Hlavní navigace

Názory k článku Second Life vyhrává cenu pro nejvyhypovanější projekt

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 4. 2008 7:39

  anonymní
  Řekněme, že jsem Telefónica O2. Někdo mě zmastil, abych utratil balík za "postavení baráku" ve virtuálním světě.

  Teď bych měl platit měsíční peníze ošklivejm fousatejm chlapum za to, že ten barák zabydlej (a další peníze dalším lidem, aby ty fousáče kontrolovali)?

  A toto všechno pro cílovku, která je maximálně 4.000 lidí?

  Myslím, že i slaboduchost markeťáků má svě hranice, kterých SL právě dosáhl.
 • 29. 4. 2008 13:11

  anonymní
  No já nevím, ale mně přijde, že na rozdíl od většiny zde diskutujících jsou příspěvky Scalexe velmi logické a nezatížené emocemi, takže ačkoli nikoho z vás neznám, jednoznačně v téhle diskuzi vítězí pan Scalex. Pane Martine, asi nemáte příliš vyvinutý smysl pro objektivitu, pokud tvrdíte, že jsou aktivity pana Scalexe kontraproduktivní. Já to vidím zcela opačně a vsadil bych se, že rozhodně nejsem sám :o)

  P.
 • 29. 4. 2008 15:11

  Scalex
  Jsem zkrátka nadšený uživatel SL a mám zrovna dost času. A když mne něco baví, rád se za to postavím. Nic víc za tím nehledejte.
 • 29. 4. 2008 10:28

  Scalex (neregistrovaný)
  K tomu bych jen dodal, že ekonomika SL je primárně zaměřená na snadno ovlivnitelné lidi (jak píšu jinde o těch logách a melodiích pro mobily). Já osobně si v reálném životě koupím boty, které mi padnou, budou slušet, budou kvalitně ušité a finančně z nich nevykrvácím. Jestli to bude Nike, Adidas nebo Puma, už zas tak moc neřeším. Třeba to bude švec Voňátko a boty na zakázku. 8^)

  SL je ale samozřejmě využitelné i pro imageovou a zejména pak produktovou reklamu.

  Já se opět musím vrátit k tomu přirovnání se stánkem na veletrhu. Takový stánek jsou pro firmu náklady, po ekonomické stránce se z něj nic hned nevrací. Ale přínos to rozhodně může být, zvýší povědomost o značce a vryje se lidem do paměti (a novináři o tom něco napíšou do médií, aniž by bylo nutné platit PR specialisty). Totéž platí o SL. S tím rozdílem, že u stánku v SL nemusíte zaměstnávat lidi, nikdo vám tam nic neukradne, přístupný je 24 hodin denně a klidně jej můžete navázat na firemní web (třeba pomocí nějaké ankety, za jejíž vyplnění hráč dostane herní odměnu, virtuální měnu a podobně).
 • 29. 4. 2008 13:22

  anonymní
  Takže si to pojďme shrnout. Pan Kuneš se chce zviditelnit něčím, za co ho někdo pochválí, jak je bystrý, prozíravý a chytrý. Napíše tedy velmi "ostrý" nadpis svého článku a v zápětí obratem dodává, že ta cena pro "nejvyhypovanější projekt" není zas tak úplně cena, ale že jde vlastně jenom o subjektivní pocit člověka, který píše o něčem, o čem nemá příliš mnoho informací a ani přehled.

  Aby byl dostatečně akční, stačí ve své podstatě urazit lidi, kteří v SL vidí přínosy a na závěr napíše, že SL nikoho bavit nemůže, protože kdyby to někoho bavilo, tak jsou v SL miliony lidí. Výborně, ať žije novinářská úroveň, logické myšlení a schopnost chápat svět v souvislostech. Pan Kuneš si jistě svou odměnu zaslouží, ale já bych se za tento výtvor spíše styděl.

  P.
 • 29. 4. 2008 11:08

  anonymní
  Musim souhlasit. Kdyby tam nebyly ty dolary, tak bych tam byl asi vic. Zkusil jsme to jednou, udelal jsem si jeden objekt, k nemu udelal akci. Myslenka je to hezka, ale nejak vic me to nechytlo.

  IMHO SL ziskal velkou publicitu jenom diky (nevim, jake lepsi pridavne jmeno tomu dat) boom-akci prave s nakupem ostrova a pak prodejem pozemku. Stejne jako je to v nasi realite, hodne lidi bohatne nakupem a naslednym preprodejem nemovitosti - realne pridana hodnota nulova. Diky tomu se z milionaru stavaji jeste vetsi milionari. Samozrejme, kdyz to dobre podaji, tak spravnou reklamou "SL je skvely" ziskaji spousty zajemcu o nakup pozemku a muzou tam delat pro sebe jeste vetsi reklamu pro dalsi zajemce o nakup pozemku.

  Az vsechny pozemky rozprodaji a SL uz pro ne nebude zisk, ztrati zajem. Samozrejme pak v SL zustane spousta lidi, kteri budou sice mit pozemek v SL, ale nebudou vedet, co s nim. A protoze se mesicne za pozemek v SL plati, brzo tihle lide zjisti, ze je pro ne SL ztratove. Neboli bubli pomalu splaskava a v SL zustavaji pouze ti, co tam opravdu dokazou neco tvurciho delat.

  Jinak je to ale hezka myslenka na setkavani osob a poradani ruznych akci. Ale kdyz chci nejakou akci udelat, musim mit vlastni pozemek, kterej musim zaplatit. A dekuji, tohle uz nechci.

  Lepsi by bylo, kdybych mohl svym pocitacem poskytnout dalsi pozemek do virtualniho sveta a ten by patril me a mohl bych ho preprodat dal, nebo si na nem delat, co bych chtel. Aneb, vsichni by si spolecne slozili vlastni svet.
 • 29. 4. 2008 9:26

  Scalex (neregistrovaný)
  A kdo jste, že si uzurpujete právo rozhodovat o tom, že to, že mne zaujal nějaký software, je chyba? Jako dýmkař samozřejmě chodím i na dýmkařské servery, nicméně rád využiju i jiné možnosti, jak tuto (pro mne zajímavou a přínosnou) kulturu šířit. SL je jedna z nich (jedna z mnoha).

  Ano, SL mne hodně zaujalo, proto tu píšu své komentáře. Stejně jako bych v debatě dýmka versus cigareta psal dlouhé oslavné články na dýmku. Navíc každý můj článek je tak nějak dlouhý, ať už oslavný nebo neoslavný... inu, choroba z povolání, jsem pisálek.
 • 29. 4. 2008 11:04

  Scalex (neregistrovaný)
  Poněkud nechápu tok vašich myšlenek v prvním odstavci.

  Pokud budu jako firma mít svoji budovu v SL a provážu ji z určitou částí svých webových stránek, pak to přeci vůbec neznamená, že by lidé, kteří jdou rovnou na můj web, museli o té "second-life" sekci vůbec vědět. Naopak, předpokládám, že ten, kdo půjde přímo na web, nechce být "obtěžován" podružnostmi a naservíruju mu přesně to, co si myslím, že chce obdržet (nebo přinejmenším to, co mu chci vnutit).

  Vůbec netvrdím, že by zákazníci firem měli být posíláni na SL. Výhodou Second Lifu pro firmy je opačný tok, tedy že se uživatelé SL s firmou seznámí (třeba prostřednictvím jejích služeb a výrobků v SL) a mohou pak zavítat i na web, kde se jim dostane dalších, tentokrát už nevirtuálních nabídek.

  Já takhle před mnoha lety vyzkoušel projekt eCity, který použila eBanka (tehdy Expandia Banka) jako zajímavý pilotní projekt při svém vstupu na trh. Mělo to spoustu much, ale hezky to předvedlo, jak vypadá internetové bankovnictví. Výsledek? Založil jsem si tehdy na zkoušku účet u eBanky a jsem jejím (víceméně spokojeným) klientem dodnes. A vím o mnoha dalších, u nichž to bylo stejné. Takže i hloupá webová hra vedla k tomu, že se z lidí stávali zákazníci. Samozřejmě, za tou herní částí musel být zajímavý produkt, aby to zákazníka udrželo i nadále.

  Tutéž možnost mají firmy v SL. Mají dobrou platformu pro vybudování té herní části. Mají možnost pochytat potenciálníá zákazníky. Je to na firmách a na jejich kreativitě, nakolik se jim to podaří. Kdo jen postaví v SL domeček a umístí do něj židli, stůl a leták s kusými informacemi, ten opravdu jen zbytečně utratí peníze a výsledek z toho nebude žádný.

  Co se týká výřečnosti, bohužel, už jiný nebudu. Jsem zkrátka upsaný.
 • 29. 4. 2008 23:07

  ludivitto (neregistrovaný)
  Scalexi, Lupa už bohužel není co bývala - a zdejší diskuse nejsou Lopuch nebo Okoun (tady asi nenajdeš pochopení,...)
 • 29. 4. 2008 11:53

  Xeelee
  To mi připomíná postkyberpunk. Za pár let tam bude domov důchodců, šprti, sekty pařanů a další pochybné existence ;-)
 • 29. 4. 2008 14:36

  Scalex
  Otázka "kdo jste, že..." byla samozřejmě řečnická, po vaší identitě je mi houbeles. Pokud můj komentář vyzněl příliš útočně, neměl jsem to v úmyslu.

  Co se týká vaší "slepoty" k mým elaborátům a argumentům, vybavuje se mi cimrmanské "Čelakovský, povaha umíněná a argumentům protistrany zcela nepřístupná"... 8^)

  Ale tak to prostě je, každá věc na světě má své příznivce a odpůrce. Kdybychom se tu nepřeli o výhodách či nevýhodách SL, byly by tu flejmy o něčem jiném, třeba oblíbené Mac vs PC.
 • 29. 4. 2008 13:34

  Scalex (neregistrovaný)
  Ano, přiznám se, že ten titulek mne zamrzel asi nejvíc. Lupa se vždy od jiných IT magů typu Živě vyznačovala značnou objektivností a nezaujatostí. A aby se do titulku procpala takováto bulvárnost, to bych nečekal už vůbec. To je běžný jev bulvárních serverů, napsat do titulku kontroverzní věc, která je následně ihned zpochybněna či dementována (dobře to vím, v bulvárním plátku jsem pracoval tři roky). Napíše se "Helena Vondráčková zemřela!" a až v článku se dodá, že v roli Desdemony na divadelním jevišti.

  Pro čtenost článku je to nepochybně dobrý krok, image Lupy v mých očích mírně poklesla (naštěstí jen velmi mírně, jedna vlaštovka jaro nedělá a Lupa stále patří k tomu nejlepšímu, co na českém netmagovém poli vychází).

  Teď mne napadlo podívat se pod článek na informace o autorovi článku a ejhle - pan Kuneš tři roky šéfredigoval Živě. No, pak už je mi leccos jasnější. K Ježíšku si letos přeji, aby pan Kuneš zLupovatěl, nikoli aby Lupa zŽivěovatěla. 8^)
 • 29. 4. 2008 13:09

  Scalex (neregistrovaný)
  Tak nějak se mi vybavil ten článek o tom, jak nebezpečný je chleba. 100 % těch, kteří zemřeli na rakovinu, jedlo chleba. Chleba je tedy škodlivější než tabák.

  Ale dosti žertů - já, jako kuřák, si uvědomuju riziko, které dobrovolně podstupuju. Jak je vidno i z těch údajů, řada lidí onemocní těmito nemocemi i bez kouření. Kouření toto riziko "pouze" zvyšuje. To samé bychom ale mohli říci o sezení u počítače, pojídání nezdravých jídel nebo o adrenalinových sportech. Tedy kouření je jedním z mnoha faktorů, který ovlivňuje lidský organismus.

  Já jsem si pro sebe posbíral klady a zápory, které mi sbírání a výroba dýmek (dýmky si i vyrábím) a jejich kouření přinášejí. A subjektivně jsem dospěl k tomu, že pro mne klady převažují. Budu se nadále živit prací na počítači, i když to není zdravé na páteř a oči, budu nadále pojídat jídla smažená na sádle, budu nadále kouřit dýmku. Možná zemřu o deset let dříve. Ale tu plodnou, plnohodnotnou část života prožiju podle svých představ a v maximální pohodě. Stále mám totiž na paměti jednoho mého přítele, který žil enormně zdravým životem, podřizoval tomu naprosto vše, sportoval, jedl zdravou stravu. Sám si občas stěžoval na to, že zrovna takto si svůj život nepředstavoval. Ale už byl na tom životním stylu závislý a nedokázal ho změnit. Zemřel na náhlé selhání srdce v necelých čtyřiceti letech. Žil život zdravý, ale nespokojený. A odešel dřív, než možná odejdu já se svým notně nezdravým životním stylem. Touto cestou jít nehodlám. Žiju dnes. Když se pořád budu zabývat budoucností, nakonec zjistím, že jsem neustálým přemítáním o budoucnosti zahodil celou přítomnost).
 • 29. 4. 2008 8:43

  Scalex (neregistrovaný)
  Odpověď je velmi jednoduchá: vůbec nic. Mně osobně SL přináší uspokojení v setkávání se s příjemnými lidmi z celého světa, hodně chodím za muzikou, sám jsem tam jeden koncertík měl (bezplatný).
 • 29. 4. 2008 13:45

  Vojta (neregistrovaný)
  Jedina zabavna vec, ktera tam byla, byla moznost zahrat si poker, kostky nebo ruletu. To je docela strhujici vec. A pak tam jenom s nove nabytejma penezma chodit a prevadet je na svuj ucet nebo kupovat pozemky nebo neco. Kdyz jsem zjistil, ze FBI zakazala hrani v SecondLife, vypnul jsem to a zapnu ho nejdriv az se to zmeni...
 • 29. 4. 2008 13:49

  Scalex (neregistrovaný)
  Ono to dost dobře úplně zakázat nejde. Když se sejdou dva uživatelé a zahrají si v SL nějakou hru, načež jeden druhému přepošle část své virtuální měny, je to nepostižitelné. Posílat virtuální peníze jinému uživateli nelze zakázat. A virtuální měnu lze směnit zpět na dolary.
 • 29. 4. 2008 12:56

  Scalex (neregistrovaný)
  No vidíte, vám sice nejspíš nehrozí rakovina z kouření, ale špatný zrak máte už teď, jinak byste si všiml, že nepíšu o kuřácích cigaret, alebrž o kuřácích dýmky.

  1.) dýmka se nešlukuje, tj. nemoci průdušek a plic nehrozí (samozřejmě o to víc hrozí nemoci dutiny ústní). Moje doktorka se kuřáků při kontrole ptá, co kouří, protože kuřák cigaret je ohrožen jinak než kuřák dýmky či doutníků.

  2.) dýmka je pravý opak cigarety. Ta vysloveně vyžaduje klid, dýmku není možné kouřit ve spěchu a shonu. Kdo "propadne" dýmce (není myšleno ve smyslu závislosti na nikotinu), ten zkrátka vyznává klidný styl života, žádný spěch. Ano, cpe do sebe skrze dýmku všelijaké jedy (v podstatě srovnatelné s tím, když se projdete po běžné pražské ulici), na druhou stranu řada jiných dnešních civilizačních nemocí se ho víceméně netýká.

