Hlavní navigace

Skype umí nahrávat hovory, nový vyhledávač Googlu, blockchain se moc nepoužívá

7. 9. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Apple bude vynucovat podmínky soukromí v App Store. Příjemné změny v instalacích Office 365. Prodeje VR headsetů klesly. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Microsoft konečně do Skypu přidává možnost nahrávání hovorů, funguje to i na mobilech. Druhá strana je v případě nahrávání vždy upozorněna a během hovoru je vidět informace, že nahrávání probíhá. Nahrávka se pak 30 dní skladuje online a každý ze zúčastněných k ní může přistupovat a stáhnout si ji (MP4).

Microsoft naděluje radost také u Office 365. Od 2. října již nebude platit limit v zařízeních, na které lze pod jedním účtem instalovat Office 365. Omezením je pouze to, že přihlášení v jednom okamžiku bude možné pouze na pěti zařízeních. Nabídka se týká verzí Home a Personal. 

Google spouští novou službu Google Dataset Search, prozatím je v beta verzi (kde v případě Googlu může zůstat řadu let). Pomocí tohoto vyhledávače lze prohledávat různé datové sady.

Apple od 3. října začne po všech aplikacích v App Store požadovat, aby měly jasně nastavenou politiku soukromí. Uživatelům budou muset říkat, jak je s jejich daty nakládáno, jak jsou zabezpečeny a sdíleny.

PwC přichází s průzkumem mezi velkými společnostmi o tom, jak v reálu nasazují blockchain. Zajímá se o něj 84 procent, do provozu ho uvedlo pouze 15 procent. Většina firem dělá jen prvotní základní kroky a neumí vyčíslit návratnost investice.

Datacentrum Facebooku v Singapuru
Autor: Facebook

Datacentrum Facebooku v Singapuru

Prodeje headsetů pro virtuální realitu v druhém kvartálu tohoto roku meziročně klesly o 37,3 procentahlásí IDC. Nejvíce kusů prodalo HTC (111 tisíc) následované Oculusem (102 tisíc) a PlayStation VR (93 tisíc). IDC říká, že za propad mohou slevy přístrojů od Sony a Oculusu, které prodeje navýšily, ale firmy nedokázaly zájem udržet. IDC dále očekává, že se zájem opět zvýší.

AMD přichází s novými desktopovými procesory Athlon, které mají jádro Zen a grafiku Vega. Detaily se ví prozatím o nejlevnější verzi Athlon 200GE, která má dvě jádra, čtyři vlákna, frekvenci 3,2 GHz a cenu 55 dolarů.

I cloudy někdy spadnou. Tentokrát to potkalo Microsoft, který se potýkal s výpadkem jednoho z datacenter v USA (South Central). Uživatelům nešly služby jako Office 365 nebo Azure Active Directory.

Atlassian za 295 milionů dolarů kupuje OpsGenie a postupně tak i díky Jira Ops rozšiřuje záběr svého klíčového nástroje Jira.

John Riccitiello, šéf společnosti Unity, která stojí za stejnojmenným enginem, na konferenci TechCrunch Disrupt uvedl, že Unity už pohání polovinu her. U mobilních her je to více než polovina. Unity už pracuje na více než třiceti platformách.

Na Disruptu promluvil také Kai-Fu Lee, bývalý šéf čínského Googlu a zakladatel významného fondu Sinovation. Ten je toho názoru, že i když ve Spojených státech mohli přijít s pokroky kolem vývoje umělé inteligence, Čína ve skutečně jde dopředu mnohem rychleji. A to i díky tomu, že má k dispozici více dat a má obří trh. Sinovation má například v portfoliu už pět AI firem, které mají hodnotu miliardu dolarů a výše.

Facebook otevírá své první datové centrum v Asii. Budova v Singapuru bude mít celkem jedenáct pater a celá výstavba vyjde na miliardu dolarů. Firma má v oblasti Asie a Pacifiku téměř 900 milionů měsíčních uživatelů, což je asi 40 procent z celkového počtu. Přesto příjmy z této oblasti tvoří pouze asi 18 procent.

Ericsson přichází s novou nabídkou pro 5G sítě, včetně RAN. Firma zároveň oznámila spolupráci se síťovým hráčem Juniper Networks. Opět jde o doplnění nabídky v rámci 5G, Juniper bude hrát namísto Cisca důležitou roli v optické části. No a Ericsson také provedl první testy 5G se švýcarským operátorem Swisscom.

Vychází OpenStack ve verzi 18, označení má Rocky. Hlavní novinky, které nabízí, je práce na bare metalu a jednodušší updatování.

SUSE v prvním pololetí roku 2018 vygenerovalo tržby ve výši 183 milionů dolarů, což je meziroční růst o 17 procent. Zisk EBITDA činí 56 milionů dolarů, meziročně o 23 procent více. Počet lidí narostl o 20 procent na 1400. Jeden ze dvou hlavních vývojů SUSE je v Praze. Firma také nedávno změnila vlastníka. Více v našem textu.

Výrobce čipů do automobilů NXP kupuje firmu OmniPHY. Zajímá se o její ethernetovou technologii určenou do aut, což lze využívat u autonomních a chytrých vozů.

KL23 hlasovani

Dell oznámil výsledky za druhý fiskální kvartál 2019. Tržby meziročně poskočily o 18 procent na 22,9 miliardy dolarů. Firma nadále splácí dluh za nákup EMC. Vrací se také na burzu.

IoT platforma relayr má nového majitele, za 300 milionů dolarů ji kupuje skupina Munich Re. Firmy říkají, že to má pomoci k dalšímu růstu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).