Jeden z našich čtenářů se při nedávné služební cestě po Asii nemohl přihlásit k e‑mailu na Seznamu, přestože na úvodní stránce Seznamu se mu došlé zprávy ukazovaly. Také zjistil, že mu do schránky nedojde pošta například z čínské univerzity.
Požádali jsme společnost Seznam.cz o vyjádření, a potvrdila nám, že pokud jde o přístup ke schránce, plošně jsou blokovány IP rozsahy odpovídající Číně, Indii a Pákistánu. Chcete‑li se v některé z těchto zemí přihlásit ke své schránce, musíte znát IP počítače a o zpřístupnění schránky požádat technickou podporu Seznamu.
Podobně je tomu, pokud jde o příchozí zprávy: Seznam.cz potvrzuje, že do seznamácké schránky nedorazí nic z Číny a z několika států afrických. Odesílatel však údajně dostane upozornění na to, že zpráva nebyla doručena.
I pokud jde o poštu příchozí, lze podle prohlášení Seznamu „za předem daných podmínek domluvit pro konkrétního uživatele omezení těchto blokací“ s technickou podporou.
Seznam blokování vysvětluje jako „ochranu svých uživatelů“. Blokuje ty země, ze kterých „chodí velké množství spamů a žádné reálné e‑maily“. Možnosti požádat o odblokování přístupu ke schránce prý od začátku roku využili tři lidé.
Setkáte‑li se s blokací mimo zmíněné země, například v kavárně nebo ve veřejné knihovně, pak by mělo jít pouze o případ jednotlivý, ve kterém z daného IP docházel do Seznamu spam nebo viry, a lze se prý opět domluvit s technickou podporou na odblokování.
Technická podpora by měla být dostupná cestou živého dopisování ze všech zemí světa.