  3.) dýmka se nedá vykouřit za 5 minut. Průměrná doba kouření dýmky je hodina až dvě hodiny. Dýmkař si na kouření musí udělat čas (protože kdyby dýmku několikrát nedokouřil do konce, hrozilo by jí zkysnutí a byla by nepoužitelná). Proto kuřák dýmky nepotřebuje cigárpauzy a nepostává před firmou rozklepaný jak ratlík, aby do sebe během 5 minut nasál co nejvíc nikotinu. Raději si počká a v klidu si doma nebo v oblíbené hospůdce dopřeje příjemné pokouření bez jakéhokoli spěchu.
 • 29. 4. 2008 14:41

  bredy.jinak.cz (neregistrovaný)
  Co jsem v SL viděl, tak jsem často narazil na virtuální sex. V kterýkoliv budově lze najít modrý a růžový puntík s nápisem Missionary, v tom lepším případě pouze LOVE. O serverech založených jen na sexu nemluvně, stačí si nechat zobrazit "populární místa". Vynechám-li lokace "Free Linden...", na dalším místě jsou to virtuální sexshopy, nebo bordely :-)

  (ano, vím, že kontent pro dospělé se dá filtrovat...)
 • 2. 5. 2008 0:25

  Noruas (neregistrovaný)
  No s tema aktivnima lidma nevim. Aktivni lidi se vyznacuji tim, ze jsou aktivni. A to i ve skutecnem zivote. Takze nemaji moc cas aby meli jeste nejaky virtualni zivot a uz vubec ne, aby neco vyvijeli ve virtualnim zivote. Naopak bych cekal, ze tohle je pro lidi, co se ve skutecnem zivote nudi.
 • 2. 5. 2008 17:10

  RJMX (neregistrovaný)
  SL je hra spíše pro programatory a grafiky nez pro obycejne lidi bez znalosti. Neni nic lepsiho nez zde neco vytvorit a pak to prodat. Asi tak k te hre kdyz pominu zabavu atd :)
 • 1. 6. 2008 21:22

  Wanda (neregistrovaný)
  Pravda, dneska málo lidí dokáže žít pro přítomný okamžik. Plánovat dopředu se musí, ale s rozumem.
  Já osobně lidi kolem sebe nejvíc štvu jedním slovem - uvidíme.
 • 1. 6. 2008 21:31

  Wanda (neregistrovaný)
  No já nevim čím to je, ale ono to je i v něčem jiným, že mě to baví. SL nabízí člověku daleko větší formu seberealizace. Vám se to možná zdá jako hovadina, ale prostě to člověka musí chytnout. Dá se tam zažít spousty legrace apod. Problém je opravdu v pasivitě dnešních lidí.
  Ještě na závěr bych doporučila knihu Bludiště odrazů. Zajímavé počtení, ve kterém se autor místy taky zabývá podobnými otázkami.
 • 14. 9. 2008 18:27

  secondlife.cz (neregistrovaný)
  Pan Peňaška s naší společností v roce 2007 několik týdnů spolupracoval. Spolupráce byla z naší strany ukončena a od té doby je naše jméno vláčeno desítkami internetových diskuzí a jsme obviňováni ze lží a podvodů. Všechna tato obvinění jsou křivá a jsou motivována pouze osobním zviditelněním se pana Peňašky na úkor úspěšných aktivit naší společnosti. Hledáme veškeré právní cesty, jak se tomuto internetovému pronásledování bránit. Aktuální stav tohoto "sporu" zveřejňujeme na adrese http://secondlife.cz/jaroslav-penaska.

  Omlouváme se všem čtenářům za obtěžování. Martin Dvořák, za tým společností BENETA.cz, s.r.o. a beVirtual, s.r.o.
 • 29. 4. 2008 11:30

  sx (neregistrovaný)
  sl nehrajou miliony protoze takovych proektu jsou desitky a jelikoz autor spravne podotkl nezijeme v devatysatych letech kdy vsichni hrali jednu a tutez hru nebo se divali jen na jeden kanal nekdy v 50tych letech a nebo nepouzivaji jen jeden web prohlizec jak to byl s netscape v usa
  dnes je web prohlizecu tez desitky
  sam sem sl ani sims nehral preferuju strategie z serie
  cac nebo aoe
 • 29. 4. 2008 15:41

  IT Veteran (neregistrovaný)
  Vidím dobře že tu pěkně hiphopuje pan Scalex, známý to grafoman už z dob Fida, zdar online komunitam!
  Flamu zdar!

  Second Life mě taky nepřesvědčil.
 • 29. 4. 2008 23:36

  Jarda (neregistrovaný)
  Ten pan pouze napsal svuj nazor - stejne jako autor puvodni glosy. Nechapu, ze si vubec dovolite reagovat tak, jak jste reagoval.
 • 7. 7. 2008 17:02

  lukys (neregistrovaný)
  Napadlo mě se takhle trošku kouknout po internetu, copak se nového píše o SL ... vlezu na Google, vyhledám, vyfiltruji, atd, a hle, mezi těmi články co už znám se vyloupl článek na Lupě... ač nejsem pravidelný návštěvník, spíše nahodilý, občasný bloudící poutník, vím, že Lupa má určitou úroveň, a halvně že články na ní mají jakousi určitou úroveň, že diskutéři na diskuzích určitou úroveň, a třebaže se hádají, a flamují, nezajdou pod určitou úroveň, a že zde převážně hovoří o tématech kterým rozumí a své názory umí podpořit a argumentovat na ně (myslím většinu, ne všechny, všude se vyskytne pablb)..... a vždy se tu něco zajímavého dozvím i o tématu které třeba docela dobře znám...

  Po přečtení článku, do jehož diskuze nyní přispívám, jsem ale názor na Lupu, nebo spíše na autory a diskutující změnil - k horšímu.

  Autor, ač zřejmě starší a rozumější než já (je mi 26 za několik dní), zde předesílá sobecký a omezený náhled na věc, které absolutně nerozumí, protože k pochopení fenomenu jako je SL je zapotřebí více, než se pár dní motat po pár obchodech s věcmi zadarmo a několika nejviditelnějších ostrovech. Milý autore tohoto článku, drž se toho, čemu rozumíš, a nesnaž se si získat popularitu psaním o něčem, čemu absolutně nerozumíš a co hůře, nedokážeš o té určité věci uvažovat v širším kontextu - a co hůře, zřejmě si ani na internetu neprostuduješ materiály, které by sis prostudovat měl.
  Mimoto, pokud něco recenzuji, nebo o tom píši článek, měl bych být nezávislý, a pokud předesílám svůj názor (že SL je nuda a nestojí ani za myšlenku, ano tak ten článek vyzněl), tak to předlož jako svůj názor, ne jako daný fakt.
  Mimoto, tvé výroky, a hlavně jejich úroveň, tě v mých očích shazují na úroveň pubertálního výrostka. Upřímně nechápu, jak někdo takový může dělat šéfredaktrora - tvé další články jsem zřejmě nečetl, a upřímně, po dtomto jsem na to ztratil chuť.
  A z tohoto titulu, kdy tě nepovažuji za někoho koho bych měl ctít, ti tu tykám, a ač je to na diskuzích na internetu běžné, ty to v tomto případě ber spíše jako určitý způsob pohrdání...
  A do stejného pytle, jako tebe, házím i část diskutérů, kteří se o uživatelích SL a o SL samotném vyjadřují tak jak se o něm vyjadřují...

  "Příběh Second Life sleduji už několik let,...." tuto větu myslíš vážně?
  Podle článku a názorů, jaké zde projevuješ spíše zníš, jako kdybys na něj náhodou minulý týden narazil...


  - ani jeden z vás "frajerů a odborníků" si neuvědomil obrovský přínos SL pro osoby, krteré jsou jakýmkoliv způsobem postižené, a které prostě nemohou žít normální život jako my ostatní... a že takových lidí jsem tam potkal dost.

