Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Senzory Martina Malého: Eduard Smutný, hrdina českých počítačových 80. let od Dushino421 - No, pěkně jste to popsal. Ale: V době...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 6. 2017 16:00

  Dushino421 (neregistrovaný) ---.conel.cz

  No, pěkně jste to popsal. Ale: V době kolem 1986 byly pro mne, který neměl přístup k Tuzexu pouze možnosti PMD-85 (nedostupné finančně ani nákupem, navíc šílená poruchovost) nebo IQ-151 (totéž co PMD-85, jen asi 4x horší). Ondra vypadal jako reálná cesta pro 15-ti letého studenta, jak mít vlastní počítač. A bylo úplně jedno, kolik shiftů to má. Kdybych jej dokázal sehnat, koupil bych jej. Jenže pak se mi úplně náhodou naskytla možnost výměny CZK za TK a vkladní knížka přestala existovat a místo ní bylo doma Atari 800 XL. Nakonec jsem byl moc rád, že to takhle dopadlo, ale ruku na srdce - kdyby ne, byl bych moc rád i za toho Ondru.
  Tragédie s vícenásobnými shifty je vidět na ZX Spectrum. Ale na to dnes nikdo nenadává, protože už je to také nostalgie. :)

 • 16. 6. 2017 13:12

  me (neregistrovaný) ---.64.broadband2.iol.cz

  Klavesnice Ondry mi propomina dotykovou klavesnici na telefonech Android. Takze to byl skutecne vytvor ktery predbehl svou dobu :-D

  Ondra mel 37 klaves, "gumak" mel 40. Vyhodou klavesnice Ondry byly samostatne kurzorove klavesy, mel je lepe vyresene nez mnoho dnesnich levnych laptopu... Nejsem si jisty zda je to pravda, ale klavesnice pro Ondru snad vznikla tak, ze se pouzila klavesnice ktera se jiz vyrabela pro jine zarizeni; jen se zmenil potisk.

 • 15. 6. 2017 17:27

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  Dělal jsem něco pro zlepšení elektroniky. Např. jsem si nikdy nekoupil Ondru, protože to byl šmejd. Říká se tomu neviditelná ruka trhu.

  Šmejdy vznikají v každé době, nezávisle na tom, zda se jedná o komunismus, socialismus, kapitalismus, liberalismus, anarchii, nebo diktaturu. To už tak chodí, že neexistuje společnost ani doba, která by vyráběla pouze kvalitní věci.

  Je zvláštní, že nostalgici se tak často zamilovávají do Ondry - do mikropočítače, o který nikdo neměl ve skutečnosti zájem, protože po praktické stránce to bylo asi to nejhorší, co v té době šlo sehnat. Ani cenově to nebylo nic superskvělého. Já jsem o koupi Ondry ztratil zájem už po několika minutách osahání na výstavě a poté, co mi pan Smutný odpověděl na několik otázek, když jsem se ho rozčarovaně zeptal - byť oklikou -, zda tyto špatné vlastnosti jsou záměr či chyba. Dozvěděl jsem se, že to byl záměr.

  Ondra byl prakticky totálně nepoužitelný počítač. Navíc nedodělek, protože se hrozně spěchalo na výstavu.

  V době vydání Ondry už bylo dostatek možností jak pořídit rozumně mikropočítač, a Ondra svou koncepcí se vrátil někdy do roku 1980. Byl zastaralý už i na to, co očekávali lidé v komunismus a v té době.

 • 15. 6. 2017 19:52

  Yarda (neregistrovaný) 188.75.128.---

  Já jsem Ondru naživo taky viděl jen na výstavě. A s ing. Smutným jsem tam pár slov prohodil.
  Tehdy jsem třeba řešil různé zkušební přípravky řízené počítačem. Měl jsem tohle
  http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/thumbs/t_mvs_132.jpg
  a k tomu terminál SM7202. To byly velké kusy nábytku. Tak mne napadlo, že by k tomu stačilo něco jako Ondra s televizorem. Vybavuji si, že jsem se ing. Smutného ptal, zda by se Ondra nedal získat pro podnil k vyzkoušení, byl dost nevrlý, že to je na hraní dětem. Nedoneslo se mi, že by Ondra byl někde ke koupi, Možná bych o tom zauvažoval, že bych ho koupil na hraní pro syny, pokud by byl za rozumnou cenu. Pak jsem jim koupil Didaktik Gama, když byl k mání asi za 2500Kčs.

