Hlavní navigace

Sledovali jsme: Novým ředitelem ČT zvolen Petr Dvořák, nastoupí 1. října

21. 9. 2011
Doba čtení: 19 minut

Sdílet

Autor: 115393
Novým generálním ředitelem České televize bude bývalý šéf Novy Petr Dvořák. Tajnou volbou o tom ve středu odpoledne na veřejném zasedání rozhodli členové Rady ČT. Pro Dvořáka v prvním kole volby hlasovalo 13 radních, kteří jej společně s dalším kandidátem Hynkem Chudárkem poslali do druhého kola. V něm Dvořák suverénně zvítězil poměrem hlasů 12:3. Další tři kandidáti skončili již v prvním kole, když Roman Bradáč a Jan Svoboda získali po třech hlasech a Radomír Šimek jen jeden. Volbu jsme pro vás sledovali minutu po minutě.

16:28 – Během několika minut začne tisková konference s nově zvoleným generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem a předsedou Rady ČT Milanem Uhdem. Živě ji bude přenášet ČT 24. Začátek je avizovaný na 16:30.

16:06 – Ředitelem ČT zvolen Petr Dvořák, získal 12 hlasů. Hynek Chudárek získal tři hlasy.

16:04 – Je dovoleno, volební komise jde sčítat.

16:02 – Radim Hreha, redaktor webu Česká média a bývalý šéf Slovenské televize, družně debatuje s dvěma radními

15:58 – Pokud nezačnou radní taktizovat, v podstatě je rozhodnuto.

15:54 – Radní zahajují druhé kolo volby, v němž už mohou dát pouze jeden hlas. Na hlasovacím lístku s dvěma postupujícími kandidáty mohou označit pouze jedno jméno. Vyhraje ten, kdo dostane alespoň 10 hlasů.

15:51 – Volební komise připravuje hlasovací lístky pro druhé kolo. Dvořákovi by 13 hlasů z prvního kola stačilo lehce ke zvolení generálním ředitelem.

15:48 – Výsledky prvního kola: Bradáč 3 hlasy, Dvořák 13 hlasů, Chudárek 7 hlasů, Svoboda 3 hlasy, Šimek 1 hlas. Do druhého kola postupuje Dvořák a Chudárek.

Volba ředitele ČT, 21.9.2011 - 200

Fotogalerie: Jak se volil nový generální ředitel ČT

Volba generálního ředitele České televize proběhla nečekaně hladce. Po veřejných slyšeních všech pěti finalistů výběrového řízení, která radním zabrala téměř tři hodiny, následovala jen dvě kola volby. V prvním vybrali postupující dvojici kandidátů – Petra Dvořáka a Hynka Chudárka. Poměr sil už naznačoval, že Dvořák patrně hned v druhém kole zvítězí. Tak se také stalo, i když oproti prvnímu kolu dostal o jeden hlas méně (12 místo 13 v prvním kole). Chudárek ve finální volbě inkasoval tři hlasy. Podívejte se na fotogalerii

15:43 – Je dovoleno, volební komise se odebéře sčítat hlasy.

15:40 – A teď se nám shromáždila trojka kandidátů Bradáč, Chudárek a Svoboda a se smíchem komentují probíhající volbu. Šimek kamsi zmizel a Dvořák je na opačné straně místnosti.

15:36 – Atmosféra je celkem uvolněná, v rohu zasedací místnosti se pobaveně baví generální ředitel Óčka Jiří Balvín s kandidátem Janem Svobodou. Hynek Chudárek si jde pro občerstvení, Petr Dvořák popíjí ve stoje kávu a zdraví se s lidmi z ČT, co sedí trochu separe od veřejnosti i novinářů.

15:34 – Hlavní komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo zamračeně naslouchá, co mu povídá odborový předák Adam Komers. Radní mezitím přicházejí k urně a vhazují do ní obálku s hlasovacím lístkem. Kolem urny je hrozen asi dvaceti fotografů. Kandidáti na ředitele se rozprchli z „potítka“ – stolu, za kterým všichni seděli po dobu veřejných slyšení.

