Hlavní navigace

Samsung UE55HU7100UXXH: prohnutý televizor s příjmem v Ultra HD, tedy s podporou HEVC

7. 1. 2015
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Samsung
Novinka je v tomto ohledu opravdu unikátní a patří k několika málo přístrojům na českém trhu, které to zvládají. Koupit si ji můžete už nyní!

Oficiálně vzato stojí 49 990 Kč, ale v praxi můžete i pěkných pár tisíc ušetřit. V každém případě dostanete relativně vyspělý televizor s prohnutou obrazovkou o úhlopříčce 140 cm a opravdu kompletní tunerovou sadou, včetně zmiňované podpory příjmu ve 4K na DVB-T2 a DVB-S2. Navíc s možností připojit rozšiřující hardwarovo-softwarovou sadu přes systémový konektor One Connect. Ta by se mohla hodit i v tomto případě, kdy jsme s výbavou skoro před vrcholem. V průběhu testu se totiž ukázalo, že by se hodilo výkonnější zpracování obrazu v případě příjmu Ultra HD.

Pokud se ptáte, co tu nenajdete, tak chybí zejména kamera pro Skype a věci typu hlasové či pohybové ovládání. Na těch ovšem většině, či dokonce drtivé většině zákazníků příliš nezáleží.

Televizor je rozhodně elegantní i když z tohoto pohledu vypadá lépe než z čela, kde je prohnutá obrazovka poněkud skryta.
Autor: Samsung

Televizor je rozhodně elegantní, i když z tohoto pohledu vypadá lépe než z čela, kde je prohnutá obrazovka poněkud skryta.

Instalace a ovládání

V případě DVB-T je instalace jako obvykle snadná a rychlá, u satelitu záleží na tom co ladíte. Já vyzkoušel volné kanály na družicích Astra 19,2 a 23,5 a proběhlo to svižně. Náročné jako obvykle bylo alespoň nějaké setřídění a také nalezení testovacích kanálů šířených v Ultra HD. K tomu se ale dostanu za chvíli.

Kanály můžete třídit jak fyzicky, tak přes oblíbené položky. Přepínání mezi DVB-T a DVB-S je ovšem poněkud komplikované přes tlačítko Chlist a následnou práci s tlačítky kurzorovými, takže to chvilku trvá. Zřejmě se nepředpokládá, že to majitel televizoru bude dělat příliš často, což je asi pravda.

Velmi nešťastně umístěné otvory v místech, kde šroubujete nohy podstavce. Samozřejmě mi do jednoho z nich šroubek spadl…
Autor: Bohumil Herwig

Velmi nešťastně umístěné otvory v místech, kde šroubujete nohy podstavce. Samozřejmě mi do jednoho z nich šroubek spadl…

Jinak je ovládání pohodové, ať už jde o klasické menu nastavení, nebo práci s chytrou částí. Vstup do ní je sice stále zbytečně komplikovaný, ale poprvé u Samsungu od zavedení tohoto stylu vidím, že vstup je i rychlý, takže prakticky nečekáte.

Dálkový ovladač je přehledný, stále jsou tu ovšem sdružená tlačítka pro převíjení s těmi pro přeskok po kapitolách. Můžete to ale udělat pohodlněji přes softwarová tlačítka objevující se na obrazovce, takže je to vlastně jedno.

Vedle ČT a slovenské RTVS se do zkušebního 4K vysílání zapojily i společnosti České radiokomunikace a SES (SES Astra).
Autor: Bohumil Herwig

Vedle ČT a slovenské RTVS se do zkušebního 4K vysílání zapojily i společnosti České radiokomunikace a SES (SES Astra).

Vyzkoušejte si příjem v Ultra HD

Na satelitech Astra vysílá několik kanálů v rozlišení Ultra HD (4K) a jsou šířeny v kodeku HEVC (High Efficiency Video Coding), tedy v H.265. Pro jejich naladění potřebujete satelitní systém a zařízení s tunerem podporujícím příjem v tomto kodeku. Těch na českém trhu mnoho není a vedle jednoho modelu od Panasoniku je tu jen několik dalších od Samsungu, jako například tento.

SES spustila dva testovací kanály – SES UHD Demo Channel a Astra Ultra HD Demo – v rozlišení Ultra HD v září 2013 a vysílají z hlavní orbitální pozice nad Evropou, tedy 19,2° východně (19,2°E).

Česko-slovenský testovací 4K kanál vysílá na satelitu Astra 23,5E a jeho název je Test UHD Forum. Parametry pro naladění najdete zde.

