Hlavní navigace

Názory k článku Senzory Martina Malého: Jak jsem vybral 3D tiskárnu na takové to občasné domácí tisknutí

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 9. 2017 16:43

  Koloušek (neregistrovaný) 178.72.244.---

  Podělil bych se o zkušenost s bratříčkem A6, kterou jsme si pořídili s kamarádem. Kvůli clu a DPH jsme volili nákup z evropského skladu Gearbestu. Tiskárna došla, všechno vypadalo tak nějak ok, chtělo to trošku fantazie při skládání podle videa. Ihned se však projevila řada zjevně výrobních zásadních vad, které prakticky znemožnily její používání. Naštěstí jsme tiskárnu sestavili hned po dodání kurýrem, takže jsme mohli využít záruku DOA - vrácení peněz včetně zpátečního poštovného, pokud produkt dorazil vadný a reklamuje se to do 3 dní od přijmutí zboží. Avšak celý proces vrácení byl naprosto hororový a zahrnoval všemožné taktiky, jak člověka odradit od uplatnění této výhody. Na Gearbestu sice přes tickety odpovídají prakticky vždy do 24 hodin v pracovní dny, ale co si nevyhádáte, to nemáte, chce to silné nervy, kdy je potřeba se ptát několikrát na stejnou věc, odpovídat na nesmyslné dotazy včetně otázky, jaké má tiskárna IMEI, různé odklady o X dní a týdnů, popírání přijetí zpět poslané zásilky apod. Ke vší cti Gearbestu prachy za zboží i poštovné po více jak dvou měsících a desítkách zpráv skutečně vrátili, samozřejmě nezanedbatelně ponížené o různé poplatky za směnu měny, výkyv eura apod. Tyhle levné tiskárny jsou spíše takový proof of concept a nic seriozního od nich nečekejte, je to jako stavět zahradní sekačku z lega - možná to bude i něco dělat, ale po chvíli vás to přestane bavit, oželíte ty desítky hodin *raní (* = h/s) a vzdáte to nebo budete muset zainvestovat i násobně více peněz, pokud to skutečně potřebujete. Než se odhodláte nějakou z těch hraček koupit, dostatečně si prostudujte podmínky vrácení zboží a toho, kdo platí za jakých okolností zpáteční poštovné, které nemusí být vždycky zanedbatelné.

 • 6. 9. 2017 11:18

  thr

  S tiskem mám zkušenosti dlouhé, tiskárnu mám vlastně už třetí (teď zrovna Prusa i3 mk2).
  V první řadě souhlasím s tím, že by se Průša neměl idealizovat - tiskárna sice dobrá a spolehlivá, ale úplně bez chyb a nebojím se říct přímo konstrukčních nedotaženostínení a cena přeci jen není tak malá, aby se nad tím přivřely oči. Pokládal bych za adekvátní buď o něco nižší cenu anebo při zachování ceny by si to zasloužilo pár zdokonalení.
  Nicméně zde doporučená Anet A8 je opravdu dost extrém, kde se na problémy a potřebu "tuningu" narazí opravdu hodně brzy, prakticky okamžitě po krátké první fázi "jů, ono to tiskne" a pak nadšení opadne... Myslím si, že reálně jde dnes pořídit přijatelnou domácí tiskárnu v relaci někde u 8-10 tisíc, s tím už by se dalo vydržet déle a úspora proti "klasice Průša" je pořád slušná. Snahy o ještě nižší cenu už jsou ale hodně problematické.
  Poznámka - výše uvedené relace míním na kompletní připravenou stavebnici, kterou postaví kdekdo, ne na variantu s nákupem vyloženě po dílech, rám doma řezaný z profilů atd.