  - možnost tam tvořit, mimo různých běžných předmětů například stavby, kde můžete běhm chvilky vytvořit návrh stavby, upravovat ji, měnit materiály, atd, a to funkcemi, které zvládne pomalu i malé dítě....

  - co se týká "programování" ... spousta scriptů se dá koupit, získat zadarmo, vyměnit s ostatními, takže do začátku nemusíte umět nic.. mimoto existují místa jako IVORY TOWER, a podobně, kde vám naprosto fascinujícím způsobem autoři ukáží jak a co vytvořit, postavit... stejně tak existují místa, kde máte příklady scriptů, atd atd... stačí jen trošku hledat a "tupě konverzovat". Ano vy slavní odborníci, šéfredaktroři, programátoři, i puberťáci okolo 15 let (pominu-li že jsou tam nelegálně) si tato místa dokáží najít, naučit se to,a tvořit... přesně jak tu někdo psal, je potřeba být aktivní, hledat, ptát se, koumat... přesně jako v reálu.

  - v SL je tolik úžasných a nádherně vytvořených míst, předmětů, a všeho možného, že i kdyby se člověk měl jen koukat, vystačí si s tím nadlouho.

  - a co se týká počtu lidí v SL - asi pochopíte, že každý žije i svůj RL život, má práci, rodinu atd... navíc do toho vstupují časová pásma, protože ač je v SL jen jeden daný čas, jeden vstane a jde hrát SL, když ho druhý vypíná a jde spát.

  - co se týká peněz a kupování věcí... pro základní funkčnost v SL netřeba peněz - dost věcí je zadarmo, a pokud chete lepší, hezčí, s více funkcemi, zaplaťte.
  Pokud jde o pozemky, je to to samé, akorát že pro to aby jste si někde na zkoušku psotavili barák, nepotřebujete pozemek - stačí pískoviště, nebo-li sandboxy, kde si najdete koutek a už tvoříte... často vám tam vydrží stát třeba i týden i více, neže je sandbox přeplněný a je vyčištěn...

  - a ještě k lidem... v českém městečku Bohemii, kdyby si většina z vás dala tu práci si najít na netu něco o českém SL, bývá i v noci vždy pár lidí, kteří rádi poradí, pomůžou, nebo jen pokecají...

  .... co se týká různých školení, přednášek, koncertů a podobných akcí, to tu nic psát nebudu, to už už udělali jiní... (myšleno v dobrém)

  A než začnete vy "odborníci na SL", remcat, že jsem jeden z těch, kteří v SL tráví více času než v realitě, dovolte abych vám v rychlosti řekl něco o sobě; jsem 26letý programátor, který normálně chodí do práce, má spoustu koníčků, má přátele, a nejvíce času mu mimo práce zabere sport, a to freestyle bruslení na in-line bruslích... mám přátele v RL i v SL, žiju normální život, a když je chvilka, skočím do SL kouknout co je kde nového - a že těch chvilek je čím dál méně... a samozřejmě dodám, že u PC trávím dost času, a to nejen prací, a že hry včetně SL mi z toho času neukrajují největší koláč....

  Ale narozdíl od autora nejsem naujatý narcisní redaktor, který si myslí že ví nejlépe všechno o všem... neřríkám že SL je dokonalé, to ne, má spoustu vad, ovládají ho peníze a sex, ale je to o tom, že to žití si tam uděláte přesně takové, jaké chcete....

  Normálně se na diskuzích nevyjadřuji takhle agresivně, ale přístup a vyjadřování pana autora a někteých diskutujích mi lehce zvedl mandle... dokonce jste mi tak zvedli mandle, že jsem v práci zůstal déle, místo abyhc pospíchal na brusle, a mořím se tu s lehce agresivním příspěvkem.....

  Je to tu ve finále stejné jako všude.... jeden hoper, druhý skejťák, jeden poslouchá techno, druhý rnb, jeden je emo, druhý je eman... a všichni se hádají kdo je lepší... tu je to to samé, akorát místo puberťáků si tu na chytré hrají relativně dospělejší lidé... navíc ti puberťáci tomu alespoň trošku rozumějí, což se o některých zde říci nedá...

  První příklad co mě napadne... také nesleduji fotbal, nebaví mě, jde mimo mě, radši si zakopu někde na plácku, než sedt u TV a nadávat hráči, který udělal chybu, ač sám bych to hřiště ani nepřeběhl, protože si přes pupek nevidím na nohy (míněno na typického českého fotbalového hospodského fandu, já pupek nemám, zatím...) .... a chodím proto snad na fora o fotbale, a cpu tam všem mé názory na fotbal? Ne... protože mu nerozumím (neznám pravidla do detailu, neorientuji se v tom kdo kdy vyhrál, kdo koho koupil, kdo koho podplatil...), a když tomu nerozumím, tak co? Držím h... ano, nemluvím o něm, neřeším ho, když ej v RTV tak to strpím, a holt to přepnu jinam.... fotbal jsem vzal jako příklad, stejně to mám i s jinými záležitostmi...

  Proto bych většině zdejších "odborníků" na SL chtěl poradit, aby se šli věnovat tomu čemu rozumí, v čem se vyznají, a nekázali tu o něčem co viděli tak maximálně z rychlíku.... Jinak sice zde nejmenuji, ale předpokládám že potrefené husy, v čele s panem šéfredaktorem se ozvou s vydají se na krřížovou výpravu s účelem zadupat mě do země...jen do toho, narozdíl od dost lidí zde umím podložit svá slova argumenty a debarty se nebojím... snad se tu kvuli tomu i zaregistruji....
  Přeji všem hezký zbytek dne, já jdu na brusle, ale určitě se sem nezapomenu kouknout, na tu záplavu reakcí na můj příspěvek :)
  A ještě jednou bych se rád omluvil, na diskuzích bývám kliďas, ale tady mě to trošku zvedlo ze židle :)
 • 29. 4. 2008 8:12

  Scalex (neregistrovaný)
  Ještě k poslední větě článku - lidé jsou obecně čím dál pasívnější. Chtějí zábavu, ale nemají chuť se na ní aktivně podílet. Pro takové typy musí být SL velkým zklamáním. Někam vlezou, vidí virtuální svět, ale můžou v něm jen chodit a mluvit.

  Aby si člověk užil SL, to po něm vyžaduje aktivitu. Chceš budovat stavby? Pak zapomeň na prefabrikáty ze SIMS, v SL se jedná o klasický 3D modeling. Chceš tu vytvořit zajímavý předmět? Musíš se naučit zdejší programovací jazyk, abys k tomu předmětu přidal nějaké skripty a ten předmět se pak ve virtuálním světě nějak choval (animoval, reagoval na podněty, měnil se a podobně).

  Pasivního člověka přestane SL za pár dní bavit. Projde se po několika světech, posbírá oblečení, nabízené zdarma, možná si s někým povyměňuje animace pro svoji postavu a pak se odloguje a odinstaluje to. Jakákoliv jiná hra je totiž pro něj mnohem vhodnější.

  Protože skutečně aktivních lidí je poměrně málo, což nejspíš budete znát i ze svého okolí, je jasné, že Second Life nebude tak masivně hranou hrou - vyžaduje od člověka znalosti, vyžaduje, aby se dokonce něco učil.

  Ale i zde se blýská na jiné časy. Tím, jak roste v SL základna těchto aktivních lidí, v tomto virtuálním světě přibývá i té zábavy pro pasivní. Šikovní programátoři už v SL vyrobili různé deskové hry, takže v SL se dá třeba uspořádat turnaj v dámě, šachách, backgammonu, scrabble, existují dokonce i střílečky (cosi jako paintball v SL). Jak jsem psal v prvním článku, už teď mohou lidé zajít na přednášku nebo na koncert (který může být pořádan naživo).

  Ano, není to nic, co by se nedalo s trochou fantazie vystavět i na klasických webových stránkách. SL je prostě trochu jinou formou pohledu, která přináší více osobitosti a je hravější. Nevím proč, ale ze SL mám tak nějak dobrý pocit. Možná je to ale tím, že nejsem uspěchaný člověk manažerského typu, že nechci udělat jen "klik klik" a jít od věci, že mne baví setkávat se ve virtuálním světě s lidmi, za nimiž je také někdo nevirtuální jako já, a že obdivuju lidské schopnosti a kreativitu, která v SL vytváří nádherná prostředí a zajímavé věci.
 • 29. 4. 2008 12:17

  anonymní
  "ako takovým jim v mnohem menší míře hrozí stres"

  To chápu, kdo jiný než kuřák má jistotu 25 násobného zvýšení rizika rakoviny plic a to už vůbec nemluvím o rakovině rtu, jazyka, hrtanu, jícnu atd.

  Člověk, když ví na čem je, hned je jistější a klidnější. Každý den to vidím na těch zoufalcích postávajících před firmou na chodníku, někteří jsou tak klidní, že div jim ta cigareta z ruky nevypadne :-)
 • 29. 4. 2008 13:17

  Scalex (neregistrovaný)
  Náruživý dýmkař je mé hobby, náruživý internetový čtenář je součást mého povolání. Nemyslím, že by se zrovna tohle muselo vylučovat. Vy nejste v žádné oblasti náruživý?

  Na Lupě jsem už několik let denně (ale neměl jsem příliš často potřebu zasahovat do diskuzí), do mailboxu mi chodí lupácký newsletter s aktuálními články. Každé ráno pravidelně obíhám několik serverů a kromě jiných je to i Lupa.

  A protože v současné době trávím hodně volného času v SL, téma článku mne zaujalo, přečetl jsem si, nesouhlasil jsem, zareagoval jsem. Vaše pochybnosti jsou zbytečné.

  To, že jsem se tu spíše mimochodem zmínil o tom, že jsem dýmkař, nepovažuji za šíření kultury. Rozhodně není mým cílem dělat z nekuřáků kuřáky (byť je dýmka méně škodlivá než cigareta, škodlivá je, wtz). Ale z každého cigaretníka, přeškoleného na dýmku, mám radost. Polepší si zdravotně i chuťově (neboť většina kuřáků cigaret si vůbec nedovede uvědomit, jak uniformní a mdlá je chuť cigaretového tabáku a jaká škála vůní a chutí se skrývá v tabácích dýmkových). A pokud přestane kouřit úplně? Tím lépe. Jsem velmi přející člověk a budu mít radost i z toho.
 • 29. 4. 2008 17:51

  Radim Hasalík
  To jsme se dnes hezky sešli, protože jsem na téma Second Life také psal. Do článku jsem už přidal odkaz na tento zajímavý komentář.

  Co jsem ve svém článku o Second Life zjistil? Analytici Gartneru předpovídají, že bude v roce 2011 80 procent aktivních internetových uživatelů a firem z žebříčku Fortune 500 přítomno v nějakém online světě.

  Co se týče českých uživatelů, tak je jich sice registrováno ve skupině "Mluvim cesky" asi 4 000, ve skutečnosti jsem během testu Second Life potkával těchto lidí jen desítky. Jako uživatel jsem vnímal poměrně negativně velké budovy Telefónica O2, kde nikdo nebyl (jen jednou jsem tam potkal dva lidi) a rozhodně to nepůsobilo dobře. Stejně rozpačitý pocit jsem měl z prázdné hospody Staropramenu nebo Raifaisenbanky.

  Navštívil jsem obrovský stadion ve vlastnictví J&T, včetně jejich sídla. Opět k ničemu - nenašel jsem žádné výrazně praktické přínosy pro uživatele. Očividně prostě nestačí mít peníze a utratit je za půdu. Hodně se mi třeba líbily výsledky kampaně pro L’Oréal Paris, kde si uživatelé mohli potkat ve zvětšené kabelce a stáhnout si zdarma rtěnky a jiná líčidla (kosmetice moc nerozumím).

  Do budoucna je v těchto virtuálních světech potenciál, ale zatím je to někde na začátku. Čest pionýrům, co to zkouší.
 • 4. 8. 2008 12:19

  Jaroslav Peňaška (neregistrovaný)
  Skandální podnikání firmy Beneta.CZ v českém Second Life!
  Tiskové prohlášení firmy Jaroslav Peňaška - informační systémy (provozovatele www.virtualnisvety.cz a www.secondlife.sk) Beneta.CZ a pan Martin Dvořák alias Martin Duncker v Second Life nás i vás podvedli. Více na: http://www.virtualnisvety.cz/skandalni-podnikani-firmy-beneta-cz-a-beVirtual-v-ceskem-secondlife-second-life nebo na www.secondlifeprofessionals.com/vs
 • 29. 4. 2008 9:35

  Zdenek (neregistrovaný)
  Ale to klidne muzete, ja si treba rad zahraju klasickou pocitacovou hru. Chce to mit jen trosku nadhledu. Na oba z nas se tak hodne lidi bude divat taky s uvozovkama :-)
 • 29. 4. 2008 10:13

  Maverick (neregistrovaný)
  Nezbývá mi než s Vámi souhlasit.
  Stejně tak (což už ale nemusí být Váš názor) mi z článku připadá, že autor je příkladem toho "Někdo se v reálném životě nudí. Tak si nainstaluje Second Life a nudí se i v něm.".

  Second Life je pro firmy naprosto skvělá reklama. Vemte si hráče této hry. V SL si třeba mohou koupit boty Nike, Adidas a Puma. Jiné nejsou, tak si vyberou jedny z nich. Co udělají v reálném životě? Pravděpodobně si zase koupí tu samou značku, nebo jednu z těch, které viděli ve hře. Proč? Odpověď je snad jasná.
 • 29. 4. 2008 12:34

  bez přezdívky
  "Lepsi by bylo, kdybych mohl svym pocitacem poskytnout dalsi pozemek do virtualniho sveta a ten by patril me a mohl bych ho preprodat dal, nebo si na nem delat, co bych chtel. Aneb, vsichni by si spolecne slozili vlastni svet."

  A jak asi funguje WWW? :)

  Jen to jaksi nezastřešuje jedna firma a každý si může nadělat "pozemků" kolik chce a to úplně zdarma.

  Vlastnit WWW nemůžou, tak si založili SL. A lidi jim na to skočili. Je to jen jiný level katalogových firem "zaplaťte 10 000 ročně a budete v našem nepostradatelém katalogu"
 • 29. 4. 2008 12:22

  anonymní
  a proč hned rakovinu? Ta vzniká jen u cca 20-25% kuřáků jako nemoc z kouření. Ale výběr je pestřejší:

  Další nemoci

  * nedokrvenost srdce (ischemická choroba srdeční), častější výskyt infarktu myokardu, ateroskleróza obecně, Buergerova choroba
  * emfyzém plic (vymizení mezisklípkových sept). V některé literatuře se uvádí i vyšší četnost aortálního aneurysmatu (výduť, rozšíření, srdečnice, které může v nejhorším případě vést k protržení aory a vykrvácení „dovnitř“ u kterého nelze člověka absolutně zachránit)
  * relativní pravděpodobnost získání plicní rakoviny u mužů kuřáků je při 11-20 cigaretách za den 19%, při 21-34 cigaretách za den pak už celých 31,2% a při 35 cigaretách za den a více je to celých 43%
  * snížená fertilita (plodnost) a schopnost erekce u kouřících mužů ve vyšším věku
  * vznik v medicínských kruzích nyní značně studovaných a stále více obávaných kyslíkových radikálů (které velmi laicky vyvolávají poškození cukrů, tuků, bílkovin a genetické informace v těle)
  * choroby trávicího ústrojí (např. vředy - pravděpodobně v důsledku nedokrvení žaludeční sliznice)
  * zhoršený sluch (zhoršená oprava sluchových vláskových buněk)
  * jen u 1 z 10 kuřáků se vyvine nádor. Avšak 9 z 10 kuřáků umírá na následky kouření
  * diabetici a kouření = zvýšená pravděpodobnost vzniku retinopatie (pošk. sítnice oka) a poškození ledvin
  * vliv na psychiku - kuřáci jsou častěji v depresi a je u nich větší pravděpodobnost ke spáchání sebevraždy (pokud mají podnět)
  * zvyšuje se o 50% riziko vzniku očního zákalu, které může vést až ke slepotě
  * dvojnásobná pravděpodobnost vzniku lupénky než u nekuřáka
  * uvádí se, že za vznik rakoviny plic, emfyzému a nemocí srdce je spoluodpovědná kyselina křemičitá
  * jasně je prokázána souvislost se vznikem rakoviny. Když byla totiž oholená kůže myší opakovaně u různých potírána dehtem, vznikaly na kůži extrémně často kožní nádory. Což teprve na bronchu, kde není ani žádná ochranná bariéra v podobě povrchové kůže
  * kuřák onemocní roztroušenou sklerózou (sclerosis multiplex) 3× častěji než nekuřák (MF dnes, 21. 11. 2003)
 • 29. 4. 2008 19:19

  Scalex
  Přesně tak, vybudovat palác je málo. Přitom v SL je spousta lidí ochotných pracovat doslova za hubičku. Není tedy problém najmout brigádníky, kteří se budou pohybovat po budově a něco dělat, propagovat nebo prostě jen být příjemný na kolemjdoucí. A to za podstatně nižší cenu, než se platí skutečným hosteskám z masa a kostí (nemluvě o tom, že sličnou hostesku v SL může dělat i tak ošklivý fousatý chlap, jako jsem já).

  Staropramení hospoda na náměstí Bohemie už ožila. Je před ní zahrádka a k dispozici jsou tam stolní hry. Koná se tam i turnaj o nějaké staropramení ceny. Ale pořád je to jen zlomek toho, co by se tam dít mohlo.
 • 29. 4. 2008 9:29

  Scalex (neregistrovaný)
  Upřímně děkuji. A ty uvozovky tam ani nemusely být, pro mne to skutečně zábava je. Vás baví něco zcela jiného a mně osobně by přišlo nedůstojné dělat si z toho legraci a váš oblíbený způsob zábavy nějak snižovat.
 • 29. 4. 2008 10:14

  Scalex (neregistrovaný)
  IMHO je to to samé, jako kupování log a melodií pro mobily. Když vidím, kolik prostoru to má v časopisech i v televizi, tak je evidentní, že ta skupina kupujících je velká.

  To samé je i v SL. Lidé jsou ochotni utratit dost peněz za všelijaké módní doplňky, aby jejich postavička v SL vypadala podle jejich představ. Jak jsem tak pozoroval, tak už jen na prodeji všelikých módních blbostí se dá v SL nějaký peníz vydělat (což neznamená, že mne to láká a že bych to chtěl dělat - já raději vydělávám slušný peníz v reálném životě a do SL chodím za zábavou).

  Jinak aby ještě bylo jasno, já v podstatě s titulkem tohoto článku souhlasím. Ano, SL je hype jak prase a další z internetových bublin. Na druhou stranu si myslím, že si ten projekt zároveň nezaslouží opovržení a zatracení. Je to prostě jedna z mnoha věcí, která se na netu objevila a našla si početnou skupinu uživatelů. Stejně jako různé další sociální sítě typu LinkedIn, Orkut, Last.fm a další.
 • 29. 4. 2008 13:37

  Scalex (neregistrovaný)
  Pan Kuneš napsal svůj osobní názor, nikoli pravdu. Na tento názor má nezpochybnitelné právo, nicméně takový článek bych čekal spíše na jeho osobním blogu než jako glosu na Lupě.

  Že by měly vycházet co nejobjektivnější a vyvážené články (nejen) o SL, s tím naprosto souhlasím. Přehnané adorování se mi nelíbí stejně jako nepodložené odsuzování.
 • 29. 4. 2008 12:37

  bez přezdívky
  Jinými slovy, budu platit za SL, abych se tam mohl potkávat s blbečky, kteří si kupují melodie a loga?

  Tak tohle můžu mít na 1000+1 webu zadarmo :)
 • 30. 4. 2008 3:51

  Tomas Zvelebil (neregistrovaný)
  V prve rade to neni hra. Velmi zkratkovite to naplnuje jen nektere jeji zakladni definice a obecne nejsnadneji prijimane schema - tedy ze hra je zabava, uskutecnovana v "cizi" realite - se SL skutecne netyka.

  Jde o zbytecne matouci, nesikovne designovany projekt, od lidi kteri chteji vydelat penize, pro lidi, kteri chteji vydelat penize. Exekuce neni ani elegantni, ani zvlaste mazana a ac si nechci hrat na vestce, hadam, ze podobne svety nemaji v dlouhodobejsim horizontu prilis sanci.

  Dle meho nazoru je skutecna pohroma, spojovat SL s pocitacovou hrou. V macro kontextu jde spise o "hrani", na nejnizsi pudove struny.

  Jedine pozitivum spatruji v pomerne nenasilne trasformaci, pocitacovych newbs ve vzdelanejsi uzivatele, hnane absolutni touhou "vydelat".

  Pokud si tuhle vec nechate ponechate jako nejakou zvlastni odnoz hernich automatu (vcetne principu reinforced responses) budu dokonale stasten. Jen nam to kriste necpete do her.
 • 29. 4. 2008 15:06

  bez přezdívky
  Děkuji za vysvětlení, jen jste přehlédl jeden fakt, za celou dobu jsem se s Vámi nepřel o Vašich názorech na SL a argumentech na podporu SL, tudiz nechapu tu poznamku o moji slepote. Pouze sem vyjadril jiste pochybnosti a ty s mnozstvim casu, ktery jste ochoten venovat obhajobe SL v teto diskuzi stale trvaji.
 • 1. 5. 2008 14:16

  anonymní
  Je vyhypovaný? Ano. Vadí mi to? Ne :-) Chápu lidi, kteří nechápou lidi, které SL baví? Ano... jsou takoví, stejně jako třeba jsou lidi, kteří nechápou, že se rád koukám na fotbal. Vydělávám v SL? Ne... jednodušší je to v RL. Utrácím tam? Přiměřeně... chodím na live music akce, tak muzikantům vždycky nějkou tu stovku lindenů tipnu. Proč radši nechodím na muziku v RL? Ale chodím, a je to fajn :-) ... v SL je to spíše takový relax po práci - někdy v noci skončím, lognu se na hoďku do SL, najdu zajímavou akci, poslechnu muziku, pokecám se známými se stejnými zájmy a jdu spát :-)
 • 29. 4. 2008 14:21

  bez přezdívky
  Já jsem vyjádřil svůj názor a pan Scalex (nezatížen žádnou emocí ;-) ) se hned ptal kdo jsem já, že mám právo uzurpovat si rozhodovani a to jsem, prosím, nic neuzurpoval, jen sem vyjadril sve pochybnosti..
  A jestli Vám přijde logické páně S. agitace pro kouření dymky, prosím, je to Váš názor a přeji "dobrou chuť" dokud vám rakovina všechny bunky na jazyku nezničí :-)
  A z tech aleboratu co pan S. napsal jsem tam nic svetoborneho co by zmenilo muj nazor na SL nenasel, z toho duvodu povazuji jeho "vykrik" o kvalitach SL k nicemu a nasledujici diskuzi o koureni co se tu deje za zbytecnou.
 • 29. 4. 2008 8:12

