našel i hlasové ovládání a zprovoznil jsem ho, ale volba nakonec nebyla k dispozici a zřejmě přijde na řadu v další verzi firmwaru. Jinak je tu – při úhlopříčce 122 cm (48 palců) – Wi-Fi „n“ i na 5 GHz, Bluetooth s podporou klávesnice či herního zařízení, chytré funkce s řadou aplikací (i domácích) a také obvyklé nahrávání a spousta přípojných míst. Mezi nimi ovšem chybí SCART, ať už v klasické či adaptérové podobě, klasické VGA a není tu ani kamera pro Skype.

Naopak nechybí populární prohnutá obrazovka, i když je v nějakých 120 cm pouze na efekt. Musím ale uznat, že televizor vypadá dobře, i když plně plastový a poněkud problematický podstavec (viz dále) zamrzí.

Mimochodem, obraz si mohu dovolit zhodnotit, protože Samsung UE48JU6742U dorazil v plné produkční verzi a nešlo tudíž o žádný vzorek. Na trh by měl přijít během tohoto měsíce, možná počátkem května. Firmware ale zřejmě do té doby ještě jednu či více verzí stihne, takže při čtení níže uvedených zpráv mějte na paměti, že se vše může změnit a ještě nejspíše změní. Nicméně podpora kodeku H.265/HEVC zůstává jak u tunerů DVB-T2/S2, tak u USB 3.0 a také při příjmu z internetu.

Jediné místo, kde jsem narazil na jméno operačního systému Tizen bylo ve webovém prohlížeči. Nikde jinde jsem ho na dané verzi firmwaru nenašel.
Autor: Bohumil Herwig

Jediné místo, kde jsem narazil na jméno operačního systému Tizen, bylo ve webovém prohlížeči. Nikde jinde jsem ho na dané verzi firmwaru nenašel.

Poznámka k firmwaru a Tizenu

Je pochopitelné, že firmware se v tomto období mění každým okamžikem, protože jde o naprosté novinky ještě neuvedené, resp. přicházející na trh. Vidím to na problému s hlasovým ovládáním a zejména s HbbTV, ke kterému se ještě dostanu.

Televizor jsem testoval tuším s verzí 1201, v každém případě po aktualizaci došlé necelý den před zveřejněním článku se objevilo číslo 1202 a přineslo hodně zásadních změn. Za pozornost stojí především zařazení asi dvacítky českých aplikací a do menu rychlé nabídky, kterou dostanete, pokud se dotknete (někdy je třeba ji stlačit) plošky s kurzorem na pohybovém dálkovém ovladači, také EPG (viz foto a popis níže). Jak vidíte, situace se mění každým okamžikem. Co by se ale podle výrobce změnit nemělo je fakt, že HbbTV nebude k dispozici hned po instalaci, ale budete ho muset ručně v menu Systém a Datová služba zapnout.

Který korejský génius tohle vymyslel by mě opravdu zajímalo.

Co se týče operačního systému Tizen, který – podle aktuálních informací od Samsungu – mají mít všechny letos uvedené chytré televizory, ten není v televizoru nikde vidět a nenašel jsem ho ani v menu. Samsung se ho rozhodl nekomunikovat a klást důraz na „Smart TV“, tedy chytrý televizor. Jak vidíte ze snímku výše, verze Tizenu je vidět pouze v prohlížeči, jinak se nikde neobjevuje, stejně jako jeho logo. Nic není ani na krabici televizoru, pouze to, že je zahnutý a že je UHD. Toť v podstatě vše.

Přiznám se, že jsem takovýto přístup nečekal…

Instalace s hodně špatně pasujícím podstavcem

Začalo to hledáním šroubů, které nakonec byly umně skryté v podstavci, a končilo to nemožností spojit nohu podstavce se samotným dvouramenným podstavcem. Ale vezmu to od začátku…

Výrobce dodává dvojí sadu naprosto totožných šroubů ve dvou pytlíčcích. Už to samo o sobě plete. Zatímco do panelu televizoru pasovaly bezproblémově, do místa, kde se spojuje noha podstavce s podstavcem samým, pasovaly špatně, nepovedlo se mi je vůbec dotáhnout (plně odpovídajícím šroubovákem…) a nedostal jsem se ani do poloviny. Oba plně plastové díly šly také hodně špatně k sobě a připomíná mi to minulý rok, kdy jsem u Samsungu narážel na obdobné problémy neustále. Aby toho nebylo málo, řada drobných kuliček z balicí hmoty napadala do odvětrávacích mřížek televizoru, takže jsem vše musel opatrně vyluxovat. Podotýkám, že jsem tentokráte dostal naprosto nový a zjevně ještě nikdy nevybalený televizor s nepoškozeným obalem, takže je to vlastnost použité hmoty.