 • 8. 9. 2017 0:38

  Cx (neregistrovaný) 93.157.130.---

  Používám i3 od Průši asi dva roky a upgradnul jsem během toho na MK2. Upgrade na MK2 té tiskárně dal to co jsem od ní chtěl od začátku: spolehlivost. Někdy netisknu dva měsíce, někdy jedu několik týdnů v kuse. Mám MK2 přes rok a vím, že k ní přijdu a bude tisknout. Neřeším kalibraci, jen ji zapnu, přes OctoPi pustím tisk a čekám. Proč to ale píšu. U jakékoli jiné tiskárny za nižší cenu bych se bál, že spolehlivost a blbuvzdornost tam bude chybět. Když jsem měl MK1, kde se muselo omývat sklo a každý druhý tisk kalibrovat podložka, tak jsem si někdy rozmyslel, zda se do toho tisku vůbec pustím, protože to bylo na čtvrthodinovou přípravu. Když se nepovedla první vrstva, muselo se vyndat sklo, omýt ho, osušit, vrátit zpět, vyladit podložku, namazat lepidlem a modlit se, zda to tentokrát vyjde. U levných tiskáren bych tohle pohodlí nečekal, ale když tu čtu v diskusi, jak se po pár špulkách začne projevovat opotřebení, vrací se mi noční můry z doby, kdy jsem Průšu skládal poprvé. Pak si sice řeknu "Vytisknu si tuhle krabičku, to bude super", ale hned záhy dodám "udělám to až o víkendu, protože musím vlastně vyměnit ložiska". Kdybych byl nadšenec do tiskáren, tak to budu brát jinak a tisk půjde stranou, ale pokud jste jako já, tedy chcete si něco vyrobit a máte na to omezené množství času, protože práce a rodina, tak sáhnete po něčem, co nebude potřebovat víc času než samotná věc, kterou vyrábíte.

 • 6. 9. 2017 9:30

  Pix

  A8 jsem si nadělil na Vánoce, hned od začátku to tisklo velice dobře pokud člověk nehledá nějaký krásný výtisk, ale stačí že to funguje. Jakmile chcete více, tisknout z něčeho jiného jak PLA a chcete aby ten výtisk i nějak vypadal a nebyly tam vidět jednou za čas nějaké artefakty, tak začnete zkoumat a nakonec vyměníte prakticky všechny komponenty protože tam je prakticky vše špatně a dokonce některé věci i mohou ohrozit zdraví a majetek.

  Nyní tedy mám Anet A8 modifikovaný na hliníkový AM8 https://www.thingiverse.com/thing:2263216 , řídím to deskou s ARM procesorem MKS SBASE a chystám se na výměnu extruderu za Titan Aero a k tomu zkouším různé druhy ložisek. Bohužel kvalita tisku se nějak razantně zatím nezvedla, ale přeci jen nějaké artefakty zmizely.

  Hodně velký rozdíl udělá i jen umístění špulky s plastem, chce to použít ložiska a musí to být umístěno mimo tiskárnu.
  Asi po 3kg vytištěného plastu mi už odchází první komponenty, návod nezmiňoval mazání ložisek a dodatečné namazání olejem to úplně nevyřešilo. Stejně ale ty ložiska musím vyměnit, když si extruder vlivem vůle ložisek mění výšku o 0.3mm když se mi jen napnul v okrajové oblasti svazek kabelů tak o kolik to asi mění výšku při změně směru tisku... ...A8 je prostě hračka a DIY projekt pro ty co chtějí poznat všechny zákoutí 3D tisku, ale není uplně určená pro toho kdo chce jen tisknout.

  Myslím si že je Anet A8 hit loňských vánoc, dnes bych už spíše koupil z ty peníze něco jako TEVO Tarantula a rovnou si připlatil za všechny vychytávky co tam mají příplatkově, případně totální hit i když za dvojnásobek peněz je Creality CR - 10.

 • 6. 9. 2017 10:05

  Pix

  Hliníkové díly jsem objednal u Misumi, stálo to 805 Kč a neplatil jsem ani dopravu. Jediný problém že jsem jim musel dat DIČ, objednal jsem to tedy na rodinného příslušníka který je plátce DPH. Fungují podle nějakého německého zákonu a nepodařilo se mi je ukecat aby mi to prodali soukromě.
  Možná až budete objednávat, rovnou od nich vemte i ložiska a vodící tyče.

  Spojovací materiál mám ze spojovaci-material.net, moc jsem to ale nezkoumal, třeba existuje lepší obchod. Taky to nakonec asi byla objednávka za 500 Kč, s dopravou a hromadou dalších věcí co jsem tam bral.

  Gumové nožičky mám z ebay.

  Mimochodem pročtěte si diskuzi, pokud si nechcete flashovat jiný firmware a hrabat se v nastavení, je potřeba vzít trochu delší některé profily, jinak tiskárna narazí při pauznutí tisku.