15:31 – Začíná volba dvou „superfinalistů“. Každý radní může na hlasovacím lístku označit křížkem jména maximálně dvou kandidátů. Dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů postoupí do konečné volby.

15:24 – Končí utrpení Radomíra Šimka i všech přihlížejících. Milan Uhde uzavírá veřejná slyšení a žádá volební komisi, aby se ujala přípravy volby.

15:20 – Ostatní čtyři kandidáti během slyšení Radomíra Šimka viditelně pookřáli, při některých výrocích dokonce nevěřícně kroutí hlavou.

15:19 – Šimek je žádán, aby pohovořil o plánované přeshraniční spolupráci ČT. Chce propojit zpravodajství veřejnoprávních stanic v příhraničních oblastech a dát mu větší prostor.

15:13 – Šimek odpovídá na dotaz, které autory myslel, když mluvil o literárních předlohách, které nebyly v ČT realizovány. Prý se o tomto problému dočetl v zápisech z jednání Rady ČT. Radní Bajaja se ptá, zda Šimek nehraje roli při přípravě pozemků na Kavčích horách, o kterých spekulovala média. Šimek to odmítnul.

15:10 – Následují dotazy radních. Josef Pavlata se opět ptá, zda Šimek počítá s lidmi z vedení ČT a s některými protikandidáty. Šimek říká, že v ČT je dost kvalitních lidí. „Nedovedu si představit, že někdo přijde a vymění celé vedení,“ dodal. Šimek přiznal, že projekty ostatních kandidátů nečetl, aby neopakoval jejich vize.

15:09 – Desetiminutový limit Radomíra Šimka už dávno odplynul, ale kandidát stále monotónně pokračuje ve svém výkladu.

15:04 – Šimek pokračuj monotónním hlasem o zaměření jednotlivých kanálů ČT, sportovní ČT 4 by měla například dávat větší prostor přímým přenosům světovým paralympiád. Milan Uhde kandidáta vyzval, aby spět k závěru. Šimek říká, že by sjednotil všechny obchodní aktivity ČT do jednoho odboru. Znovu zmiňuje posílení zpravodajství v příhraničí.

15:01 – Uvnitř ČT by podle Šimka měla existovat soutěž námětů, která by vedla k větší kvalitě vyráběných pořadů. Televize by se také měla přizpůsobit nárokům mladých diváků a být jim přístupná na jiných komunikačních prostředcích než jen na klasickém televizoru.

14:59 – Šimek by si jako generální ředitel ČT nechal předložit seznam všech nerealizovaných literárních námětů a zjišťoval by, proč se tak stalo a zda televize dostatečně komunikovala s jejich autory.

14:56 – Projev Radomíra Šimka pokračuje ve shrnutí jeho kandidátského projektu. Vyzdvihuje posílení zpravodajského zastoupení ČT v pohraničních regionech a zahraniční koprodukce, „zejména se zeměmi německy mluvícími“.

14:55 – Šimek začíná svůj proslov rekapitulací toho, jaké je poslání ČT a co by měla dělat. Radní se začínají trochu nudit.

Volba ředitele ČT, 21.9.2011

Je dobojováno. Nově zvolený generální ředitel České televize Petr Dvořák přijímá gratulaci od poraženého Hynka Chudárka. (Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz)

14:53 – Skončilo slyšení Jana Svobody a přichází „zlatý hřeb“ programu, slyšení Radomíra Šimka.

14:49 – Svoboda odpovídá na otázku radního Bajaji, kterou výstavu naposledy navštívil, jakou četl naposledy knihu a na čem byl v kině a divadle. Svoboda zmiňuje svoje členství se správní radě Ceny Jindřicha Chalupeckého, poslední kniha, kterou přečetl, byla o šéfovi společnosti Apple Stevu Jobsovi, do kina a divadla však poslední dobou nechodí, protože má sedmiměsíční dceru a pokud má čas, věnuje se rodině. „V kině ale dávám přednost komerčním snímkům, je to pro mě oddych,“ uvedl Svoboda.

