Hlavní navigace

Vojta Ciml (SlidesLive): Chceme být největším světovým webem s přednáškami

23. 8. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Projekt SlidesLive (dříve MetaTV nebo Edumeta) získal dva a půl milionu korun od Eduarda Kučery, spoluzakladatele Avastu.

Vojtu Cimla jsme na Lupě zmínili poprvé už na jaře 2012. Tehdy se jeho projekt jmenoval MetaTV. Už necelý rok však dobývá svět pod jménem SlidesLive.

Minulý týden Vojta oznámil, že do SlidesLive kapitálově vstoupil pan Eduard Kučera — nikdo jiný než spoluzakladatel světově proslulého Avastu.

Na otázky Lupě odpovídal Vojta Ciml:

Jak vzniklo SlidesLive?

Vojta Ciml, Tereza Horáková a Vojta Drbohlav

Natáčeli jsme na kameru přednášky na ČVUT, ale nedaly se na nich přečíst promítané slajdy, zejména pokud obsahovaly podrobnější informace jako grafy a tak podobně. Vytvořili jsme tedy pro vlastní potřebu přehrávač videa a slajdů zároveň.

Tým SlidesLive se nyní skládá ze tří mladých lidí (Vojta Ciml, Vojta DrbohlavTereza Horáková) a samozřejmě také z našeho investora Eduarda Kučery.

Tereza je naše designérka a stará se o to, aby divák měl nejlepší možný zážitek. Vojta Drbohlav je hlavním programátorem. Díky němu se nyní nahrávají přednášky po celém světě.

Jak jste SlidesLive vyřešili technicky?

Zvolili jsme přístup z našeho pohledu revoluční. Protože jsme jen dva programátoři a máme omezené možnosti, prakticky ihned jsme vyloučili rozpoznávání obrazu, tedy rozpoznávání slajdů ve videu. Místo toho jsme zvolili analýzu audia, která je klíčem k velmi vysoké úspěšnosti zarovnání slajdů na video.

SlidesLive vyvíjíme průběžně. Prvotní vývoj trval několik měsíců práce navázaných na roky zkušeností s AV technikou, ale stále je co zlepšovat, například nyní máme v hledáčku mobilní zařízení.

Potřebovali jste nějaké peníze?

Samozřejmě, nic není zadarmo a i první spuštění nás stálo jisté finanční prostředky. Díky Vojtovi Drbohlavovi a jeho efektivním algoritmům to však na nás nebylo příliš. Až do investice od Eduarda Kučery jsme vše táhli z vlastních zdrojů, respektive jsme si na provoz vydělali.

Ověřovali jste si nejprve nějak ten nápad, nebo jste prostě věřili sobě?

Nápad jsme si ověřili na vlastním problému, který — jak jsme záhy zjistili — řešilo mnohem víc lidí, než jsem si myslel. Nyní pobýváme opět v Kalifornii a zjišťujeme tu, že potřeba takovéhoto řešení stále narůstá. V USA už dnes neřeší, zda se konference a přednáška nahrává, ale jak kvalitně se nahrává.

Nepřišel nikdo s ničím podobným?

Konkurentů máme celou řadu. Ostatně myšlenka spojit slajdy s videem je stará už více než dekádu. Jedinečnost našeho řešení spočívá v jednoduchosti, ve finanční nenáročnosti na provoz a zejména v automatizaci. Nepotřebujete platit televizní štáb, aby dlouhé hodiny slajdy do videa ručně prostřihával nebo aby na akci přivezl drahé pulty a krabice.

Jak jste si určili ceny?

Náš ceník odpovídá několika skutečnostem. Za prvé posloucháme naše zákazníky a s těmi nejbližšími se snažíme zjistit, jaká cena je rozumná pro obě strany. Pak stačí podívat se ke konkurenci a na další služby na internetu. Tak zjistíte, kolik a za co jsou lidé dnes ochotni utratit.

Jak se SlidesLive zatím daří?

Web SlidesLive je spuštěn necelý rok a za tu dobu ho navštívilo přes půl milionu lidí. Na výběr aktuálně mají z více než 1300 veřejně přístupných a bezplatných přednášek.

Jaké vám chodí ohlasy?

Nadšené. To nám samozřejmě dělá největší radost a motivuje nás to nadále na projektu pracovat. I kdybychom udělali radost jen třem lidem, už se to vyplatí. Většinou píší, že se na přednášku nemohli dostavit a že díky SlidesLive si připadají, jako by tam byli, anebo mají svého oblíbeného řečníka a díky nám objevili další jeho vystoupení.

Jak jste se dostali k investici od Eduarda Kučery?

V Čechách disponuje kapitálem hodně lidí, ale doopravdy to není všechno. Nějaké nabídky jsme již měli, ale když jsme se rozhodovali, kdo by náš projekt nejvíce posunul dopředu, Eduard Kučera jakožto zakladatel celosvětově úspěšného Avastu byl jasnou volbou.

A byla to náhoda, která nás svedla dohromady na letišti ve Frankfurtu. Oba jsme se vraceli z USA. Nám na poslední chvíli změnili gate odletu a pan Kučera měl pro změnu zpožděný let z Miami. Tak jsme se potkali přímo před vstupem do letadla. Tedy i štěstí je potřeba, ale musí se mu jít naproti, domů za vámi nikdo nepřijde.

Jak dlouho jste jednali?

Jednání samozřejmě trvají nějakou dobu, řádově to bylo pár měsíců. My jsme však finanční nouzí netrpěli, naopak jsme to brali jako šanci ukázat, kam se firma během jednání posouvá a jaké má výsledky. Já věřím, že pana Kučeru přesvědčila kombinace nápadu a týmu. ☺

Kolik do firmy vložil?

Vložil dva a půl milionu korun za 16% podíl.

K čemu vám to dopomůže a jak dlouho s tím vystačíte?

Investice pomůže růstu firmy, díky ní jsme nyní v Silicon Valley a můžeme se více věnovat schůzkám a práci namísto hledání přístřešku na další noc. ☺

Na jak dlouho vystačí, to si říci netroufám, ale samozřejmě věřím, že se nám podaří vytvořit základní cash flow a co nejdříve stabilizovat alespoň současné fixní náklady.

Čím trávíte čas v Silicon Valley?

Představujeme svoji technologii a navazujeme další strategická partnerství. Za první výsledky považuji první přednášky nahrané z „Bay Area“ po necelém týdnu našeho zdejšího působení. Například astronomická společnost ve spolupráci s NASA nebo Zipfian Academy.

Jak si představujete SlidesLive ve výhledu několika let?

KL24

Coursera, Udacitu, EDX a další budou plakat někde v koutě. ☺

V záplavě dnešních informací dáváme velkou váhu takovému systému, který se uzpůsobí: SlidesLive jakožto největší web s přednáškami bude na základě vašich znalostí a přednášek, které jste už shlédli, doporučovat co dále. Také máme ještě velký prostor učinit sledování přednášek zábavnějším a interaktivnějším.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).