 • 6. 9. 2017 17:44

  Noedig (neregistrovaný) ---.cbcnet.cz

  Já nakoupil před necelým měsícem na Gear Best a je to pravda asi s tím evropským skladem, protože jsem žádné clo neplatil (na rozdíl třeba od 2 LED světel Yonguino koupených jinde, kde bylo nakonec clo asi 30% ceny).
  Tiskárnu jsem montoval jako úplný začátečník po chvílích asi 3 dny a dalo to nějakou práci včetně olupování ochranných "papírků" z jednotlivých dílů. Při tom jsem studoval v dodané elektronické dokumentaci (vcelku dobře napsané), co to bude potřebovat...
  Seřízení na potřebnou úroveň metodou pokus-omyl (z-koncový spínač a výška podložky pod tiskovou hlavou) také nějaký čas spotřebovalo, ale teď už/zatím funguje...
  Problém je s tuhostí středního rámu, byl jsem nucený při zahájení tisku ručně pozdvihnout celý "stůl", aby se to vlákno prvotně chytlo, i když to je seřízené...
  Je to taková hračka na občasný tisk, to je pravda.
  Nejprve jsem použil dodaný 10 m PLA, což byla chyba, protože jsem si pokazil na úvod dojem... Nekvalitní materiál nepoužívat! Přesto se mi to podařilo na úvod spotřebovat...
  S PLA Gembird od mimozemšťana je výsledek nad očekávání dobrý a dobře přilne i na desku polepenou "malířskou páskouLUX" z OBI, a to i v připadech hodně úzkých prvků nastojato (kde je malá styčná plocha).
  Zatím jsem vytiskl EggBota odtud: https://www.thingiverse.com/thing:263668 a s výsledkem jsem spokojený.
  Odpracováno je něco málo přes 10 hodin a jediné, s čím byl problém, že se povolila (po seřizování) málo utažená křídlová matice vlevo vzadu tak, že znemožnila posun stolu do zadní pozice. Byl to nepříjemný zvuk při nárazu do zadní části rámu u výřezu a druhý, kdy přeskočily zuby v řemenu na řemenici motoru vzadu. Naštěstí jsem na to hned přišel a vypnul vše kolébkovým vypínačem na síťové šňůře (=zatím moje první vylepšení).
  Tolik moje zatím miniaturní zkušenost, doufám, že těch negativních bude při příležitostném tisku co nejméně...
  Díky za tento článek (i za ty ostatní Marrina Malého :-) )

 • 8. 9. 2017 12:28

  Pix

  Až taková tragédie to zase není, že je nutné pořádně namazat ložiska již v době montáže (protože pak už se nic dovnitř nedostane) se člověk nedozví ani u mnohem dražších tiskáren a není to hned stop tisku, jen prostě začnou být trochu hlasitější tak prostě něco objednám na aliexpressu a čekám 1-2 měsíce až to dorazí a v průběhu klidně dál tisknu.

  A8 jsem o Vánocích sestavil, 5 hodin kalibroval a hned vytiskl skvělý výtisk, pak jsem tam namontoval k extruderu sondu přiblížení, nastavil ji v repetieru a od té doby jsem už nemusel prakticky ani kalibrovat. Tisknu na kaptonovou pásku a na ní mám vrstvu kores lepidla, spodní část výtisku sice má trochu mapu od lepidla, ale tisknu kdykoliv. Jak vyšla verze cury která umožňuje nastavit jinou teplotu pro první vrstvu tisku, tak od té doby mi už šlo tisknout i větší objekty bez různého kroucení. Zatím mi to tedy celou dobu tisklo i přes různé upgrady. Po namontování tepelných pojistek (smoothieware má i softwarové limity) se to už ani nebojím nechat bez dozoru.

  Takže práci to odvede i když třeba ne tak kvalitně, ale zatím mě nic nezastavilo vytisknout si funkční krabičku. Tisk nějakého drobného konektoru už tak veselý není, retrakci se mi nepodařilo dokonale nastavit a nějaké vůle zpusobující ringing tam prostě jsou, takže to jsou chvíle kdy se hodí Průša s jeho xyz kalibrace a kvalitní e3d extruder.