14:47 – Bývalá šéfka komunikace BBC by byla jedinou západoevropskou členků poradní programové rady Jana Svobody, další zahraniční experti by byli spíše ze střední Evropy. Rada má být vyloženě poradním orgánem bez přímého vlivu na programování ČT.

14:44 – Jan Svoboda by si chtěl do ČT přivést někdejšího šéfa jedné z tvůrčích skupin ČT Čestmíra Kopeckého.

14:42 – Jan Svoboda označuje za „pátý kanál ČT“ divizi Nových médií, kterou by výrazně posílil a rozšířil její multimediální služby. Musí podle něj skončit nekomunikace mezi týmy jednotlivých kanálů ČT. „Vím, že někteří manažeři během roku vkročili jen párkrát do budovy zpravodajství, to se musí změnit,“ řekl.

14:38 – Svoboda se chce obklopit týmem odborníků, které si do ČT přivede. Radní Josef Pavlata se ptá, zda zachová i některé současné manažery ČT a zda osloví i některé další kandidáty na generálního ředitele ČT. „Na obojí odpovídám ano, ale nejdříve budu nabízet spolupráci stávajícím manažerům ČT,“ řekl Svoboda.

14:33 – Svoboda by chtěl využívat možnosti sekundárních příjmů, například product placement. Šetřil by v nevýrobních částech ČT. Chce zásadně změnit komunikaci uvnitř ČT, odmítá „šeptandu na chodbách a umývárkách“.

14:31 – Jan Svoboda mluví i o nových formátech pořadů, například doku-drama. V podstatě tedy o tom, co již řekl minulý týden ve čtvrtek v rozhovoru pro DigiZone.cz.

14:27 – Jan Svoboda vzal svůj projev čistě manažersky, mluví o rozdělování kompetencí, vymýšlení vizí a jejich naplňování. Komentuje postupně obsah svého kandidátského projektu. U programu ČT 1 nevnímá za nejproblematičtěkší nižší sledovanost, ale úbytek diváků mladších 50 let.

14:25 – Milan Uhde ukončil přestávku, začíná veřejné slyšení dalšího kandidáta – Jana Svobody.

14:10 – Slyšení Hynka Chudárka skončilo a Milan Uhde vyhlásil desetiminutovou přestávku. „Prosím žádné domlouvání a žádné zákulisní tahy,“ obrátil se na své kolegy radní.

14:09 – Nejpřirozenějším způsobem snižování stavu zaměstnanců bude podle Chudárka neprodlužování smluv zaměstnancům, kteří dosáhnou důchodového věku. Nemusí se to ale týkat všech.

14:06 – Radní Jan Brandejs chce upřesnit, jakým způsobem by Chudárek propouštěl oněch 500 zaměstnanců a zda to už projednal s odbory. „Začali bychom u managementu,“ odpovídá Chudárek. „Je to spojeno se sekretariáty, reprezentačními fondy, apod,“ dodal. U dalších zaměstnanců by podle něj nešlo o žádnou „hurá akci“. Přezaměstnanost v ČT musí vnímat i odbory, dodal Chudárek.

Volba ředitele ČT, 21.9.2011

Hynek Chudárek a Petr Dvořák (v pořadí zleva) se právě dozvěděli, že postoupili do konečného hlasování o novém generálním řediteli ČT. Romanu Bradáčovi (vlevo) je jasné, že z boje o ředitelské křeslo vypadnul. (Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz)

14:05 – Radní Jiří Presl prozrazuje, že v prezentaci, kterou dnes Chudárek rozdal radním, si stanovuje úkoly měsíc po měsíci a že do konce letošního roku chce zrevidovat veškeré smlouvy ČT.

14:01 – Radní Jaroslav Dědič se ptá, kde by chtěl Chudárek vygenerovat půl miliardu korun, kterou chce v období tří let věnovat navíc na tvorbu pořadů. Podle Chudárka část tvoří úspory, které vzniknou propuštěním 500 zaměstanců. Odkazuje se na prezentaci, kterou dnes před veřejným slyšením rozdal všem radním a vysvětluje některé jeho plány z kandidátského projektu.