Softwarová instalace je pětikroková a už v tomto okamžiku se projeví plný zvuk televizoru, který během ní hraje příjemnou nevtíravou muziku. Hned v prvním kroku ale narazíte na to, že volba jazyka není seřazená abecedně, takže se „dosti projdete“. Instalace nastaví i jakousi jazykovou sadu pro multimédia, resp. externí titulky, ale už nikde nebyla možnosti ji změnit.

Bez komplikací nebylo ani připojení k internetu. Jakmile jsem použil tlačítko WPS, televizor po připojení nevydal žádné oznámení, jen vypsal „Připojte se k internetu. Pokud narazíte na potíže…“. A přitom jsem zjevně připojený byl, což se posléze i potvrdilo.

Ladění DVB-T je dlouhé a důkladné (muzika stále hraje), což se nezměnilo ani na nové verzi firmwaru, a nakonec se z krátké instalace vyklube docela dlouhá akce, a to i když neladíte DVB-S.

Setřídění kanálů není příliš jednoduché, ale nakonec jsem se s ním popral. Hromadně ale kanály třídit nešlo ani v novější verzi firmwaru.

Oba dodávané dálkové ovladače mají zhruba stejnou délku. Ten klasický je i přes nadměrnou kompaktnost přeplněn tlačítky, rozložení ovšem dává smysl. Na tom pohybovém je jich jen pár. I když chybí mj. tlačítko přímého vyvolání seznamu kanálů, jde to obejít přes rychlé menu na obrazovce stejně, jako v případě EPG. Tlačítko Extra vám pak v tuneru zobrazí vyhledávací pole, např. pro vaše tweeety či najití souvisejících informací k aktuálnímu pořadu (obraz se zmenší, ale stále je k dispozici).
Autor: Bohumil Herwig

Oba dodávané dálkové ovladače mají zhruba stejnou délku. Ten klasický je i přes nadměrnou kompaktnost přeplněn tlačítky, rozložení ovšem dává smysl. Na tom pohybovém je jich jen pár. I když chybí mj. tlačítko přímého vyvolání seznamu kanálů, jde to obejít přes rychlé menu na obrazovce, stejně jako v případě EPG. Tlačítko Extra vám pak v tuneru zobrazí vyhledávací pole, např. pro vaše tweeety či nalezení souvisejících informací k aktuálnímu pořadu (obraz se zmenší, ale stále je k dispozici).

Nadějné, ale ještě neusazené ovládání

Dálkové ovladače pokračují v trendu minulého roku. Jsou tudíž dva – jeden kompaktní (možná až příliš) klasický, druhý pohybový futuristický. S výhodou se dají položit na bok, takže se ze stolu lépe vezmou do ruky, a i když je jejich rozložení solidní, vzájemně si neodpovídá tak, jak by bylo vhodné. Za provozu ale kompaktní ovladač příliš často zapotřebí nebude a na to se zřejmě sází. Nicméně alespoň prohození tlačítek Source a Menu na pohybovém ovladači by nezaškodilo a lépe by se to pamatovalo.

Menu nastavení je klasické, dá se v něm kolovat a pohybujete se šipkovými tlačítky a Enterem, nebo můžete využít pohybový ovladač a jeho kurzorové šipky, což je zde ve skutečnosti povětšinou kolečko. Většinou fungovalo spolehlivě a stačilo jen položit prst na plošku. V multimédiích si ale občas postavilo hlavu a šipka vůbec nešla vyvolat. Stalo se mi to i u aplikace Seznam.cz a ve webovém prohlížeči.

V televizním tuneru Enter vyvolá pouze informace o aktuálním kanálu, samotný jejich přehled nikoli. Ten najdete na tlačítku Ch.List. V multimédiích zpřístupní softwarové ovládání, kde je mj. Play, Pause, nastavení titulků atd.

Rychlé menu: uprostřed kurzor, vlevo reproduktory, vpravo EPG a seznam kanálů, nahoře kontextové menu a dole vstup do Smart Hubu (chytrá část v podobě lišty).
Autor: Bohumil Herwig

Rychlé menu: uprostřed kurzor, vlevo reproduktory, vpravo EPG a seznam kanálů, nahoře kontextové menu a dole vstup do Smart Hubu (chytrá část v podobě lišty).