  Je tu ale spousta lidí právě u této série článků kteří vítají možnost vrtat se v tom. Pokud zadám na thingiverse obecný výraz ohledně nějakého vylepšení tak mi mezi prvními vyběhne díl na Anet A8, takže pro nás co se chceme vrtat v tiskárně (protože máme v plánu stavět CNC mašinu) je to ideální kousek, takové Arduino. Arduino není zrovna nejkvalitnější deska, koukněte na to samé od Olimexu, kvalita návrhu u Olimexu je trochu jinde. Ale kdykoliv chci něco vyzkoušet na arduinu, někdo to již řešil, stejně jako A8.

  No a pokud by mě to mělo živit a na výsledku tisku závisela existence mé firmy, tak Průšova konstrukce založená na stahovacích páskách ve mě nevyvolává zrovna moc důvěry, je to skvěle vyladěné, ale existují mnohem lepší konstrukce.

 • 6. 9. 2017 12:28

  PavelM (neregistrovaný) 2001:718:1001:----:----:----:----:----

  K Anetu A8 - také jsem si ho koupil, u jedné české firmy a nakonec asi za 1,5 ceny z eBay, mám ho od začátku roku. Zkušenost je taková, že se musí všechno poskládat dokupy do posledního šroubku, nic není předsestavené.

  Trvalo mi to asi 9h (dal jsem to v rámci jednoho dne a pomáhal si el. šroubovákem), tiskne poměrně rozumně, ale větší tisky z ABS se ohýbají a trhají z heatbedu bez ohledu na použitý podkladový materiál. Heatbedu trvá i přes odizolování zespodu dost dlouho, než se nahřeje na (resp. přes) 80 stupňů.

  Hned po hodině provozu bouchl (doslova) zdroj, byl poddimenzovaný a navíc celá jedna várka byla vadná. Tisknu z ABS, asi po týdnu provozu (už s novým 300W zdrojem dodaným českým prodejcem, u kterého ale neseděly pozice, musel jsem vrtat dírky pro připevnění) jsem ho nechal bez dozoru, zasekla se struna na cívce kupované u "zelené příšery" a spadla dolů ze stolu. Motor extruderu se zasekl a spáil budič na jejich Anet desce. To je v podstatě konečná, jako u dalších výrobců kteří je pájejí přímo na desku nejde jednoduše vyměnit (navíc je minimalistická jen pro účely stavebnice, 1 extruder, jen přesný počet periferií, horší procesor, nejsou extra konektory pro další ventilátor, apod).

  Anet navíc používá specializovaný konektor pro display s tlačítky, SD karta je na desce, takže předělání na RAMPS bylo na několik víkendů, ale Skynet3D firmware se mi podařilo přiohnout a od té doby jedu s RAMPS 1.4.

  Neduhem jsou ne úplně kvalitní ložiska (a mazat je opravdu třeba), relativně velká hlučnost , zvlnění kolem hran výtisku (třeba na kalibrační kostce jsou "duchové" písmena za ním) a torzní pevnost (chybí zpevnění "rámu" vlevo a vpravo, jak je u originál Průši a ty boční stěny to úplně nezachrání).

  S původním firmware autoleveling v podstatě nefunguje, protože senzor je použit místo mechanické Z zarážky jen pro dojezd ve středu desky, Skynet3D to řeší a autoleveling přidává.

  Taky se mi zdá, že firmware dávkuje málo ABS do tiskové hlavy, musím vetšinou zvýšit tok na 105%, ale to je možná jen pocit. Někdy je o život založit novou tiskovou strunu.

  Většina lidí si nakonec vytiskne různé zpevňovací prvky na rám (thingiverse jich má celkem hodně), držák na špulku s tiskovou strunou co se dá umístit nad display a sešroubovat s rámem, napínače řemenů, úchyty na sklo, apod. a pak se s tiskárnou dá docela dobře žít. Ale na noční tisky to opravdu není.

 • 11. 9. 2017 16:00

  PavelM

  To ale vycházíte z premisy, že dotyčný chce hotové řešení na tisk. A v takovém případě si asi nekoupí (byť složeného) Prusu MK2, ale sáhne po něčem hotovém (nejlépe s očipovanými cartridgemi jako od XYZPrinting nebo 3D Systems Cube), co nepůjde jakkoliv upravit.

  3D tiskárnu typu Prusa "na doma" si asi stejně koupí nějaký "hračička", u kterého pochopení toho, jak to celé funguje a sestavení bude dílčím cílem a zároveň na tom pochopí co která část dělá. Tuning je typově specifický, to ano, ale řekl bych spíše tak, že typem je celá skupina 3D tiskáren.

