Hlavní navigace

Slovenská Markíza plánuje pracoviště pro HDTV na příští rok

23. 8. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

23. 8. 2007

Bermudská mediální skupina CME chce mít program ve vysokém rozlišení (HDTV) nejen v České republice, ale také na Slovensku. Zatímco televize Nova začne vyrábět zpravodajství a publicistiku v HD už na podzim tohoto roku z nově připraveného studia, její slovenská sestra Markíza se k podobnému kroku chystá až za rok. Na vysílání HDTV se připravujeme. Zřízení nového pracoviště v TV Markíza, které bude připravené pro HD vysílání, je plánované na rok 2008, uvedla mluvčí stanice Oľga Dúbravská pro server Mediálně.sk.

cif-tip-firmy

Nejsledovanější slovenská televize se podle slov svého ředitele Václava Miky nebrání přechodu na zemské digitální vysílání a dokonce ani vracení analogových kmitočtů. Ale klade si, stejně jako česká Nova, podmínku stejného nebo vyššího pokrytí signálem. Jsme připraveni odevzdat analogové frekvence a přepnout kdykoli. Pokud nám ale někdo bude garantovat stejné pokrytí jako dnes, řekl Václav Mika minulý týden v rozhovoru pro ekonomický týdeník Trend. Argumentaci svého českého protějšku, generálního ředitele Novy Petra Dvořáka, o dostatečném počtu set-top-boxů mezi diváky jako podmínce vypnutí analogového vysílání, šéf Markízy zatím nepoužívá.

Na Slovensku DVB-T funguje stále pouze v experimentálním režimu a první řádně vysílající multiplex má začít podle nového mediálního zákona fungovat až v roce 2011. Na rozdíl od České republiky by měl obsahovat ale všechny stanice, které jsou dostupné v zemském analogovém vysílání, tedy 2× STV, Markízu, TV Joj a TA3. Místo pro Markízu HD nebo třetí, sportovní program Slovenské televize, rovněž ve vysokém rozlišení, v něm tedy nebude. Kompletní vypnutí analogového vysílání je v zemi plánované jen o rok později, aby vyhovělo doporučení Evropské unie, která svým členům poradila skončit s analogem v roce 2012 a nejlépe ještě začátkem tohoto roku, tedy ne až například 31. prosince.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.