14:00 – Radní Petr Koutný se ptá, jakým měřítkem by měla ČT posuzovat úspěšnpst svých pořadů. Podle Chudárka by tím měla být spokojenost diváků s kvalitou daného pořadu, přičemž u každého pořadu by si ČT měla určit, jakou očekává sledovanost a pak výsledek porovnat s tímto očekáváním.

13:58 – Milan Uhde se ptá, jak si Chudárek poradí s jednáním s talentovanými lidmi, kteří mají „svou hlavu“. Při té příležitosti zdraví v publiku režiséra Jiřího Krejčíka, který přihlíží jednání Rady ČT. Chudárek odpovídá, že vše je „o komunikaci“.

13:56 – Radní Josef Pavlata se opět ptá, zda Chudárek ve svém týmu počítá s lidmi ze současného managementu nebo s některým s dalších kandidátů na ředitele ČT. „Na obě otázky odpovím ano,“ řekl Chudárek.

13:54 – Nové studio ČT v Brně je třeba urychleně začít stavět, míní Chudárek. „V ČT se o tom bavíte už pět let, teď je čas s tím už něco udělat,“ řekl.

13:53 – Číslo 500 lidí, které by chtěl Chudárek z ČT do tří let propustit, prý nebylo „střelené od boku“. „Vycházel jsem z dosavadních čísel zaměstnanosti ČT, vše mám podložené grafy a tabulkami,“ prohlásil Chudárek.

13:51 – Také Chudárek chce, podobně jako Bradáč, dokončit rozjetou restrukturalizaci a snížit počet manažerů na prvním stupni řízení. Za důležitou považuje úpravu vedení programu a dramaturgie vysílání ČT. „Musíme přesvědčit veřejnost o nezastupitelnosti ČT na české mediální scéně,“ míní Chudárek. Podmínkou pro to je zklidnění situace uvnitř ČT, aby kocensionář televizi takovou změnu „věřil“.

13:50 – Chudárek by podle svých slov stavěl na týmové práci a nehodlá si přivést manažery pouze zvenku. Stejně jako Dvořák by nejprve nabízel spolupráci současným manažerům ČT.

13:47 – Radním se představuje třetí kandidát, Hynek Chudárek. Nejprve shrnuje svoji profesní minulost s podnikáním v lisování CD a zejména provozováním hudební televize Óčko.

13:43 – Milan Uhde se ptá, zda by moderátoři Událostí neměli při „předčítání“ zpráv divákům dávat najevo nějaké názory a netvářit se tak, že názor si má divák udělat sám. Dvořák se nebrání „názorovosti“, ale k jednomu názoru by ČT měla přidat protinázor. „Je velká ostuda ČT, že nechala upadnout hlavní zpravodajskou relaci do dnešního stavu. Události potřebují razantní změnu,“ řekl Dvořák. S jejím návrhem by měl přijít nový šéf zpravodajství. Události by podle Dvořáka měly být druhou nejsilnější zpravodajskou relací po Televizních novinách na Nově. Tímto veřejné slyšení Petra Dvořáka končí a přichází kandidát Hynek Chudárek.

13:40 – Petr Dvořák zopakoval, kde a jak by chtěl v ČT šetřit. Radní Jaroslav Dědič se ptá na definici rozdílu mezi veřejnoprávní a komerční televizí. Dvořák namítá, že se ten rozdíl často stírá a definice je tak těžká. Veřejnoprávní televize často vyvíjejí formáty, které potom přebírají komerční stanice. „Jasná hranice se vymezit nedá, ve veřejnoprávních pořadech by měla být vždy přítomna nějaká nadstavba, dodatečná hodnota,“ míní Dvořák. Kvalita je podle něj hlavním kritériem při volbě veřejnoprávní televize, jaké pořady by měla vybírat.

Volba ředitele ČT, 21.9.2011

Předseda Rady České televize Milan Uhde při volbě dvou „superfinalistů“ (Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz)

13:38 – Do odborářského kroužku na zasedání Rady ČT dorazil Adam Komers.

13:37 – Dvořák požaduje větší výtěžnost regionálních redakcí ČT a opakuje totéž, co v rozhovoru pro DigiZone.cz, tedy že je lepší posílit týmy v regionech na úkor centrální redakce zpravodajství v Praze.

13:35 – Etický kodex ČT potřebuje revizi, odpovídá Petr Dvořák na otázku radního Jiřího Závozdy, bývalého šéfa zpravodajství Primy. Závozda se konkrétně ptal na otázku využívání skrytých kamer ve zpravodajství ČT. Dvořák si pokládá otázku, zda by se toto používání nemělo zpřísnit.

13:33 – Petr Dvořák vysvětluje náklady spojené se spuštěním dětského a vzdělávacího kanálu ČT 3. Podrobněji se o nich rozhovořil v pondělním rozhovoru pro DigiZone.cz.

13:31 – Radní Jan Prokeš se ptá, jaký důvod má vznik pátého programu ČT. Dvořák míní, že je to lepší cesta než hledání prostoru pro dětské pořady na ČT 1 a ČT 2, kde tak vznikají programové „díry“.

13:30 – Radní Antonín Bajaja se ptá, zda by Dvořák využíval v ČT archivní seriály z doby komunismu. Dvořák potvrdil, že jedině za předpokladu, že budou uvedeny do kontextu.

13:25 – Radní Josef Pavlata se ptá, zda Dvořák počítá s některými současnými členy managementu a dalšími kandidáty na ředitele ČT. Dvořák uvedl, že bude nejprve oslovovat manažery z ČT a teprve poté bude přivádět lidi zvenku. Potvrdil, že ho některé projekty protikandidátů zaujaly a konkrétně zmínil Fero Feniče. „Počítal bych s ním, ale za jediného předpokladu: že proti ní nebude vystupovat a soudit se s ní,“ řekl Dvořák. Fenič byl favoritem konkurzu pro předsedu Rady ČT Milana Uhdeho.

13:24 – Radní Petr Koutný přiznává, že mu Dvořák svým projevem „sebral“ tři ze čtyř otázek, které mu chtěl položit. Žádá, aby definoval ze svého pohledu pojem „kultura“. Podle Dvořáka to je určitý pohled na svět, nadstavba a oblast, ke které často diváci nemají blízko, ale ČT by je k ní měla přivádět. „Myslím si, že speciálně česká kultura má na čem stavět,“ řekl.

13:22 – Dvořák zmiňuje svoje „veřejnoprávní“ projekty v televizi Nova: původní dramatickou tvorbu, spolupráci s uměleckými školami a koprodukci filmů. Někdy to podle něj bylo na hranici zájmu komerční televize.

13:19 – Petr Dvořák informuje, co by provedl během prvních 100 dní ve funkci generálního ředitele ČT. Nejprve by zahájil komunikace se zaměstnanci uvnitř ČT, a to na všech úrovních. Co nejdříve chce obsadit všechny manažerské pozice. Provedl by audit nákladů a změnu zpravodajství na ČT 1, které by se mělo na obrazovce projevit již na jaře 2012. Požaduje co nejrychlejší vyřešení otázky výstavby nového studia ČT v Brně a hlásí se k rozhodnutí ČT ukončit veškeré analogové vysílání do konce letošního listopadu.

Volba ředitele ČT, 21.9.2011

Volbu generálního ředitele České televize si nenechal ujít ani režisér Jiří Krejčík (Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz)

13:18 – Nápadem pátého kanálu ČT chtěl Dvořák podle svých slov iniciovat diskusi o dalším směřování ČT

13:16 – ČT není v ekonomické, ale programové krizi, uvedl Dvořák. Hledání úspor v ČT tedy nemá vést k její ekonomické záchraně, ale k navýšení zdrojů pro kvalitní původní tvorbu.

13:13 – Petr Dvořák chce podle svých slov vrátit ČT roli normotvorné kulturní instituce, chce ji otevřít tvůrcům, kteří ji nepovažují pouze za zdroj svých příjmů. „ČT má v tomto smyslu velký dluh vůči některým umělcům,“ prohlásil Dvořák. „Jsem připraven společně s odbornou veřejností nastavit jasná kvalitativní měřítka úspěšnosti ČT,“ dodal s tím, že sledovanost bude jen jedním z nich.

