Stat ve valce nebo v chaosu je analogie kriminalniho podsveti v beznem evropskem state, v prvni vterine kdy ten stat zacne fungovat bude situaci resit a na bitcoin si nikdo nevzpomene. Jinak ty staty po desetileti pouzivaji dolar jako sekundarni menu. Proste nahrazky. Stejne jako bartrovy obchod. Ve chvili kdy funguje mena a neni valka, nikdo nepojede z Benesova do Prahy s trema slepicama je vymenit za kanystr nafty.
Legitimní omezení je zejména u mezinárodních plateb. Krom toho, že jsou obvykle s většími poplatky a trvají déle, tak i rezervační poplatek za ubytování může být pozdržen o 30 dní bez pádných důvodů a občas se nějaká platba ztratí a banky se dohadují čí to byla chyba a nejsou ochotny škodu uhradit.
Jiné banky zas mají poplatky pro platby za erotické služby, gambling, případně můžou i platbu odmítnout provést.
A pak je omezení o nakládání s hotovostí nad 10000€. Kdy své úspory musíte při koupi auta či nemovitosti apod. svěřit bance a případně dokládat původ.
Vydírat jde přes Internet i bez Bitcoinu, což se stále děje.
když se dnes a denně mluví o "použitelnosti" bitcoinu (či jakéhokoliv derivátu crypto) jako "platebního prostředku".. tak POKAZDE.. opravdu POKAZDE se autoři daného textu záměrně vyhýbají srovnání např. s paypal a obdobnými platformami..
LAICKY.. představte si nějakého zabedněného, ne moc inteligentního souseda v hospodě.. jak mu vysvětlíte, že Bitcoin je pro platby na internetu lepší než PayPal.. ? - nedokážete to.. PayPal má asi tak 1.000.000 x větší základnu pravidělně používajících uživatelů, vcelku velmi propracovanou ochranu jak prodávajích tak i kupujících.. směna (připsání částky na účet) je v rámci vteřin (kdykoliv).. neplatíte žádný poplatek za "gas" či rychlost, jen fixní procenta z komise předem známá (paypal si bere okolo 4 procent).. TOTO JE, BYL a BUDE preferovaný systém mezinárodních net plateb.. ne nějaký pofiderní "crypto" titul, který nemá ani právní subjektivitu ani potvrzení svého samotného "vzniku" (typu, že by se k jeho vytvoření někdo opravdu přhlásil".. ale to mnoha lidem vůbec nedojde. PayPal je navíc přímo regulovaný skrz EU regulace..
5. 6. 2019, 02:25 editováno autorem komentáře
Dle meho nazoru je trosku kratkozrake na blockchain a bitcoin koukat jako paypal 2.0. Radeji bych to vnimal jako decentralizovanou p2p sit a prenos hodnoty, ktera je velmi dobre zabezpecena a nejde prakticky cenzurovat. Tohle dnes prumerne inteligentni soused z CR neoceni, protoze se mame nejlepe za velmi dlouhou dobu. Na druhe strane zemekoule, kde spousta lidi nema pristup k bankovnimu uctu, ma problemy s totalitnim rezimem, sankcemi nebo hyperinflaci uz to mozna budou chapat mnohem lepe.
Je škoda, že Bitcoin není měna (pro jeho volatilní hodnotu), je to ale skvělý nástroj, sleduji ho asi 6 let a jsem fakt zvědavý, kam to půjde do budocna.
A je úplně jedno přežije on, nebo jeho rival. Úžasná ukázka, že technologii nejde zastavit :).
Moc se mi to líbí.
Když vezmu, že před dvaceti lety jsem musel proplácet z USA šeky, nebo brát drahé wire, tohle je úžasné.
Akorát je škoda, že tím, jak se zvedla jeho hodnota se zvedly i poplatky, platit 200 Kč za převod v poplatcích byl děs...
Ve Venezuele se platí cryptoměnami, protože je to jednoduchá cesta, jak je mohou podporovat příbuzní, jelikož bankovní převod v USD není možný.
V Africe jsou určitě zaostalé obasti bez elektřiny, ale to se netýká většiny obyvatel kontinentu a standard je sdílený satelit pro početnou rodinu a levný chytrý telefon. Na venkově pak díky solární nabíječce je minimálně ten telofon stále na příjmu, takže až budou mít potřebu přejít na cryptoměny, tak těch překážek není tolik, aby nevyvážily problémy domácích měn.
"Nikdo nás nemůže uměle omezovat v tom, komu posíláme, kdy, kolik a za jakým účelem."
No ale to je jeden z výrazných problémů: použití pro kriminální účely. Jak by bez Bitcoinu ransomware přinášel výdělek pachatelům?
Nebo snad narážíte na nějaká omezení legitimních plateb, že by ten problém vyřešil Bitcoin?
Tak jistě znám lidi kteří mají i negativní úrok protože na účtu podle banky mají moc peněz. A že takových lidí je že ?
Pokud článek narážel na využití takového platidla v běžném životě. Tedy k nákupu zboží a služeb které jsou v průměrném spotřebním koši občana. A vy to větvíte na komentář kde je uvedeno ...omezení legitimních plateb, že by ten problém vyřešil Bitcoin?... s tím že omezení je zpoždění od 10000€ . To asi nebude častá platba že?
Pokud jde o tu masovost tak je potřeba změna u malých drobných plateb aby nebyli náklad a poplatky za nákup rohlíku mnohonásobně vyšší než u těch špatných banka a peněz. Samozřejmě pokud půdu platit cca +250000 Kč s DPH byrokracie Vadí ale jak často třeba lidé kupují u naás auto když tu máme cca 14-15let starý vozový park osobních vozů?
Však se to vyvíjí dobře, bitcoin ukázal možnosti technologii, ještě řekněme 10 let a krytoměny půjdou to do "produkce" (opravdové). Problém inflace (kryptoměn může být libovolné množství, každá další ničí likviditu předchozím) se vyřeší tak, že bude jedna státní krytoměna per stát, případně nějaký vějíř měn akceptovaný 90% státy + nějaké volné přes které se bude vydírat, kupovat heroin a eskort. Že přežije bitcoin dle mne není šance, ve chvíli kdy se celá problematika nějak pohne, všichni půjdou po posledních novinkách, notabene krytých "hospodářstvím" zapojených v "SWIFTu" a na nějaké 10 let staré muzeální jedničky a nuly si lidi budou akorát svítit lampičkou.
Taky si myslím, že banka nijak neomezuje transakce - já vždycky zaplatil, co jsem chtěl zaplatit - ano je tam třeba omezení technikálního rázu, že variabilní symbol má pouze 10 číslic apod. Ale myslím, že jinak platba kartou nebo převodem je celkem bez větších omezení - OK, až asi na větší částky - zaslat třeba 500 mega přes účet asi nepůjde jen tak - ale možná se mýlím, a když budu mít v bance třeba 2 miliardy, tak dám obyčejnský platební příkaz třeba na 350 mega a půjde to za pár vteřin k přijemci :-)