Chytrá část je redukována na jednu hlavní lištu vespod obrazovky a ovládání je podobné, tedy Enter a šipková tlačítka nebo pohybový ovladač a kurzorová šipka. U chytré části se připravte na to, že ne vždy bude ovládání ideální, protože trefit se šipkou do někdy titěrných ikon vyžaduje jistý cvik.

A ještě „drobnost“. Na ultra moderním pohybovém dálkovém ovladači není ani EPG, ani například tlačítko pro vyvolání seznamu kanálů. Obojí jde lehce a rychle nahradit pomocí dotykové plošky pohybového ovladače, přes kterou se vyvolá rychlé menu (viz foto výše). Na každé ze všech čtyř stran se pak objeví nastavení zvuku, menu nastavení (kontextové), seznam kanálů a volby pro Smart TV. EPG nejprve chybělo, ale v nové verzi firmwaru se ikonka objevila pod seznamem kanálů. Jen je špatně přeložená, takže se tu píše „Programy“ a stejný výraz najdete i v menu.

EPG je klasika na kterou jsme u Samsung zvyklí, takže je výborné. O poznání střízlivější je ale design, což ostatně platí o celém Tizenu. A jde mu to k duhu! Jsem rád, že Samsung upustil od grafické přeplácanosti a vydal se cestou jednoduchosti. Doufejme, že mu to vydrží!
Autor: Bohumil Herwig

EPG je klasika, na kterou jsme u Samsungu zvyklí, takže je výborné. O poznání střízlivější je ale design, což ostatně platí o celém Tizenu. A jde mu to k duhu! Jsem rád, že Samsung upustil od grafické přeplácanosti a vydal se cestou jednoduchosti. Doufejme, že mu to vydrží!

„Nekonečné“ EPG s obrazem i zvukem

Po EPG se můžete libovolně pohybovat, dokud nezmáčknete Enter. Pak se kanál spustí do plné obrazovky. Filtrovat pořady nebo je nějak vybírat nešlo, ale jdou filtrovat kanály jako takové. Mimochodem, na klasickém dálkovém ovladači se EPG jmenuje Guide, na pohybovém tlačítko chybí a na obrazovce je vše přeloženo jako „Programy“, což hodně mate.

Televizor si nová data stahuje po vstupu na multiplex, a i když si je pamatoval, nedokázal si je po zapnutí aktualizovat. Na dané verzi firmwaru, což opět zdůrazňuji.

Přes EPG můžete pořad nahrát nebo se na něj nechat upozornit. Samsung se však nevzbudil z pohotovostního režimu. Počítejte také s tím, že plánovaná upozornění, která půjdou přes sebe, televizor prostě vezme, aniž by vám stav oznámil, což možná není až tak špatně.

Celkově vzato se EPG chová prakticky stejně pohodově jako dříve, snad jen nápověda a lokalizace by potřebovala upravit, protože v ní chybí tlačítko Tools (Nástroje) a naopak se odkazuje na dlouhé podržení tlačítka Enter, které má prý dělat jakéhosi „Zástupce“. Ve skutečnosti ale vyvolá stejné menu jako Tools.

Základní menu chytré části. Po loňském komplikovaném přístupu je to příjemná změna. A také hodně velký obrat! Na liště Smart TV se v základu objevují poslední použité aplikace, zcela vlevo jsou pak aplikace doporučené, sdružené do jediné ikony. Já jsem si „připnul“ Seznam.cz, takže byl na stále stejném místě. Drobná šipka nad ním označuje vstup do „odepnutí“, odstranění ikony z lišty a také (u některých aplikací) do vyvolání multi obrazovkového režimu (viz galerie multiscreen).
Autor: Bohumil Herwig

Základní menu chytré části. Po loňském komplikovaném přístupu je to příjemná změna. A také hodně velký obrat. Na liště Smart TV se v základu objevují poslední použité aplikace, zcela vlevo jsou pak aplikace doporučené, sdružené do jediné ikony. Já jsem si „připnul“ Seznam.cz, takže byl na stále stejném místě. Drobná šipka nad ním označuje vstup do „odepnutí“, odstranění ikony z lišty a také (u některých aplikací) do vyvolání multiobrazovkového režimu (viz galerie multiscreen).