13:12 – Veřejné slyšení Romana Bradáče skončilo, před radní předstoupil bývalý generální ředitel Novy Petr Dvořák.

13:10 – Radní Jiří Kratochvíl vyčítá Bradáčovi, že se zabývá jenom zpravodajstvím a nikoli dramatické tvorbě a programování ČT. Bradáč znovu opakuje prohlášení o dramaturgické (umělecké) radě. ČT 1 by podle něj měla vysílat jak pro menšinového, tak mainstreamového diváka. Za úspěšný mix považuje i vysílání seriálů Vyprávěj a Zdivočelá země. První jmenovaný dlouhodobě kritizuje předseda Rady ČT Milan Uhde, druhý naopak chválí.

13:08 – Radní Antonín Bajaja se svěřuje s jistou „nejistotou“, kterou v něm vzbuzuje Roman Bradáč. Cituje prohlášení televizních odborů, které Bradáče spojují s nešvary současného managementu ČT. „Poslední tři roky jsem byl členem managementu, ale do chvíle, než jsem se stal ředitelem zpravodajství, neměl jsem nejmenší vliv na finanční toky uvnitř ČT,“ reaguje Bradáč.

13:04 – Roman Bradáč vysvětluje, proč nejsou Události ČT tolik úspěšné. Kloní se k variantě dvou hlavnich zpravodajských relací pro programy ČT 1 a ČT 24. Úspěšnost Událostí by se ale neměla měřit jen sledovaností, protože mají i jiné úkoly než zpravodajství komerčních televizí. „Potřebujeme nový newsroom, na něj navázat novou grafiku. Vysíláme 17 let ze stále stejného prostředí,“ míní Bradáč.

13:03 – Oprava informace, že tu není ředitel brněnské ČT Karel Burian. Je. Díky za upozornění kolegovi Aleši Borovanovi z deníku E15.

13:00 – Bradáč na dotaz radního Jaroslava Dědiče k redefinici veřejné služby odpovídá, že ČT by si měla říci, jakou službou chce být a najít nový způsob měření její úspěšnosti. „Neměli bychom hledět jenom na sledovanost,“ upozornil Bradáč. Radní Radek Mezuláník se ptá na největší slabiny programů ČT, konkrétně Jedničky. Bradáč si myslí, že problémem v programu je právě Jednička. Opakuje svoje výtky z pátečního rozhovoru pro DigiZone.cz.

Volba ředitele ČT, 21.9.2011

Asi dva největší rivalové volby: pozdější vítěz Petr Dvořák a jediný finalista zevnitř České televize, výkonný šéf ČT 24 Roman Bradáč (Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz)

12:56 – Zasedací místností korzuje předseda Nezávislé odborové organizace ČT Antonín Dekoj. Odboráři se před volbou veřejně vymezili vůči právě diskutujícímu kandidátovi Romanu Bradáčovi, který podle nich zosobňuje všechna negativa současného managementu ČT. Na stranu odborů se minulý pátek přidal i moderátor Václav Moravec, který Bradáče a jeho spolupracovníky označil za „mordpartu ČT“ s tím, že to o nich takto mezi zaměstnanci „říká“.

12:53 – Programová rada by měla být podle Bradáče poradním sborem, který nebude moci diktovat, kdy a kde se bude co vysílat. Radní Petr Koutný se Bradáče ptá na otázku výstavby nového studia ČT v Brně. Chce upřesnit jeho zmínku o brněnském studiu v jeho kandidátském projektu. „Pokud bychom skutečně investovali do Brna 750 milionů korun, bylo by to hodně peněz. Měli bychom problém sehnat peníze na zpravodajským newsroom v Praze, který vyjde asi na 340 milionů korun. Měli bychom tedy otázku výstavby nového studia v Brně přehodnotit, najít nějaké další variantní možnosti,“ řekl Bradáč.

