Hlavní navigace

Skype uvedl aplikaci Qik na posílání krátkých videovzkazů v mobilech

15. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft se snaží proniknout do posílání videozpráv. Uspěje nebo neuspěje další možnost, jak místo textů nebo fotek komunikovat v krátkých videích?

Skype Qik trochu připomíná hlasovou schránku, do které ukládáte videa. Uživatel může nahrát krátký spot (maximální délka je 40 sekund) a poslat jej některému ze svých kontaktů (nebo skupině). 

Mobilní aplikace, dostupná pro Android, iOS a Windows Phone, je přitom navázaná na telefonní číslo (jehož zadání na startu vyžaduje). Na rozdíl od klasického Skypu (se kterým není propojena) tak nemá vlastní seznam kontaktů, protože používá ten z uživatelova telefonu.

Vzkaz se díky tomu dá poslat i člověku, který Qik nainstalovaný nemá – dostane totiž SMS s odkazem, kde si může aplikaci nainstalovat. Na druhou stranu tak Skypu (potažmo Microsoftu) dáváte přístup ke svým kontaktům – přestože jde o samostatnou aplikaci, provozuje ji stejná firma.

Nahraná videa se v aplikaci ukládají asi dva týdny, poté se automaticky smažou. Video může vymazat i sám autor – v takovém případě zmizí i z telefonů všech, kterým ji už jednou odeslal. 

V aplikaci není možnost videa trvale uložit nebo je exportovat. Nepropadejte ale falešné představě soukromí – v obchodech s aplikacemi sama firma upozorňuje, že to zdaleka neznamená, že by videa nešla z telefonu vůbec dostat: „It may be possible for recipients to capture and save videos elsewhere before you delete them from Qik.“

KL22_nominace

Pro rychlé reakce na vzkazy si může uživatel předem připravit krátká pětisekundová videa Qik Flik, kterými pak může jednoduše odpovídat (také video obdoba emotikonů).

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn