Hlavní navigace

Samsung vybaví Android ve svých zařízeních aplikacemi od Microsoftu

Autor: Samsung & Microsoft
Jiří Macich ml.

Samsung přidá Office, Skype či OneDrive do výbavy svých mobilů a tabletů se systémem Android. S Microsoftem budou firmám nabízet společné služby.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Samsung je už delší dobu kritizován za množství bloatwaru, se kterým dodává mobilní zařízení nesoucí jeho značku, ale nezdá se, že by si jihokorejský výrobce vzal kritiku k srdci. Potvrdil totiž dřívější zvěsti o partnerství se společností Microsoft, jejíž aplikace bude nyní instalovat do chytrých mobilů a tabletů se systémem Android.

Samsung Galaxy S6Samsung Galaxy S6 Edge se začnou prodávat letos v dubnu s již předem instalovanými aplikacemi Skype, OneNoteOneDrive. Kupující získají roční navýšení kapacity úložiště OneDrive o 100 GB. Skype, OneNote a OneDrive doplní aplikace výrobce a zhruba dvacet aplikací svázaných s Google Play.

Samsung Galaxy S6
Autor: Samsung

Samsung Galaxy S6 se v České republice začne oficiálně prodávat od 17. dubna 2015. Android 5 doplní aplikace od Microsoftu.

Jihokorejský výrobce elektroniky čerstvě oznámil, že navíc bude ve svých vybraných tabletech se systémem Android dodávat mobilní verze aplikací z Office (Word, ExcelPowerPoint). Na firmy cílí nový balík sestávající ze služeb Office 365 a Knox. Samsung a Microsoft zjevně chtějí více konkurovat Googlu.

Ten protlačuje do mobilních zařízení vlastní proprietární aplikace povinným přibalováním ke službě Google Play. Existují sice alternativní katalogy a obchody včetně Galaxy Apps, ale jejich nabídka aplikací pro Android je výrazně chudší. Google si je toho dobře vědom, takže z podmínek zpřístupnění Google Play těžko sleví.

Samsung a Microsoft společně proti Googlu

Dle neoficiálních zpráv má Samsung dodávat aplikace společnosti Microsoft jako součást urovnání vzájemných patentových sporů. Samsung ale též má zájem oslabit Google, protože stále chce prorazit s vlastním systémem Tizen, který však zatím místo do mobilů a tabletů míří spíše do chytrých hodinek a televizorů.

I zde si Android a Tizen budou konkurovat. Google loni uvedl Android Wear pro chytré hodinky a Android TV pro chytré televizory. Redmondští se sice zatím od těchto zařízení drží stranou, nicméně o mobily a tablety se eminentně zajímají. Samsung je současná jednička mezi výrobci mobilních zařízení, takže spojení s ním dává smysl.

MIF20 tip obecny

O nasazení chystaných Windows 10 alespoň na některé chytré mobily a tablety značky Samsung oficiální zdroje v tuto chvíli mlčí, ale vyloučit to nelze. Jihokorejský výrobce již má produktovou řadu Samsung Ativ, kde nasazuje systémy Windows 8.1, Windows RT a Windows Phone 8.1.

Samsung dlouhodobě hledá partnery, s jejichž pomocí by mohl zmenšit závislost úspěchu svých mobilních zařízení na Androidu a Googlu. Mozille například už dříve poskytl dotaci na rozvoj nového webového enginu Servo, který by mohl jádru Blink z prohlížeče Google Chrome konkurovat lépe než nynější Gecko či WebKit.