Hlavní navigace

Server Antispam.cz v novém

21. 12. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oficiální antispamový server podstoupil na počátku tohoto týdne podstoupil ozdravnou kůru, která se sebou přináší několik novinek, doufejme, že k lepšímu. Michal Zálešák by vám v tomto článku rád přiblížil, co se stalo, přihodilo, a co je tedy na Antispamu nového.

Tou úplně nejzásadnější novinkou je výměna na postu správce Černé listiny, seznamu, kam byly více či méně pravidelně zařazovány společnosti či jednotlivci, které se zásadní měrou provinili proti morálním antispamovým regulím. Dana Lukeše, zasloužilého moderátora této listiny, vystřídal Michal Zálešák, který se bude starat i o obsahovou stránku serveru. Do začátku svého působení si klade vskutku nemalý cíl – odpovídat na stížnosti proti spammerům ještě týž pracovní den (max. do druhého dne). Kromě toho bude reagováno i na zcela osamocené stížnosti – ne každá oběť totiž ví, jak může zareagovat. Pokud by se vaše instituce omylem dopustila rozesílání propagačních materiálů i na několik emailových adres, jejichž vlastníci s tím nesouhlasili či pokud by s nastávajícím rokem 2000 zkolaboval váš distribuční list, což by oboje mělo za následek stížnosti do formuláře Černé listiny, tak by vám za Antispam měla přijít žádost o vysvětlení z emailu sunnyz@chr.czn.cz a s podpisem výše zmiňované osoby.

Další změna již není tak patrná, posuďte však sami. Během víkendu byly zkontrolovány a upraveny všechny zveřejněné odkazy na studijní materiál – už žádné další chybová hlášení typu „stránka nenalezena“. Vzhledem k tomu, že obsah Internetu zastarává každým okamžikem, může se celkem bez problémů stát, že již nyní bude některý z nich nefunkční. V tomto případě vám zbývá jediné – obrátit se na spamadmin@antis­pam.cz a vězte, že již týž den bude opraven.

Zatím poslední novinkou je možnost aktivně zapojit vaši společnost do boje proti spamu v Čechách. Patříte-li k firmám či institucím, jejichž činnost se alespoň částečně týká Internetu či spravujete-li jeden z mnoha českých serverů a ztotožňujete se s obsahem prohlášení NIX.CZ proti spamu (www.nix.cz/spam­.html), pak vězte, že se k němu můžete připojit i vy. Stačí pouze poslat souhlasný email na adresu spamadmin@antis­pam.cz. Od půlnoci z úterý na středu jsou v seznamu zatím 4 subjekty – současný stav je k dispozici na následující adrese: www.antispam.cz/in­fo/prohl.htm. V minulosti patřily k signatářům prohlášení pouze velcé poskytovatelé připojení v NIXu. Naším cílem je však připojit k němu i poskytovatele obsahu českého Internetu – vždyť bez něj by nebylo ani tolik uživatelů. Kromě toho můžete vyjádřit své kategoricky odmítavé stanovisko ke spamu umístěním loga Antispam.cz na vaše stránky. Speciálně pro tento účel byl zhotoven panem Suchým malý banner typizovaných rozměrů, který je možno stáhnout na serveru Antispamu.

MM AI

„Nové koště dobře mete,“ hlásá jedno z českých přísloví. Vůbec to však neznamená, že nový správce plánoval nějaké zásadní změny. Ba právě naopak, v systému Dana Lukeše bude nadále pokračováno. Účelem serveru Antispam není nekriticky zveřejňovat každý, ač sebemenší prohřešek proti spamu. Tudy cesta nepovede. Jeho primárním cílem je boj proti spamu. Veliké procento takovýchto případů totiž pochází právě od úplných nováčků na Internetovém nebi, kteří o pojmu spam nemají nejmenší potuchy. Co s takovýmito společnostmi, kteří se chtějí stát plnoprávnými uživateli Internetu? Neznalost zákona neomlouvá. Zprofanovat však jejich jméno umístěním na Černou listinu? Rozhodně ne. V takovém případě bude zvolena cesta osvěty a domluvy s následnou omluvou poškozeným uživatelům. I malému dítěti by při prvním prohřešku nebylo vhodné zakázat úplně všechno. S dovolením bych si vypůjčil slova jednoho nejmenovaného mediálního magnáta a řekl: „Buďme tolerantní“ – aspoň k těmto začátečnickým pokusům. Diametrálně odlišný postup však bude uplatňován proti něm, kteří se spamování dopouštějí zcela záměrně, zasílají zprávy na stovky emailových adres z neexistujícího konta a ještě reagují podrážděně na případné stížnosti.

Michal Zálešák

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).