Hlavní navigace

Samsung vybaví Android ve svých zařízeních aplikacemi od Microsoftu

25. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Samsung & Microsoft
Samsung přidá Office, Skype či OneDrive do výbavy svých mobilů a tabletů se systémem Android. S Microsoftem budou firmám nabízet společné služby.

Samsung je už delší dobu kritizován za množství bloatwaru, se kterým dodává mobilní zařízení nesoucí jeho značku, ale nezdá se, že by si jihokorejský výrobce vzal kritiku k srdci. Potvrdil totiž dřívější zvěsti o partnerství se společností Microsoft, jejíž aplikace bude nyní instalovat do chytrých mobilů a tabletů se systémem Android.

Samsung Galaxy S6Samsung Galaxy S6 Edge se začnou prodávat letos v dubnu s již předem instalovanými aplikacemi Skype, OneNoteOneDrive. Kupující získají roční navýšení kapacity úložiště OneDrive o 100 GB. Skype, OneNote a OneDrive doplní aplikace výrobce a zhruba dvacet aplikací svázaných s Google Play.

Samsung Galaxy S6
Autor: Samsung

Samsung Galaxy S6 se v České republice začne oficiálně prodávat od 17. dubna 2015. Android 5 doplní aplikace od Microsoftu.

Jihokorejský výrobce elektroniky čerstvě oznámil, že navíc bude ve svých vybraných tabletech se systémem Android dodávat mobilní verze aplikací z Office (Word, ExcelPowerPoint). Na firmy cílí nový balík sestávající ze služeb Office 365 a Knox. Samsung a Microsoft zjevně chtějí více konkurovat Googlu.

Ten protlačuje do mobilních zařízení vlastní proprietární aplikace povinným přibalováním ke službě Google Play. Existují sice alternativní katalogy a obchody včetně Galaxy Apps, ale jejich nabídka aplikací pro Android je výrazně chudší. Google si je toho dobře vědom, takže z podmínek zpřístupnění Google Play těžko sleví.

Samsung a Microsoft společně proti Googlu

Dle neoficiálních zpráv má Samsung dodávat aplikace společnosti Microsoft jako součást urovnání vzájemných patentových sporů. Samsung ale též má zájem oslabit Google, protože stále chce prorazit s vlastním systémem Tizen, který však zatím místo do mobilů a tabletů míří spíše do chytrých hodinek a televizorů.

I zde si Android a Tizen budou konkurovat. Google loni uvedl Android Wear pro chytré hodinky a Android TV pro chytré televizory. Redmondští se sice zatím od těchto zařízení drží stranou, nicméně o mobily a tablety se eminentně zajímají. Samsung je současná jednička mezi výrobci mobilních zařízení, takže spojení s ním dává smysl.

KL23 hlasovani

O nasazení chystaných Windows 10 alespoň na některé chytré mobily a tablety značky Samsung oficiální zdroje v tuto chvíli mlčí, ale vyloučit to nelze. Jihokorejský výrobce již má produktovou řadu Samsung Ativ, kde nasazuje systémy Windows 8.1, Windows RT a Windows Phone 8.1.

Samsung dlouhodobě hledá partnery, s jejichž pomocí by mohl zmenšit závislost úspěchu svých mobilních zařízení na Androidu a Googlu. Mozille například už dříve poskytl dotaci na rozvoj nového webového enginu Servo, který by mohl jádru Blink z prohlížeče Google Chrome konkurovat lépe než nynější Gecko či WebKit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).