 • 15. 6. 2017 22:52

  AAA (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Já pamatuju Ondru z domu pionýrů, hlavně to jak se nahrávaly z kazety originální programy (Basic) - vždy byl jeden "blok", kazeťák se musel pauznout, počkat až to Ondra přechroustá a rozsvití se dioda u klávesnice a pokračovat dalším blokem. Prej to bylo proto, že si původně si měl Ondra sám stopovat a startovat kazeťák, který to snad i uměl (Tesla SP 210), ale ve výsledku k tomu nebyly potřebné kabely či co.
  Vlastní programy jsme pak už ukládali bez stopovaní, takže záznamu byly dlouhé pauzy, ale nahrát do počítače to pak už šlo nonstop. No a když někdo přinesl na kroužek vlastní Atari nebo Spectrum, prostě nebe dudy. To snad i o málo později na střední mi IQ 151 s AMOSem dalo víc...
  Jo a nevíte někdo proč krátce po uvedení vznikla zcela odlišná ROM Ondra SSM?

 • 15. 6. 2017 19:52

  Yarda (neregistrovaný) 188.75.128.---

  Já jsem Ondru naživo taky viděl jen na výstavě. A s ing. Smutným jsem tam pár slov prohodil.
  Tehdy jsem třeba řešil různé zkušební přípravky řízené počítačem. Měl jsem tohle
  http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/thumbs/t_mvs_132.jpg
  a k tomu terminál SM7202. To byly velké kusy nábytku. Tak mne napadlo, že by k tomu stačilo něco jako Ondra s televizorem. Vybavuji si, že jsem se ing. Smutného ptal, zda by se Ondra nedal získat pro podnik k vyzkoušení, byl dost nevrlý, že to je na hraní dětem. Nedoneslo se mi, že by Ondra byl někde ke koupi, Možná bych o tom zauvažoval, že bych ho koupil na hraní pro syny, pokud by byl za rozumnou cenu. Pak jsem jim koupil Didaktik Gama, když byl k mání asi za 2500Kčs.

 • 15. 6. 2017 20:56

  K42 (neregistrovaný) 178.77.216.---

  Ve stanici mladých techniků ve Varech byla jedna učebna s Ondrášema, bylo jich tam kolem 20 ks s tím, že jeden byl "operátorský" s kazeťákem. Učil se na tom Basic, Pascal a mimo dobu konání kroužků se tam hrály občas i hry.

 • 21. 6. 2017 10:03

  Jarda (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  6.3.1989 prodejna elektra Rychnov nad Kněžnou v nákupní ulici (je tam dodnes) mi byl zakoupen Didaktik Gama za lidových 6200 Kčs. Byl jsem přítomen osobně jako dvanáctiletý kluk. Tento den patrně velmi silně ovlivnil moji zejména profesní budoucnost.

 • 3. 9. 2017 12:34

  Tomáš Smutný - brácha Edy, brácha umřel (neregistrovaný) ---.208.broadband2.iol.cz

  Eda umřel, já 73 jsem tu za něj, dal mi ten zbytek života Děkuji, děkuji , děkuji pánubohu i vám co si na něj vzpomínáte

 • 3. 9. 2017 13:08

  Tomáš Smutný - brácha Edy, brácha umřel (neregistrovaný) ---.208.broadband2.iol.cz

  Debile a idiote nevíš co to bylo za dobu

 • 3. 9. 2017 13:13

  Tomáš Smutný - brácha Edy, brácha umřel (neregistrovaný) ---.208.broadband2.iol.cz

  Zajímavé je že já jsem sám stačil na Ondovi v Pionýrském domě v Benešově a ve Stanici Mladých techniků ZO Svazarmu v Praze 6 na Julisce naučil tehdy v Basicu programovat minimálně 100 kluků v tom se svezl u známý pan Fuka.

 • 16. 6. 2017 0:21

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.infos.cz

  Protože oficiální instituace jako Komenium a Zenitcentrum se rozhodly udělat lepší ROM. Původní ROM se nejdříve zkopírovala do RAM a až tam se spouštěla. ROM SSM nechávala kód v ROM a do RAM umísťovala jen kraťoučké zaváděcí skoky.

  Proto programy pro Ondru existovaly ve verzi pro původní ROM Mikos, a nebo pro SSM. Víc programů bylo pro SSM, a řada věcí byla rychlejší a logičtější, SSM byla optimalizovanější.

  Také bylo možné v SSM natáhnout jako program původní ROM Mikos a spouštět tak programy pro obě verze. Z původní ROM Mikos to naopak nešlo.

  Zpět k tématu: Stojím si za tím, že Ondra do historie vůbec nepatří. Bez Ondry by se v historii vůbec nic nezměnilo, do historie nezasáhl, byl to outsider. Na jakémkoli jiném počítači včetně IQ151, PMD85, ZX Spectru i jiných se dalo programovat a konstruovat o 10 tříd lépe a jednodušeji - a nebylo třeba se škrabat neustále levou rukou za pravým uchem.

  Ondra byl bastl a tato filozofie se z něho šířila jako mor. Tedy i uživatel musel bastlit a programátor musel bastlit. Namísto řešit svůj cíl. Začátečník se raději učil programovat a má toho plné kecky než aby používal vychytávky zvládnutelné jen zkušenějšími lidmi. Začátečníka by Ondra jen mátl, a profesionál také nemá proč se nechat zdržovat na Ondrovi. Je mnoho lepších strojů.

