Opět nepřiměření srovnání. Mobilní internet je ještě pro velkou část obyvatel neznámým médiem. Když už srovnávat mobilní služby, tak tedy mobilní internet a mobilní příjem DVB-T2, o kterém je v článku také zmínka.
Pokud někomu nefunguje mobilní internet a pomůže se přesunout o pár desítek, nebo stovek, metrů, je to řešení. Ale kvůli příjmu placeného DVB-T2 si nosit televizor na kopec, to bude asi praktikovat málokdo. :-)
Taky se mi to zdálo nějaké divné, protože 5HD kanálů = cca 20 kanálů v SD, takže by v jednom multiplexu mohlo být 40 SD kanálů? :) To by opravdu DVB-T2 byl technologický zázrak a v podstatě všechny kanály co jsou dnes v DVB-T by mohly být v jednom MUX ;) Dnes vysílá v DVB-T nějakých 22 SD kanálů a 4 HD kanály, takže v DVB-T2 by ČRa na pokrytí celé republiky stačily 2 MUXy, proto chtějí převést ty MUX2 a 3 na T2, vzít tak Novu od p. Pařízka a začít vydělávat ještě na placených programech.
on to asi nebude vztah abonent vs. ČRa, ale abonent vs. provozovatel placené TV vs. ČRa, předpokládám že je asi jasné kdo si takovou příležitost nenechá ujít, kdo s poskytování placených programů (abonent vs. provozovatel vs. Astra) má takovou zkušenost a i veškeré zázemí, takže Skylink bude dělat nejenom satelit, ale i terestriál, stejně jako na Slovensku ;)
dokážu si představit, že budou mít nasmlouvané techniky, jako už teď mají na satelit, tak i na terestiál, kteří toto budou řešit...oni stejně většinou ti technici rozumí oběma způsobům vysílání a umí nastavit oboje ;)
samozřejmě zůstanou i neplacené programy jako teď, ale pro ty kteří chtějí mít něco navíc to bude lákavé, on terestriál je přece jenom trošku jednodušší na příjem než satelit, kabelovka není všude, hlavně co se týká techniky a pokud ČRa nacpe všechny současné neplacené programy do jednoho mux v DVB-T2 a některé HD programy do dalšího muxu (předpokládám že to bude mux2 a mux3), tak jim zbyde spousta prostoru na prodej pro zájemce o placenou TV, 1 až 2 celoplošné muxy určitě ještě půjdou vytvořit, takže dalších 20 SD a 5 HD (nebo 40 SD) placených programů, UPC má nějakých 45-50 SD placených programů, takže takové UPC po celé ČR ;)
Nápodobně. Jako neplacená služba ok, mrknu se na ní, ale platit za to ani náhodou. A úplně nejvíc mě dostává že placené programy vysílají reklamu, to je naprostá zvrácenost. U placené televize si představuji pořad vysílaný na vteřinu dle programu (kromě přímáku), který nebude přerušen čímkoli, tedy ani blokem upoutávek. Také kvalita obrazu by měla být minimálně na úrovni ČT v DVB-T (u SD programů). TK vysílání Skylinku (SD) bych nepřekousl.
Osobně si zatím nedovedu představit smluvní vztah mezi abonentem a payTV ČRa. Jediné, co snad bude příznivé, že budou vysílat z kót, odkud se již dnes vysílá v základních MUXech. Ale již všechny antény nemusí být vhodné na dostatečně silný signál ze zatím neznámých kanálů. Pokud dnes má divák na obrazovce občas pár kostiček, je to pouze v jeho réžii, ve způsobu provedení celé přijímací cesty, ovlivněné investovanými penězi a "uměním" anténáře amatéra i profíka.
Jak to ale bude u payTV? Zprostředkovatel abonentovi prodá, nebo pronajme příslušný HW a bude dále jen pravidelně vybírat poplatky? Kdo, za kolik a jak zajistí opravdovou kvalitu obrazu placené stanice? U kabelovky je to jasné. Tam kabelovka zajišťuje úroveň a kvalitu signálu až na účastnickou zásuvku. Zbytek už moc abonent nepokazí, pokud pro případné rozbočení nepoužije nevhodný koaxiál a špatné rozbočovací komponenty. Ale u placené DVB-T2 je u mne mnoho nezodpovězených otázek. Domnívám se, že ČRa se bude snažit prodávat své služby na maximálně velkém území, ale jak budou zajišťovat odpovídající pokrytí? Přidáváním dalších kanálů se situace nezlepší, možná interakce a vzájemné rušení se projeví ještě více. Budou všechny tunery schopné oddělit třeba sousední kanály? Na tyto otázky nenaznačili odpovědi ani ČRa, ani příznivci placeného DVB-T2.
Srovnávat Skylink s placeným DVB-T2 mi nepřipadá adekvátní. Na samotné parabole, většinou se standardními parametry, se toho moc pokazit nedá, DVB-S přijímač má také jisté technické standardy, tak jediná chyba může nastat při směrování paraboly a nastavení přijímače. Kromě situací, kdy je totálně zataženo krupobitím se kvalita satelitního signálu výrazně nemění na celém území Česka. Kdo má tedy možnost si parabolu někam namontovat, to hlavní má vyřešeno.
U DVB-T2 bude snad na celém našem území shodný a dostatečně silný signál? Jak pozná abonent služby, že právě jeho anténa a DVB-T2 tuner se vypořádá s jeho unikátní situací? To si STB, kartu bude moci půjčit a svojí situaci vyzkoušet? Jak jinak totiž, bez měřáků, pozná, že jeho anténa a TV mu dodá tak kvalitní obraz, aby za něj byl ochoten platit. Už vidím nářky těch, kteří budou argumentovat jakoukoliv částkou, že služba jí neodpovídá, ať s tím "někdo, něco" udělá. To zase bude breku na webech a žádostí o radu. Ono to totiž nebude "ZADARMO" a co dokáže udělat za revoluci i pouhých 29.-Kč, to snad každý víme.
pokrok by byl kvalitní program obsahově né obrazově ;) ale toť otázka názoru, kvalitní HDčko si můžu pustit doma a nepotřebuju k tomu DVB-T nebo T2...navíc díky tomu, že bude moci být v jednom mux 20 SD programů, tak i výrazně klesne cena za provoz jednoho kanálu v muxu, takže to bude lákavější pro všechny TV a HD verze mohou být v jiných muxech, ono totiž překlápět DVB-T na T2 jenom kvůli HD (protože by se SD programy vystřídali za HD, 5xSD DVB-T = 5xHD DVB-T2) není pro nikoho finančně výhodnější, televize by platili stále stejně za jeden program, ČRa by inkasovali stále stejně a přitom neměli místo pro další zákazníky, v DVB-T2 SD + další v HD mohou vydělat daleko víc peněz ikdyž si vezmou méně za šíření od jednotlivých TV stanic...navíc 90% lidí je jedno jestli se dívají na HD nebo SD, jde jim jenom o to aby viděli svůj program respektive seriál a nejsou takoví technofilové ;)