  Zdenek (neregistrovaný)
  SL ma svoje davno za sebou. A paberkovani jednotlivcu na tom nic nezmeni. Cela ekonomika SL stoji na hejlech kteri tam obcas prinesou nejake $. A opravdu se miliony lidi radsi bavi ve WoW, nez aby si kupovali od SL "podnikatelu" textury.
 • 29. 4. 2008 8:57

  bez přezdívky
  Aha, tak to asi někde děláte chybu. To samé "uspokojení" mám i já a SL k tomu nepotřebuji.
  A trochu nechápu, proč nadšený dýmkař sedne k počítači a napíše tak dlouhé oslavné články na téma SL, skoro se mi tomu ani nechce věřit, že se to vůbec dýmkaři, co pořádá v SL koncertíky, chtělo dělat...
 • 29. 4. 2008 12:20

  bez přezdívky
  No asi takhle, kdo jsem Vam muze byt uplne jedno, jen sem vyslovil své pochybnoti o tom, že náruživý dýmkař pravidelně prochází servery o IT a v okamžiku, kdy se objeví článek o SL napíše oslavné komentáře. Navíc to stihne dříve něž kdokoliv jiný, kdo se na Lupě, pravdepodobne narozdíl od Vás, pohybuje každý den.
  A navíc, zde to vaše šíření kultury působí spíše kontraproduktivně
 • 29. 4. 2008 10:01

  bez přezdívky
  Chtít může, ale jak se k nim dostane?

  Zatím mi ubral asi tak půl dne mého života. Stáhnul, nainstaloval, prozkoumal, zapomněl. Ale peníze? Jak? Že bych byl tak pitomej a kupoval si virtuální cigára?
 • 29. 4. 2008 11:40

  Martin (neregistrovaný)
  Pokud si zaplatíte léčení ze svého, tak ano... Ale to už trochu zabíháme od tématu.
 • 29. 4. 2008 9:03

  Scalex (neregistrovaný)
  Koukám že stačí jeden článek a hned se tu vyhrne pan propagátor.

  Vám to přijde nelogické? Čtu článek o tématu, které mne zaujalo, mám jiný názor, tak jej k článku připojím. Mohl bych kontrovat stejně - koukám, že stačí jeden komentář pod článkem a hned se tu vyhrne pan odpůrce.

  Vysvětlete mi věc, kterou mi ještě nikdo nevysvětlil. Proč mám spouštět nějaký trapný SL prohlížeč, když už mám internetový browser?

  Dám vám dobrou radu - nedělejte to. Používat SL není žádná povinnost. Někomu to sedne, někomu ne. Někomu sedí PC, někomu Mac, někdo rád jazz, někdo tuctuc. Někdo rád rychle vyhledá informace na webu, někdo si rád hraje ve virtuálním prostředí. Obojí je použitelné, ani jedno není špatně.

  Proč se hnát na nějakou virtuální přednášku, když můžu mít e-learning? Proč hledat nějakého virtuálního kuchaře, když mám Google a můžu si všechno vyhledat? Proč hrát trapné deskové 3D hry, když mám nespočet herních serverů? Proč chatovat tam, když na internetu mám nepočítaně chatovacích serverů? Proč se procházet někde s lupou v ruce, když můžu mít v diskusích přímo odkaz v podpisu? Proč by si firma zakládal virtuální budovu, když má svůj web?

  1. e-learning je skvělá věc. V SL to ale může fungovat jako v Hyde parku. Kdokoli si může stoupnout na bednu a promlouvat k davům a poslouchat ho může kdokoli z celého světa. Takže výhodu SL v tomto případě vidím v technické nenáročnosti té prezentace.

  2. kuchařskou přednášku jsem uvedl jako příklad. Prostě jsem náhodou objevil odkaz, dostavil jsem se a profi kuchař tam pouštěl pár fíglů ze své kuchyně. Nevím, jestli bych totéž našel na webu, možná ano, možná ne. Rozhodně bych to asi nevygoogloval, protože jsem nehledal nic konkrétního. Šel jsem tam na blind a dočkal se zajímavých věcí.

  3. proč tam hrát hry, když existují mnohé herní servery? No tak prostě berte SL jako další herní server z těch mnoha.

  4. proč tam chatovat? A proč chatovat kdekoli jinde? Vše je jen o lidech. Jsou lidé, se kterými si rozumím a pokud jdu na chat, tak většinou kvůli konkrétním osobám. Nebaví mne nazdařbůh vytloukat chaty a čekat, jestli se urodí někdo zajímavý (ale někoho to třeba bavit může a já mu to nechci brát). Takže mám v SL pár přátel tuzemských i zahraničních a tlacháme spolu. Ano, mohli bychom využít jakýkoliv jiný chat nebo Skype nebo tak, my jsme si prostě zvolili k vzájemnému setkávání SL.

  5. Proč by si firma měla dělat virtuální budovu když už má web? Ze stejného důvodu, jako má stánek na veletrhu (i když už má web). Je to prostě forma reklamy. Firma by si měla spočítat, nakolik se jí to vyplatí. Já už v SL potkal několik zajímavých firem, o jejichž existenci jsem netušil a jejichž služby mne zaujaly. Ta podobnost s veletržním stánkem je tu zcela zjevná, i v SL mne musela zaujmout ta budova, navštívil jsem ji a pak už to bylo v režii té firmy, jak atraktivní prostředí to bude a jestli se jim podaří zaseknout drápek.

  Přitom přelétnout textovou stránku s obrázky je neskutečně rychlejší, než se potácet virtuálním světem a prohlížet si neuměle namodelované předměty.

  Ano. Já taky netvrdím, že má člověk se startem počítače nastartovat SL a být v něm od rána do druhého rána. Mám tak skvělý počítač, že umí provozovat více aplikací současně, heč. Takže můžu mít spuštěný SL i Operu a využívat tedy běžný prohlížeč kdykoli, kdy to bude z mého pohledu vhodné.
 • 29. 4. 2008 10:51

  bez přezdívky
  Proč by měla jakákoliv firma zdarma na svém webu propagovat obskurní produkt jakési třetí firmy a nutit své zákazníky tento produkt používat?

  Vaše výřečnost mi připomíná prezentaci obchodníků Atlasu, Zlatých stránek, nebo Tejkííítu... Prodáváme chcíplou krysu, ale na všechno máme odpověď a kdo není u nás, ten jakoby ani neexistoval.
 • 29. 4. 2008 16:12

  Scalex
  Ja už spíš zdar flámu než flamu. 8^)

  Problém SL je hlavně v tom, že na první pohled nezaujme pokročilé jedince. Vypadá to jako obyčejný 3D chat, vzhledem k tomu, že blbcůch je v populaci víc než chytrých, tak člověk zpravidla vzápětí narazí na ukázkový exemplář hovada obecného, pak vleze do prázdného obchodu s oblečením, zjistí, že na nákup nemá peníze, odloguje se, odinstaluje a třebas i odplivne. 8^)

  Když jsem SL nainstaloval před rokem, bylo to přesně to, co mne potkalo. V SL jsem pobyl tak asi hodinu a pak jsem to vypnul a smazal. Podruhé jsem je nainstaloval zhruba před měsícem. A podařilo se mi najít zajímavější lidi, zajímavou komunitu nebo projekty.

  Ono je to totiž jako v reálném životě. Přijedete v pátek do města Horní Lhota, nikde nikdo, v kině nic nehrajou, v hospodách je poloprázdné unaveno, nikde nic zajímavého. Odjíždíte a Horní Lhota se pro vás stává místem, chce chcípl pes. A netušíte, že tam třeba druhý den byl úžasný festival, že jsou v Horní Lhotě ospalé pátky, protože se tam řádí spíš v sobotu...

