Hlavní navigace

Síťová neutralita v USA vyhrála zásadní bitvu, blokování služeb je zakázáno

Autor: Isifa
David Slížek

Americká Federal Communications Commission schválila nová pravidla, která mají zajistit, aby poskytovatelé se vším provozem na internetu zacházeli stejně.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tři hlasy pro, dva proti. Federal Communications Commission schválila novou regulaci internetu v USA nejmenší možnou většinou. Nastavila tak pravidla, která mohou zásadním způsobem ovlivnit budoucí fungování internetu – a to nejen v Americe.

FCC nově zařadila pevné i mobilní připojení k vysokorychlostnímu internetu mezi přísně regulované telekomunikační služby podle Hlavy II tamního telekomunikačního zákona (Title II, Communications Act). To jí dává pravomoc mnohem více zasahovat do toho, jak fungují, a určovat poskytovatelům připojení (ISP) mantinely, ve kterých se mohou pohybovat.

Zástupci poskytovatelů nová pravidla téměř jednohlasně označují za příliš radikální a neodpovídající současné době. Tvůrci obsahu, který je náročný na přenos dat – jako třeba streamované video – by se podle nich měli podílet na nákladech na budování rychlejších a kapacitnějších linek. Někteří ISP se tak už nechali slyšet, že regulaci napadnou u soudů.

Ještě není vyhráno

Podle nových pravidel by se s veškerým internetovým provozem mělo zacházet rovnocenně. Zakazují blokování přístupu k legálnímu obsahu na internetu, selektivní zpomalování služeb i placenou prioritizaci vybraného provozu, která by vedla k vytvoření tzv. dvourychlostního internetu. ISP tak nesmí žádat od tvůrců obsahu peníze za rychlejší a prioritizované cesty k uživatelům.

Výjimkou jsou situace, kdy poskytovatelé připojení potřebují zajistit rozumné fungování sítí (reasonable network management). Nesmí toho ale zneužívat, stanovila FCC.

Pokusy o omezování služeb, které přenášejí hodně dat, už v USA v minulosti proběhly. Comcast se například v roce 2007 pokusil zpomalovat provoz přes BitTorrent, od této praxe upustil až o dva roky později po hromadné žalobě uživatelů. 

WT100 tip mezinárodní

Komise si odhlasovala nové pravomoci i v oblasti plateb, které účtují poskytovatelé připojení tvůrcům obsahu (tzv. interconnection deals). Na druhou stranu z regulace vyňala například ceny vysokorychlostního připojení pro uživatele – jejich stanovování tak dále zůstává na trhu.

Přesné znění nových pravidel ještě FCC nezveřejnila, v americkém rejstříku by se text měl objevit v řádu několika týdnů. O regulaci se také ještě zřejmě povede bitva v Kongresu, kde se zejména republikánští zákonodárci snaží prosadit zákony, které by pravomoci FCC omezily. Skončila jedna bitva, ale válka o síťovou neutralitu v USA dále pokračuje.