Chytrá část: ode zdi ke zdi

Samsung zjevně neví, co s chytrou částí televizorů, a jde od extrému do extrému. Zatímco v minulosti jsme byli svědky obrovských ikon, komplikovaného vyvolávání Smart TV a rozdělení přístupu do tří obrazovek, na které jste si často museli počkat, teď naopak očekávejte naprosté očesání a zjednodušení všeho. Přístup se také výrazně zrychlil. Bohužel mu za oběť padly i věci, které nutně potřebujeme, především HbbTV, ale nejspíše je to jen verzí firmwaru a změní se to. V každém případě bylo minulý rok někdy až neuvěřitelně komplikované HbbTV zprovoznit, jindy to bylo jen „komplikované“.

Někteří z vás se divili, že je nutné ho povolovat, ale bylo to tak a letos tomu – podle výrobce – nebude jinak, nicméně vše se bude dělat stejně. U tohoto televizoru elektronická příručka v jednom okamžiku mluvila o povolení Datové funkce v menu Systém, v dalším o spuštění aplikace HbbTV v chytré části a v třetím zase o něčem jiném. Bohužel položky v menu i v chytré části chyběly, a to i v poslední verzi firmwaru, se kterou jsem TV zkoušel. Aby toho nebylo málo, pod písmenem „H“ HbbTV zcela chybělo a ani se mi nevyhledalo. Naštěstí v poslední verzi firmwaru se mi už našlo, i když jako „Funkce HbbTV“. Bohužel, ani tak jsem ho nerozchodil. Doufám, že dočasně, což mi potvrdil i výrobce. HbbTV by tak mělo v brzké době fungovat. Jen ho bude třeba po instalaci televizoru v menu povolit. A prý to bude u všech TV stejné, takže má stačit vstoupit do menu Systém a povolit položku Datové funkce.

Co se aplikací v chytré části týče, objevuje se jich při prvním vyvolání vysloveně jen pár v úzké liště umístěné dole na obrazovce (viz foto výše). Jde o obvyklý YouTube, český Seznam, vstup do volby My Contents (tady ještě nebyla přeložena, jinak Můj obsah) a najdete tu i elektronickou příručku (e-Manual). Tlačítko Source pro přepínání vstupu v této části chybí. Vstup do multimédií pak obstarává položka Můj obsah, kde je i přístup na počítač.

Další aplikace naleznete v seznamu ke stažení, kde jich je o dost víc, dokonce už i řada českých, včetně Voyo, Pohádky či Parlamentních listů. Samsung nicméně chce mít převedeny všechny původní, což znamená asi 50 lokálních aplikací, a to do cca dvou měsíců.

Já na poslední chvíli vyzkoušel alespoň Filmbox Live, který přišel s poslední aktualizací, a ještě bylo vidět, že není zcela hotov, protože v něm nefungoval pohybový ovladač, resp. jeho kurzor, a byly problémy s přetáčením, občas aplikace mrzla, a to kupodivu na stejném místě filmu. Zkoušel jsem ji ale jen chvilku, takže jsem možná jen měl smůlu, což se mi běžně stává.

Aplikace v chytré části si můžete nechat připnout na lištu (divné tlačítko à la lupa) nebo je prostě nechat plynout podle toho, jak je používáte, přičemž se vám obnovuje seznam těch nejpoužívanějších. Bohužel jsem nemohl aplikaci připnout už v jejich seznamu, ale musel jsem ji nejprve spustit a dostat na lištu Smart TV. Teprve poté se dala připnout, takže poté zachovávala stále stejné místo.

Pokud to takto zůstane (a nešlo o jedinou věc), bude ze začátku nějaký čas trvat, než si chytrou část upravíte podle svého a než si na systém Samsungu vůbec zvyknete. Přiznám se, že mě se to během intenzivního týdenního testování nepovedlo a musel jsem nad tím neustále přemýšlet.

Nastavení vcelku přiměřená

Televizor hned po instalaci nezachovával formát pořadu, ale po úpravě volby „Poměr stran 4:3“ už ano.

Přednastavených zvukových režimů je pět, manuálně můžete upravit pětipásmový ekvalizér a v menu narazíte i na volbu výstupu zvuku na Bluetooth sluchátka, což rozhodně potěší.

Obrazové režimy jsou čtyři, upravíte mj. podsvícení, jas, barevnost a poměr zelená červená. V pokročilých nastaveních pak teplotu barev, pleťové odstíny, gama korekci či vyvážení na bílou. Fajnšmekra to nepotěší, ale stačí to a možná toho časem bude i víc. Jak jsem říkal, verze firmwaru momentálně přicházejí častěji, než je obvyklé.