12:52 – Pětice finalistů konkurzu je kompletní, na jednání Rady ČT už dorazil i Radomír Šimek..

12:49 – Radní Jan Prokeš žádá upřesnění, jak si Roman Bradáč představuje ono dotažení restrukturalizace. „Jsem týmový hráč,“ odpovídá Bradáč. Požaduje vznik programového manuálu, aby se zabránilo klientelismu při zadávání výroby pořadů. „Pomůže to všem, i autorům, a výrazně to vyčistí vzduch,“ míní Bradáč.

12:45 – Radní Josef Pavlata se Romana Bradáče ptá, zda ve svém týmu počítá s některými současnými členy managementu ČT a s některými kandidáty na generálního ředitele, aniž by šlo jen o čtyři ostatní finalisty konkurzu. Bradáč je podle svých slov zastáncem „mixu“ lidí zevnitř ČT i zvenku. „Je bezesporu velmi nutné, aby přišli i lidé zvenku,“ řekl šéf ČT 24. Bradáč podle svých slov četl projekty ostatních kandidátů a nebrání se spolupráce s nimi.

12:44 – ČT by měla více vyprofilovat své programy a vytvořit „Programovou radu“ s lidí z profesních svazů. Kavčí hory se musí otevřít dalším tvůrcům a musí skončit klientelismus, dodal Bradáč. Následují otázky radních.

12:41 – Bradáč se přihlásil k procesu restrukturalizace ČT, kterou nastartoval Jiří Janeček. Podle jeho slov je ale třeba ji dotáhnout do konce. „Je třeba zrychlit její razanci,“ dodal. Milan Uhde upozornil, že desetiminutový limit Romanu Bradáčovi uplynul. Nechá jej ale dokončit projev k programu ČT.

12:40 – Jednání Rady ČT přihlíží i poslanec Věcí veřejných a bývalý hejtman Libereckého kraje (tehdy za ODS) Petr Skokan.

Volba ředitele ČT, 21.9.2011

Novináři měli od začátku největší zájem o favorita volby Petra Dvořáka, který svoje šance nakonec proměnil ve vítězství (Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz)

12:39 – Cesta rozšiřování ČT o jeden kanál je cestou komerčních televizí, narazil Bradáč na plán Petra Dvořáka spustit pátý program ČT, dětskou a vzdělávací ČT 3. Navrhuje změnu systému výroby pořadů, která by měla přinést úspory.

12:36 – Bradáč shrnul informace o svém vysokoškolském vzdělání, zdůraznil, že má titul z Univerzity Karlovy v Praze, čímž opět nepřímo narazil na dalšího protikandidáta Jana Svobodu, jehož titul MBA není v České republice nostrifikovatelný.

12:33 – Otázky radních nemusí trvat celých 30 minut, upřesňuje Uhde ještě předtím, než dává slovo Romanu Bradáčovi. Výkonný šéf ČT 24 shrnuje svoji motivaci pro kandidaturu na šéfa ČT. Ředitel ČT by podle Bradáče neměl být zatížen komunistickou minulostí, čímž naráží na protikandidáta Petra Dvořáka, který v roce 1989 žádal o členství v KSČ, ale kandidaturu po listopadových událostech stáhnul.

12:30 – Přestávka končí, což se nedá říct o našem online zpravodajství. Na jednání Rady ČT dorazil další z kandidátů – Jan Svoboda. Milan Uhde zahajuje veřejné slyšení Romana Bradáče.

12:27 – Zatímco ředitel ostravského studia ČT Ilja Racek ml. na toto zasedání Rady ČT přijel, ředitele brněnského studia Karla Buriana nevidno.

12:24 – Na jednání Rady ČT stále ještě nedorazili kandidáti Jan Svoboda a Radomír Šimek. Ti však přijdou na řadu při veřejných slyšeních až jako poslední, takže ještě mají čas.

12:22 – Abychom na někoho nezapomněli, jednání Rady ČT se účastní také dočasný ředitel ČT Vladimír Karmazín, výkonný ředitel ČT 1 Radan Dolejš, tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha a právnička Markéta Havlová, která letos přestoupila z televize Nova do ČT.