  Problém SL je v tom, že v určitých věcech příliš reálně kopíruje realitu. Tedy i to, že se po většinu času nic neděje. To je velký rozdíl oproti onlinovým hrám, kam se připojíte a hned šup do nějaké bitky.

  Nedivím se tomu, že řadu lidí SL zklamalo. Není to totiž věc, která by byla chytlavá napoprvé. Vyžaduje trochu více investovaného času a také štěstí, trefit se časově do doby, kdy se v SL něco děje. Pak je teprve možné hodnotit, zda SL ano nebo ne. A věřím, že hodně lidí prostě na tu prvotní časovou investici nemá náladu. V takovém případě se dá hovořit o smůle, ale nikoli o nekvalitě SL.

  Opět to srovnám s reálným životem. Když se někdo bude celý den nudit, ohryže si nudou nehty až po loket a večer si ještě vymkne nohu, tak řekne, že ten den stál za hovno. Kdo ráno vyhrál ve Sportce, sbalil ten den holku a večer mu šéf přislíbil zvýšení platu, tak řekne, že to byl famózní den, který neměl chybu.

  Tak byl to den za hovno nebo famózní den? To není možné univerzálně říci. Byl to prostě den pro každého jiný.
 • 29. 4. 2008 8:39

  Zdenek (neregistrovaný)
  Tak, tak :-) Odpoved na vase otazky jsou jasne. Protoze pan propagator chce vase penize :-)
 • 29. 4. 2008 8:28

  bez přezdívky
  Koukám že stačí jeden článek a hned se tu vyhrne pan propagátor.

  Vysvětlete mi věc, kterou mi ještě nikdo nevysvětlil. Proč mám spouštět nějaký trapný SL prohlížeč, když už mám internetový browser?

  Proč se hnát na nějakou virtuální přednášku, když můžu mít e-learning? Proč hledat nějakého virtuálního kuchaře, když mám Google a můžu si všechno vyhledat? Proč hrát trapné deskové 3D hry, když mám nespočet herních serverů? Proč chatovat tam, když na internetu mám nepočítaně chatovacích serverů? Proč se procházet někde s lupou v ruce, když můžu mít v diskusích přímo odkaz v podpisu? Proč by si firma zakládal virtuální budovu, když má svůj web?

  Přitom přelétnout textovou stránku s obrázky je neskutečně rychlejší, než se potácet virtuálním světem a prohlížet si neuměle namodelované předměty. Ideální by bylo, kdyby se dalo v SL sednout před virtuální počítač, spustit virtuální browser a v něm si brouzdat po webu. Ale to už jaksi ztráci smysl.
 • 29. 4. 2008 11:55

  Scalex (neregistrovaný)
  Platím si zdravotní pojištění. Dále na spotřební dani za tabák platím státu skoro až nemravné peníze. To, že je státní správa neschopna tyto peníze celé rovnou poslat na zdravotnictví a nakupují se za to becherovky do poslanecké kantýny, už není můj problém.

  Jinak z mých daní jsou běžně léčeni třeba zlomené nohy sportovců (ač sám nesportuji), zničená játra alkoholiků (ač alkoholu moc nedám), nebo rakovina kůže těch, co to přehánějí se solárkem či opalováním na slunci (ač já sám opalování neprovozuji), takže si myslím, že když se penízky od lidí z těchto skupin spojí s tou mojí spotřební daní a s mými odvody na zdrav.pojištění, tak mi to těch pár měsíců či let s rakovinou (jejíž vznik je u dýmkařů podstatně nižší než u kuřáků cigaret) zaplatí.

  Na druhou stranu jsou kuřáci dýmky většinou velmi klidní lidé s pohodovým způsobem života a jako takovým jim v mnohem menší míře hrozí stres a následné mozkové či srdeční příhody.

  Suma sumárum, než já stihnu umřít na raka, vás do té doby třikrát klepne pepka. 8^)
 • 29. 4. 2008 7:53

  Scalex (neregistrovaný)
  Dovolím si k článku přidat svůj pohled na věc a na to, proč SL považuji za projekt povedený. Před časem byla móda SL adorovat, dnes je móda naň plivat. A jak už to tak bývá, pravda je kdesi uprostřed. Přehnaná očekávání se totiž týkají jen té ekonomické výtěžnosti. Pro firmy je jejich přítomnost v SL využitelná jako reklama, jako stánek na veletrhu, kde se člověk může zastavit, vzít si leták, propisku zdarma, kouknout hostesce na prsa a jít zas dál. V tuto chvíli od SL nelze čekat víc.

  To ale jen z pohledu firem. Z pohledu "hráčů" je situace jiná. Genialita SL je v tom, že svět je takový, jaký si jej hráči udělají. Není to předem připravený příběh, není to zábava, naservírovaná až pod nos, jako to bývá u běžných her. Vše zajímavé, co se v tomto virtuálním světě odehrává, si musí hráči sami zařídit. Například najít si tam takové přátele, se kterými bude radost si povídat a nepůjde jen o X minut či hodin zbytečného tlachání. V SL se konají koncerty skupin, které bych jinak těžko slyšel, neboť naživo jsou jinak k slyšení jen na opačné straně světa. Díky voice chatu se v SL konají všelijaké přednášky, výukové kurzy, dokonce i jazykové (onehdá jsem narazil na kurzy historické čínštiny).

  Když v SL narazím na něco, co mne hodně zajímá, rád za to zaplatím. V tomhle určitý ekonomický potenciál je. Spousta lidí v SL utrácí peníze za virtuální oblečení a předměty. Může se to opět zdát jako zbytečnost a hračka pro děti. Ale například já jsem v reálu nadšený dýmkař a tak jsem si pořídil kouřící dýmku i jako doplněk v SL (dokonce několik dýmek). A v SL už se mne několik lidí ptalo na věci ohledně dýmkaření a já tak vlastně šířil dál dýmkařskou kulturu. Takže k tomu SL může sloužit - jako propagace prakticky čehokoliv (můžete tam chodit s obrovskou lupou v ruce a když se vás někdo zeptá, co to znamená, dáte mu odkaz na www.lupa.cz).

  Vrátím se ještě k těm kurzům a přednáškám - i ty mohou být placené a obvykle jsou díky obrovské virtuální návštěvnosti mnohem levnější, než by byly v reálu. Zkusmo jsem se jedné takové zúčastnil, šlo o kurzy vaření, sešlo se nás tam kolem osmi set, naučil jsem se několik zajímavých receptů a kuchařských fíglů, pocvičil se v angličtině se španělským přízvukem a stálo mne to asi 10 korun a dvacet minut času. Bylo to zajímavé, chytlavé a věřím, že podobným způsobem se v SL dá udělat přednáška naprosto o všem.

  Souhlasím s tím, že hype okolo SL byl opravdu obrovský, nicméně úspěch mnoha firem a mnoha lidí v SL svědčí o tom, že potenciál tam je a jen je potřeba najít optimální vybalancovanou cestu k tomu, jak jej využít. A to závisí jak na firmách, tak na samotných "hráčích" (nechci slovo hráč psát bez uvozovek, protože SL nepovažuju tak úplně za hru). Někdo řekl velice trefnou větu: "Někdo se v reálném životě nudí. Tak si nainstaluje Second Life a nudí se i v něm."

  Second Life je zcela závislý na aktivitě všech, kdo do něj vstupují. Jak firem, tak jednotlivců. Je to univerzálně využitelná platforma, která nabízí možnost zajímavé prezentace. V něčem je lepší než klasický web, v něčem horší. Ideální je provázat obojí a využít to nejlepší z každé platformy.
 • 29. 4. 2008 9:45

  bez přezdívky
  Chcípneš na rakovinu, ty "dýmkařská kulturo".