  Takže někdo si rád lepí modely, někdo skládá stavebnice a někdo elektroniku. A o tom posledním je konec konců i ten sloupek pana Malého. To byste mohl argumentovat tím, že nemá cenu si nějakou elektroniku postavit, když se vše dá koupit.

 • 7. 9. 2017 14:08

  Josef Průša (neregistrovaný) 212.27.194.---

  Zdravim. Koukam, ze spousta lidi ma rozum s tou Cinou, vetsinou na FB vidam opak :-)
  Pripravil jsem par kuponu pro nas ofiko eshop. Prvni jde pouzit pouze jednou, takze kdo prijde prvni ten ma slevu 68%! LUPAANETGOLD To srovna MK2S kit na cenu Anet :-) Druhy kupon LUPAANET10 da slevu 10% z objednavky a free shipping, ten lze pouzit 50x a platí týden.

  Diky za podporu a preju hodne uspesnych tisku!
  josef@prusa3d.com

 • 23. 12. 2017 10:20

  bez přezdívky

  Průsa je sice možná super, ale standardní cena je bohužel pro mne jako běžného domácího uživatele nedostupná. :-( Slevový kód ve vašem příspěvku bohužel pomohl jen jednomu člověku. Pokud by byla nějaká možnost jak se přiblížit slevě z vašeho příspěvku, byl bych za to velmi rád. Protože mám na tiskárnu jen omezené finance, budu se muset spokojit s čínskou napodobeninou Anet 3D a šířit tak její slávu dále.

 • 7. 9. 2017 11:11

  thr

  No blbé ale je, že mně se právě z Průši kouřilo - konektory na Rambu jsou šmejd a odcházejí, v diskusích se to dost probírá, ani náhodou nejsem jediný, komu se to stalo...
  Tohle mě dost naprdlo, oni se na svém webu o "čínské desky s mizernými konektory" zcela konkrétně otírají a když pak ta jejich "skvělá" hoří podobně, tak je to dost trapné.

  Jinak jsem s i3 obecně také spokojen, ale dokonalé to prostě není.

  Ad doba tisku - jedna věc je trvání jednoho tisku, druhá celého projektu...
  Typicky třeba velký model letadla - je to po částech, celý tisk podle typu minimálně 20 hodin, spíš přes 40. Sice se jednotlivé tisky vesměs do 5-6hodin vejdou, ale realizaci v knihovně bych fakt chtěl vidět :-)

 • 9. 9. 2017 16:44

  PavelM

  Jinak ještě několik poznámek k různým stavebnicím (pokud si člověk nechce koupit díly a poskládat si tiskárnu sám, jako české Rebel a RebeliX tiskárny), co se na aukčních a nákupních webech objevují:
  1. Cena je často optimalizována na úkor kvality dílů, ale to je asi všem jasné. Motorky jsou často na hraně, nebo možná i poddimenzované, zejména u tiskáren které na ose Z používají jen 1 motorek. U celkovových třeba zase použití tenký plech, co se ohýbá.
  2. Výstupní kontrola může být dost problém, naposledy jsem zažil, že v balíku byl display s vyřezaným dílem k jinému typu tiskárny co neseděl do stavebnice, jeden díl chyběl (místo něj byl jeden extra jiný), motor pro extruder nebyl sestaven i když měl být, jeden motor byl poškozen přepravou a základní deska nepřežila připojení topného tělesa extruderu (MOSFET byl falešný FDD8580 a tím pádem poddimenzovaný, výrobce si nepohlídal dodavatele a osadil ho na desku spolu s pravým). Doteď to s prodejcem po 14 dnech řeším, snad chybějící díly pošlou (Zonestar, raději nebrat, nebyl jsem podle recenzí jediný s těmito problémy).
  3. Termíny doručení "garantované" prodejcem nemusí být dodrženy a z poslání ze skladu z Německa se vyklube poslání do UK, zabalení do další krabice a pak poslání do ČR (tentýž výrobce), které prodlouží dopravu o 14 dní.
  4. Obecně pokud se kupují "čínské desky", může být problém s MOSFET tranzistory (padělky nebo nevhodné pro tyto proudy), což někteří řeší zakoupením destičky s kvalitním N-FET tranzistorem, vložené mezi základní desku a heatbed, nebo výměnou osazených tranzistorů za kvalitní (ale to lze udělat u RAMPS desky a ne u SMD desek co výrobci mají pro svou tiskárnu speciálně vyrobené). Zdroj lze taky nahradit, motorky se v případě nutnosti dají koupit i přímo u jednoho českého výrobce, ložiska typu použitého v tiskárně se prodávají i v Česku, ale ceny jsou někde jinde.
  5. Hlavně jako začátečník nekupovat delta tiskárnu (Rostock, Kossel) ve formě stavebnice, vzhledem ke konstrukci a přístupu Číňanů k přesnosti ramen se prakticky nedá zkalibrovat tak, aby se tisková hlava pohybovala rovnoběžně s heatbedem, zejména pokud jde o dual-extruder variantu.