12:20 – Na jednání Rady ČT dorazil další z finaůlistů konkurzu Hynek Chudárek. Stejně jako při volbě ředitele ČT přede dvěma lety ho provází generální ředitel televize Óčko Jiří Balvín. Jednání rady přihlíží i neúspěšný kandidát Roman Prorok, bývalý mluvčí vlády Jana Fischera a někdejší moderátor politické diskuse V pravé poledne na ČT. Mezi přihlížejícími nechybí ani ředitel divize Nová média ČT Milan Fridrich.

12:17 – Milan Uhde zopakoval proces volby, který se oproti schválenému harmonogramu ze 7. září nemění. Předseda Rady ČT vyhlásil do 12:30 přestávku, poté začnou veřejná slyšení s kandidáty. Jako první před radní předstoupí Roman Bradáč.

12:14 – Volební komisi tvoří radní Presl, Brandejs a Pavlata.

Volba ředitele ČT, 21.9.2011

Kandidáti na generálního ředitele České televize na „potítku“ před Radou ČT. Zleva sedí zády: Roman Bradáč, Petr Dvořák, Hynek Chudárek a Jan Svoboda. Radomír Šimek v té době ještě na jednání rady nebyl. (Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz)

12:12 – Milan Uhde nepředloží návrh na veřejné hlasování o kandidátech, tedy aklamací. Volit se tedy bude tajně, pokud nějaký jiný radní nenavrhne jinak. To se nestalo.

12:08 – Pokud se některý z kandidátů nedostaví na veřejné slyšení před Radu ČT, bude z volby vyřazen, uvedl Uhde. Slovo si vzala místopředsedkyně Rady ČT Dana Eklová, která čte svoje prohlášení ke „kauze Fenič“. Zopakovala, že její vyjádření pro Deník bylo nešťastné a zdůraznila, že šlo o neuatorizovanou citaci. „Včera jsem telefonovala panu Feničovi, dlouze jsme si situaci vysvětlovali a pan Fenič mne požádal o veřejnou omluvu na tomto zasedání. Tímto tak činím a doufám, že tím je tento spor vyřešen,“ uvedla Eklová.

12:05 – Jeden radní uvíznul na dálnici D1, ale podle předsedy Milana Uhdeho by měl do začátku veřejných slyšení kandidátů dorazit.

12:03 – Z pětice kandidátů zatím na zasedání Rady ČT dorazili Roman Bradáč a Petr Dvořák.

MMF24

12:01 – Radní nejprve zúží výběr kandidátů na dva. V prvním kole volby bude moci každý radní hlasovat pro dva z pěti finalistů a dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů postoupí do „superfinále“. V tom pak už radní budou moci dát jediný hlas jednomu kandidátovi. Pokud některý z těchto dvou finalistů získá 10 a více hlasů, bude zvolen generálním ředitelem ČT. Pokud ne, volba se bude od začátku znovu opakovat se všemi pěti finalisty konkurzu. Opakování je možné dvakrát, pokud ani tehdy nebude volba úspěšná, vymínili si radní možnost vyhlásit technickou přestávku před třetá volbou. Hlasování má být podle rozhodnutí radních ze 7. září tajné, předseda Rady ČT Milan Uhde ale hodlá kolegům navrhnout, aby bylo veřejné.

12:00 – Dobré poledne z Kavčích hor, začíná veřejné zasedání Rady České televize, jehož hlavním bodem je volba generálního ředitele ČT. Průběh volby vám přinášíme formou online zpravodajství. Na úvod je možná dobré nastínit, jak dnešní zasedání radních bude probíhat. Od 12:30 budou před radní předstupovat jednotliví finalisté konkurzu podle abecedního pořádku. Každý kandidát bude mít 10 minut na vlastní projev a radní se ho potom budou moci dalších 30 minut ptát na doplňují otázky. Teprve poté dojde k samotné volbě, která bude mít několik kol.

Jak dopadne dnešní volba generálního ředitele České televize?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).