A zkušenosti? V případě Samsung UE55HU7100UXXH jsem byl hodně překvapen. Parametry našeho testovacího 4K vysílání jsem sice nezjistil, ale televizor s ním neměl jediný problém, kterého bych si všiml, a to ani po opakovaném přehrávání obou testovacích smyček. Záběry samotné ovšem nejsou žádná sláva a jako ukázka 4K rozlišení jsou spíše k ničemu, než aby skutečně divákovi ukázaly, co vlastně s Ultra HD může obdržet. To bohužel platí jak o české, tak o slovenské smyčce, protože záběry na řeku v mlze či lehce zamlženou („zasmogovanou“) Žižkovskou věž opravdu z ultra vysokého rozlišení neukáží nic.

To další dva testovací 4K kanály, například SES UHD Demo Channel, jsou jiná káva! Výhody 4K ukazují jasně a zřetelně, i když nějaké rychlejší záběry (švenky) by se určitě hodily. V každém případě tady jasně vidíte, co s Ultra HD můžete získat a záběry detailů jsou někdy až fascinující (leguán, žába či architektura). Tady ale Samsung už vykazoval potíže a tu a tam se objevovaly občasné výpadky, někdy více slyšitelné než viditelné. Jako by televizor nestíhal příchozí signál dekódovat. A nešlo o problém, který by se projevoval při přehrávání na témže místě, ale byl v rámci smyčky různě rozprostřen, což se ukazovalo i během opakovaných přehrávání.

Pojďme ale opět k televizoru…

EPG má jeden náhled a je tradičně výborné s obrazem i zvukem.
Autor: Bohumil Herwig

EPG má jeden náhled a je tradičně výborné s obrazem i zvukem.

Kvalitní „nekonečné“ EPG

EPG nabíhá až po vstupu na konkrétní multiplex a staženou programovou nabídku si po vypnutí televizor někdy sice pamatuje, ale visí mu třeba i z předchozího dne, takže si ji nezvládá aktualizovat.

Po EPG se můžete pohybovat jak chcete, dokud nezmáčknete Enter. Pak jste přepnuti na příslušný kanál. Příjemné je, že se k vybranému pořadu vždy objevují základní informace, včetně třech řádků rozšířeného popisku. Tady je kvalita jasně vidět a odpovídá tomu, co Samsung produkuje už dlouho.

Nastavit si můžete jak nahrávání, tak upozornění na pořad, ale televizor se z pohotovostního režimu neprobudil.

Domácích widgetů je tradičně spousta a Samsung v tomto ohledu hraje na českém trhu prim.
Autor: Bohumil Herwig

Domácích widgetů je tradičně spousta a Samsung v tomto ohledu hraje na českém trhu prim.

Překvapení! Svižná chytrá část…

Chytrá část je klasická: zmáčknete tlačítko „diamantu“, nebo chcete-li „M“ či Smart Hub, objeví se ikonová lišta ve spodní části televizoru, do níž se ukládají nejpoužívanější volby, resp. by se měly ukládat, což se mi tak nějak nezdálo ani zde. Pokud chcete voleb více, je třeba zmáčknout Enter, případně šipku nahoru a Enter a pak se – překvapivě rychle – objeví celoobrazovkový náhled mající tři části: multimédia s přehráváním např. i přes DLNA, „Moje programy“, kde je vytaženo to, co momentálně běží na vybraném televizním tuneru pro třináct kanálů, a Samsung Apps s obvyklými widgety. Chytrá část je sice komplikovaněji použitelná, alespoň ale nabíhá podstatně rychleji než dříve, resp. u jiných televizorů Samsung, které jsem minulý rok testoval.

Vyzkoušel jsem i připojení výtečného stereo Bluetooth reproduktoru Chronos Miniboom (test zde).

Televizor je bez NFC, takže jsem ho spároval přes menu nastavení, což se dělá překvapivě – i když logicky – přímo v části Zvuk. A protože jde o část nastavení reproduktoru televizoru, vzápětí se jeho zvuk vypne a přenese na Bluetooth. Pro zvukovou lištu je to jistě šikovná volba, ale pokud si ale chcete třeba audio detašovat do koupelny či kuchyně jako já, bylo by vhodnější, kdyby zároveň fungovaly oba výstupy.

Spolupráce s pohybovým ovladačem Trust Wireless Keyboard & Air Mouse (1099 Kč) kombinovaným s klávesnicí proběhla za střídavých výsledků, i když použitelný, typicky pro snazší zapsání webové adresy, je. Kompatibilita však nebyla vysoká.