 • 6. 9. 2017 18:43

  zajemce (neregistrovaný) 94.138.118.---

  A byl by nějaký konkrátní tip na "přijatelnou domácí tiskárnu v relaci někde u 8-10 tisíc". Díky moc.

 • 7. 9. 2017 15:40

  motyq (neregistrovaný) ---.datarail.eu

  creality/hictop CR-10
  Můžu jen doporučit. Samozřejmě se nevyhnete také nějakým vylepšením, tuningu, utažení šroubů, ale to co z toho leze je prostě paráda.

  Při prvotním nastavování a ladění jsem se rozhodl celou tiskárnu do šroubku rozebrat a znovu ji složit - přecijen některé úhly nebyly z výroby kolmé/rovnoběžné - nelituju. Po znovusložení prakticky jen tisknu a jednou za týden srovnám tiskovou plochu.

 • 9. 9. 2017 16:08

  PavelM

  Zdravím také, mnoho nechybělo a na jaro jsem si koupil právě Prusa MK2, ale bohužel zrovna v té době začaly být čekací doby kvůli zvýšení objednávek po recenzi tak velké, jsem to vzdal. Mám dojem, že tehdy byla nabízena za trochu nižší cenu než současná MK2S. Nakonec to skončilo Anetem A8, zkušenosti jsem už popsal výše.

  Na Číňana je ale opravdu třeba dávat pozor, jejich zdroje a výkonové FET tranzistory jsou v 3D tiskárně opravdu nebezpečné.

  Ale dovolím si na závěr malé rýpnutí - ty kupóny na slevu jsou pěkná věc, ale je to takové to "nechci slevu zadarmo". Jednak na mě vyskakuje akce doprava zdarma do 11.9., ale hlavně je trochu rozdíl, když mi na mobilu naskočí cena $699 a na desktopu svítí česká cena 18 990 Kč. To by (i po započtení té nabízené ceny) musel být dolar téměř na úrovni kurzu Eura. Ale chápu, je to "specifický český trh", český zákazník si to přeje...

 • 9. 9. 2017 16:20

  PavelM

  Já se obávám, že konektory pro topné tělesa a napájení jsou problémem všude, už jsem četl zmínku o problémech s nimi u většiny tiskáren. Na druhou stranu zrovna Anet je opravdu na své desce má poddimenzované. I u desek RAMPS se doporučuje kabely připájet přímo, nebo nahradit konektory těmi, které jsou dimenzované na vyšší proudy.

  Ono přeci jen proudy co tam tečou a i malý přechodový odpor znamenají ztrátový výkon (P = I^2 *R) a přeměnu na tepelnou energii.

  Jen pro zajímavost, na fórech k 3D tisku se doporučuje na dráty nakrimplovat konektory, co se vsunou a zašroubují do kontektorů na desce, Original Průša i3 to tak už má z výroby nebo ne?

 • 7. 9. 2017 15:07

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  Ale taková akce tady už několikrát byla, materiál v ceně vstupenky a na celý víkend. Ale v Práglu, takže trochu z ruky...

 • 4. 2. 2018 18:37

  josef (neregistrovaný) ---.as13285.net

  gearbest je najhorší na reklamacie
  čo sa týka recenzii tak davajú len kladné alebo skoro kladné,,,sú o tom dôkazy na zahraničných forách
  ani mne neprešla horšia recenzia---STARS
  dve nabijáčky odišli v rovnakej chvíli(skoro požiar na hotelovej izbe)a ich otázky boli na zaplakanie
  iné e-shopy sú ďaleko lepšie

  čo z toho ak Gearbest ma cenu menšiu 10-20% ale ak dostanete nefunkčnú vec tak pridete o 100%

 • 9. 3. 2018 21:45

  Neimp

  Zdravim. Kupil som si anet a 8 ale neviem ju nijak raz nastavit. Snazim sa o to uz treti tyzden a stale mi to nejde... Koncim hned na prvej vrstve a ked sa mi sem tam podari viac tak maximalne vytlacim jeden projekt. Vie mi niekto skopcit svoje nastavenia v cure ? Popripade linknut nejake video?

 • 9. 11. 2018 21:44

  Mira (neregistrovaný) ---.valachnet.cz

  Jak tu někdo psal, že se mu zasekl kotouč, to se dá čekat u všech tiskáren včetně těch od Průši.
  Dá se to řešit, ale tu vychytávku jsem zatím ještě nikde neviděl přitom je dost primitivní.

 • 11. 9. 2017 10:09

  thr

  Pokud něco nezměnili v úplně poslední době, tak nemá, má tam klasické konektory, které sice nejsou úplně špatné, ale ani ne tak skvělé (přijde mi, že stačily na mk1, ale s větším heatbedem mk2 mají problém).
  Popravdě řešení formou svorkovnice, jako má RAMPS, je lepší, jen jaksi číňan občas dá extrémně mizerné provedení. Třeba na mém prvním Rebelu jsem ale RAMPS s původní svorkovnicí provozoval přes rok naprosto v pohodě.
  Jinak asi nejlepší řešení pro bastlíře je připojit heatbed modelářskými XT30 či XT60, ty nemají s požadovanými proudy problém a je přitom zachovaná snadná rozebiratelnost.

 • 22. 3. 2018 16:26

  bez přezdívky

  Průšu znám ale nemám zkušenosti, ale kamarád mi doporučil https://www.abc3d.cz a koupil jsme tm 3D tiskárnu za celkem "lidovku" 15 000 a jsem spokojený, ale zajímal by mě rozdíl mezi touto a tou Vaší zčíny, mám konkrétně Cube3...

 • 10. 9. 2017 10:40

  Trident (neregistrovaný) 2a03:e00:601:----:----:----:----:----

  Chvalim za to ze nejsi technobuzna a investice vzdy radne zvazujes. Takovych lidi neni mnoho.
  Je to jako se vsim. Bud mam tak nizky plat a mam zase tolik casu si s tim doma vyhrat, a nebo nemam nizky plat ale unavenej mozek a malo casu. V pripade techto tiskaren muze o Anetu uvazovat tak student ktery ma vice casu. Ja
  V momente kdy si i PC sroubovak rekne za hodinu 800-1000kc z cehoz uvidi tak 500kc, nema cenu setrit dalsi 4000 i kdyz nemate zrovna vysoky plat. Sestaveni dle autora 4hodiny + dalsi 4 hodiny budou tuning a opravy celkem nez prijde na to jak to delat rychle. Vzhledem k tomu ze z oprav a tuneni neplyne vubec zadna pridana hodnota ani know how(je typove specificke a prakticky nerecyklovatelne), nema cenu s nimi travit vice casu nez je nezbytne nutne.

 • 6. 9. 2017 9:51

  RADUN (neregistrovaný) 193.179.215.---

  Mohu se zeptat, kde jste pořídil materiál na hliníkový rám? Rád bych si A8 přestavěl taky.

 • 7. 9. 2017 11:36

  Tomáš Kapler (neregistrovaný) ---.guests.mh.etn.cz

  Přemýšlím, jestli by nešla udělat nějaká hromadná session, kdy by zájemci zaplatili plus mínus 4 tisíce, nakoupilo se x tiskáren případně nějakých highly recommended dílů a pak se sešli a společně si je složili pod vedením někoho zkušeného. Měli byste někdo zájem?

 • 7. 9. 2017 9:44

  bez přezdívky

  Omlouvám se, nečetl jsem všechny komentáře: předem chci podotknout, že s Průšou nemám nic společného...

