Hlavní navigace

Senátoři navrhují zrušit poplatky za ČT a ČRo jako „naprostý přežitek“

26. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
26. 3. 2009

V senátu vzniká návrh na zrušení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. S alternativami jiného způsobu financování přichází senátor za ODS Richard Svoboda a kandidát do Evropského parlamentu Eduard Kožušník. Podle jejich návrhu by veřejnoprávní média měla být financována přímo z výnosu DPH a ne z koncesionářských poplatků. Informoval o tom server Česká média.

ebf - tip do článku - debata

Rozhlasové a televizní poplatky jsou v současnosti již naprostým přežitkem, jehož jedinou funkcí je zajištění financování České televize a Českého rozhlasu. Tyto instituce působí vedle komerčních stanic a jejich úkolem je zajišťování veřejnoprávního obsahu,“ uvádí předkladatelé v důvodové zprávě a dodávají: „Prosazování těchto cílů je v zájmu státu. V České republice však jako pozůstatek minulosti má tento cíl povahu břemene, které je kladeno na občany a stát se tak zbavuje své odpovědnosti za zajištění demokratického vývoje a svobodného šíření názorů,“ píše se v důvodové zprávě k návrhu.

Podle návrhu, který by v případě schválení měl mít účinnost od 1. ledna 2010, by Česká televize měla mít nárok na roční příjem 5,8 miliardy Kč a Český rozhlas by získal 2 miliardy Kč ročně. Správce daně by tuto částku převáděl na účty veřejnoprávních médií postupně v měsíčních intervalech. Zároveň by podle důvodové zprávy došlo k úspoře při administraci výběru poplatků ve výši přibližně 430 milionů korun ročně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).