 • 15. 6. 2017 17:17

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  Já jsem ho viděl jako jeden z prvních a už tehdy jsem Ondru nechtěl. Byl to rychlý bastl, který nebyl dobře udělaný po žádné stránce - ani po stránce hw/klávesnice, ani po stránce sw. Nestál za koupi ani tehdy.

  Navíc v té době si běžně lidé kupovali originální ZX Spectrum za cca 6 000 Kč, a byl to mnohem lepší počítač. Od roku 1987 bylo také možné koupit přímo v Československu legální klon ZX Spectra zvaný Didaktik za cca 5000 Kč, kupoval jsem ho i sám pro sebe. Byl dokonce lepší než původní ZX Spectrum, např. o rok později už měl dvě banky paměti a celkem 80 KB RAM.

  Ondra byla už v době vydání zastaralá koncepce o 5 roků zpět.

  Je hezké si malovat nostalgii, ale Ondra byl kiks. Špatně udělaný mikropočítač, koncepčně zastaralý už v době vydání, navíc špatně načasovaný, a cenově to také na svou koncepci nebyla žádná hitparáda.

  Ostratně už to, že bylo vyrobeno ani ne 2000 kusů, a z toho se drtivá většina ani neprodala pro nezájem mluví samo za sebe.

 • 16. 6. 2017 1:57

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.infos.cz

  Ondra ke koupi byl za oficiální cenu tuším 3200 Kč. Jen s tím rozdílem, že na výstavě byl Ondra v roce 1985 a pak teprve hledali, kdo by je začal vyrábět. Takže Ondra byl ke koupi nejdříve až o rok až dva později - už si nepamatuji přesně.

  Takže pokud jste se ptal na výstavě 1985, tak se vůbec nevyráběly. Vyrobilo se akorát pět kusů - pro výstavu, a byly v nich půjčené součástky, které museli po výstavě vrátit zpět.

  Takže jste si cca v roce 1987 mohl koupit beznadějně zastaralého Ondru, který byl koncepčně i jinak horší kopií ZX81 z roku 1981. Mezitím na trhu byla řada mnohem lepších mikropočítačů cenově srovnatelných.

  Není tedy divu, když nějaký čas po revoluci byl objeven sklad, kde bylo nevybalených mnoho set kusů Ondry - které nikdo nechtěl.

  Ondra byl bastl, který se zprznil zejména proto, aby byl do 3 měsíců od prvního nápadu uveden na výstavě. Dělaly se značné kompromisy, aby se to stihlo. Není to vůbec tím, že by součástková základna té doby byla tak špatná - ale i dnes si zkuste udělat kompletní počítač s tím, že na tři měsíce bude hotov včetně designu a dalšího. A aby následně další rok až dva hledali, kdo vůbec bude Ondru vyrábět. Tedy spěchalo se, aby se mohlo čekat, a čekalo se, aby se mohlo spěchat - jak se říkávalo na vojně.

 • 15. 6. 2017 8:29

  Yarda (neregistrovaný) 188.75.128.---

  Kolik ti bylo let v době, kdy Ondra vznikl a jakou jsi zastával pozici? Mohl jsi proti tomu něco dělat? Když ano, dělal jsi?
  Tehdy jsem četl od toho pána článek, co by se u nás mohlo a mělo dělat pro rozvoj elektroniky. Mimo jiné tam poznamenal, že kdyby on měl tu možnost, tak by začal psát psát výpovědi (a potrefení se ozvali).

  www.loupak.fun/video/srandicky/19281-expert-ve-firme

 • 15. 6. 2017 3:57

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  Jsem jeden z těch, kteří viděl Ondru přímo na výstavě i s panem Smutným. Možná jsem tak byl mezi prvními co ho vůbec oficiálně viděli

  Mikropočítač Ondra je strašný počin:

  1) Při návrhu Smutný vyráběl a nevyráběl PC XT.

  2) Klávesnice a psaní na Ondrovi je ideální pro masochisty, protože nic horšího na psaní vymyšleno snad ani v historii světa nebylo. Při psaní se vzhledem k extrémně malému počtu kláves musely přehazovat asi 4 přehazovače a několik dalších režimů.

  3) Smutný spěchal, aby Ondru dodělal v určitém termínu na výstavu, takže není zcela dodělán.

  4) O Ondru byl takový "zájem", že se před časem našel sklad s obrovským množstvím ještě nevybalených počítačů.

  5) Ondra měl být bastl pro syna Ondru s mozkovou obrnou, aby si procvičoval prsty.

  Možná je Ondra geniální jako proof of concept, co je možné udělat - pro inspiraci elektronika. Ale já osobně bych na Ondrovi nechtěl dělat, ani kdyby mi ho dali zadarmo - a to ani v té době, kdy vznikl. Jakýkoli jiný počítač té doby bych bral raději.