  ...ale i tak se chci zastat jeho levnější tiskárny za cca 19k, protože cena za vyhořelý byt je vyšši, než tiskárna, která je postavena z kvalitních součástek (tzn. nejsou nebezpečné). Osobně doma mám průšu od prvního upgrade, na MK2 až na drobný MK2s. V té ceně můžete taky vnímat jako bonus možnost tiskárnu upgradovat, jak vlastním tiskem, tak i pruša balíčky (jojo, taky je zaplatíte).

  Takže ve zkratce - nejde o to mít doma levného šmejda, který topí na 200 stupňu hlavu a až na cca 100 stupňu podložku, která může snadno přes noc blafnout - a kupovat tiskárnu kvůli tiskům do 6h hodin je zase kravina, na to tu máme veřejná místa (např. pražská knihovna na staroměstské) a už i kolikrát školy :).

 • 8. 5. 2018 11:23

  Karel (neregistrovaný) 2a02:8308:b0c0:----:----:----:----:----

  Dobrý den. Sice to asi není úplně k tématu, protože přesto, že (jako snad každý) bych si 3D tiskárnu přál, tak vím, že bych ji nevyužil a byla by mi jen na hlouposti. Každopádně bych opravdu teď potřeboval laserovou tiskárnu na tisk dokumentů i fotek. Úplně se v tom nevyznám tak jsem hledal nějaké levné a kvalitní varianty a narazil jsem na tento článek https://vas-pomocnik.cz/nejlepsi-tiskarny/ , kde mají kategorie podle typu i ceny tiskárny. Chtěl bych za ni dát tak max 6000. Dokázali by jste mi prosím někdo poradit, jestli si mám koupit tu, co se v žebříčku umístila jako 1. do 4000 kč - Brother HL-1110E nebo radši tuhle - Samsung SL-M2885FW? Díky za radu!

 • 14. 9. 2017 10:36

  bez přezdívky

  Zvažuji 3d tiskárnu a zároveň budu kupovat nový notebook. 3D tiskárnu už mám asi vybranou, ale řeším teď jak a jestli vlastně je vůbec důležité vybrat ten notebook tak, aby se k ní hodil nebo ona k němu. Zvažuji buď macbook pro touch bar https://www.apple.com/cz/macbook-pro/ (ale má jen usb-c) nebo tento místo macbooku kdyby to pro účely tisku bylo lepší. https://www.arecenze.cz/notebooky/dell-xps-15-tn-9560-n2-713s/

  otázka tedy je - je nějakým způsobem k tiskárně lepší mít notebook s určitýmí porty nebo systémem ? (Mac vs Windows). Případné odkázání na zajímavé články o této problematice budu vítat. Děkuji

 • 14. 9. 2017 10:37

  bez přezdívky

  Zvažuji 3d tiskárnu a zároveň budu kupovat nový notebook. 3D tiskárnu už mám asi vybranou, ale řeším teď jak a jestli vlastně je vůbec důležité vybrat ten notebook tak, aby se k ní hodil. Zvažuji buď macbook pro touch bar https://www.apple.com/cz/macbook-pro/ (ale má jen usb-c) nebo tento místo macbooku kdyby to pro účely tisku bylo lepší. https://www.arecenze.cz/notebooky/dell-xps-15-tn-9560-n2-713s/

  otázka tedy je - je nějakým způsobem k tiskárně lepší mít notebook s určitýmí porty nebo systémem ? (Mac vs Windows). Případné odkázání na zajímavé články o této problematice budu vítat. Děkuji

 • 14. 9. 2017 15:56

  bez přezdívky

  Dobrý den,

  zvažuji 3d tiskárnu a zároveň budu kupovat nový notebook. 3D tiskárnu už mám asi vybranou, ale řeším teď jak a jestli vlastně je vůbec důležité vybrat ten notebook tak, aby se k ní hodil. Zvažuji buď macbook pro touch bar https://www.apple.com/cz/macbook-pro/ (ale má jen usb-c) nebo tento místo macbooku kdyby to pro účely tisku bylo lepší. https://www.arecenze.cz/notebooky/dell-xps-15-tn-9560-n2-713s/

  otázka tedy je - je nějakým způsobem k tiskárně lepší mít notebook s určitýmí porty nebo systémem ? (Mac vs Windows). Případné odkázání na zajímavé články o této problematice budu vítat. Děkuji

  Dell Inspiron 15 skončil na druhém místě z 22 porovnávaných nejprodávanějších notebooků.