Spolupráce s mobilem byla lepší a i když Samsung nikde pregnantně neříká, že podporuje Wi-Fi Miracast, s LG Flex napojení pracovalo bez jakýchkoli potíží. Nejinak tomu bylo v případě HbbTV, které je ale zapotřebí nejprve povolit v menu (jde o datovou službu). A tentokráte to bylo opravdu snadné.

Menu nastavení je klasika sama, dá se v něm kolovat i v rámci jednotlivých nabídek a i díky tomu je výborně ovladatelné. Jak je vidět, nechybí ani optimalizace pro 4K…
Autor: Bohumil Herwig

Menu nastavení je klasika sama, dá se v něm kolovat i v rámci jednotlivých nabídek a i díky tomu je výborně ovladatelné. Jak je vidět, nechybí ani optimalizace pro 4K…

Přiměřená nastavení

Poměrů stran je pět plus automatický režim a další volbu – reakci na 4:3 – najdete ještě v části Obraz, Velikost obrazu. K dispozici je také 4:3 (14:9 chybí) a pokud mohu posoudit, televizor poměr podle originálního formátu stran příchozího pořadu zachovával jakmile jsem reakci na 4:3 upravil z původně nastavených 16:9.

Obrazové režimy jsou čtyři a v základu je nastaven Standardní. Ve všech však můžete změnit základní volby plus úroveň podsvícení a odstín zelené a červené. V dalších nastaveních pak můžete navolit teplotu barev, pleťový odstín či vyvážení na bílou. A ve volbě „Pouze režim RGB“ lze doladit i odstín a sytost barev.

Zvuk má režimů šest a zmínit je třeba zejména zvýraznění dialogů a pětipásmový ekvalizér.

Mezi dalšími nastaveními najdete ve volbě Síť podporu Wi-Fi Direct a také volbu „Nastavení multimediálních zařízení“ mající povolit např. telefonům a tabletům sdílet obsah s televizorem. Tu se mi však nepodařilo rozchodit. Ve volbě Systém jde ještě nastavit dodaný dálkový ovladač, jako univerzální, a změnit některá nastavení (zejména jazykové volby) pro připojenou klávesnici, případně klávesnici s myší.

Dálkový ovladač má solidní rozložení a po ruce je tak vše potřebné, včetně EPG (Guide). Jen přepínání mezi DVB-T/C a DVB-S je složitější.
Autor: Bohumil Herwig

Dálkový ovladač má solidní rozložení a po ruce je tak vše potřebné, včetně EPG (Guide). Jen přepínání mezi DVB-T/C a DVB-S je složitější.

Většinou solidní spotřeba

Po instalaci je nastaven obrazový režim Standardní, podsvícení na 50 %, snížení spotřeby řízením jasu podle pohybu bylo vypnuto. Další eko volby, jako „Úspora energie“ a „Eko čidlo“, které najdete v části Systém, byly vypnuty. V tomto okamžiku si televizor po hodině provozu na DVB-T a ČT24 vzal 157 wattů (121–159 W).

Jakmile jsem vypnul obrazovku, což se dělá v menu Obraz, dostal jsem se na 32–33 W, což je na Ultra HD solidní výsledek.

Oficiálně je udávána spotřeba 102 W v pohotovostním režimu < 0,3 W a televizor je s roční spotřebou 141 kWh zařazen do energetické třídy A.

Připojení reproduktoru či zvukové lišty přes Bluetooth.
Autor: Bohumil Herwig

Připojení reproduktoru či zvukové lišty přes Bluetooth.

Výborná multimédia

Titulky u filmů jsou jako obvykle vynikající, ale na DLNA nebyly podporovány (zkoušen s PS3 Media Server). Souborový manažer ukazuje dlouhé názvy v plné češtině, ale na obrazovku se vejde jen sedm položek, protože ikony, resp. náhledy, jsou velmi rozměrné. To jsou ale jediná sporná místa na která jsem narazil.

Manažer je jinak výtečný, k přehrání si můžete vybrat všechna multimédia a pozici ve filmu si televizor pamatuje i po přepnutí do tuneru, přehrání jiného videa a dokonce i po vytažení USB paměti z rozhraní. Takto dobře to dnes umí málokdo!

Vynikající je i podpora kodeků, včetně například čistého MPEPG-4, H.264 či AVCHD, fungují i fotografie ve 3D a muzika ve FLAC.
Tohle Samsung umí a je vidět, že to umí stále stejně dobře!