Mezi dalšími funkcemi najdete režim Sport, volby pro nastavení klávesnice, myši nebo herního zařízení, úpravu citlivosti pohybového ovladače a mj. také Eko volby. Ty dovolují ovlivnit čidlo okolního světla či například osvětlení podle pohybu. K tomu přistupuje ještě volba dovolující vypnout obraz, kterou najdete například v multimédiích nebo v menu nastavení ve volbě Obraz.

Samsung nepracuje se systémem Wi-Fi Miracast, ale má volbu „Screen Mirroring“, kterou u mého LG Flex nemám, ale vím, že u některých mobilů je. Nicméně firma stejně zaručuje kompatibilitu pouze s výrobky Samsungu a společnosti Apple.

Zatím nelokalizovaná volba My Contents vás zavede do části zvané už česky Můj obsah. Jak vidíte, jde o multimédia dostupná na USB i přes lokální síť.
Autor: Bohumil Herwig

Zatím nelokalizovaná volba My Contents vás zavede do části zvané už česky Můj obsah. Jak vidíte, jde o multimédia dostupná na USB i přes lokální síť.

Měření spotřeby

Ve standardním nastavení je Úspora energie vypnuta, eko čidlo upravující jas obrazovky podle světelné situace v místnosti zapnuto, stejně jako osvětlení podle pohybu.

Po hodině provozu DVB-T a stanice ČT 24 si televizor vzal 130 wattů (109–133 W), po vypnutí obrazovky a ponechání pouze zvuku výborných 22 wattů.

Spotřeba je na danou úhlopříčku rozhodně solidní. Nesmíme totiž zapomenout, že jsme u Ultra HD.

Multimédia přes USB, část hudba. Jak vidíte, i zde je grafika střízlivá a vše je podstatně přehlednější než dříve. Tohle je rozhodně krok správným směrem!
Autor: Bohumil Herwig

Multimédia přes USB, část hudba. Jak vidíte, i zde je grafika střízlivá a vše je podstatně přehlednější než dříve. Tohle je rozhodně krok správným směrem.

Kompatibilita jako vždy na úrovni, nádherné zobrazení muziky i vychytávky

Souborový manager nyní zobrazuje jednotlivé položky na výšku, což je poněkud nezvyklé, ale v každém případě je přehlednější, než býval. Prostý seznam sice vypsat nejde, pouze ikony, těch se však nyní na obrazovku vejde podstatně více, a to je příjemná změna. Můžete je také setřídit, filtrovat, odstranit či přehrát pouze vybrané z nich.

Multimédia se spouštějí na jeden zátah (!) a odpadá tudíž klasické dělení na foto, hudbu a video.

Z fotografií pohodlně a svižně přehrajete JPG i PNG, ale ne všechny se vám zobrazí v maximální velikosti (musíte je zvětšit manuálně). Platí to mj. i o 3D snímcích v MPO.

V hudbě jsem uspěl mj. i s formáty WMA a FLAC, vysloveně příjemná je možnost operativně zde vypnout obrazovku a nechat puštěný pouze zvuk. Výborně je navržena i obrazovka se seznamem jednotlivých skladeb (viz foto výše). Je přehledná a názvy – pokud jsou dlouhé – rotují.

Přehrávání videa a HD nahrávek z kamer a fotoaparátů je tradičně propracované, a to včetně obnovování pozice, a to i po návratu z tuneru. Přehrávání záznamů ve 4K a H.264, resp. H.265, pracovalo také.

Vše tak má – prý zatím – jedinou vadu: externí filmové titulky sice jdou zvětšit ve třech velikostech, ale bohužel už nejde vybrat znaková sada. I když volba v menu byla, nic se v ní nezobrazovalo, a to ani po zmiňované poslední aktualizaci firmwaru. Některé titulky tak v češtině nepracovaly, ale systém jsem neodhalil.

Pohled na část s konektory. V místě kam jsem zapíchl energetický štítek je konektor pro adaptér Samsungu do kterého se teprve poté zasouvá PCMCIA adaptér a do něj přístupová karta.
Autor: Bohumil Herwig

Pohled na část s konektory. V místě, kam jsem zapíchl energetický štítek, je konektor pro adaptér Samsungu, do kterého se teprve poté zasouvá PCMCIA adaptér a do něj přístupová karta.

