Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Senzory Martina Malého: Jak jsem vybral 3D tiskárnu na takové to občasné domácí tisknutí od Cx - Používám i3 od Průši asi dva roky a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 9. 2017 0:38

    Cx (neregistrovaný)

    Používám i3 od Průši asi dva roky a upgradnul jsem během toho na MK2. Upgrade na MK2 té tiskárně dal to co jsem od ní chtěl od začátku: spolehlivost. Někdy netisknu dva měsíce, někdy jedu několik týdnů v kuse. Mám MK2 přes rok a vím, že k ní přijdu a bude tisknout. Neřeším kalibraci, jen ji zapnu, přes OctoPi pustím tisk a čekám. Proč to ale píšu. U jakékoli jiné tiskárny za nižší cenu bych se bál, že spolehlivost a blbuvzdornost tam bude chybět. Když jsem měl MK1, kde se muselo omývat sklo a každý druhý tisk kalibrovat podložka, tak jsem si někdy rozmyslel, zda se do toho tisku vůbec pustím, protože to bylo na čtvrthodinovou přípravu. Když se nepovedla první vrstva, muselo se vyndat sklo, omýt ho, osušit, vrátit zpět, vyladit podložku, namazat lepidlem a modlit se, zda to tentokrát vyjde. U levných tiskáren bych tohle pohodlí nečekal, ale když tu čtu v diskusi, jak se po pár špulkách začne projevovat opotřebení, vrací se mi noční můry z doby, kdy jsem Průšu skládal poprvé. Pak si sice řeknu "Vytisknu si tuhle krabičku, to bude super", ale hned záhy dodám "udělám to až o víkendu, protože musím vlastně vyměnit ložiska". Kdybych byl nadšenec do tiskáren, tak to budu brát jinak a tisk půjde stranou, ale pokud jste jako já, tedy chcete si něco vyrobit a máte na to omezené množství času, protože práce a rodina, tak sáhnete po něčem, co nebude potřebovat víc času než samotná věc, kterou vyrábíte.

  • 8. 9. 2017 12:28

    Pix

    Až taková tragédie to zase není, že je nutné pořádně namazat ložiska již v době montáže (protože pak už se nic dovnitř nedostane) se člověk nedozví ani u mnohem dražších tiskáren a není to hned stop tisku, jen prostě začnou být trochu hlasitější tak prostě něco objednám na aliexpressu a čekám 1-2 měsíce až to dorazí a v průběhu klidně dál tisknu.

    A8 jsem o Vánocích sestavil, 5 hodin kalibroval a hned vytiskl skvělý výtisk, pak jsem tam namontoval k extruderu sondu přiblížení, nastavil ji v repetieru a od té doby jsem už nemusel prakticky ani kalibrovat. Tisknu na kaptonovou pásku a na ní mám vrstvu kores lepidla, spodní část výtisku sice má trochu mapu od lepidla, ale tisknu kdykoliv. Jak vyšla verze cury která umožňuje nastavit jinou teplotu pro první vrstvu tisku, tak od té doby mi už šlo tisknout i větší objekty bez různého kroucení. Zatím mi to tedy celou dobu tisklo i přes různé upgrady. Po namontování tepelných pojistek (smoothieware má i softwarové limity) se to už ani nebojím nechat bez dozoru.

    Takže práci to odvede i když třeba ne tak kvalitně, ale zatím mě nic nezastavilo vytisknout si funkční krabičku. Tisk nějakého drobného konektoru už tak veselý není, retrakci se mi nepodařilo dokonale nastavit a nějaké vůle zpusobující ringing tam prostě jsou, takže to jsou chvíle kdy se hodí Průša s jeho xyz kalibrace a kvalitní e3d extruder.

    Je tu ale spousta lidí právě u této série článků kteří vítají možnost vrtat se v tom. Pokud zadám na thingiverse obecný výraz ohledně nějakého vylepšení tak mi mezi prvními vyběhne díl na Anet A8, takže pro nás co se chceme vrtat v tiskárně (protože máme v plánu stavět CNC mašinu) je to ideální kousek, takové Arduino. Arduino není zrovna nejkvalitnější deska, koukněte na to samé od Olimexu, kvalita návrhu u Olimexu je trochu jinde. Ale kdykoliv chci něco vyzkoušet na arduinu, někdo to již řešil, stejně jako A8.

    No a pokud by mě to mělo živit a na výsledku tisku závisela existence mé firmy, tak Průšova konstrukce založená na stahovacích páskách ve mě nevyvolává zrovna moc důvěry, je to skvěle vyladěné, ale existují mnohem lepší konstrukce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).