Samsung UE55HU7100UXXH má rozhraní sdružena do jednoho místa. Připojení napájení je na straně opačné. Jak si můžete všimnout, kabely nelze táhnout podstavcem.
Autor: Samsung

Samsung UE55HU7100UXXH má rozhraní sdružena do jednoho místa. Připojení napájení je na straně opačné. Jak si můžete všimnout, kabely nelze táhnout podstavcem.

S občasnými zaváháními i na kvalitním zdroji

Obraz je na středně lesklé obrazovce často vyveden s typicky plakátovými barvami, přesně takovými, jaké má ráda většina zákazníků. Scény jsou probarvené, ale na modré a zelené je vidět, že to není úplně ono, i když se barvy dají trochu omezit, resp. vylepšit. I na kvalitním zdroji, a zahlédl jsem je někdy i při příjmu Ultra HD ze satelitu, je někdy při výraznějším posunu scény znát jemné překreslení či zatřesení a i když je obraz jindy výborný, při dané ceně bych očekával více. To někdy platí i o resamplování v okamžiku horší kvality, resp. nízkého datového toku a rozlišení. Resamplování je tak při dané ceně spíše podprůměrné a tady bych opravdu čekal o dost lepší. Některé problémy lze ale přičíst na vrub rozlišení, resp. převodu na 4K, a najdete je u všech televizorů všech tříd. Zvýšená citlivost na nižší datový tok je tu ovšem zřejmá.

Samostatnou kapitolou je zobrazování z Ultra HD tuneru při příjmu Ultra HD signálu. V tomto okamžiku mi to občas připadalo, že je na vině procesor zajišťující zpracování obrazu. Někdy totiž – typicky na kanálu SES UHD Demo Channel – byly slyšet zvukové výpadky a vidět bylo drhnutí obrazu. Posléze jsem při pozorném sledování pozoroval totéž v menším i jinde, ale na českém 4K vysílání nikdy, a to jsme ho se sousedem zkoukli několikrát. Nakonec jsme se shodli na tom, že nám oběma připadá, jako by procesor opravdu nestíhal příchozí Ultra HD signál dekódovat.

Co určitě překvapilo, byla svižně reagující chytrá část a na vstup do ní konečně skoro nečekáte, což je oproti ostatním zde testovaným televizorům značky velmi příjemná změna. Na spodní lištu objevující se jako první si sice nemůžete dát co chcete, což by pochopitelně bylo nejlepší, ale přístup je alespoň řádově rychlejší.

A jak hodnotit? Samsung UE55HU7100UXXH je rozhodně zajímavý televizor, ale je na něm vidět, že značnou část ceny spotřebovala prohnutá LCD obrazovka a 4K tuner. Na zbylou elektroniku toho moc nezbylo a výsledek je znát. Obrazově je v rámci ceny podprůměrný a zvukově také i když tady bylo tu a tam znát, že pokud mu něco sedne, okamžitě se rozjede a řádově vylepší. Pokud by šlo o běžný televizor za 50 000 Kč, nestál by za to. Tady ale vše vyvažuje exkluzivita prohnuté obrazovky a Ultra HD tuneru, se kterým budete připraveni na budoucnost. A zjevně nedalekou, protože se očekává, že na rozdíl od Full HD bude zavedení 4K vysílání podstatně rychlejší.

Ale vraťme se k televizoru. Bude to znít asi divně, ale podle mého je určen pro obrazově nenáročně diváka, který problémy z valné části stejně neuvidí, ale chce mít doma něco exkluzivního a navíc takového, co mu dlouho vydrží. A to se zdá být díky zabudování 4K tuneru splněno.

cif 24 - early cena - média

Hodnocení

pro: zabudována naprosto kompletní tunerová výbava, včetně podpory 4K (H.265/HEVC), výborná a přehledná instalace, včetně instalace DVB-S, pro někoho prohnutá obrazovka mající stále punc exkluzivity
proti: výkyvy v obrazové kvalitě, a to i na kvalitním materiálu nad míru obvyklou u 4K, slabší resamplování a vyšší citlivost na nižší datový tok, nepříliš souvislé podsvícení

Balení obsahuje

  • dálkový ovladač
  • 2× mikrotužkové baterie (AAA)
  • adaptér pro PCMCIA kartu
  • prodloužení infra čidla
  • nenatáčitelný podstavec
  • napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
  • nápověda v televizoru, papírová uživatelská příručka 
  • záruka: 24 měsíců

Prohnutá nebo rovná? Jakou byste zvolili obrazovku (vybrat můžete více odpovědí)?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).