Výborný základ, ale…

Televizor je po obrazové stránce výborný (včetně pohybové ostrosti) a výborné je i resamplování, a to i v případě malých souborů (250 MB/45 min), což ani v této cenové relaci minulý rok nebývalo zvykem. Tady je změna proti loňským modelům Samsungu znát a vše se výrazně vylepšilo. Neznám koncovou cenu, takže hodnotit poměr cena/výkon nemohu.

Ovládání zejména chytré části musíte přijít na chuť. Pro mě byl přístup poněkud neuchopitelný a během testu jsem mu nepřišel pořádně na kloub. Tlačítko pro přišpendlení aplikace na lištu jsem neustále přehlížel, protože jsem si ji pletl s vyhledáváním.

Základní nabídka je pak vysloveně skromná, což je nepochybně záměr. Příjemné v každém případě je, že se funkce v drtivé většině případů vyvolávají velice rychle a prakticky na nic nečekáte. Snad jen na EPG a seznam kanálů, kterému se ovšem z EPG dodávají informace o aktuálně vysílaném pořadu, takže je to pochopitelné.

Nejprve chyběly jakékoli české aplikace, ale s poslední aktualizací se jich asi dvacet objevilo, i když, jak se posléze ukázalo, ještě nikoli kompletně funkčních. Problémem je tudíž zejména chybějící HbbTV. Vše se ale prý má ještě změnit, takže pokud máte o přístroj zájem, tohle si určitě ohlídejte.

Pokud jde o operační systém Tizen, ani o něm nevíte. Na úvodní obrazovce, v menu a ani nikde jinde (výjimkou je zmiňovaný webový prohlížeč) jsem o něm nenašel jedinou zmínku. Zdá se ale, že funguje a je svižný, i když mi chybí jakákoli informace typu „pokud si koupíte další zařízení s OS Tizen, budete moci….“, „snadněji také budete moci…“ atd.

Samsung tenhle marketing vždy uměl, ale tady po něm není vidu ani slechu. Jak bylo řečeno, firma se rozhodla komunikovat Smart TV, nikoli linuxový operační systém jako takový.

Co mě překvapilo možná ještě více byly hodně špatně pasující díly podstavce, se kterými jsem se musel poprat a jehož šrouby jsem stejně nedokázal dotáhnout (rvát jsem je „elektrikou“ nechtěl). Při ceně mezi 30–40 tisíci je to na pováženou, ale narážel jsem na to už i minulý rok…

Celkové hodnocení tak nutně musí být poněkud rozporuplné. Televizor solidně vypadá, má výborný zvuk a překvapivě kvalitní obraz a má i kompletní podporu H.265/HEVC. A co je neméně důležité, vypadá to, že Tizen se chová velice rozumně a svižně, i když těžko hodnotit po jednom přístroji.

Na druhou stranu je tu zatím chybějící podpora HbbTV, která se ale nepochybně dodělá, protože tohle by si výrobce nemohl dovolit zanedbat. Snad se vylepší i elektronický manuál, který si místy odporuje, a dotáhne se ovládání. Televizor a vše kolem něj se zjevně potřebuje trochu usadit, což je u takovéto novinky pochopitelné. Hodnotit je tudíž podle mého ještě brzy a berte tuto recenzi spíše jako „recenzi“.

Hodnocení

pro: výborný obraz i resamplování, plný zvuk, výborné EPG, rychlé ovládání (softwarové menu na obrazovce) přes kurzorovou šipku, rychlý a zdá se, že i spolehlivě se chovající operační systém, ale…

Cloud23

proti: …s někdy ještě neusazeným ovládáním (menu nastavení často mizí po jedné operaci, místy špatně přeložené názvy, pro mne nejasné ovládání chytré části), zatím bez HbbTV (viz verze firmwaru), špatně pasující díly podstavce s hodně problematickou montáží, vzhledem k ceně pouze plastový podstavec, externím filmovým titulkům nelze (prý zatím) nastavit jazykovou sadu, takže některé nebudou pracovat v češtině.

Balení obsahuje

  • 2× dálkový ovladač
  • 2× mikrotužkové baterie (AAA), 2× tužkové baterie (AA)
  • nenatáčitelný podstavec
  • adaptér pro PCMCIA (přístupová karta)
  • adaptér pro montáž na zeď (vysoké podložky)
  • napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
  • uživatelská příručka je přímo v televizoru, v papírové podobě dostanete základní nastavení
  • záruka: 24 měsíců

Máte rádi zakřivené televizory?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).