Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Senzory Martina Malého: Eduard Smutný, hrdina českých počítačových 80. let od Kiwi - Pravda ovšem je, že Ondrovi se tenkrát posmívali...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 6. 2017 17:26

  Kiwi (neregistrovaný) 46.13.196.---

  Pravda ovšem je, že Ondrovi se tenkrát posmívali i lidé, kteří toho o počítačích mnoho nevěděli. Stačilo jim porovnat ho s jinými stroji na té samé výstavě. A na to opravdu nemusíte být žádný expert.
  V Tuzexech (v každém krajském městě nějaký byl) v té době byla atárka a spectra za cca dvě vejplaty a propašovat třeba C64 z NDR v 80. letech už rozhodně nebyla taková kovbojka, jak se dnes dětem cpe do hlavy. Dokonce se proslýchalo, že to režim tiše toleroval - sám nebyl schopen nic takového dodat, tak proč zbytečně nasírat lidi.
  Vzpomínám si na nějaký rozhovor, už ani nevím, jestli to bylo v televizi či v časopise (VTM či Elektronika, nebo něco takového), kde se redaktor ptal, jestli to má vůbec cenu, věnovat tolik peněz a času na vývoj takového šmejdu, a jestli by nebylo rozumnější to úsilí napřít jiným směrem. Byl to jeden z takových těch rozhovorů, se kterými se v 80kách roztrhl pytel - "soudruhu řediteli, už zase váš podnik nebyl schopen včas dodat na náš trh to a to, stejně jako loni a předloni, a naše diváky by zajímalo, na co se vymluvíte tentokrát". Řekl bych, že to tenkrát Smutný dostával dost sežrat. Už v té době se říkalo, že pokud jde o počítače, má Československo alespoň jedno první místo na světě - v přepočtu na obyvatele počet vzájemně nekompatibilních typů, které se tu vyrábějí. Navíc lidé z různých ZPA a podobně si stěžovali, že tyto počiny akorát ještě více zhoršují dostupnost spousty součástek.
  Takže taky zastávám názor, že Ondra byl mrtvě narozeným dítětem, doklad zoufalosti socialistického hospodářství a slepá ulička vývoje.

 • 18. 6. 2017 8:20

  Yarda (neregistrovaný) 188.75.128.---

  ...Jenže postrádal schopnost vystihnout to, co je opravdu důležité a přínosné...

  IMHO nepostrádal, akorát neměl možnost to důležité dostatečně účinně prosadit. Možná by nebylo od věci některé články jeho nebo o něm z té doby vyhledat a někam zkopírovat, abychom se do nich mohli začíst. Například byla asi jeho zásluha, že některé podniky co se pustily do vývoje a výroby PC XT sjednotily formát desek a sběrnic.

 • 18. 6. 2017 7:37

  thr

  Je to tak, narážky na to, že Smutný nebyl vnímaný zas tak úplně kladně jsem zachytil už v tehdejších AR. Kritizovalo se právě to, že svými aktivitami jen dále tříští trh atd.

  Můj ryze osobní názor je, že on byl opravdu nesmírně schopný a v některých ohledech téměř geniální, to ano. Jenže postrádal schopnost vystihnout to, co je opravdu důležité a přínosné, což by samo o sobě mohlo být problémem, ovšem ve spojení se "specifiky socialismu" se to stávalo problémem docela velkým.

 • 19. 6. 2017 12:14

  Torquemada666

  "Vsechny pocitace vyrabene v CSSR jsou kompatibilni, protoze maji stejny procesor a velikost pameti"
  tehdejsi ministr vseho mozneho a elektroniky

  (Jmeno a presne zneni bych musel dohledat - tusim to bylo v Elektronice)